Ухвала суду № 97927575, 29.06.2021, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
360/1274/21
Номер документу
97927575
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

29 червня 2021 року СєвєродонецькСправа № 360/1274/21

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Пляшкова К.О., перевіривши матеріали позовної заяви Приватного підприємства «Сєвєродонецьке комфорт-авто» до Департаменту розвитку утримання мережі автомобільних доріг області, промисловості, транспорту та зв`язку Луганської обласної державної адміністрації, Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області про визнання протиправними та скасування рішень, наказу, визнання протиправним допуску до участі, зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду 17 березня 2021 року надійшла позовна заява Приватного підприємства «Сєвєродонецьке комфорт-авто» (далі - позивач) до Управління промисловості, транспорту і зв`язку Луганської обласної державної адміністрації, Луганської обласної військово-цивільної адміністрації (далі – І відповідач), Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області (далі – ІІ відповідач), в якій позивач з урахування уточненого адміністративного позову від 31.03.2021 (арк. спр. 19 - 21) просить:

1) визнати протиправним та скасувати рішення організатора перевезень у Луганській області щодо недопущення позивача до участі у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 за об`єктами №№ 26, 35, 38, 40, 41, 42;

2) визнати протиправним допуск до участі у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 перевізників ПП «Автолайн компані» та ТОВ «Еліт бус транс» та скасувати їх допуск на підставі підпункту 1 пункту 12 Порядку, як таких, що надали недостовірну інформацію по об`єктах конкурсу №№ 26, 35, 38, 41,4 2 та № 40 крім того, як такий що не відповідає обов`язковим умовам конкурсу;

3) визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 про визначення переможця по спірним об`єктам;

4) визнати протиправними та скасувати наказ від 06.10.2020 № 42-0 «Про визначення переможців конкурсу з регулярного перевезення пасажирів з визначення перевізників для обслуговування приміських та міжміських автобусних маршрутів загального користування, які не виходять за межі території області (внутрішньообласні маршрути) в частині введення в дію рішень конкурсного комітету за спірними об`єктами;

5) зобов`язати відповідача 1 провести засідання Конкурсного комітету з організації та проведення конкурсів з перевезення пасажирів автомобільним транспортом у Луганській області на тих самих умовах з тими самими документами що надавалися на участь у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 за об`єктами №№ 26, 35, 38, 40, 41, 42 допустивши до участі у конкурсі позивача.

Ухвалою суду від 06 квітня 2021 року позовну заяву Приватного підприємства «Сєвєродонецьке комфорт-авто» повернуто позивачу.

Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 08 червня 2021 року скасовано ухвалу Луганського окружного адміністративного суду від 06 квітня 2021 року та направлено адміністративну справу № 360/1274/21 до суду першої інстанції для продовження розгляду справи.

За приписами пунктів 3 та 6 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Розглянувши матеріали адміністративного позову, суддя дійшов висновку, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, у зв`язку з чим вона має бути залишена без руху з таких підстав.

Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1-4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

В рамках адміністративного судочинства:

дії - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб`єктом владних повноважень своїх обов`язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;

бездіяльність - певна форма поведінки суб`єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов`язків згідно із законодавством України;

рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб`єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб`єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).

Відповідно до частини першої статті 160 КАС України у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Предмет позову - це матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, в яких встановлюється спосіб ліквідації правопорушення, вчиненого суб`єктом владних повноважень та іншими особами, в передбачених законом випадках, а підстава позову - це ті обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутись до суду з вимогами до іншої особи.

Згідно з підпунктом 2 пункту 2 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову, суд може прийняти рішення про визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.

Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має формулюватися максимально чітко і зрозуміло.

В позовній заяві позивач в пункті 3 позовних вимог просить суд: «визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 про визначення переможця по спірним об`єктам».

Проте, позивач не зазначає дати та номера такого рішення, не зазначає про які спірні об`єкти він веде мову.

Крім того, позивачем в пункті 2 позовних вимог заявлена вимога такого змісту: «визнати протиправним допуск до участі у конкурсі … та скасувати їх допуск», що не відповідає способам захисту, визначеним статтею 5 КАС України та повноваженням суду, які він може вчинити при прийнятті рішення.

Суд звертає увагу позивача, що «Допуск до участі у конкурсі» не є нормативно-правовим актом або індивідуальним актом (нормативно-правовим актом - актом управління (рішенням) суб`єкта владних повноважень, відповідно не може бути визнаний протиправним та відповідно скасованим.

Згідно з пунктами 4, 5 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.

Позивач може заявити кілька вимог в одній позовній заяві, якщо вони пов`язані між собою (частина перша статті 21 КАС України).

В одній позовній заяві може бути об`єднано декілька вимог, пов`язаних між собою підставою виникнення або поданими доказами, основні та похідні позовні вимоги (частина перша статті 172 КАС України).

Позивач оскаржує рішення, які прийняті по 13 об`єктах конкурсу.

Умови конкурсу (обов`язкові та додаткові умови перевезень пасажирів, які повинні виконувати автомобільні перевізники, визначені на відповідному об`єкті конкурсу) встановлюються організатором перевезень пасажирів щодо кожного об`єкта конкурсу.

Для участі у конкурсі перевізник-претендент подає окремо щодо кожного об`єкта конкурсу документи, визначені статтею 46 Закону України «Про автомобільний транспорт», за формою згідно з додатками 1 - 4 до Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 3 грудня 2008 року № 1081.

Переможця чи переможців конкурсу визначає організатор перевезень на підставі рішення конкурсного комітету окремо щодо кожного об`єкта конкурсу.

У позовній заяві відсутнє обґрунтування об`єднання вимог про 6 (шість) об`єктів конкурсу.

Відповідно до пункту 9 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються у справах щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб`єкта владних повноважень - обґрунтування порушення оскаржуваними рішеннями, діями чи бездіяльності прав, свобод, інтересів позивача.

Суд звертає увагу позивача, що скаржитися щодо законодавства або певних обставин абстрактно, лише тому, що заявники вважають, що начебто певні положення норм законодавства впливають на їх правове становище не дозволяється.

Обов`язковою ознакою дій (бездіяльності) та рішень суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів відповідних правовідносин і мають обов`язковий характер.

Слід зазначити, що відсутність спірних відносин, в свою чергу, виключає можливість звернення до суду, оскільки відсутнє право, що підлягає судовому захисту.

Позивач в позовній заяві оскаржує допуск до участі у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 перевізників ПП «Автолайн компані» та ТОВ «Еліт бус транс», при цьому позивачем не наведено жодного обґрунтування яким чином зазначене порушило права позивача.

Тобто з позовної заяви не вбачається наявності відповідного порушення суб`єктом владних повноважень прав, свобод або інтересів позивача шляхом допуску до участі у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 перевізників ПП «Автолайн компані» та ТОВ «Еліт бус транс» на момент його звернення до суду.

Адміністративний позов не містить обґрунтування порушення прав позивача внаслідок допуску до участі у конкурсі, що відбувся 18.09.2020 перевізників ПП «Автолайн компані» та ТОВ «Еліт бус транс», так і обґрунтування правових наслідків у зв`язку із цим, доказів порушення прав позивача матеріали позовної заяви не містять.

Отже, для усунення зазначених недоліків позивачу необхідно надати належним чином оформлений адміністративний позов, сформулювавши позовні вимоги максимально чітко і зрозуміло відповідно до критеріїв та вимог КАС України щодо можливим способам захисту та повноваженням суду, які він може вчинити при прийнятті рішення.

Відповідно до частини третьої статті 161 КАС України до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.

Відповідно до частини другої статті 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.

Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.

Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.

Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру юридичною особою сплачується судовий збір у розмірі 1 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Станом на 01 січня 2021 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 2270,00 грн.

Згідно з абзацом другим частини третьої статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Оскільки позивач оскаржує рішення, які прийняті по 6 об`єктах конкурсу, та допуски також по 6 об`єктах конкурсу, то позивач повинен сплати судовий збір за 12 позовних вимог немайнового характеру за кожним оскарженим об`єктом конкурсу.

Також позивач просить визнати протиправним та скасувати наказ від 06.10.2020 № 42-0, що є позовною вимогою немайнового характеру.

Тобто, позивач має сплатити судовий збір за 13 позовних вимог немайнового характеру.

Отже судовий збір складатиме 29510,00 грн.

Оглядом матеріалів позовної заяви встановлено, що позивачем до матеріалів позовної заяви додано документ про сплату судового збору в сумі 2270,00 грн.

Тобто, позивачем не доплачено судовий збір у законодавчо визначеному розмірі 27240,00 грн.

Зазначений недолік позовної заяви може бути усунений шляхом подання оригіналу документа про сплату судового збору у розмірі 27240,00 грн.

Згідно з пунктами 6, 7, 8 частини п`ятої статті 160 КАС України в позовній заяві зазначаються відомості про вжиття заходів досудового врегулювання спору - у випадку, якщо законом встановлений обов`язковий досудовий порядок урегулювання спору, відомості про вжиття заходів забезпечення доказів або позову до подання позовної заяви, якщо такі здійснювалися; перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.

Позивачем вимоги пунктів 6, 7, 8 частини п`ятої статті 160 КАС України не виконані.

Відповідно частини першої статті 161 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.

Судом встановлено, що повертаючи позовну заяву у справі № 360/1274/21, позивачу повернуто позовну заяву в трьох примірниках разом з додатками (арк. спр. 41).

Отже, позивачу необхідно надати суду належним чином засвідчені копії доданих до позовної заяви документів для приєднання до матеріалів та вручення відповідачам.

Відповідно до частини першої статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Позовну заяву Приватного підприємства «Сєвєродонецьке комфорт-авто» залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом 5-ти (п`яти) календарних днів з дати отримання даної ухвали усунути недоліки позовної заяви шляхом надання суду:

- позовної заяви, оформленої з дотриманням вимог, встановлених статтями 160, 161 КАС України, та її копії для вручення відповідачам;

- належним чином засвідчених копій доданих до позовної заяви документів для приєднання для матеріалів справи та надіслання відповідачам;

- документу про сплату судового збору в розмірі 27240,00 грн, сплаченого за такими реквізитами:

Отримувач коштів - ГУК у Луг.обл./МТГ м.Сєвєр/22030101;

Код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 37991110;

Банк отримувача - Казначейство України (ел. адм. подат.);

Код банку отримувача (МФО) - 899998;

Рахунок отримувача - UA288999980313101206084012499;

Код класифікації доходів бюджету 22030101;

Призначення платежу - *; 101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8);Судовий збір, за позовом ____ (назва установи, організації позивача), Луганський окружний адміністративний суд (назва суду, де розглядається справа).

Якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк, встановлений судом, позовна заява буде повернута позивачу та вважатиметься неподаною.

Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала набирає законної сили з моменту підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.

СуддяК.О. Пляшкова