Рішення № 97929575, 29.06.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
620/4537/21
Номер документу
97929575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4537/21

Чернігівський окружний адміністративний суд, у складі головуючої судді Падій В.В., розглянувши, за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи, справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 ) звернувся до суду з адміністративним позовом до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області щодо неприйняття, у встановлений законом строк, рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, для передачі у власність ОСОБА_1 ;

- зобов`язати Киселівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області розглянути подане ОСОБА_1 клопотання від 02.04.2021 та вирішити питання про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області.

Обґрунтовуючи вимоги, позивачем зазначено, що відмова відповідача є незаконною, оскільки відповідачем не прийнято обґрунтоване рішення про надання дозволу чи про відмову у наданні дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду Падій В.В. від 29.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи та встановлено відповідачу для подання відзиву на позов або заяви про визнання адміністративного позову 15 - денний строк, з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

Відповідачем подано відзив на позов, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі, зазначає, що позивач звертався із клопотанням про безкоштовну передачу земельної ділянки у власність. Вказує, що 23.06.2021 сільська рада розглянула клопотання позивача щодо передачі у власність земельних ділянок, відповідно до поіменного голосування за проєкт рішення всі присутні депутати одноголосно проголосували проти, як результат рішення про надання дозволу прийнято не було. Отже сільська рада не вчинила бездіяльності, а навпаки вчинила всі належні дії по розгляду клопотання позивача: проінформувавши листом від 26.03.2021 №252, включивши питання про розгляд клопотання до порядку денного 8 сесії 8 скликання та розглянувши його на сесії від 23.06.2021.

Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню повністю з наступних підстав.

Так ОСОБА_1 звернувся до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області із клопотанням від 23.03.2021 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, додавши до заяви копії паспорту позивача, ідентифікаційного номеру, посвідчення учасника бойових дій, графічний матеріал місця розташування земельної ділянки (а.с.6-7).

Листом від 26.06.2021 №252 відповідач повідомив позивачу, що земельна ділянка площею 1,9651 га, з кадастровим номером 7425585700:04:000:0013 має вид обмеження для використання під будівництво і обслуговування житлового будинку і господарських споруд (присадибна ділянка), а саме: охоронна зона навколо (вздовж) об`єкта енергетичної системи (а.с.8).

Вважаючи вказану бездіяльність відповідача протиправною, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 3 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Так згідно з частинами 2 та 3 статті 78 Земельного кодексу України, право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них. Земля в Україні може перебувати у приватній, комунальній та державній власності.

Відповідно до пунктів «а» та «б» частини 1 статті 12 Земельного кодексу України до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема, розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу.

За змістом частини 1 статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії, зокрема, землі житлової та громадської забудови.

Згідно статті 38 Земельного кодексу України до земель житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, які використовуються для розміщення житлової забудови, громадських будівель і споруд, інших об`єктів загального користування.

Відповідно до статті 40 Земельного кодексу України громадянам України за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть передаватися безоплатно у власність або надаватися в оренду земельні ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і гаражного будівництва в межах норм, визначених цим Кодексом. Понад норму безоплатної передачі громадяни можуть набувати у власність земельні ділянки для зазначених потреб за цивільно-правовими угодами.

Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.

Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: а) приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; б) одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; в) одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Передача земельних ділянок безоплатно у власність громадян у межах норм, визначених цим Кодексом, провадиться один раз по кожному виду використання.

Відповідно до положень пункту «г» частини 1 статті 121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах: для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Згідно з частиною 1 статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Згідно з пунктом 34 частини 1 статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.

Відповідно до статті 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом.

Системний аналіз наведених правових норм дає підстави дійти висновку про те, що дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки надається відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування. При цьому чинним законодавством передбачено, що рішення про надання дозволу або відмову у наданні такого дозволу орган місцевого самоврядування приймає виключно на пленарних засіданнях відповідної ради.

Відповідно до частини 6 статті 118 Земельного кодексу України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України передбачено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Виходячи з аналізу зазначених вище норм земельного законодавства орган місцевого самоврядування розглядає клопотання громадянина у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області із клопотанням від 23.03.2021 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, додавши до заяви копії паспорту позивача, ідентифікаційного номеру, посвідчення учасника бойових дій, графічний матеріал місця розташування земельної ділянки (а.с.6-7).

Проте з листа Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від 26.03.2021 №252 випливає, що ані рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, ані рішення про мотивовану відмову у його наданні органом місцевого самоврядування у місячний строк по клопотанню ОСОБА_1 не прийнято.

Отже матеріали справи не містять рішення Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області по клопотанню ОСОБА_1 про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або про мотивовану відмову у його наданні.

Посилання відповідача на те, що відповідно до розпорядження від 17.06.2021 №76 Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області «Про скликання восьмої (позачергової) сесії восьмого скликання Киселівської сільської ради» (а.с.29-30) та проєкту рішення сесії восьмого скликання Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області від ___2021 №__(а.с.31), Киселівською сільською радою розглянуто заяву ОСОБА_1 про надання доволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), орієнтовною площею 0,2500 га, на території Киселівської сільської ради с. Вознесенське Чернігівського району Чернігівської області, але за відсутності необхідної кількості голосів не прийнято рішення, суд вважає необґрунтованими та зазначає, що позивач звернувся до відповідача 23.03.2021, а відповідачем було розглянуто його заяву про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки 23.06.2021, тобто з порушення строків, визначених чинним законодавством та без прийняття відповідного рішення.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (частина 1 статті 90 Кодексу адміністративного судочинства України).

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Разом з тим відповідач, як суб`єкт владних повноважень, не довів суду правомірності своїх дій.

За таких обставин суд дійшов висновку, що відповідач не розглянув клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк, чим порушив частину 7 статті 118 Земельного кодексу України, а отже допустив протиправну бездіяльність щодо не прийняття рішення по заяві ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області, що є підставою для задоволення позову в цій частині.

Відповідно до частини 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Суд зауважує, що в прохальній частині позову позивач просить зобов`язати відповідача розглянути подане клопотання від 02.04.2021, натомість матеріали справи містять клопотання датоване 23.03.2021, а тому суд розцінює даний факт, як технічну помилку, допущену позивачем.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов`язання Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області розглянути подане ОСОБА_1 клопотання від 23.03.2021 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Вирішуючи питання щодо розподілу між сторонами судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини 1 статті 132 КАС України судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу (пункт 1 частини 3 статті 132 КАС України).

Згідно з частинами 1, 2 статті 134 КАС України витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави. За результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги (частина 4 статті 134 КАС України).

Так на підтвердження понесених витрат на професійну правничу допомогу позивачем було надано суду договір про надання правничої допомоги від 15.03.2021, укладений позивачем з адвокатським об`єднанням «Рябінін, Переверзєв та партнери» в особі старшого партнера Переверзєва Олександра Олександровича; квитанцію до прибуткового касового ордера від 15.03.2021 №б/н, в якій зазначено, що ОСОБА_1 сплачено 3000,00 грн АО «Рябінін, Переверзєв та партнери» на підставі договору від 15.03.2021 №б/н; акт прийняття-передачі наданих послуг судових витрат, (суми гонорару за надану правову допомогу за Договором про надання правової допомоги від 15.03.2021) від 15.03.2021; свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю; ордер на надання правничої (правової) допомоги (а.с.9-11,14,15).

Отже адвокатом документально доведено факт понесення позивачем витрат на професійну правничу допомогу у сумі 3000,00 грн.

Водночас відповідачем заявлено клопотання про зменшення витрат позивача на оплату правничої допомоги адвоката з підстав не співмірності заявлених витрат.

За наведених обставин за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача мають бути стягнуті витрати на правничу допомогу в сумі 1500,00 грн.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд враховує, що позивач звільнений від сплати судового збору за подання позову, доказів понесення ним інших судових витрат суду не надано, тому судові витрати, що підлягають відшкодуванню, відсутні.

Керуючись статтями 139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області щодо неприйняття, у встановлений законом строк, рішення про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), площею 0,25 га, для передачі у власність ОСОБА_1 .

Зобов`язати Киселівську сільську раду Чернігівського району Чернігівської області розглянути подане ОСОБА_1 клопотання від 23.03.2021 про надання дозволу на розробку проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність, орієнтовною площею 0,25 га, для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), на території Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області та прийняти рішення відповідно до частини 7 статті 118 Земельного кодексу України.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Киселівської сільської ради Чернігівського району Чернігівської області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу в сумі 1500 (одна тисяча п`ятсот) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 293, 295 - 297 та підпунктом 15.5 пункту 15 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подачі апеляційної скарги до Чернігівського окружного адміністративного суду або до суду апеляційної інстанції протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 ).

Відповідач: Киселівська сільська рада Чернігівського району Чернігівської області (вул. Молодіжна, 10, с Киселівка, Чернігівський район, Чернігівська область, 15530, код ЄДРПОУ - 04412018).

Суддя В.В. Падій