Рішення № 97927678, 25.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
380/5150/21
Номер документу
97927678
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/5150/21

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 червня 2021 року

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Грень Н.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії, -

встановив:

на розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, в якій позивач просить суд:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у встановленні з 29 грудня 2020 року пенсії в разі втрати годувальника в розмірі 70 процентів грошового забезпечення померлого чоловіка, яке він міг би отримувати станом на 01 березня 2018 року у зв`язку із проведенням перерахунку його пенсїї відповідно до пункту першого постанови КМ України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області встановити ОСОБА_1 з 29 грудня 2020 року пенсію в разі втрати годувальника в розмірі 70 процентів грошового забезпечення померлого чоловіка, яке він міг би отримувати станом на 01 березня 2018 року у зв`язку із проведенням перерахунку його пенсії відповідно до пункту першого останови КМ України від 21 лютого 2018 року №103 ’’Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що вона, як дружина колишнього військовослужбовця, який помер внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, має право на отримання пенсії у разі втрати годувальника в розмірі 70 процентів грошового забезпечення, яке міг би отримувати її чоловік на дату звернення до ГУ ПФУ у Львівській області.

Проте, Головне управління ПФУ у Львівській області в порушення норм ст.7, п а ст.36, ч.16 ст.43, ст.51, ст.63 Закону України №2262-ХП, постанов КМ України від 13.02.2008 №45, від 21.02.2018 №103 визначило розмір її пенсії в разі втрати годувальника виходячи з розміру грошового забезпечення її чоловіка станом на 01.01.2012 (до перерахунку), а не виходячи з розміру грошового забезпечення її чоловіка, яке він повинен був отримувати станом на 01.03.2018.

Відповідач позов не визнав, 11.05.2021 подав до суду відзив на позовну заяву, в якому проти задоволення позову заперечив. Зазначив, що оскільки, виплату пенсії ОСОБА_2 припинено у зв`язку з його смертю з липня 2016 року, то, відповідно, перерахунок його пенсії на виконання вимог Постанови №103 не проводився. Відомості про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.03.2018, встановлені Постановою №704, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні.

13.05.2021 позивач подала відповідь на відзив, в якій зазначила, що призначення їй пенсії у разі втрати годувальника без урахування грошового забезпечення померлого чоловіка, яке він міг би отримувати станом на 01 березня 2018 року у зв`язку із проведенням перерахунку його пенсії відповідно до пункту першого постанови КМ України від 21 лютого 2018 року №103 ’’Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, є неправомірним.

Ухвалою судді від 08.04.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Суд всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та встановив наступне.

ОСОБА_2 проходив військову службу в Збройних Силах України і відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХП «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» отримував пенсію за вислугу років в розмірі 89% грошового забезпечення.

ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 помер. Причина смерті пов`язана з виконанням обов`язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. (витяг з протоколу засідання ВЛК Західного регіону №644 від 10.08.2016).

В періоді до 04 березня 2018 року - дати смерті, пенсію в разі втраті годувальника отримувала мати ОСОБА_2 - ОСОБА_3 .

29 грудня 2020 року ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з заявою про перехід на пенсію в разі втраті годувальника оскільки вважала, що розмір пенсії яку вона буде отримувати становитиме 70 процентів грошового забезпечення померлого чоловіка на ІНФОРМАЦІЯ_2 .

До заяви долучено Витяг з протоколу засідання Військово-лікарської комісії Західного регіону по встановленню причинного зв`язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв колишнього військовослужбовця від 10 серпня 2016 року №644.

Листом від 27.01.2021 №1300-5308-8/7533 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що за матеріалами пенсійної справи покійного чоловіка проведено умовний розрахунок пенсії в разі втрати годувальника та встановлено, що даний перерахунок пенсії призведе до зменшення розміру пенсії позивача за віком.

05 березня 2021 року ОСОБА_1 отримала пенсію в разі втрати годувальника в розмірі 3651,88 грн.

З протоколу від 29.12.2020 видно, що Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивачу та визначило розмір пенсії ОСОБА_1 виходячи з розміру грошового забезпечення її чоловіка – ОСОБА_2 станом на 01.01.2012.

Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернулась до суду із даним позовом.

Вирішуючи даний спір суд виходить з наступного.

Частина 1 статті 9 Закону №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» визначає, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

Відповідно до ч.2 ст.9 Закону №2011-ХІІ, до складу грошового забезпечення входять: - посадовий оклад, оклад за військовим званням; - щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); - одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону (ч.3 ст.9 Закону №2011-ХІІ).

Так, як встановлено ст. 36 Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії в разі втрати годувальника призначаються в таких розмірах: членам сімей військовослужбовців, осіб, звільнених з військової служби, інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули (померли) внаслідок поранення, контузії або каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи або виконанні інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях та підпільних організаціях і групах, визнаних такими законодавством України, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи чи участю у бойових діях у мирний час, які є непрацездатними та перебували на утриманні загиблого (померлого) годувальника (при цьому дітям та іншим особам, зазначеним в абзаці другому статті 30 цього Закону, незалежно від того, чи перебували вони на утриманні загиблого (померлого) годувальника), - 70 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника на одного непрацездатного члена сім`ї. Якщо на утриманні загиблого (померлого) годувальника перебували двоє і більше членів сім`ї, пенсія призначається у розмірі 90 процентів грошового забезпечення (заробітної плати) загиблого (померлого) годувальника, що розподіляється між ними рівними частками, але не менше ніж 40 процентів на кожного непрацездатного члена сім`ї. У таких самих розмірах, незалежно від причини смерті годувальника, обчислюються пенсії членам сімей померлих осіб з інвалідністю внаслідок війни та членам сімей, до складу яких входять діти, які втратили обох батьків.

Статтею 43 Закону України №2262-XII передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до частин першої та другої статті 63 Закону №2262-XII, перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Згідно ч.4 ст.63 Закону №2262-XII, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 2 Постанови №704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.

Частина 18 статті 43 Закону №2262-XII встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Відповідно до ч. 3 ст. 51 Закону №2262-XII, перерахунок пенсій у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів ПФУ та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Відповідно до п.1 Порядку №45, пенсії, призначені відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.5 Порядку №45 (у редакції зі змінами, внесеними Постановою №103), під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку №45 встановлено форму довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Постановою КМ України від 21.02.2018 року №103 прийнято рішення перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018р. відповідно до Постанови №704.

Таким чином, в розумінні вимог Порядку №45 лише довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, за формою, передбаченою в додатку №2 до цього Порядку, є підставою для проведення територіальними структурними підрозділами Пенсійного фонду України, в тому числі Відповідачем, перерахунку таких пенсій.

Така правова позиція викладена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 у справі №160/8324/19 (провадження N 11-20заі20) та враховується судом при вирішення даного спору.

Матеріалами справи підтверджено, що у відповідача наявна довідка про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2012, відомості про розміри грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.03.2018, встановлені Постановою №704, у Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області відсутні.

Суд зазначає, що саме довідка про грошове забезпечення є підставою для проведення перерахунку.

Зазначене свідчить, що позовні вимоги Позивача не ґрунтуються на положеннях чинного законодавства, а тому є безпідставними і задоволенню не підлягають.

Згідно з вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Відповідно до статті 139 КАС України судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст. ст. 90, 139, 243-246, 255, 293, 295 КАС України, суд, -

в и р і ш и в:

в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання дій неправомірними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Грень Н.М.