Єдиний державний реєстр судових рішень ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а-226/10/1970
"26" березня 2010 р. Тернопільський окружний адміністративний суд Тернопільської області в складі
головуючого суддіМартиць О.І.
при секретаріСаланді О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Тернополі адміністративну справу за позовом Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області до державного закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція», третьої особи Головного управління Державного казначейства України в Тернопільській області про стягнення коштів в дохід Державного бюджету України
В С Т А Н О В И В:
Контрольно ревізійне управління в Тернопільській області звернулося до суду з позовом до державного закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція»стягнення коштів в сумі 130040,88 грн. в дохід Державного бюджету України.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що в результаті проведення планової ревізії використання бюджетних коштів, виділених державному закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція»для проведення державного санітарно епідеміологічного нагляду та дезинфекційних заходів за період з 01.03.2006 року по 01.09.2009 року виявлено порушення п.23, п.46 та п.49 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, а саме медикаменти (препарати), що використовувалися на проведення госпрозрахункових досліджень, закуповувалися за рахунок коштів загального фонду кошторису відповідача, про що складено акт від 14.10.2009 року №04-20/55. Ревізією списання препаратів, придбаних за рахунок коштів загального фонду кошторису, на проведення госпрозрахункових досліджень встановлено, що відповідно до Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами (форма 4-1д) за 2007-2008 роки, бюджетні асигнування за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали»не затверджувалися та, відповідно, не використовувалися. У відповідності до ст.13 Бюджетного кодексу України спеціальний фонд включає бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень, а при затвердженні та виконанні кошторисів в частині спального фонду, видатки на придбання вищевказаних препаратів не здійснювалися. Всього за ревізійний період видатки загального фонду на оплату медикаментів, які використані на проведення госпрозрахункових досліджень склали 130040,88 грн., які підлягають стягненню в дохід Державного бюджету України, так як не виконано добровільно вимогу позивача від 28.10.2009 року № 19-04-13-14/4807 «Про усунення порушень, виявлених ревізією».
В судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з мотивів, викладених у заяві та просять задовольнити.
Представник відповідача визнавши частково позов в частині встановлених порушень законодавства України та повернення коштів в сумі 91070,27 грн., заперечила проти стягнення коштів в сумі 38970,61 грн. за 2009 рік, пояснивши, що державний заклад «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція»поніс у звязку спалахом захворюваності грипу значні витрати та оцінюючи витрати на 2010 рік для забезпечення санітарно-епідеміологічного благополуччя населення просить віднести кошти в сумі 38970,61 грн. незаконні видатки, здійснені в 2009 році, на відновлення касових видатків загального фонду кошторису 2009 року за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали», як зазначено у вимозі від 28.10.2009 року № 19-04-13-14/4807 «Про усунення порушень, виявлених ревізією».
Представник третьої особи Головного управління Державного казначейства України в Тернопільській області покладається при вирішенні спору на думку суду, оскільки згідно ст..113 Бюджетного кодексу України контроль за цільовим використанням коштів державного бюджету та місцевих бюджетів здійснюють органи Контрольно-ревізійної служби України, які також вправі звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених ревізією порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши подані докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
Відповідно до п. 1.1.2.1. плану контрольно ревізійної роботи на ІІІ квартал 2009 року Контрольно ревізійним управлінням в Тернопільській області проведено планову ревізію використання бюджетних коштів, виділених державному закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція»для проведення державного санітарно епідеміологічного нагляду та дезінфекційних заходів за період з 01.03.2006 року по 01.09.2009 року за результатами якої складено акт від 14.10.2009 № 04-20/55.
Ревізією списання препаратів, придбаних за рахунок коштів загального фонду кошторису на проведення госпрозрахункових досліджень, встановлено, що відповідно до Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами за 2007-2008 роки, бюджетні асигнування за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали» не затверджувалися та відповідно не використовувалися.
Згідно Звіту про надходження та використання коштів, отриманих як плата за послуги, що надаються бюджетними установами за І півріччя 2009 року за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали»видатки затверджено в сумі 2000,00 грн., однак, препарати на проведення госпрозрахункових досліджень не закуповувалися.
Статтею 13 Бюджетного кодексу України встановлено, що спеціальний фонд включає бюджетні призначення на видатки за рахунок конкретно визначених джерел надходжень. Однак, при затвердженні та виконанні кошторисів в частині спеціального фонду, видатки на придбання вищевказаних препаратів не здійснювалися.
Таким чином, в порушення п.23, п.46 та п.49 Порядку складання, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, а саме медикаменти (препарати) що використовувалися на проведення госпрозрахункових досліджень, закуповувалися за рахунок коштів загального фонду кошторису відповідача - державного закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція».
Всього за ревізійний період, згідно розрахунків, проведених на підставі даних про кількість проведених досліджень, вартості медикаментів відповідно до калькуляцій до діючих тарифів на платні послуги, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27.08.2003 року № 1351 «Про затвердження тарифів (прейскурантів) на роботи і послуги, що використовуються і надаються за плату установами та закладами державної санітарно епідеміологічної служби»видатки загального фонду на оплату медикаментів, які використані на проведення госпрозрахункових досліджень склали 130040,88 грн.
Внаслідок вказаного порушення, у формі «Звіт про виконання загального фонду кошторису установи»за період з 01.01.2007 року по 31.08.2009 року, касові та фактичні видатки за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали»завищено на 130 040,88 грн., в тому числі за період з 01.01.2007 року по 31.12.2007 року на суму 49691,29 грн., за 2008 рік 41378,98 грн., за 8 місяців 2009 року 38970,61 грн., що є порушенням п.1 ст. 3 Закону України «Про бухгалтерський облік».
Згідно ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»відповідачу було направлено вимогу від 28.10.2009 року № 19-04-13-14/4807 «Про усунення порушень, виявлених ревізією», пунктом 4 якої відповідача було зобовязано за рахунок спеціального фонду перерахувати в дохід Державного бюджету по коду «Інші надходження»кошти в сумі 91340,27 грн., які було використано протягом періоду з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року із загального фонду проведення госпрозрахункових досліджень по КЕКВ 1132 як незаконні видатки, які незаплановані, як доходи кошторису, згідно п. 12 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 року № 228, а кошти в сумі 38970,61 грн. незаконні видатки, здійснені в 2009 році, віднести на відновлення касових видатків загального фонду кошторису поточного року за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали»та встановлено термін виконання вимог до 20.11.2009 року.
Щодо виконання пункту 4 вказаної вимоги відповідачем 23.11.2009 року позивачу було направлено лист за №01/2711, де зазначено, що у звязку із введенням з 30 жовтня 2009 року на території України вищого рівня небезпеки поширення грипу типу А/Н1N1/Каліфорнія/04/09 (пандемічного грипу) постановою Кабінету Міністрів України «Про запобігання поширенню грипу типу А/Н1N1/Каліфорнія/04/09 і гострих респіраторних захворювань серед населення»№1152 від 30.10.2009 року просили відтер мінувати виконання вимог, а по можливості скасувати п.4 зважаючи на значні витрати, що поніс державний заклад «Тернопільська обласна санітарно-епідеміологічна станція»здійснюючи заходи згідно Законів України «Про захист населення від інфекційних хвороб»та «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення».
Таким чином, в судовому засіданні знайшов підтвердження факт незаконних видатків загального фонду на оплату медикаментів (препаратів), які використані на проведення платних досліджень на загальну суму 130040,88 грн. за період з 01.03.2006 року по 01.09.2009 року, а також не виконання відповідачем вимоги позивача Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області щодо перерахування за рахунок спеціального фонду в дохід Державного бюджету по коду «Інші надходження»коштів в сумі 91070,27 грн., які було використано протягом періоду з 01.01.2007 року по 01.01.2009 року із загального фонду проведення госпрозрахункових досліджень по КЕКВ 1132 як незаконні видатки, які не заплановані , як доходи кошторису. Кошти в сумі 38970,61 грн. незаконні видатки, здійснені в 2009 році, не віднесені на відновлення касових видатків загального фонду кошторису поточного року за КЕКВ 1132 «Медикаменти та перевязувальні матеріали».
За таких встановлених обставин, суд приходить до висновку, що позов Контрольно ревізійного управління в Тернопільській області підставний та підлягає задоволенню шляхом стягнення з відповідача в дохід Державного бюджету України коштів в сумі 130040,88 грн., виявлених ревізією як незаконні видатки та не повернуті протягом поточного бюджетного року.
Таким чином, враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позовні вимоги слід задовольнити як обґрунтовано заявлені та документально підтверджені.
Керуючись ст.ст.6,11,86,158,163,186 КАС України, Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні», суд,
П О С Т А Н О В И В:
Позов задовольнити.
Стягнути з державного закладу «Тернопільська обласна санітарно епідеміологічна станція»(м. Тернопіль, вул. Ю. Федьковича, 13, код ЄДРПОУ 02001251) кошти в сумі 130040 (сто тридцять тисяч сорок) грн. 88 коп. в дохід Державного бюджету України за реквізитами: номер рахунку 31116090700002, код класифікації доходів бюджету 21080500, ідентифікаційний код 23588119, МФО 838012, призначення платежу інші надходження.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд шляхом подання заяви про апеляційне оскарження протягом десяти днів з дня складення в повному обсязі та апеляційної скарги протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження або без попереднього подання такої заяви, у строк, встановлений для її подання.
Головуючий суддяМартиць О.І.
копія вірна
СуддяМартиць О.І.