
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 червня 2021 року м. Київ № 640/20932/20
Окружний адміністративний суд міста Києва в складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
До Окружного адміністративного суду міста Києва звернулась ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у м. Києві, в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 виключивши з періоду з 01.07.2000 по 31.05.2020 pp. наступні періоди:
Липень 2000 року, травень 2001 року, червень 2001 року, жовтень 2001 року, грудень 2001 року, вересень 2002 року, листопад 2002 року, грудень 2002 року, вересень 2006 року, листопад 2006 року, липень 2007 року, вересень 2007 року, грудень 2008 року, сучень 2009 року, червень 2009 року, грудень 2009 року, березень 2010 року, квітень 2010 року, травень 2010 року, липень 2010 року, вересень 2010 року, лютий 2011 року, квітень 2011 року, червень 2011 року, липень 2011 року, вересень 2011 року, листопад 2011 року, січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року, квітень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, вересень 2012 року, лютий 2013 року, квітень 2013 року, липень 2013 року, жовтень 2013 року, квітень 2014 року, червень 2014 року, вересень 2014 року, листопад 2014 року, березень 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року, липень 2015 року, червень 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року, жовтень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, липень 2017 року, грудень 2017 року, січень 2018 року, травень 2018 року, вересень 2018 року, жовтень 2018 року, з урахуванням розміру доплати за понаднормовий страховий стаж та підвищенням розміру пенсії за віком у разі відстрочки часу її призначення у відповідності абз. 2 ч. 1 ст. 28, ч. З ст. 29, абз. З ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
Позовні вимоги обґрунтовано тим що, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві відмовивши позивачу у виключенні періодів зазначених позивачем в заяві від 16.07.2020 р. з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід), відповідач порушив право позивача передбачене абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме, право з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 09.09.2020 року відкрито провадження у справі № 640/20932/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач з позовом не погодився, надав до суду письмовий відзив, де зазначив, що у своїй діяльності керується виключно чинними законами та підзаконними нормативно-правовими актами, а тому перерахунок пенсії позивача не проведено правомірним шляхом, у відповідності до передбачених приписів та норм права.
Позивач в свою чергу, надав до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з позицією відповідача, вважає її необґрунтованою та такою, що суперечить нормам чинного законодавства, у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
16 липня 2020 року, позивач - ОСОБА_1 , через представника звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві із заявою, в якій:
- відповідно до абз. 3 ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» просив з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії ОСОБА_1 , виключити наступні періоди: Липень 2000 року, травень 2001 року, червень 2001 року, жовтень 2001 року, грудень 2001 року, вересень 2002 року, листопад 2002 року, грудень 2002 року, вересень 2006 року, листопад 2006 року, липень 2007 року, вересень 2007 року, грудень 2008 року, сучень 2009 року, червень 2009 року, грудень 2009 року, березень 2010 року, квітень 2010 року, травень 2010 року, липень 2010 року, вересень 2010 року, лютий 2011 року, квітень 2011 року, червень 2011 року, липень 2011 року, вересень 2011 року, листопад 2011 року, січень 2012 року, лютий 2012 року, березень 2012 року, квітень 2012 року, червень 2012 року, липень 2012 року, вересень 2012 року, лютий 2013 року, квітень 2013 року, липень 2013 року, жовтень 2013 року, квітень 2014 року, червень 2014 року, вересень 2014 року, листопад 2014 року, березень 2015 року, квітень 2015 року, травень 2015 року, червень 2015 року, липень 2015 року, червень 2016 року, липень 2016 року, серпень 2016 року, вересень 2016 року, жовтень 2016 року, січень 2017 року, лютий 2017 року, березень 2017 року, квітень 2017 року, липень 2017 року, грудень 2017 року, січень 2018 року, травень 2018 року, вересень 2018 року, жовтень 2018 року;
- у відповідності до ч. 1 ст. 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» при розрахунку пенсії ОСОБА_1 заробіток до 1 липня 2000 року не враховувати;
- провести перерахунок розміру доплати за понаднормовий стаж, який розраховано не у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
На зазначену заяву (вх. № 1840/К-2600-20 від 16.07.2020) позивачем було отримано відповідь від 14.08.2020 р. № 18208-18401/К-02/8-2600/20 Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, якою у виключенні заробітків за вказані періоди позивачу було відмовлено, а перерахунок розміру доплати за понаднормовий стаж, який розраховано не у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не проведено.
При цьому, з аналізу листа Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві вбачається, що підставою для відмови у виключенні з розрахунку заробітної плати самостійно обраних позивачем періодів страхового стажу стали положення статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" відносно того, що вибраний будь-який період страхового стажу повинен бути підряд.
Позивач вважає відмову відповідача у виключенні заробітків ОСОБА_1 за вказані періоди, а також відмову в перерахунку позивачу розміру доплати за понаднормовий стаж, який розраховано не у відповідності до абзацу 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», необґрунтованими та незаконними, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд зазначає наступне.
Частиною першою статті 46 Конституції України закріплено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначені Законом України від 09.07.2003 № 1058-IV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 16 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Відповідно до частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» період, протягом якого особа, яка підлягала загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття, отримувала допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації, включається до страхового стажу.
Виходячи з аналізу положень абзацу 3 частини першої статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" суд зазначає, що до вищезазначених 60 календарних місяців страхового стажу можуть входити два види періодів:
- будь-які періоди незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону;
- будь-який період страхового стажу підряд.
При цьому, позивач має право самостійно визначити період страхового стажу, що виключається із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії. Таким періодом може бути виключно один проміжок часу, а не кілька окремих проміжків часу.
Також позивач має право самостійно визначити будь-які періоди, протягом яких він отримував допомогу по безробіттю (крім одноразової її виплати для організації безробітним підприємницької діяльності) та матеріальну допомогу у період професійної підготовки, перепідготовки або підвищення кваліфікації (які самі по собі не належать до страхового стажу, однак, відповідно до абзацу 3 частини 1 статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», включаються до нього), які незалежно від перерв виключаються із періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії.
Проте, позивач просить зробити перерахунок пенсії шляхом виключення періодів, що не йдуть підряд, а виокремлені вибірково, складаються з окремих місяців чи кількох місяців поспіль, перебувають упереміш з періодами страхового стажу, який пенсіонер не бажає виключати, але між цими періодами виключені періоди утворюють ряд страхового стажу, з наявністю якого закон дозволяє провести обчислення і призначення максимально можливої пенсії.
Вищенаведене дозволяє дійти висновку про те, що відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії позивача, виключивши з періоду, за який враховується заробітна плата/дохід для обчислення пенсії, вибрані ним періоди.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові 13.02.2019 у справі № 756/17125/14-а та у постанові від 08.11.2019 у справі № 591/2141/16-а.
За таких обставин, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, тому позов визнається таким, що задоволенню не підлягає.
Керуючись статтями 139, 241-243, 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві (місцезнаходження: 04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16; код ЄДРПОУ 42098368) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-297 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя І.А. Качур