
-копія-
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 червня 2021 року м. Чернігів Справа № 620/4127/21
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Тихоненко О.М., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернулася до суду з позовом до Батуринської міської ради Чернігівської області (далі - відповідач) про визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не призначення та не виплати позивачу на період працевлаштування, але не більше шести місяців середньої заробітної плати, яку позивач отримувала на виборній посаді Обмачівського сільського голови Бахмацького району Чернігівської області; зобов`язання відповідача призначити та виплачувати позивачу на період працевлаштування середню заробітну плату, яку позивач отримувала на виборній посаді Обмачівського сільського голови Бахмацького району Чернігівської області, але не більше шести місяців.
Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що не нарахування та не виплата відповідачем середньої заробітної плати з моменту її звільнення з посади голови сільської ради, на період її працевлаштування, суперечить приписам ст. 33 Закону України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» та порушує її права і соціальні гарантії.
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 22.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Ухвалою суду надано термін для подачі відзиву на позовну заяву, відповіді на відзив та заперечень.
Вказану ухвалу суду разом з позовною заявою та додатками до неї відповідач отримав 26.04.2021, що підтверджується звітом про направлення електронної пошти, однак правом для подання відзиву не скористався.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
Як слідує з матеріалів справи та підтверджується записами в трудовій книжці позивача № НОМЕР_1 остання обіймала посаду сільського голови Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області з 10.11.2015 по 06.11.2020. До обрання на посаду сільського голови з 24.04.2002 по 10.11.2015 позивач працювала на виборній посаді секретаря Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області (а.с.6-7).
06.11.2020 позивача було звільнено у зв`язку із закінченням строку повноважень на підставі ч.1 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ч.2 ст. 8 Закону України «Про добровільне об`єднання територіальних громад» згідно рішення першої сесії 9 скликання Батуринської міської ради від 06.11.2020 (а.с.7 на звороті).
До обрання позивача на посаду секретаря та сільського голови Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області працювала на посаді касира в СТОВ «Зірка» та була звільнена 24.04.2002, у зв`язку з обранням на посаду секретаря сільської ради (а.с.6).
Відповідно до рішення першої сесії дев`ятого скликання Батуринської міської ради від 20.11.2020 розпочато процедуру реорганізації Обмачівської сільської ради, Батуринську міську раду вважати правонаступником активів та пасивів, всіх майнових прав та обов`язків Обмачівської сільської ради (а.с.8).
Листом № 06-12/86 від 09.02.2021 Батуринський міський голова Л. Душа повідомив позивача про наявну вакансію завідуючої бібліотеки с. Митченки (0,75 ст.) та запропонував подати заяву про прийом на роботу на дану вакантну посаду. Умови роботи оптимальні, графік роботи п`ятиденний робочий тиждень з шести годинним навантаженням. Вихідні дні понеділок, вівторок (а.с.9).
16.02.2021 позивач звернулася до Батуринського міського голови Л. Душі з заявою, в якій просила провести відповідні виплати до працевлаштування, в зв`язку з неможливістю надати попереднє місце роботи та додала довідку із СТОВ «Зірка» про відсутність посади касира. Також в даній заяві позивач зазначила, що запропонована вакансія не є рівноцінною і рівнозначною посаді сільського голови (а.с.10).
Листом від 12.03.2021 № 06-12/154 перший заступник міського голови повідомив, що позивачу була надана пропозиція працевлаштування в іншій установі, що не суперечить Закону України «Про статус депутатів місцевих рад». Крім того, було повідомлено, що на сайті Батуринської міської ради були оголошення про вакантні посади спеціалістів, на які призначення відбувається на конкурсній основі. Документи на конкурс позивач не подавала і від запропонованої посади відмовилась. Посади, рівноцінної до посади сільського голови, яка є виборною, та на якій остання наполягає в Батуринській міській територіальній громаді немає (а.с.11).
Вважаючи вказані дії відповідача протиправними, позивач звернулася до суду за захистом своїх прав та інтересів з відповідним позовом.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст.43 Конституції України встановлено, що кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Роботодавець створює умови для повного здійснення громадянами права на працю, гарантує рівні можливості у виборі професії та роду трудової діяльності, реалізовує програми професійно-технічного навчання, підготовки і перепідготовки кадрів відповідно до суспільних потреб. Кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Відповідно до п.17 ч.1 ст.4 Кодексу адміністративного судочинства України публічна служба - діяльність на державних політичних посадах, у державних колегіальних органах, професійна діяльність суддів, прокурорів, військова служба, альтернативна (невійськова) служба, інша державна служба, патронатна служба в державних органах, служба в органах влади Автономної Республіки Крим, органах місцевого самоврядування.
Правові, організаційні, матеріальні та соціальні умови реалізації громадянами України права на службу в органах місцевого самоврядування, визначає загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування регулює Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
З урахуванням Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Відповідно до ст. 2 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування" посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Правовий статус депутата сільської, селищної, міської, районної у місті, районної, обласної ради (далі - місцева рада), в тому числі і голови, як представника інтересів територіальної громади, виборців свого виборчого округу та рівноправного члена місцевої ради визначає Закон України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон № 93-IV), який також встановлює гарантії депутатської діяльності та порядок відкликання депутата місцевої ради.
Відповідно до частини другої статті 6 Закону № 93-IV, депутат місцевої ради, обраний секретарем сільської, селищної, міської ради, головою, заступником голови районної, обласної, районної у місті ради, працює у відповідній раді на постійній основі і не може суміщати свою службову діяльність з іншою роботою, у тому числі на громадських засадах (за винятком викладацької, наукової та творчої у поза робочий час), займатися підприємницькою діяльністю, одержувати від цього прибуток, якщо інше не передбачено законом.
В силу частини першої, другої статті 33 Закону Закон України від 11.07.2002 № 93-IV «Про статус депутатів місцевих рад» (далі - Закон № 93-IV № 93-IV у разі обрання депутата місцевої ради на виборну посаду у раді, на якій він працює на постійній основі, трудовий договір з ним за попереднім місцем роботи припиняється відповідно до законодавства. Обраний на виборну посаду у відповідній раді, на якій він працює на постійній основі, депутат місцевої ради, який перебуває на службі у військових формуваннях чи правоохоронних органах держави, прикомандировується до місцевої ради із залишенням на цій службі. З працівником, якого прийнято на роботу (посаду), що її виконував (займав) депутат місцевої ради, укладається строковий трудовий договір; цей договір розривається у разі повернення депутата місцевої ради на роботу, але не пізніш як через три місяці після припинення повноважень депутата місцевої ради.
Депутату місцевої ради, який працював у раді на постійній основі, після закінчення таких повноважень надається попередня робота (посада), а за її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації. У разі неможливості надання відповідної роботи (посади) на період працевлаштування за колишнім депутатом місцевої ради зберігається, але не більше шести місяців, середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді у раді, що виплачується з відповідного місцевого бюджету. У разі, якщо колишній депутат місцевої ради має право на пенсійне забезпечення або йому призначена пенсія за віком, по інвалідності, у зв`язку із втратою годувальника, за вислугу років відповідно до закону, за ним не зберігається середня заробітна плата, яку він одержував на виборній посаді в раді. Час, коли колишній депутат тимчасово не працював у зв`язку з неможливістю надання йому попередньої або рівноцінної роботи (посади) безпосередньо після закінчення строку його повноважень, зараховується, але не більше шести місяців, до страхового стажу і стажу роботи (служби) за спеціальністю, за якою депутат працював до обрання у місцеву раду, де він виконував свої обов`язки на постійній основі.
Вказані гарантії для депутата ради, який працює на постійній основі, зокрема і голови сільської ради, передбачено законом якщо його посаду скорочено, або підприємство, де він працював, перебуває в стадії ліквідації чи вже ліквідовано.
Гарантії для працівників, обраних на виборні посади, також встановлені статтею 118 КЗпП України, за приписами якої працівникам, звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади в державних органах, а також у партійних, профспілкових, комсомольських, кооперативних та інших громадських організаціях, надається після закінчення їх повноважень за виборною посадою попередня робота (посада), а при її відсутності - інша рівноцінна робота (посада) на тому самому або, за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Таким чином, приведеними вище нормами права встановлено право працівника, звільненого з роботи внаслідок обрання на виборну посаду у раді, на одержання після закінчення його повноважень за виборною посадою попередньої роботи (посади) на тому ж підприємстві, в установі, організації або надання йому рівноцінної роботи (посади).
Тобто, у разі коли колишній депутат місцевої ради до обрання на виборну посаду у раді перебував у трудових відносинах з підприємством (установою, організацією) незалежно від форми власності та виду діяльності, однак надання попередньої або рівноцінної роботи йому на цьому підприємстві (установі, організації) або, за його згодою, на іншому неможливе, закон гарантує збереження за цим депутатом середньої заробітної плати на період його працевлаштування, але не більше шести місяців.
Отже, законодавець гарантує колишньому депутату місцевої ради збереження середньої заробітної плати, яку він одержував на виборній посаді лише за умови неможливості надання йому попередньої роботи і виключно на період його працевлаштування, але не більше шести місяців. При цьому обов`язок запропонувати звільненим від роботи внаслідок обрання їх на виборні посади роботу (посаду) за згодою працівника, на іншому підприємстві, в установі, організації в разі відсутності можливості працевлаштувати на попередній або рівнозначній посаді покладається саме на роботодавця. За змістом Закону збереження протягом шести місяців середнього заробітку не звільняє адміністрацію установи, де працював депутат місцевої ради, вжити заходи до його працевлаштування.
Закон № 93-IV покладає на роботодавця обов`язок забезпечити депутату, строк повноважень якого завершився, надання попередньої роботи (посади) і лише в разі її відсутності - іншої рівноцінної роботи (посади) на тому самому або, за згодою депутата, на іншому підприємстві, в установі, організації.
Суд зазначає, що відповідач правом для подання відзиву не скористався.
Як встановлено судом та підтверджено записами в трудовій книжці позивача остання була звільнена 24.04.2002 з СТОВ «Зірка» з посади касира, у зв`язку з обранням на посаду секретаря сільської ради, а в подальшому на посаду сільського голови Обмачівської сільської ради Бахмацького району Чернігівської області.
Згідно довідки від 07.04.2021 № 91 вакансія по попередньому місцю роботи ОСОБА_1 в сільськогосподарському товаристві з обмеженою відповідальністю «Зірка» відсутня (а.с.13).
В зв`язку з зазначеним, оскільки позивач була депутатом місцевої ради в розумінні Закону № 93-IV, яка працювала у раді на постійній основі, працевлаштування на попередній посаді є неможливим, остання не перебуває на обліку в головному управлінні Пенсійного фонду України в Чернігівській області, та не отримує ніяких видів пенсій, тому, за сукупності вказаних обставин, ОСОБА_1 має право на отримання середньої заробітної плати, яку вона одержувала раніше на виборній посаді у раді, на період працевлаштування, але не більше шести місяців.
Згідно з частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що позов ОСОБА_1 слід задовольнити повністю.
Керуючись статтями 168, 241, 243, 244-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Батуринської міської ради Чернігівської області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Батуринської міської ради Чернігівської області щодо не призначення та не виплати ОСОБА_1 на період працевлаштування, але не більше шести місяців середньої заробітної плати, яку вона отримувала на виборній посаді Обмачівського сільського голови Бахмацького району Чернігівської області.
Зобов`язати Батуринську міську раду Чернігівської області призначити та виплатити ОСОБА_1 на період працевлаштування середню заробітну плату, яку вона отримувала, на виборній посаді Обмачівського сільського голови Бахмацького району Чернігівської області, але не більше шести місяців.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу"Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ).
Відповідач: Батуринської міської ради Чернігівської області (вул. ім. В. Ющенка, 30, м. Батурин, Ніжинський район, Чернігівська область, 16512, код ЄДРПОУ 04412354).
Повний текст рішення суду складено 29.06.2021.
Суддя Підпис О.М. Тихоненко
Виготовлено з автоматизованої системи документообігу суду.
Рішення суду від 29.06.2021 законної сили не набрало.
Помічник судді Н.О. Горицька
29.06.2021