Рішення № 97966015, 30.06.2021, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
30.06.2021
Номер справи
924/1262/20
Номер документу
97966015
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_________________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"30" червня 2021 р. Справа № 924/1262/20

м. Хмельницький

Господарський суд Хмельницької області у складі судді Заверухи С.В., за участю секретаря судового засідання Тлусти У.О., розглянувши у залі судового засідання № 204 справу

за позовом Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, м. Хмельницький

до 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький

2. Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч", м. Хмельницький

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Міністерство оборони України, м. Київ

про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", що визначено у пункті 1 додатку 1 до рішення сесії міської ради від 14.12.2018 р. № 56

про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч"

про визнання недійсним договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч"

про скасування запису № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради

про скасування запису № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч",

представники:

позивача: Даньков А.Д. - представник згідно наказу;

відповідача 1: не з`явився ;

відповідача 2: не з`явився;

третьої особи: не з`явився.

У судовому засіданні 30.06.2021р. відповідно до ст. 240 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення у справі.

Процесуальні дії по справі.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 14.12.2020р. прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 09.02.2021р. продовжено строк підготовчого провадження у справі № 924/1262/20 на 30 днів, залучено до участі в справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Міністерство оборони України, м. Київ.

Ухвалою суду від 03.03.2021р. призначено у справі № 924/1262/20 судову земельно-технічну експертизу, зупинено провадження у справі № 924/1262/20 на час проведення судової експертизи.

Ухвалою суду від 07.06.2021р. поновлено провадження у справі № 924/1262/20, закрито підготовче провадження та призначено справу № 924/1262/20 до судового розгляду по суті.

Виклад позицій учасників судового процесу, заяви, клопотання.

Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького звернувся до суду з позовом, у якому просить визнати недійсним рішення Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", що визначено у пункті 1 додатку 1 до рішення сесії міської ради від 14.12.2018 р. № 56; визнати недійсним рішення Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093 приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч"; визнати недійсним договір оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч"; скасувати запис № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради; скасувати запис № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч".

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, зокрема, що у 1976 році Хмельницькій КЕЧ району у постійне користування було відведено 230,56 га землі, що підтверджується державним актом на право постійного користування. В межах відведених земель на сьогоднішній день знаходяться фонди військового містечка № 2 Хмельницького гарнізону, зокрема база КЕВ "Дубово". Однак, як стверджує позивач, в межах відведених земель площею 230,56 га на території бази КЕВ "Дубово", що розміщена за адресою: вул. Купріна, 66, в результаті моніторингу публічної кадастрової карти виявлено земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га. Крім того, позивач звертає увагу, що рішенням Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 надано приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч" дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її в оренду, а рішенням Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 – затверджено проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надано в оренду відповідачу 2 земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093. В подальшому, 05.08.2019р. між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч" було укладено договір оренди землі № 279/01 строком на 3 роки, а саме до 26.06.2022 року.

Як зазначає позивач у позові, спірна земельна ділянка є частиною відведеної землі, яка станом на сьогоднішній день жодним чином не передавалась із земель державної власності до земель комунальної власності, а тому, на думку позивача, підстав розпоряджатись та передавати в оренду іншим особам спірну земельну ділянку у Хмельницької міської ради не було. При цьому, юридичного факту, який би підтверджував факт переходу чи передачі земельної ділянки із державної власності до земель комунальної власності немає, що свідчить, за твердженнями позивача, про протиправність рішень міської ради, які за наслідками реалізації спричинили виникнення цивільних прав та обов`язків.

У відповіді на відзив Хмельницької міської ради від 26.01.2021р. позивач вказав, що спірна земельна ділянка площею 0,0767 га по вул. Купріна, 58/1, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, не була в розпорядженні Хмельницької міської ради, а була землею державної власності, належала на праві постійного користування Квартирно-експлуатаційному відділу міста Хмельницький, тому повноважень розпоряджатись вказаними землями та передавати її в оренду стороннім особам відповідач не мав права. Крім того, за висновками позивача міська рада не могла керуватись принципом цілісності об`єкта нерухомого майна та земельної ділянки, на якій знаходиться об`єкт, так як спочатку виникло право на земельну ділянку, а лише потім право на об`єкт нерухомості. Тому, в даному випадку ст. 120 ЗК України не може застосовуватися, так як вказана стаття регламентує порядок переходу права на землю в силу набуття права на об`єкт нерухомості від попереднього власника чи користувача.

Представником Хмельницької міської ради подано суду відзив на позов від 04.01.2021р., у якому просить в задоволенні позову відмовити. В обґрунтування своїх заперечень відповідач відмічає, зокрема, що на сьогодні оскаржувані в частині рішення є вичерпаними, оскільки на підставі них 05.08.2019р. був укладений договір 279/01 оренди землі, який зареєстрований в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 06.08.2019р. Крім цього, на земельній ділянці знаходиться об`єкт нерухомого майна, а саме незавершене будівництво, виробничі приміщення, державна реєстрація якого міститься в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно (номер запису 37090417 від 24.06.2020р.). Також відповідачем відмічено, що п. 3 договору оренди землі та кадастровий план до нього підтверджує наявність на земельній ділянці об`єкту нерухомого майна. Тобто рішення Хмельницької міської ради приймались у відповідності до вимог чинного законодавства, керуючись принципом цілісності об`єкту нерухомості та земельної ділянки, на який розміщений такий об`єкт. Відповідачем зауважено, що визначення правового режиму земельної ділянки перебуває у прямій залежності від права власності на відповідні житловий будинок, будівлю чи споруду. Особа, яка набула право власності на об`єкт нерухомості, розташований у межах земельної ділянки, набуває право вимагати оформлення на своє ім`я документів на користування всією земельною ділянкою. Разом з тим, за твердженнями відповідача позивач не надає жодних доказів, які б підтверджували, що земельна ділянка, передана рішенням Хмельницької міської ради в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", є частиною земельної ділянки площею 230,56 га. Водночас, як вказує відповідач, з 16.01.2020р. такого способу захисту порушених речових прав як скасування запису про проведену державну реєстрацію права Закон України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" не передбачає, а тому скасування запису про державну реєстрацію речового права в практичному аспекті не зможе забезпечити і гарантувати позивачу відновлення порушеного права, а отже неспроможний надати особі ефективний захист її прав.

Також Хмельницькою міською радою надано суду заперечення на відповідь на відзив від 29.01.2021р., у якому відповідач зазначає, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22.07.1999р. № 519 в Хмельницької КЕЧ району вилучено в запас міста земельну ділянку площею 2,5 га по вул. Купріна, 64. Згідно договору оренди земельної ділянки від 28.05.2003р. гаражному кооперативу "Автолюбитель" передано в оренду земельну ділянку площею 1,0295 кв.м по вул. Купріна, 64 під будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів. При цьому, відповідач зауважує, що відомості про дану земельну ділянку на сьогодні відсутні в Державному земельному кадастрі. За висновком відповідача гаражному кооперативу "Автолюбитель" було надано земельну ділянку меншою площею, ніж та, яку було вилучено, тому в залишку ще залишається вилученою в комунальну власність міста земельна ділянка площею 1,4705 га. Однак, позивачем належними доказами не доведено, що земельна ділянка, передана Хмельницькою міською радою приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", знаходиться в межах земельної ділянки площею 230,56 га, яка вказана в наданому позивачем державному акті.

Представником приватного підприємства виробничо-комерційна фірма "Луч" 03.03.2021р. надано суду відзив на позов, у якому зазначає, зокрема, що позивач не надає жодних доказів на підтвердження того, що земельна ділянка, передана рішенням Хмельницької міської ради в оренду відповідачу 2, є частиною земельної ділянки площею 230,56 га. Також відповідачем 2 звернуто увагу на те, що Хмельницька квартирно-експлуатаційна частина району надала технічні умови від 10.11.2000р. № 1485 на підключення приватного підприємства виробничо-комерційна фірма "Луч" електромереж Хмельницької КЕЧ району. Тобто, із даних технічних умов слідує, що ТП-189 належить Хмельницькій КЕЧ, а кабель, що прокладений від ТП-189 до адміністративної будівлі - приватному підприємству виробничо-комерційна фірма "Луч" за адресою: вул. Купріна, 58/1. Таким чином, Хмельницька КЕЧ вказаними документами підтверджує розташування адміністративної будівлі відповідача 2 по земельній ділянці, що розташована за адресою: вул. Купріна, 58/1. Також відповідачем 2 вказано, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 24 Закону України "Про планування і забудову територій" від 20.04.2000р. у разі прийняття сільською, селищною чи міською радою рішення про надання земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності для розміщення об`єкта містобудування в порядку, визначеного земельним законодавством, зазначене рішення одночасно є дозволом на будівництво цього об`єкта. В подальшому, приватним підприємством виробничо-комерційна фірма "Луч" зареєстровано у Державному реєстрі речового права на земельну ділянку з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 за адресою: вул. Купріна, 58/1.

Представник третьої особи у своїх письмових поясненнях від 26.02.2021р. просить суд позовні вимоги задовольнити, оскільки спірна земельна ділянка перебуває на праві постійного користування у КЕВ м. Хмельницький і жодних документів щодо відчуження чи переходу прав користування не існує. Просить також розгляд справи провести без участі представника Міністерства оборони України.

29.06.2021р. на адресу суду надійшло клопотання представника Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, у якому просить суд повернути розгляд справи зі стадії розгляду по суті на стадію підготовчого провадження задля призначення земельно-технічної експертизи по справі та призначення судової земельно-технічної експертизи. В обґрунтування даного клопотання позивач зазначає, що Київський науково-дослідний інститут судових експертиз не виявив бажання здійснити проведення експертизи на умовах післяоплати. При цьому, необхідність проведення земельно-технічної експертизи не відпала. Також позивачем зазначено, що з метою повного, всебічного та об`єктивного вирішення справи, існує необхідність у призначенні земельно-технічної експертизи, її проведенні та отриманні висновку експерта для доручення до матеріалів справи. Разом з тим, враховуючи закриття судом підготовчого провадження у справі, на думку позивача, існує необхідність у поверненні на стадію підготовчого провадження в межах процесуального строку. Також позивач просить доручити проведення експертизи судовому експерту Власюку В.В. та оплату за її проведення покласти на Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького.

Суд, розглянувши подане клопотання, у задоволенні вимоги про повернення розгляду справи зі стадії розгляду по суті на стадію підготовчого провадження задля призначення земельно-технічної експертизи по справі відмовляє, оскільки норми чинного Господарського процесуального кодексу України не передбачають та позивачем не наведено вчинення судом такої процесуальної дії як повернення розгляду справи зі стадії розгляду по суті на стадію підготовчого провадження задля призначення експертизи.

Стосовно вимоги позивача про призначення судової земельно-технічної експертизи по справі суд відмовляє у її задоволенні, оскільки ухвалою господарського суду Хмельницької області від 07.06.2021р. закрито підготовче провадження у справі № 924/1262/20 та призначено дану справу до судового розгляду по суті. Водночас, приписами ч. 3 ст. 195 ГПК України передбачено, що провадження у справі на стадії її розгляду по суті зупиняється тільки з підстав, встановлених пунктами 1-3 частини першої статті 227 (смерті або оголошення померлою фізичної особи, яка була стороною у справі або третьою особою з самостійними вимогами щодо предмета; необхідності призначення або заміни законного представника учасника справи; перебування сторони або третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги щодо предмета спору, у складі Збройних Сил України або інших утворених відповідно до закону військових формувань, що переведені на воєнний стан або залучені до проведення антитерористичної операції) та пунктом 1 частини першої статті 228 цього Кодексу (перебування учасника справи на альтернативній (невійськовій) службі не за місцем проживання або на строковій військовій службі). Тобто, дані норми позбавляють суд можливості на стадії судового розгляду по суті зупинити провадження у справі з підстав призначення експертизи, при цьому судом враховуються строки розгляду справи по суті. В той же час, судом зауважується, що ухвалою суду від 03.03.2021р. клопотання Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького про призначення судової земельно-технічної експертизи задоволено, призначено у справі № 924/1262/20 судову земельно-технічну експертизу та витрати по оплаті проведення судової земельно-технічної експертизи, керуючись п. 23 постанови № 4 від 23.03.2012р. Пленуму Вищого господарського суду України "Про деякі питання практики призначення судової експертизи", судом покладено на позивача – Квартирно-експлуатаційний відділ міста Хмельницького. Разом з тим, у клопотанні від 12.01.2021р. (вх. № 05-08/55/21) представник позивача гарантував оплату за проведення земельно-технічної експертизи, однак її (оплату) не провів та доказів оплати судової земельно-технічної експертизи, заявленої у клопотанні від 29.06.2021р. № 2612, також не надав.

Відповідно до ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.

Відповідно до частини першої статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.

Перелік обставин, які є предметом доказування; та доказів, якими сторони підтверджують або спростовують наявність даних обставин.

Відповідно до Акта на право користування землею від 01.11.1976р. виконавчим комітетом Хмельницької міської ради в постійне користування відведено Хмельницькій КЕЧ району ПрикВо 230,56 га землі згідно з планом і описом меж.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 292/Б від 26.11.1976р. постановлено затвердити представлений проект землекористування Хмельницької КЕЧ району на право користування землею з відповідними до нього документами загальною площею 285,85 га.

Згідно листа Прикарпатського військового округу від 08.10.1996р., адресованого начальнику Хмельницької КЕЧ району, повідомлено, що начальник Центрального КЕУ МО України листом № 144/1/407 від 03.10.1996р. дозволив передати в народне господарство з території військової частини А1954 м. Хмельницький земельну ділянку площею 2,5 га, яка для потреб Міноборони не використовується.

Листом військової частини А0610 № 116 повідомлено голову Хмельницької міської ради, що згідно розпорядження начальника Центрального КЕУ МО України № 144/1/407 від 03.10.1996р. і листа начальника КЕУ ПрикВО № 37/1/696 від 08.10.1996р. передається земельна ділянка площею 2,5 га міській раді народних депутатів, для подальшого використання його під будівництво індивідуальних гаражів військовослужбовців і службовців української армії Хмельницького гарнізону.

Відповідно до акта приймання-передачі будівель, споруд і територій військового містечка від 11.12.1996р. Хмельницьким КЕЧ району ПрикВо передано, а Хмельницькою міською радою прийнято земельну ділянку площею 2,5 га.

Рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради № 519 від 22.07.1999р. вирішено вилучити в земельний запас міста земельні ділянки згідно додатку; надати в користування земельні ділянки, що вилучені в запас міста, підприємствам, установам, організаціям, приватним підприємцям згідно додатку, а саме: в запас міста земельну ділянку по вул. Купріна, 64 площею 2,5 га.

Відділом земельних ресурсів Хмельницької міської ради листом повідомлено Хмельницьку КЕЧ району, що згідно рішення виконкому від 09.10.1997р. № 1859 зареєстровано гаражний кооператив "Автолюбитель" по вул. Купріна, 64. Проект відведення земельної ділянки буде розглядатись на засіданні виконкому для надання земельної ділянки на площі 2,5 га по вул. Купріна, 64 під будівництво індивідуальних гаражів.

Згідно витягу з рішення Хмельницької міської ради № 740 від 14.10.1999р. надано дозвіл на видачу забудовникам архітектурно-планувальних завдань та технічних умов на проектування будинків і споруд та благоустрій територій на землях міського фонду, а саме: гаражному кооперативу "Автолюбитель" на будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів по вул. Купріна, 64, площею 1,0 га.

Відповідно до витягу з рішення Хмельницької міської ради № 22 від 19.06.2002р. вирішено надати в постійне користування та в оренду юридичним особам земельні ділянки згідно додатку 1, а саме: гаражному кооперативу "Автолюбитель" на будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів по вул. Купріна, 64, площею 1,0295 га.

28.05.2003р. між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та гаражним кооперативом "Автолюбитель" (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до п. 1.1. якого орендодавець на підставі рішення № 22 міської ради від 19.06.2002р. надає орендареві у платне володіння і користування земельну ділянку по вул. Купріна, 64 загальною площею 1,0295 га строком на 50 років до 19.06.2052 року під будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів.

Згідно довідки Хмельницького бюро технічної інвентаризації № 109/1-15 від 25.02.2008р. готовність недобудованого виробничого приміщення по вул. Купріна, 58/1 складає 95%.

Відповідно до архівного витягу № 01-26-120-а від 05.03.2008р. з рішення виконкому Хмельницької міської ради від 25.05.2000р. № 363 архівного відділу Хмельницької міської ради вирішено дати дозвіл на попереднє погодження місяця розташування та спорудження об`єктів містобудування, надання дозволу на проектно-вишукувальні роботи на проектування будинків і споруд на землях міського фонду згідно додатку № 1, а саме: товариству з обмеженою відповідальністю "Луч" на будівництво виробничих приміщень для випуску товарів народного споживання по вул. Купріна, 58/1, площа – 0,15 га.

Хмельницьким бюро технічної інвентаризації складено висновок спеціаліста № 1549/01-14 від 06.11.2008р., відповідно до якого новозбудована виробнича будівля з приміщеннями у кількості 20 шт. загальною площею 696,9 кв.м відповідає вимогам ДБН 360-92, 2.2-15-2005, 2.04.01-85.

Рішенням господарського суду Хмельницької області від 10.01.2012р. у справі № 15/788-10 у позові приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч" за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - комунальне підприємство проектно-розвідувальних робіт по землевпорядкуванню" виконавчого комітету Хмельницької міської ради до 1. Квартирно-експлуатаційного відділу, до 2. Гаражного масиву "Автолюбитель", до 3. Хмельницької міської ради про зобов`язання погодити межі земельної ділянки в запропонованому проекті землеустрою відмовлено.

Відповідно до свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 17.07.2017р. та Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 17.07.2015р. комплекс будівель в/м № 2 площею 4875,9 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 66-А, перебуває у державній власності Міністерства оборони України.

Відповідно до довідки Хмельницького бюро технічної інвентаризації від 31.10.2017р., що видана приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", готовність недобудованого виробничого приміщення по вул. Купріна, 58/1 складає 95%.

Рішенням 27 сесії Хмельницької міської ради № 56 від 14.12.2018р. вирішено, зокрема, надати юридичним та фізичним особам дозвіл на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок з метою передачі в оренду згідно з додатком 1, а саме: приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч" – земельну ділянку, площею 767 кв.м, розташовану за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1; цільове використання – під будівництво виробничих приміщень; підстава – рішення виконавчого комітету від 25.05.2000р. № 3636, від 18.05.2006р. № 347; категорія земель – землі житлової та громадської забудови.

Рішенням 32 сесії Хмельницької міської ради № 54 від 26.06.2019р. вирішено, зокрема, затвердити проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок та надати їх в оренду фізичним та юридичним особам згідно з додатком 1, а саме: приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч" – земельну ділянку, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 767 кв.м, розташовану за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1; цільове використання – під будівництво виробничих приміщень; підстава – рішення виконавчого комітету від 25.05.2000р. № 3636, від 18.05.2006р. № 347; категорія земель – землі житлової та громадської забудови; термін оренди – 3 роки.

Відповідно до витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.07.2019р. № 32-22-0.33-1633/116-19 відділу Держгеокадастру у Хмельницькому районі нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 767 кв.м, розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1, становить 1118529 грн.

Згідно акта від 17.07.2019р. приватним підприємством "Діоріт Плюс 1" (землевпорядник) в присутності землекористувача - приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч" проведено встановлення меж земельної ділянки натурі (на місцевості) в м. Хмельницькому, вул. Купріна, 58/1. Загальна площа земельної ділянки складає 0,0767 га.

05.08.2019р. між Хмельницькою міською радою (орендодавець) та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч" укладено договір оренди землі № 279/01, відповідно до п. 1 якого орендодавець надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку на підставі рішення 32 сесії міської ради від 26.06.2019р. № 54 із земель житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури (адміністративних будинків, офісних приміщень та інших будівель громадської забудови, які використовуються для здійснення підприємницької та іншої діяльності, пов`язаної з отриманням прибутку) з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093, яка розташована в м. Хмельницькому по вул. Купріна, 58/1.

Відповідно до п. 2. договору в оренду передається земельна ділянка загальною площею 767 кв.м.

Згідно п. 3 договору на земельній ділянці розміщені об`єкти нерухомого майна – одна двоповерхова капітальна нежитлова будівля, а також інші об`єкти інфраструктури – проходи, проїзди, площадки площею 457 кв.м.

Як передбачено п. 5 договору, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, на дату укладення договору становить 1118529 грн.

У відповідності до п. 8 договору договір укладено на 3 роки до 26.06.2022р. Після закінчення строку дії договору орендар має переважне право поновити його на новий строк.

Пунктом 15 договору передбачено, що земельна ділянка передається в оренду під будівництво виробничих приміщень.

Відповідно до розрахунку орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена на 16.07.2019р. (під будівництво виробничих приміщень), розмір орендної плати за земельну ділянку, розташованої за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1, становить 33555,87 грн.

Згідно акта приймання-передачі земельної ділянки від 05.08.2019р. Хмельницькою міською радою (орендодавець) передано, а приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч" (орендар) прийнято на підставі договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р. та рішення міської ради № 54 від 26.06.2019р. земельну ділянку площею 767 кв.м, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1, під будівництво виробничих приміщень.

Відповідно до відомостей про земельну ділянку земельна ділянка, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га, яка розташована в м. Хмельницькому по вул. Купріна, 58/1, перебуває у комунальній власності територіальної громади міста Хмельницького в особі Хмельницької міської ради. Дата державної реєстрації права власності – 06.08.2019р. Згідно відомостей про суб`єкта речового права на земельну ділянку за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч" 06.08.2019р. зареєстровано право оренди вказаної земельної ділянки.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна об`єкта нерухомого майна № 241771628 від 26.01.2021р. об`єкт нерухомого майна (незавершене будівництво, виробничі приміщення, об`єкт житлової нерухомості) площею 696,9 кв.м, готовність 95%, що розміщений на земельній ділянці, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1, перебуває у приватній власності приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч".

Крім того, в матеріалах справи наявні копії: плану землекористування приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч"; кадастровий план земельної ділянки (№ 6810100000:06:003:0093); викопіювання з генплану військового містечка № 2 Хмельницького гарнізону; план землекористування гаражного кооперативу "Автолюбитель" по вул. Купріна, 64, площею 1,0295 га; технічні умови № 1485 від 10.11.2000р. на підключення товариства з обмеженою відповідальністю "Луч" до електромереж Хмельницької КЕЧ району; робочий проект електропостачання ТОВ "Луч" по вул. Купріна, 58/1; угода № 1767 про порядок розрахунків за спожиту електроенергію, укладена між Хмельницькою КЕЧ та ТОВ "Луч"; договір № 59 на користування електричною енергією; акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін.

Норми права, застосовані судом, оцінка доказів (визнання більш вірогідними), аргументів, наведених учасниками справи, та висновки щодо порушення, не визнання або оспорення прав чи інтересів, за захистом яких мало місце звернення до суду.

Статтею 55 Конституції України кожному гарантоване право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.

Відповідно до ст. 15 Цивільного кодексу України кожна особа має право на захист свого цивільного права в разі його порушення, невизнання або оспорювання.

Згідно ст. 16 Цивільного кодексу України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є визнання незаконним рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб.

Функції та повноваження органів місцевого самоврядування в Україні, визначені Законом України "Про місцеве самоврядування в Україні".

Відповідно до частини 1 статті 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Виключною компетенцією органів місцевого самоврядування, зокрема, є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин (пункт 34 частина 1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").

Згідно статті 73 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов`язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об`єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особам, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Статтею 84 Земельного кодексу України внормовано, що у державній власності перебувають усі землі України, крім земель комунальної та приватної власності. До земель державної власності, які не можуть передаватись у комунальну власність, належать, зокрема, землі оборони. Право державної власності на землю набувається та реалізується державою через органи виконавчої влади відповідно до повноважень, визначених цим кодексом.

За приписами статті 77 Земельного кодексу України, землями оборони визнаються землі, надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України.

Відповідно до частини 5 статті 20 Земельного кодексу України земельні ділянки, що належать до земель оборони, використовуються виключно згідно із Законом України "Про використання земель оборони".

Стаття 1 Закону України "Про використання земель оборони" визначає землі оборони як такі, що надані для розміщення і постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств та організацій Збройних Сил України, інших військових формувань, утворених відповідно до законодавства України (надалі військові частини).

Відповідно до статті 14 Закону України "Про Збройні сили України" земля, води, інші природні ресурси, а також майно, закріплені за військовими частинами, військовими навчальними закладами, установами та організаціями Збройних Сил України, є державною власністю, належить їм на праві оперативного управління.

Згідно ч. 23 постанови Пленуму Вищого господарського суду України 23.03.2012 № 4 "Про деякі питання практики призначення судової експертизи" витрати, пов`язані з проведенням судової експертизи, під час судового розгляду має нести заінтересована сторона, а у разі призначення господарським судом судової експертизи з власної ініціативи - сторона, визначена в ухвалі господарського суду про призначення судової експертизи. Тому в зазначеній ухвалі суд вправі зобов`язати відповідну сторону перерахувати, в тому числі шляхом здійснення попередньої оплати, суму витрат на проведення експертизи на рахунок експертної установи. У разі відмови чи ухилення заінтересованої сторони або сторони, зобов`язаної ухвалою господарського суду, від оплати витрат, пов`язаних з проведенням судової експертизи, суд може запропонувати іншій стороні оплатити ці витрати, а за відсутності і її згоди та за неможливості проведення судової експертизи без попередньої оплати її вартості суд розглядає справу на підставі наявних доказів.

Аналогічним чином суд має діяти в разі повернення матеріалів справи з експертної установи через несплату вартості експертизи.

Таким чином, зважаючи на повернення матеріалів справи з експертної установи через несплату Квартирно-експлуатаційним відділом міста Хмельницького вартості проведення ініційованої ним земельно-технічної експертизи, суд вважає за необхідне розглядати дану справу на підставі наявних доказів.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач вважає, що земельна ділянка площею 0,0767 га по вул. Купріна, 58/1, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, є частиною (входить до складу) земель загальною площею 230,56 га, що були у 1976 році передані Хмельницькій КЕЧ району у постійне користування, що підтверджується державним актом на право постійного користування, і щодо якої Хмельницькою міською радою незаконно надано дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч" та, в подальшому, передано останньому в оренду згідно договору від 05.08.2019р.

В той же час, із матеріалів справи слідує, що рішенням виконавчого комітету Хмельницької міської ради від 22.07.1999р. № 519 в Хмельницької КЕЧ району вилучено в запас міста земельну ділянку площею 2,5 га по вул. Купріна, 64. Згідно договору оренди земельної ділянки від 08.09.2004р. гаражному кооперативу "Автолюбитель" передано в оренду земельну ділянку площею 1,0295 кв.м по вул. Купріна, 64 під будівництво 180 гаражів для легкових автомобілів. При цьому, гаражному кооперативу "Автолюбитель" було надано земельну ділянку меншою площею, ніж та, яку було вилучено, тому в залишку ще залишається вилученою в комунальну власність міста земельна ділянка площею 1,4705 га. Таким чином, відповідач ставить під сумнів те, що спірна земельна ділянка, передана Хмельницькою міською радою приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", знаходиться в межах земельної ділянки площею 230,56 га, яка вказана в наданому позивачем державному акті.

Разом з тим, як слідує із Витягу із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.07.2019р. Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (а.с. 39, том 1) та відомостей про земельну ділянку (а.с. 44, том 1) спірна земельна ділянка, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га, що знаходиться за адресою: м. Хмельницький, вул. Купріна, 58/1, належить до комунальної власності Хмельницької міської ради та відноситься до категорії земель – землі житлової та громадської забудови.

Однак, Квартирно-експлуатаційним відділом міста Хмельницького не надано в матеріали судової справи жодних належних та допустимих доказів на підтвердження того, що спірна земельна ділянка, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га, передана рішенням Хмельницької міської ради в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", є частиною земельної ділянки площею 230,56 га згідно акта на право користування землею, а також підтвердження незаконного вилучення вищевказаної земельної ділянки в запас міста. Не спростовують вказаного долучені позивачем витяг із генплану військового містечка № 2 Хмельницького гарнізону та викопіювання із публічної кадастрової карти, оскільки із вказаних документів неможливо об`єктивно без застосування спеціальних знань експерта встановити фактичне накладення земельної ділянки з кадастровим номером 6810100000:06:003:0093 площею 0,0767 га на земельну ділянку площею 230,56 га, відведених згідно державного акта про право користування землею від 1976 року. Натомість, Витяг із технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 16.07.2019р. та відомості про земельну ділянку підтверджують факт перебування земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, площею 0,0767 га, у комунальній власності Хмельницької міської ради.

За змістом ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3) показаннями свідків.

Згідно із ч.ч. 1, 3 ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.

Відповідно до ст.ст. 76, 77, 78, 79 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування. Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються. Достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно з ч.ч. 1-4 ст. 13 ГПК України судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов`язаних з вчиненням чи не вчиненням нею процесуальних дій.

При цьому, ч. 1 ст. 14 ГПК України встановлено, що суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, враховуючи вищезазначені приписи чинного законодавства, суд критично оцінює надані позивачем в обґрунтування своїх позовних вимог докази, які не доводять належним чином викладені у позовній заяві обставини відсутності у Хмельницької міської ради підстав розпоряджатись спірною земельною ділянкою в тому числі передавати в оренду відповідачу 2, а тому не знаходить достатньо правових підстав для задоволення позовних вимог в частині визнання недійсними рішень Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 та від 26.06.2019р. № 54, а також визнання недійсним договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р.

Стосовно позовних вимог позивача про скасування запису № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради та про скасування запису № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч" судом зазначається наступне.

Велика Палата Верховного Суду неодноразово звертала увагу, що застосування конкретного способу захисту цивільного права залежить як від змісту права чи інтересу, за захистом якого звернулася особа, так і від характеру його порушення, невизнання або оспорення. Такі право чи інтерес мають бути захищені судом у спосіб, який є ефективним, тобто таким, що відповідає змісту відповідного права чи інтересу, характеру його порушення, невизнання або оспорення та спричиненим цими діяннями наслідкам. Подібні висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 05.06.2018р. у справі № 338/180/17, від 11.09.2018р. у справі № 905/1926/16 та від 30.01.2019р. у справі № 569/17272/15-ц.

Законом України від 05.12.2019р. "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо протидії рейдерству", який набрав чинності з 16.01.2020, статтю 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" викладено у новій редакції.

Так, відповідно до пунктів 1, 2, 3 частини 3 статті 26 Закону України "Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" (в редакції, чинній з 16.01.2020р.) відомості про речові права, обтяження речових прав, внесені до Державного реєстру прав, не підлягають скасуванню та/або вилученню. У разі скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав на підставі судового рішення чи у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону, а також у разі визнання на підставі судового рішення недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, скасування на підставі судового рішення державної реєстрації прав, державний реєстратор чи посадова особа Міністерства юстиції України (у випадку, передбаченому підпунктом "а" пункту 2 частини 6 статті 37 цього Закону) проводить державну реєстрацію набуття, зміни чи припинення речових прав відповідно до цього Закону. Ухвалення судом рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав, визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, а також скасування державної реєстрації прав допускається виключно з одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Зі змісту зазначеної правової норми вбачається, що, на відміну від частини 2 статті 26 зазначеного Закону у попередній редакції, яка передбачала такі способи судового захисту порушених прав як скасування записів про проведену державну реєстрацію прав та скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав, чинна редакція встановлює такі способи судового захисту порушених прав та інтересів особи:

1) судове рішення про скасування рішення державного реєстратора про державну реєстрацію прав;

2) судове рішення про визнання недійсними чи скасування документів, на підставі яких проведено державну реєстрацію прав;

3) судове рішення про скасування державної реєстрації прав.

При цьому з метою ефективного захисту порушених прав уточнено, що ухвалення зазначених судових рішень обов`язково має супроводжуватися одночасним визнанням, зміною чи припиненням цим рішенням речових прав, обтяжень речових прав, зареєстрованих відповідно до законодавства (за наявності таких прав).

Таким чином, з 16.01.2020р., тобто на час звернення Квартирно-експлуатаційним відділом міста Хмельницький із позовом до суду, законодавець вже виключив такий спосіб захисту порушених речових прав як скасування запису про проведену державну реєстрацію права, а відтак позивач помилково у позові визначив спосіб судового захисту, який у практичному аспекті не зможе забезпечити і гарантувати позивачу відновлення порушеного права, а отже не спроможний надати особі ефективний захист її прав.

Аналогічні правові висновки наведені у постановах Верховного Суду від 23.06.2020р. у справах № 906/516/19, № 905/633/19, № 922/2589/19, від 30.06.2020р. у справі № 922/3130/19 та від 03.09.2020р. у справі № 914/1201/19.

Зважаючи на те, що з 16.01.2020р. і на час звернення Квартирно-експлуатаційним відділом міста Хмельницький із позовом до суду матеріально-правове регулювання спірних реєстраційних відносин істотно змінилося, суд зазначає про наявність достатніх підстав вважати, що за таких обставин позивач буде позбавлений можливості ефективного захисту своїх порушених прав у спосіб, запропонований у позовній заяві, а саме шляхом ухвалення судового рішення про скасування записів про № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради та № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч". Відтак у задоволенні вказаних позовних вимог суд відмовляє.

Таким чином, підсумовуючи вищенаведене, виходячи із заявлених позивачем вимог та наявних у справі доказів, суд не знаходить правових підстав для задоволення позову.

Розподіл судових витрат між сторонами.

Відповідно до ст. 129 ГПК України, оскільки у позові відмовлено повністю, судові витрати за подання позову покладаються на позивача.

Керуючись ст.ст. 2, 20, 24, 73, 74, 129, 231, 232, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

у позові Квартирно-експлуатаційного відділу міста Хмельницького, м. Хмельницький до 1. Хмельницької міської ради, м. Хмельницький 2. Приватного підприємства "Виробничо-комерційна фірма "Луч", м. Хмельницький за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача – Міністерство оборони України, м. Київ про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 14.12.2018р. № 56 в частині надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі в оренду приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", що визначено у пункті 1 додатку 1 до рішення сесії міської ради від 14.12.2018 р. № 56, про визнання недійсним рішення Хмельницької міської ради від 26.06.2019р. № 54 в частині затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, кадастровий номер 6810100000:06:003:0093, приватному підприємству "Виробничо-комерційна фірма "Луч", про визнання недійсним договору оренди землі № 279/01 від 05.08.2019р., укладений між Хмельницькою міською радою та приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч", про скасування запису № 32735595 про право власності земельної ділянки за територіальною громадою м. Хмельницького в особі Хмельницької міської ради, про скасування запису № 32735780 про право оренди земельної ділянки за приватним підприємством "Виробничо-комерційна фірма "Луч", відмовити.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення Господарського суду Хмельницької області подається протягом двадцяти днів до Північно-західного апеляційного господарського суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 30.06.2021 року.

Суддя С.В. Заверуха

Віддрук. 5 прим.:

1 - до справи;

2 - позивачу (29006, м. Хмельницький, вул. Героїв АТО, 3/1);

3 - відповідачу 1 (29000, м. Хмельницький, вул. Гагаріна, 3);

4 - відповідачу 2 ( АДРЕСА_1 );

5 - третій особі (03168, м. Київ, просп. Повітрофлотський, 6);

Рекомендованим з повідомленням про вручення.