
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 року м. Київ № 640/30767/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Бояринцевої М.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження адміністративну справу
за позовомАкціонерного товариства "Фондова біржа ПФТС" до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку пропро визнання протиправним та скасування рішенняВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулось Акціонерне товариство «Фондова біржа ПФТС» (далі - позивач та/або АТ «ФБ ПФТС») з позовом до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (далі - відповідач та/або НКЦПФР) та просить суд визнати протиправною та скасувати постанову Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2020 №105-ДП-ФБ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів та стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору.
Мотивуючи позовні вимоги позивач вказує на відсутність складу порушення абзацу 9 пункту 12 розділу III Положення про функціонування фондових бірж, затверджене Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2020 №105-ДП-ФБ від 22.11.2012 №1688, яке зареєстровано в Міністерстві юстиції України 14.12.2012 за №2082/22394.
Представником відповідача подано відзив на позовну заяву, у якому останній наполягає на правомірності прийнятого ним рішення та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог.
Справа вирішується на підставі наявних в ній матеріалів.
Розглянувши подані матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті суд звертає увагу на наступне.
02.03.2020 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку прийнято постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою постановлено порушити справу про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні до АТ «ФБ ПФТС» та запропоновано керівнику з`явитися для підписання акту про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень 11.03.2020.
Листом від 10.03.2020 вих. №0023-д позивачем надано письмові пояснення, у яких зазначено, що за підстав, передбачених абзацом 9 пункту 12 розділу III Положення про функціонування фондових бірж, затвердженого рішенням НКЦПФР від 22.11.2012 №1688 виявлено 24.09.2019, припинено допуск до торгів ПАТ «Ужгородський «Турбогаз» - ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», ПрАТ «Авторадіатор» з 25 та 27 вересня 2019 року. У зв`язку із наведеним АТ «ФБ ПФТС» просило закрити справу про правопорушення на ринку цінних паперів.
11.03.2020 Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку складено акт №136-ДП-ФБ, яким зафіксовано порушення позивачем вимоги абзацу 9 пункту 12 розділу III, в частині перебування цінних паперів у біржовому списку цінних паперів, зокрема, після порушення справи про банкрутство емітента, а саме: ПАТ «Ужгородський «Турбогаз» - порушено справу про банкрутство - 18.12.2018; ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» - порушено справу про банкрутство - 14.06.2019; ПрАТ «Авторадіатор» - порушено справу про банкрутство - 02.05.2019 (тут і надалі акт).
21.05.2020 відповідачем прийнято постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, якою розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношення до АТ «ФБ ПФТС» призначено на 11.06.2020 о 10 год. 10 хв.
Постановою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2020 №105-ДП-ФБ про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів постановлено за порушення вимог законодавства щодо цінних паперів застосувати у відношенні до Акціонерного товариства «Фондова біржа ПФТС» санкцію у вигляді попередження (далі - оскаржуване та/або спірне рішення).
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд враховує наступне.
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 № 448/96-ВР (далі - Закон № 448/96-ВР).
У відповідності до статті 1 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів - здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері.
Згідно із статтею 2 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку (у тому числі споживачів фінансових послуг) щодо фінансових послуг, які надаються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; інтеграції в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.
Державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством (ч. 1 ст. 5 Закону № 448/96-ВР).
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 7 Закону № 448/96-ВР основними завданнями Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку є здійснення державного регулювання та контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних на території України, а також у сфері спільного інвестування.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: у разі порушення законодавства про цінні папери, нормативних актів Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку виносити попередження, зупиняти на термін до одного року обіг цінних паперів, дію ліцензій, виданих Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку, анулювати дію таких ліцензій; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (п.п. 5, 14 ч. 1 ст. 8 Закону № 448/96-ВР).
Рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.06.2020 №105-ДП-ФБ від 22.11.2012 №1688, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2012 за №2082/22394 затверджено Положення про функціонування фондових бірж (далі - Положення №1688), яке визначає основні засади та вимоги до функціонування фондових бірж в Україні.
У відповідності до пункту 2 розділу I Положення №1688 біржові торги - організоване подання учасниками торгів заявок на купівлю-продаж цінних паперів та інших фінансових інструментів, які призвели до укладання на фондовій біржі біржових контрактів (договорів) відповідно до законодавства та правил фондової біржі; допуск до торгівлі - сукупність процедур щодо внесення цінних паперів до біржового списку або внесення інших фінансових інструментів до біржового списку фінансових інструментів; учасник біржових торгів - член фондової біржі, а також у випадках, передбачених законодавством України, інші особи та державні органи, які згідно з правилами фондової біржі отримали право подавати заявки та укладати біржові контракти (договори).
Згідно із пунктом 3 розділу I Положення №1688 основними засадами функціонування фондової біржі є: створення умов щодо конкурентного ціноутворення на цінні папери та інші фінансові інструменти шляхом зосередження попиту та пропозицій на їх купівлю-продаж; підтримання цілісності та стабільності ринку цінних паперів та інших фінансових інструментів шляхом запровадження справедливих та рівних для всіх учасників біржових торгів правил поведінки; забезпечення прозорості ринку цінних паперів та інших фінансових інструментів через оприлюднення інформації, що характеризує кон`юнктуру ринку; забезпечення інформування учасників біржових торгів та інвесторів щодо емітентів, їхніх цінних паперів та інших фінансових інструментів; забезпечення функціонування фондової біржі на постійно діючій основі, а саме забезпечення протягом календарного року не менше 200 торговельних днів; забезпечення захисту учасників біржових торгів та інвесторів від зловживань шляхом установлення вимог щодо допуску до торгівлі, застосування процедур нагляду, контролю та накладання санкцій за порушення.
До функцій фондової біржі належать, в силу положень пункту 4 розділу I Положення №1688 належить установлення правил проведення біржових торгів цінними паперами та іншими фінансовими інструментами; організація та проведення регулярних біржових торгів; організаційне, технологічне та технічне забезпечення проведення біржових торгів; установлення процедур лістингу та делістингу, допуску до торгівлі на фондовій біржі; ведення переліку учасників торгів, фіксація поданих заявок, укладених біржових контрактів (договорів) та контроль за їх виконанням; ведення переліку цінних паперів та інших фінансових інструментів, допущених до торгівлі; обмін інформацією з особою, що провадить клірингову діяльність відповідно до Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок», та/або з Центральним депозитарієм цінних паперів, та/або з Національним банком України у випадках, передбачених законодавством, для забезпечення виконання біржових контрактів (договорів); зберігання паперових та/або в електронному вигляді документів щодо укладення та виконання біржових контрактів (договорів); здійснення діяльності з проведення клірингу та розрахунків за договорами щодо похідних (деривативів), які укладаються на фондовій біржі; здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством, правил фондової біржі; відповідне реагування на виявлені порушення законодавства про цінні папери та правил фондової біржі; здійснення фінансового моніторингу згідно з вимогами законодавства; надання інформаційних послуг щодо організації торгівлі цінними паперами та іншими фінансовими інструментами; оприлюднення інформації та обмін інформацією відповідно до законодавства України.
Згідно із пунктом 1 розділу III Положення №1688 фондова біржа забезпечує умови для проведення регулярних торгів цінними паперами та іншими фінансовими інструментами за встановленими правилами у спосіб, що призводить до укладання біржових контрактів (договорів) щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів.
Електронна торговельна система, яка використовується фондовою біржею для організації та проведення торгів, повинна відповідати вимогам, зазначеним у цьому Положенні.
Фондова біржа забезпечує: надійне функціонування електронної торговельної системи; надання необхідної для користувачів інформації в зручному для сприйняття вигляді, обслуговування запитів користувачів.
Програмне забезпечення фондової біржі повинно відповідати вимогам, встановленим Комісією.
Торговельний день не може починатися пізніше 10-00 години і закінчуватися раніше 16-00 години за київським часом. Протягом торговельного дня може відбуватися кілька торговельних сесій. Торговельний день може мати передсесійний та післясесійний періоди.
Фондова біржа за погодженням з Комісією своїм рішенням в окремих випадках може встановлювати інші межі конкретного торговельного дня.
Згідно із пунктом 5 розділу III Положення №1688 допуск цінних паперів до торгівлі на фондовій біржі здійснюється шляхом їх внесення до біржового списку та біржового реєстру (допуск цінних паперів до торгів на фондовій біржі у частині включення до біржового реєстру) або без внесення до біржового реєстру, крім випадків, зазначених у цьому пункті. Допуск інших фінансових інструментів до торгівлі на фондовій біржі здійснюється шляхом їх внесення до біржового списку фінансових інструментів.
Якщо ініціатором аукціону є член фондової біржі, у якого щодо цінних паперів укладено договір з Фондом гарантування вкладів фізичних осіб, односторонній аукціон щодо продажу таких цінних паперів проводиться без унесення цих цінних паперів до біржового списку.
Односторонній аукціон щодо цінних паперів, який проводиться без унесення цінних паперів, стосовно яких встановлено обмеження щодо торгівлі, до біржового списку, проводиться після зняття відповідних обмежень.
Біржовий список та біржовий список фінансових інструментів (у разі його наявності) повинні бути оприлюднені фондовою біржею у вільному доступі у цілодобовому режимі на власному веб-сайті за кожен торговельний день та перебувати на такому веб-сайті протягом трьох років з дати їх оприлюднення.
Відповідно до пункту 12 розділу III Положення №1688 не допускаються внесення та перебування у біржовому списку цінних паперів у разі порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію, прийняття вищим органом емітента або судом рішення про припинення емітента або його банкрутства, про що інформацію оприлюднено у порядку, встановленому законодавством.
Припинення торгівлі цінним папером або іншим фінансовим інструментом здійснюється фондовою біржею не пізніше трьох торговельних днів з дня виявлення підстав, зазначених у цьому пункті.
Аналіз наведених положень дає суду підстави дійти до наступних висновків:
По-перше, функція фондової біржі є, серед іншого, здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством, правил фондової біржі; відповідне реагування на виявлені порушення законодавства про цінні папери та правил фондової біржі; здійснення фінансового моніторингу згідно з вимогами законодавства.
По-друге, фондова біржа забезпечує умови для проведення регулярних торгів цінними паперами та іншими фінансовими інструментами за встановленими правилами у спосіб, що призводить до укладання біржових контрактів (договорів) щодо цінних паперів та інших фінансових інструментів.
По-третє, порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію, прийняття вищим органом емітента або судом рішення про припинення емітента або його банкрутства, про що інформацію оприлюднено у порядку, встановленому законодавством є підставою для не допуску до внесення та перебування у біржовому списку цінних паперів, а встановлення таких обставин зобов`язує фондову біржу не пізніше трьох торговельних днів з дня виявлення таких підстав припинити торгівлю цінними паперами або іншими фінансовими інструментами.
Як зазначає позивач про перебування ПАТ «Ужгородський «Турбогаз» - ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», ПрАТ «Авторадіатор» йому стало відомо лише 24.09.2019 та в межах строків, встановлених абзацом 21 пункту 12 розділу III Положення №1688 ним вчинено дії щодо припинення торгівлі цінним папером або іншим фінансовим інструментом вказаних підприємств. З урахуванням наведеного, на думку позивача, відсутній склад порушення, що виключає можливість притягнення його до відповідальності.
Як свідчить акт, справу про банкрутство ПАТ «Ужгородський «Турбогаз» порушено 18.12.2018, щодо ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат» - 14.06.2019, а щодо ПрАТ «Авторадіатор» - 02.05.2019.
У пункті 2 розділу I Положення №1688 визначено, що біржовий список - це документ фондової біржі, який містить інформацію щодо цінних паперів, які на відповідну дату допущені до торгівлі на фондовій біржі за категорією лістингових цінних паперів або за категорією позалістингових цінних паперів.
Згідно із пунктом 14 частини 1 статті 41 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок» 23.02.2006 № 3480-IV (далі - Закон № 3480-IV) особлива інформація про емітента - інформація, до якої належать відомості про порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію.
В силу положень частин 2, 3 статті 41 Закону строки, порядок і форми розкриття особливої інформації про емітента та додаткових відомостей, що містяться у такій інформації, встановлюються Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку встановлює додаткові вимоги до розкриття особливої інформації про емітента та вживає заходів щодо її розкриття.
Між тим, згідно із частиною 4 статті 41 Закону № 3480-IV публічне акціонерне товариство та банк зобов`язані розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Приватне акціонерне товариство зобов`язано розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 3, 9, 10, 16-18 та 20 частини першої цієї статті.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо інших цінних паперів, крім акцій, якого здійснено публічну пропозицію, та/або цінні папери якого допущені до торгів на фондовій біржі, зобов`язаний розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті, крім вимог пунктів 2, 3, 5, 8-10, 16-21 частини першої цієї статті.
Емітент, який не є акціонерним товариством та щодо цінних паперів якого не здійснено публічну пропозицію, та цінні папери якого не допущені до торгів на фондовій біржі, не зобов`язаний розкривати інформацію відповідно до вимог цієї статті.
Вимоги цієї статті не застосовуються до емітентів таких видів цінних паперів: 1) державні облігації; 2) казначейські зобов`язання; 3) облігації Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; 4) облігації місцевих позик.
Аналіз наведених положень дає суду підстави дійти до висновку, що як ПАТ так ПрАТ зобов`язані розкривати інформацію, зокрема, щодо відомостей про порушення справи про банкрутство емітента, винесення ухвали про його санацію.
Суд акцентує увагу на тому, що Положенням №1688 фондовій біржі надано право здійснення контролю за дотриманням членами фондової біржі та іншими особами, які мають право брати участь у біржових торгах згідно із законодавством, правил фондової біржі та відповідне реагування на виявлені порушення законодавства про цінні папери та правил фондової біржі.
У взаємозв`язку із наведеним суд вважає, що позивачем не вчинено дій з метою виключення обставин передбачених абзацом 9 пункту 12 розділу III Положення №1688.
Доводи АТ «ФБ ПФТС» в частині відсутності інформації про банкрутство наведених судом вище підприємств суд не може трактувати як відсутність порушення допущеного позивачем.
Таким чином, суд констатує, що у значний проміжок часу облігації ПАТ «Ужгородський «Турбогаз», ПАТ «Дніпровський металургійний комбінат», ПрАТ «Авторадіатор» були розміщенні у фондовій біржі за наявності порушених справ про банкротство. З урахуванням наведеного, суд погоджується із висновком відповідача про наявність складу правопорушення, передбаченого абзацом 9 пункту 12 розділу III Положення №1688.
Між тим, суд при вирішенні спору враховує, що рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 16.10.2012 №1410, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.11.2012 за №1855/22167, затверджено Правила розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій (далі - Правила №1410), які визначають порядок та строки розгляду Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку (далі - Комісія) справ про порушення громадянами, посадовими особами та юридичними особами вимог законодавства на ринку цінних паперів.
Згідно із пунктами 1, 2, 3, 4 розділу VIII Правил №1410, розглянувши справу про правопорушення, уповноважена особа приймає рішення у справі.
Рішення уповноваженої особи у справі оформлюється у вигляді постанови.
Постанова складається з вступної, описової, мотивувальної та резолютивної частин.
У вступній частині постанови зазначаються: номер постанови; дата та місце розгляду справи; посада, прізвище, ім`я та по батькові уповноваженої особи, яка винесла постанову; документ, на підставі якого вона діє; відомості про особу, щодо якої розглядається справа: повне найменування юридичної особи, місцезнаходження, код за ЄДРПОУ, у разі наявності інформації - банківські реквізити, засоби зв`язку.
Описова частина повинна містити викладення обставин, встановлених при розгляді справи, та посилання на нормативно-правовий акт, норми якого порушено.
У мотивувальній частині наводяться посилання на докази, що підтверджують факт правопорушення і вину юридичної особи, або ж факти, що вказують на відсутність правопорушення, посилання на відповідні норми нормативно-правового акта, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
У резолютивній частині повинно бути зазначено прийняте у справі про правопорушення рішення.
Постанова у справі про правопорушення повинна містити вказівку про порядок та строк її оскарження.
Постанова у справі про правопорушення підписується уповноваженою особою, яка розглянула справу, та скріплюється печаткою.
У справі про правопорушення уповноважена особа приймає одне з таких рішень:
1) про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів;
2) про закриття справи.
Постанова у справі про правопорушення оголошується після закінчення розгляду справи про правопорушення.
Примірник постанови надається особі, щодо якої її винесено (про що здійснюється відповідний напис на примірнику постанови, що залишається у справі), або надсилається поштою протягом п`яти робочих днів з дати її винесення.
Проаналізувавши матеріали справи, суд не вбачає підстав для висновку про порушення відповідачем положень Правил №1410 при прийнятті спірного рішення. Як акт, так і оскаржуване рішення містять підстави їх прийняття, у тому числі, обставини порушення допущеного позивачем.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 73 КАС України встановлено, що предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Беручи до уваги вищенаведене в сукупності, повно та всебічно проаналізувавши матеріали справи та надані докази, суд дійшов до висновку про відповідність спірного рішення критеріям, які встановлені частиною 2 статті 2 КАС України, що, в свою чергу, зумовлює відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Оскільки адміністративний позов не підлягає до задоволення, відсутні підстави для вирішення питання щодо розподілу судових витрат.
Керуючись статтями 2, 9, 72, 73, 77, 143, 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову Акціонерного товариства «Фондова біржа ПФТС» (01004, м. Київ, вул. Шовковична, б. 42-44, код ЄДРПОУ 21672206) до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (01010, м. Київ, вул. Московська, б. 8, к. 30, код ЄДРПОУ 37956207) про визнання протиправним та скасування постанови відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства та може бути оскаржено в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст. ст. 293, 295-297 КАС України.
Суддя М.А. Бояринцева