Єдиний державний реєстр судових рішень
БОЛГРАДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
25.06.2021
Єдиний унікальний № 497/977/2021
Провадження № 1-кс/497/499/2021
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
про розгляд клопотання про арешт майна
25.06.21 року м. Болград
Слідчий суддя Болградського районного суду Одеської області ОСОБА_1 ,
за участю секретаря ОСОБА_2 ,
прокурора ОСОБА_3 ,
підозрюваної ОСОБА_4 ,
захисника підозрюваної ОСОБА_5 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Болград клопотання прокурора Болградської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна,
ВСТАНОВИВ:
25 червня 2021 року до суду надійшло клопотання прокурора Болградської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт тимчасово вилученого майна в зв`язку з досудовим розслідуванням по кримінальному провадженні, внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42018161240000011 від 16.01.2018 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України.
В обґрунтуванняклопотання прокурорзазначив,що Відділенням № 1 СВ Болградського РВП ГУНП в Одеській області здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №42018161240000011, за ознаками кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 4 ст. 191 КК України, за фактом заволодіння службовими особами коштами, виділеними з бюджету на будівництво футбольно-спортивного комплексу Виноградівської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів.
Досудовим розслідуванням встановлено, що в період з 10.03.2017 року до 14.12.2017 року, більш точну дату та час у ході досудового розслідування встановити не надалось можливим, у начальника відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації Одеської області ОСОБА_4 виник злочинний умисел на розтрату бюджетних коштів в інтересах комунального підприємства «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» Арцизької районної ради Одеської області, виділених відповідно до рішення Арцизької районної ради від 10.03.2017 № 289-VII «Про внесення змін та доповнень до рішення районної ради від 22.12.2016 № 250-VII «Про районний бюджет Арцизького району на 2017 рік, на будівництво «футбольно-спортивного комплексу Виноградівської загальноосвітньої школи I-III ступенів» Арцизької районної ради Одеської області, для чого вона вступила у злочинну змову з службовими особами зазначеного комунального підприємства.
З метою реалізації свого злочинного умислу, спрямованого на розтрату бюджетних коштів в інтересах КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» та з метою уникнення ефективного та прозорого здійснення закупівель, створення конкурентного середовища у сфері публічних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, начальник відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації ОСОБА_4 , діючи умисно, за попередньою змовою з службовими особами вищезазначеного комунального підприємства, у порушення вимог ст.ст. 4, 10 Закону України «Про публічні закупівлі», без оприлюднення в електронній системі закупівель оголошення з умовами, вимогами проведення спрощеної закупівлі та проекту договору про закупівлю, 07.12.2017 забезпечила розміщення замовником відділом освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації в електронній системі закупівель «Prozorro» лише файл, що містить інформацію щодо кваліфікованого електронного підпису.
У подальшому, ОСОБА_4 , продовжуючи реалізацію свого злочинного умислу, зловживаючи службовим становищем в інтересах КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», забезпечила розміщення інформації в електронній системі закупівель «Prozorro» про учасника предмета закупівлі - вищезазначеного комунального підприємства та його відповідність кваліфікаційним критеріям, встановленим у тендерній документації, без фактичного проведення тендерної закупівлі, згідно з процедурою, передбаченою ст.ст. 4, 10 Закону України «Про публічні закупівлі».
Надалі ОСОБА_4 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, шляхом використання наданих їй повноважень відповідно до вищезазначених вимог законодавства та Положення про відділ освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації, діючи умисно, з метою розтрати бюджетних коштів на користь вищезазначеного комунального підприємства, 06.12.2017, перебуваючи на роботі у приміщенні відділу за адресою вул. Соборна, 44Л, м. Арциз, уклала від імені відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації з КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» в особі директора ОСОБА_6 договір №19/17кр. про виконання робіт по будівництву «футбольно-спортивного комплексу Виноградівської загальноосвітньої школи I-III ступенів» Арцизької районної ради Одеської області на суму 568771,85 гривень.
Згідно з п.п. 1, 3, 4.3, 6.1, 7.3 вказаного договору, КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» зобов`язувалось виконати роботи по будівництву «футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів» у строк з 06.12.2017 до 31.12.2017, вартість робіт складає 568 771,85 грн. Замовник здійснює генпідряднику попередню оплату (аванс) протягом 10 робочих днів з моменту підписання договору у розмірі 30% від ціни договору. Розрахунки за виконані роботи проводяться протягом 5 робочих днів з моменту підписання акту приймання виконаних робіт.
На виконання умов вищезазначеного договору, відповідно до платіжного доручення від 07.12.2012 № 22, виготовленого та підписаного бухгалтером відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації, а також посвідчений підписом ОСОБА_4 та гербовою печаткою відділу, УДКСУ в Арцизькому районі з рахунку відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації на рахунок КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» № НОМЕР_1 перераховано бюджетні кошти в розмірі 170631,56 грн.
З метою приховування факту розтрати бюджетних грошових коштів, ОСОБА_4 , умисно, в порушення ст. 11 Закону України «Про архітектурну діяльність» та п. 2 «Порядку здійснення технічного нагляду під час будівництва об`єкта архітектури», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 № 903, якими визначено обов`язок замовника забезпечити технічний нагляд протягом усього періоду будівництва об`єкта з метою здійснення контролю за дотриманням проектних рішень та вимог державних стандартів, будівельних норм і правил, а також контролю за якістю та обсягами робіт, не забезпечено здійснення технічного нагляду за будівництвом «футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів».
У наслідок умисних незаконних дій ОСОБА_4 технічний нагляд за виконанням будівельних робіт не здійснювався, що дало можливість безконтрольного незаконного заволодіння бюджетними коштами шляхом розтрати під час виконання робіт щодо будівництва зазначеного об`єкту.
Далі,14.12.2021року,упродовж робочогочасу, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено, у своєму службовому кабінеті, ОСОБА_4 , яка усвідомлювала суспільно небезпечний характер свого діяння, передбачала його суспільно небезпечні наслідки і бажала їх настання, діяла умисно, мала на меті розтрату бюджетних грошових коштів в інтересах КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» та заволодіння ними службовими особами вищезазначеного підприємства, достовірно знала, що поточні роботи по будівництву футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів не виконано у повному обсязі, користуючись відсутністю технічного нагляду за виконанням будівельних робіт, особисто підписала та завірила відтиском гербової печатки відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації, та у подальшому видала офіційні документи: Акт № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року від 14.12.2017 (форма КБ-2В) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень 2017 року від 14.12.2017 (форма КБ-3), що містили зафіксовану інформацію, яка посвідчувала певні факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру, що складаються, видаються та посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити, які заздалегідь виготовлено службовою особою КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» у невстановленому місці, та містять в собі завідомо неправдиві відомості про виконання КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» робіт на загальну суму 294228,73 грн., які фактично не виконано, або виконано не в повному обсязі, а саме:
загальна площа футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ І-ІІІ ступенів складає 778 м2, а саме: розміром 21,73 м х 35,78 м, що не відповідає розміру та площі, вказаним у Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року загальна площа футбольного поля - 800 м2;
по усьому периметру футбольного поля влаштовано бордюри довжиною 500 мм, 800 мм та 1000 мм, що не відповідає розмірам бордюрів, вказаним у Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року бордюри довжиною 650 мм;
фактична середня товщина влаштованої основи зі щебню із природного каменю для будівельних робіт, фракцією 5-10 мм та 20-40 мм складає 18,0 см, що не відповідає товщині основи, вказаної у Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень-2 2017 року загальна товщина влаштованої основи зі щебню із природного каменю для будівельних робіт, фракцією 5-10 мм, 20-40 мм, 40-70 мм 19,0 см;
відсутність виконаних будівельних робіт з улаштування вирівнюючих шарів з щебню та піску, що не відповідає роботам, вказаним у Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року, затвердженому Дефектному акті та даним, вказаним у робочому проекті на «Будівництво футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів», згідно якими: «Конструкція дорожнього одягу футбольного поля: ущільнений ґрунт, щебінь 40-70 мм 100 мм, щебінь 20-40 мм 100 мм, пісок 100 мм, геотекстиль, відсів 50 мм, штучна трава з резиновими гранулами 40 мм.»;
Таким чином, деякі види робіт та витрати будівельних матеріалів, які вказані у Акті № 1 приймання виконаних будівельних робіт за грудень 2017 року на суму 294228,73 грн., завищені, не виконані, по відношенню до обсягів і видів фактично виконаних будівельних робіт та не відповідають даним, вказаним у робочому проекті на «Будівництво футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів», а саме:
І. Види невиконаних робіт:
1. Улаштування підстилаючих та вирівнюючих шарів основи зі щебню, на суму 3014,46 грн.
2. Щебінь шлаковий для дорожнього будівництва, фракція 40-70 мм, марка М600, на суму 72913,68 грн.
3. Улаштування прошарку з нетканого синтетичного матеріалу при зміцненні укосів, непідтоплюваного, на суму 1047,11 грн.
4. Геотекстиль, на суму 14616,80 грн.
5. Бордюри (поребрики) розміром 650х180х80мм, на суму 24832,92 грн.
ІІ. Види робіт, вартість та об`єм яких завищено:
1. Корчування густого чагарняка і дрібнолісся у ґрунтах природного залягання, сума завищення складає 147,64 грн.
2. Згрібання зрізаного або викорчуваного густого чагарняка і дрібнолісся викорчовувачами-збирачами на тракторі потужністю 79 кВт [108 л.с.] з переміщенням до 20 м, сума завищення складає 105,92 грн.
3. Зрізання поверхневого шару ґрунту з навантаженням на автомобілі-самоскиди екскаваторами однокошовими дизельними на пневмоколісному ходу з ковшем ємністю 0,25 м3, група ґрунтів 2, сума завищення складає 81,30 грн.
4. Перевезення сміття до 5 км, сума завищення складає 66 грн.
5. Улаштування дорожнього корита з застосуванням механізмів та переміщенням ґрунту на відстань до 100 м при глибині корита до 500 мм, сума завищення складає 499,10 грн.
6. Навантаження ґрунту вручну на автомобілі самоскиди, сума завищення складає 509,75 грн.
7. Перевезення ґрунту до 5 км, сума завищення складає 962,50 грн.
8. Ущільнення ґрунту пневматичними трамбівками, група ґрунтів 1-2, сума завищення складає 41,47 грн.
9. Улаштування бетонних бортових каменів на бетонну основу, сума завищення складає 1 090,81 грн.
10. Приготування важких цементних розчинів кладок, марка 100, сума завищення складає 5,31 грн.
11. Суміші бетонні готові важкі, клас бетону В15(М200), крупність заповнювача більше 10 до 20 мм, сума завищення складає 1918,55 грн.
III. Разом прямі витрати завищено на суму 121853, 32 грн.
IV. Вартість загальновиробничих витрат завищено на суму 1805,38 грн.
V. Суму прибутку завищено на 359,01 грн.
VI. Суму адміністративних витрат завищено на 167,38 грн.
VII. Податок на додану вартість завищено на 24837,01 грн.
Всього зазазначеним актомвартість виконанихробіт завищенона суму 149022,07грн.,якими незаконнозаволоділи службовіособи КП«Арцизьке районнебудівельно-комунальнегосподарство»,розпорядившись нимина власнийрозсуд.Вартість фактичновиконаних робітз будівництвафутбольно-спортивногокомплексу ВиноградівськоїЗОШ І-ІІІступенів складає: 145 206,66 грн.
З метою доведення до кінця свого злочинного умислу на розтрату бюджетних коштів в інтересах КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», начальник відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації ОСОБА_4 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а також розпорядником бюджетних коштів, які вона зобов`язана використовувати лише за призначенням, достовірно знаючи, що роботи виконані не в повному обсязі, перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації за адресою: вул. Соборна буд 44Л, м. Арциз Одеської області, 14.12.2017, упродовж робочого дня, більш точнийчас вході досудовогорозслідування невстановлено,надано уповноваженійслужбової особівідділу вищезазначенийакт,на підставіякого бухгалтеромвиготовлено платіжне доручення № 26 від 14.12.2017, яке того ж дня ОСОБА_4 особисто підписала та завірила відтиском гербової печатки відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації, згідно якого УДКСУ в Арцизькому районі з рахунку відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації на рахунок КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» № НОМЕР_1 перераховано бюджетні кошти у розмірі 294228,73 грн.
У подальшому ОСОБА_4 27.12.2017 укладено договір № 91/тн з ПП «Арцизький відділ капітального будівництва» на надання послуг щодо здійснення технічного нагляду за виконанням ремонтно-будівельних робіт на об`єкті «Будівництво «футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ I-III ступенів», тобто у день підписання акту приймання виконаних будівельних робіт.
Разом зтим,не отримавшипідтвердження вищезазначеногопідприємства щодостану виконанняробіт збудівництва футбольно-спортивногокомплексу ВиноградівськоїЗОШ I-IIIступенів,того ждня,27.12.2017, ОСОБА_4 ,упродовж робочогочасу, більш точний час в ході досудового розслідування не встановлено,у своємуслужбовому кабінеті,усвідомлюючи суспільнонебезпечний характерсвого діяння,передбачаючи йогосуспільно небезпечнінаслідки ібажаючи їхнастання,діючи умисно,маючи наметі розтратубюджетних грошовихкоштів вінтересах КП«Арцизьке районнебудівельно-комунальнегосподарство» тадостовірно знаючи,що роботипо будівництвуфутбольно-спортивногокомплексу ВиноградівськоїЗОШ I-IIIступенів невиконано уповному обсязі,особисто підписалата завірилавідтиском гербовоїпечатки відділуосвіти,молоді таспорту Арцизькоїрайонної державноїадміністрації,та уподальшому видалаофіційні документи: Акт приймання виконаних будівельних робіт за грудень-2 2017 року від 27.12.2017 (форма КБ-2В) та довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за грудень-2 2017 року від 27.12.2017 (форма КБ-3), що містили зафіксовану інформацію, яка посвідчувала певні факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру, що складаються, видаються та посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити, які заздалегідь виготовлено службовою особою КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» у невстановленому місці, та містять в собі завідомо неправдиві відомості про виконання КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» робіт на загальну суму 274543,12 грн., які фактично не виконано, або виконано не в повному обсязі, а саме:
І. Не виконано улаштування вирівнюючих шарів основи із піску автогрейдером на суму 56039 грн.
ІІ. Види робіт, вартість та об`єм яких завищено:
1. Улаштування одношарової основи зі щебню за товщиною 15 см, сума завищення складає 413,03 грн.
2. Улаштування основи зі щебню за зміни товщини на кожен 1 см додавати або вилучати до норм 27-13-1 - 27-13-3, сума завищення складає 6,43 грн.
3. Щебінь із природного каменю для будівельних робіт, фракція 20-40 мм, марка М1000 і більше, сума завищення складає 2138,54 грн.
4. Улаштування одношарової основи зі щебню за товщини 15 см, сума завищення складає 83,52 грн.
5. На кожен 1 см зміни товщини слою до норм 27-22-1, 27-22-2, 27-22-3 додавати, сума завищення складає 37,79 грн.
6. Щебінь з природного каменю для будівельних робіт, фракція 5(3)-10 мм, марка М1000 і більше, сума завищення складає 10204,92 грн.
III. Разом прямі витрати завищено на суму 68910,37 грн.
IV. Вартість загальновиробничих витрат завищено на суму 343,89 грн.
V. Суму прибутку завищено на 63,20 грн.
VI. Суму адміністративних витрат завищено на 29,47 грн.
VII. Податок на додану вартість завищено на 13 869,39 грн.
Всього за зазначеним актом вартість виконаних робіт завищено на суму 83 216,32 грн., якими незаконно заволоділи службові особи КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», розпорядившись ними на власний розсуд. Вартість фактично виконаних робіт з будівництва футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ І-ІІІ ступенів складає: 191326,80 грн.
Загальна вартість фактично виконаних робіт з будівництва футбольно-спортивного комплексу Виноградівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Арцизької районної ради Одеської області, за адресою: Одеська область, Арцизький район, с. Виноградівка, вул. Шкільна, 10, які виконувались у 2017 році КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», відповідно до договору №19/17-кр від 06.12.2017, складає: 336533,46 грн. (145206,66 грн. + 191326,80 грн.)
Таким чином, за рахунок внесення ОСОБА_4 та службовими особами КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», відомостей про роботи, що фактично не виконані або виконано не в повному обсязі, завищено фінансові зобов`язання відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації на загальну суму 232238,39 грн.
З метою доведення до кінця свого злочинного умислу на розтрату бюджетних коштів в інтересах КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство», начальник відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації ОСОБА_7 , будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, а також розпорядником бюджетних коштів, які вона зобов`язана використовувати лише за призначенням, достовірно знаючи, що роботи виконані не в повному обсязі, перебуваючи у приміщенні адміністративної будівлі відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації за адресою: вул. Соборна буд 44Л, м. Арциз Одеської області 27.12.2017, упродовж робочого дня, більш точнийчас вході досудовогорозслідування не встановлено,видала уповноваженійслужбовій особівідділу вищезазначенийакт,на підставіякого бухгалтеромвиготовлено платіжне доручення № 35 від 27.12.2017, яке того ж дня ОСОБА_4 особисто підписала та завірила відтиском гербової печатки відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації, згідно з якими УДКСУ в Арцизькому районі з рахунку відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації на рахунок КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» № НОМЕР_1 перераховано бюджетні кошти у розмірі 103911,56 грн.
У результатіскладання тавидачі начальникомвідділу освіти,молоді таспорту Арцизькоїрайонної державноїадміністрації ОСОБА_4 офіційних документів:акту прийманнявиконаних будівельнихробіт від14.12.2017(формаКБ-2В)та довідкипро вартістьвиконаних будівельнихробіт тавитрати загрудень 2017року від14.12.2017(формаКБ-3),а такожакту прийманнявиконаних будівельнихробіт загрудень-22017року від27.12.2017(форма КБ-2В)та довідкипро вартістьвиконаних будівельнихробіт тавитрати загрудень-22017року від27.12.2017(формаКБ-3),в яківнесено відомості, що посвідчують певні факти, які здатні спричинити наслідки правового характеру, що складаються, видаються та посвідчуються повноважними (компетентними) особами органів державної влади, що складені з дотриманням визначених законом форм та містять передбачені законом реквізити, зміст яких не відповідає дійсності, УДКСУ в Арцизькому районі безпідставно перераховано на розрахунковий рахунок КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» Арцизької районної ради № 26006300131661 бюджетні кошти відділу освіти, молоді та спорту Арцизької районної державної адміністрації у розмірі 232238,39 грн., якими незаконно заволоділи службові особи вищезазначеного комунального підприємства та розпорядились ними на власний розсуд.
Внаслідок незаконних дій ОСОБА_4 та службових осіб КП «Арцизьке районне будівельно-комунальне господарство» завдано збитки державному бюджету на вищевказану суму, яка в двісті п`ятдесят і більше разів перевищувала неоподаткований мінімум доходів громадян на момент вчинення кримінального правопорушення, та відповідно до примітки ст. 185 КК України є великим розміром.
Ураховуючи викладене,начальником відділуосвіти,молоді таспорту Арцизькоїрайонної державноїадміністрації ОСОБА_4 ,своїми умисниминезаконними діями,вчиненими зкорисливих мотивівв інтересахКП «Арцизькерайонне будівельно-комунальнегосподарство» Арцизькоїрайонної ради,за попередньоюзмовою зйого службовимиособами,з метоюнезаконного збагаченнявищезазначеного комунальногопідприємства,шляхом зловживаннясвоїм службовимстановищем,здійснено розтратубюджетних коштіввідділу освіти,молоді таспорту Арцизькоїрайонної державноїадміністрації урозмірі 232238,39грн.,якими незаконнозаволоділи службовіособи КП«Арцизьке районнебудівельно-комунальнегосподарство» Арцизькоїрайонної радита розпорядились нимина власнийрозсуд.
24.06.2021 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191 КК України за кваліфікуючими ознаками розтрата та заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинені за попередньою змовою групою осіб, у великих розмірах, а також ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України за кваліфікуючими ознаками складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення службовою особою до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, за попередньою змовою групою осіб.Слідчий в судове засідання не прибув, на адресу суду надіслав заяву про розгляд клопотання без його участі, наполягалав на задоволенні клопотання.
Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, та інформації Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку, за ОСОБА_4 зареєстровано право власності на земельну ділянку кадастровий номер 5120486400:01:003:0467, для ведення особистого селянського господарства, площею 0,8 га, розташованої на території Арцизької міської ради Болградського району.
Прокурор у судовому засідання клопотання підтримав, наполягав на його задоволенні, стверджував, що накладення арешту на земельну ділянку належну підозрюваній ОСОБА_4 з кадастровим номером 5120486400:01:003:0467 для ведення особистого селянського господарства, площею 0,8 га, розташованої на території Арцизької міської ради Болградського району Одеської області, зумовлено необхідністю подальшого забезпечення цивільного позову у кримінальному провадженні з огляду на розмір завданої шкоди.
Підозрювана ОСОБА_4 в задоволенні клопотання прокурора просила відмовити, з тих підстав, що потерпіла особа в даному кримінальному провадженні визначена не вірно, а земельна ділянку на яку прокурор просить накласти арешт була нею отримана ділянка належна їй була нею отримана як вчителем середньої школи, а тому не стосується даного кримінального провадження.
Захисник підозрюваної ОСОБА_4 також в задоволенні клопотання прокурора просив відмовити у зв`язку з його необґрунтованістю та передчасністю, оскільки цивільний позов в даному кримінальному провадженні не заявлений, вартість земельної не визначена.
Звернув увагу суду, що на клопотанні, яке було вручено власнику майна, дата значиться «24» червня 2021 року, тобто до того, як ОСОБА_4 було повідомлено про підозру.
Розглянувши матеріали поданого клопотання, обставини та підстави наведені в клопотанні, суд вважає, що клопотання прокурора задоволенню не підлягає на підставі наступного.
Арешт майна є одним із таких заходів забезпечення кримінального провадження ст. 131 ч.2 п.7 КПК України.
Відповідно дост.170КПК України,арештом майнає тимчасове,до скасуванняу встановленомуцим Кодексомпорядку,позбавлення заухвалою слідчогосудді абосуду правана відчуження,розпорядження та/абокористування майном,щодо якогоіснує сукупністьпідстав чирозумних підозрвважати,що воноє доказомзлочину,підлягає спеціальнійконфіскації упідозрюваного,обвинуваченого,засудженого,третіх осіб,конфіскації уюридичної особи,для забезпеченняцивільного позову,стягнення зюридичної особиотриманої неправомірноївигоди,можливої конфіскаціїмайна.Арешт майнаскасовується увстановленому цимКодексом порядку.
За змістом цієї статті … арешт майна може також передбачати заборону для особи, на майно якої накладено арешт, іншої особи, у володінні якої перебуває майно, розпоряджатися будь-яким чином таким майном та використовувати його.
У випадку, передбаченому п.4 ч. 2 зазначеної ст.170 КПК України, арешт майна допускається з метою забезпечення відшкодування шкоди, завданої внаслідок кримінального правопорушення (цивільний позов), чи стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди.
Арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, фізичної чи юридичної особи, яка в силу закону несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діями (бездіяльністю) підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або неосудної особи, яка вчинила суспільно небезпечне діяння, а також юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності обґрунтованого розміру цивільного позову у кримінальному провадженні, а так само обґрунтованого розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою, щодо якої здійснюється провадження (ч.6).
Частиною 8 ст.170 КПК України передбачено, що вартість майна, яке належить арештувати з метою забезпечення цивільного позову або стягнення отриманої неправомірної вигоди, повинна бути співмірною розміру шкоди, завданої кримінальним правопорушенням або зазначеної у цивільному позові, розміру неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою.
Так, частиною 11 статті 170 КПК України встановлено, що заборона або обмеження користування, розпорядження майном можуть бути застосовані лише у разі, коли існують обставини, які підтверджують, що їх незастосування призведе до приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі майна.
За змістом ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:
- правову підставу для арешту майна;
- можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої статті 170 цього Кодексу);
- розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
- наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.
Відповідно до положень ч.1 ст.173 КПК України, слідчий суддя, суд відмовляють у задоволенні клопотання про арешт майна, якщо особа, що його подала, не доведе необхідність такого арешту, а також наявність ризиків, передбачених абз. 2 ч. 1 ст.170 цього Кодексу.
Аналіз вищенаведеного вказує, що діючим законодавством передбачений обов`язок, а не право прокурора надання доказів та доведення перед судом їх переконливості, оскільки під час розгляду питання про застосування заходів забезпечення кримінального провадження сторони кримінального провадження повинні подати слідчому судді або суду докази обставин, на які вони посилаються; та застосування заходів забезпечення кримінального провадження не допускається, якщо слідчий, прокурор не доведе наявності трьох необхідних ознак, необхідних для застосування заходів забезпечення кримінального провадження (ст.132 ч.3 КПК України).
Стороною кримінального провадження, яка звернулася з даним клопотанням, не доведено необхідності накладення арешту на майно окрім як з метою забезпечення в подальшому цивільного позову в рамках вказаного кримінального провадження. Крім того зазначена земельна ділянка не є ні речовим доказом, а ні об`єктом кримінальних протиправних дій.
Відповідно до ч 3 ст. 128 КПК України особа вправі пред`явити цивільний позов у будь-який момент кримінального провадження шляхом подання позовної заяви органу досудового розслідування або суду, але до початку судового розгляду. Останнє правило зумовлене необхідністю доказування підстав та розміру цивільно-правових вимог саме під час судового розгляду.
Як було встановлено слідчим суддею в матеріалах кримінального провадження №42018161240000011 від 16.01.2018 року відсутній будь-який цивільний позов про відшкодування збитків, завданих неправомірними діями ОСОБА_4 ..
Також прокурором не надано доказів визначення вартості земельної ділянки, на яку він просить накласти арешт.
А відтак, наразі прокурором не доведено:
- правову підставу для арешту майна;
- розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження;
- наслідки арешту майна для підозрюваної, та третіх осіб.
Відповідно до вимог ст.370 КПК України судове рішення повинно бути законним, обґрунтованим і вмотивованим. Законним є рішення, ухвалене компетентним судом згідно з нормами матеріального права з дотриманням вимог щодо кримінального провадження, передбачених КПК. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі об`єктивно з`ясованих обставин, які підтверджені доказами, дослідженими під час судового розгляду та оціненими судом відповідно до ст.94 КПК України. Вмотивованим є рішення, в якому наведені належніі достатні мотиви та підстави його ухвалення.
Згідно із ст. 2 КПК України завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.
За викладених обставин, слідчий суддя дійшов до обґрунтованого висновку, що клопотання прокурора задоволенню не підлягає, оскільки такий арешт невиправдано обмежує права власника.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст.131, 132, 167, 170, 171, 173, 236 КПК України, слідчий суддя,
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні клопотання прокурора Болградської окружної прокуратури ОСОБА_3 про арешт майна відмовити.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку безпосередньо до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 5-денний строк з дня проголошення ухвали; у разі якщо ухвалу було постановлено без участі особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом 5 днів з дня отримання копії цієї ухвали.
Повний текст судового рішення видано сторонам відразу ж після оголошення вступної і резолютивної частини.
Слідчий суддя: ОСОБА_1