
КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 червня 2021 року м. Кропивницький Справа № 340/298/21
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Дегтярьової С.В., розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом: Спільного підприємства – товариства з обмеженою відповідальністю “Світловодськпобут” (27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Григорія Сковороди (Крупської), 2 А, ЄДРПОУ 31678853)
до відповідача: Виконавчого комітету Світловодської міської ради (27500, Кіровоградська обл., м. Світловодськ, вул. Героїв України, 14, ЄДРПОУ: 04055280)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
про визнання протиправним та скасування рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Спільне підприємство – товариство з обмеженою відповідальністю “Світловодськпобут” звернулося з позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради №526 “Про відключення від системи (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води вбудованого нежитлового приміщення будинку АДРЕСА_2 ” від 25 вересня 2020 року.
Позивачем вказано, що наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 р. №169, затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, у п.3 розділу ІІ якого встановлено, що власник (співвласник) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання). Для багатоквартирного будинку до заяви додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП та зазначаються особи, уповноважені представляти інтереси співвласників у вирішенні питань щодо відключення багатоквартирного будинку. Позивач вказує, що відповідний протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_2 про ухвалення співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО відсутній, а тому у відповідача були відсутні підстави на задоволення заяви третьої особи та надання дозволу на відключення вбудованого нежитлового приміщення.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву відповідно до якого позовні вимоги не визнаються в повному обсязі (а.с.31-35). Відповідач вказує, що позивачем не зазначено, яке саме право чи обов`язок підприємства було порушено. Відповідач наголошує на тому, що Виконавчий комітет Світловодської міської ради станом на 03.03.2021 р. не отримав жодної скарги щодо розбалансування системи ЦО та тим паче на обмеження своїх прав з боку осіб, котрі встановили індивідуальне опалення. Також, відповідач звертає увагу, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону та виявляють його волю як людини і громадянина щодо розпорядженням своїм майном.
Третьою особою ОСОБА_1 подано письмові пояснення у яких він вказує, що у зв`язку з неналежним наданням СП ТОВ “Світловодськпобут” послуг з централізованого опалення, що призвело до виникнення надзвичайної ситуації техногенного характеру м. Світловодську, оскільки опалення було надано лише в 20-х числах грудня місяця 2019 року та відсутністю гарячого водопостачання вже понад 20 років він вирішив установити індивідуальне опалення в своїй квартирі. Для вирішення даного питання він звернувся до Виконавчого комітету Світловодської міської ради із заявою про надання дозволу на відключення від мережі централізованого опалення. Оскаржуваним рішенням йому надано дозвіл на улаштування у квартирі індивідуального опалення шляхом відключення квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в між опалювальний період, за умови отримання відповідних технічних умов. Після отримання дозволу в між опалювальний період на його замовлення виготовлений робочий проект реконструкції системи централізованого опалення в нежитловому приміщенні по АДРЕСА_2 . Третя особа зазначає, що проведено роботи по відключенню його квартири від системи централізованого опалення та встановлено індивідуальний прилад опалення відповідно до проекту. У подальшому складено акт від 28.09.2020 р. про відключення квартири від внутрішньо будинкових мереж ЦО та ГВП. Актом встановлено, що в його приміщенні проведено відключення від внутрішньо-будинкових мереж ЦО та ГВП, централізоване опалення в приміщенні відсутнє, встановлено індивідуальне опалення. Тобто умови рішення Виконавчого комітету Світловодської міської ради ним виконані. Відтак, третя особа вважає, що з його сторони дотримано усіх необхідних вимог Закону, щодо вчинення послідовності дій для відключення належної йому квартири від загально будинкової системи опалення та гарячого водопостачання.
Позивачем подано відповідь на відзив (а.с.57-60).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 05.02.2021 відкрито провадження у справі та вирішено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (а.с.15-16).
Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 р. продовжено розгляд справи за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 30.04.2021 р. (а.с.63-64).
30.04.2021 р. розгляд справи не відбувся в зв`язку з перебуванням головуючого судді на лікарняному (а.с.73). Розгляд справи відкладено на 18.05.2021 р.
Ухвалою судді від 18.05.2021 р. закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10.06.2021 р. (а.с.103-104).
В судове засідання належним чином повідомлені учасники справи не з`явились, від позивача надійшло клопотання про розгляд справи без участі позивача (а.с.128-130).
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, а також з урахуванням приписів ч.9 ст.205 КАС України, суд визнав за можливе продовжити розгляд справи у порядку письмового провадження.
Дослідивши подані учасниками справи документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з таких підстав.
Статтею 30 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” передбачено, що до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать: а) власні (самоврядні) повноваження: 1) управління об`єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв`язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню; б) делеговані повноваження: 2) здійснення відповідно до законодавства контролю за належною експлуатацією та організацією обслуговування населення підприємствами житлово-комунального господарства; 3) здійснення контролю за дотриманням законодавства щодо захисту прав споживачів.
Згідно абзацу першого частини 1 статті 24 Закону України “Про теплопостачання” від 02.06.2005 №2633-IV споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачання, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 затверджено Правила надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (надалі по тексту Правил №630), які регулюють відносини між суб`єктом господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальних послуг (далі - виконавець), і фізичною та юридичною особою (далі - споживач), яка отримує або має намір отримувати послуги з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - послуги).
Відключення від мереж ЦО та ГВП багатоквартирних будинків з ініціативи споживачів передбачено пунктами 24-28 Правил №630.
Пунктами 24, 25, 26 Правил №630 визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання положень пункту 25 Правил №630 наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26.07.2019 №169 затверджено Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води (надалі Порядок №169).
Цей Порядок визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України “Про житлово-комунальні послуги”.
Дія цього Порядку поширюється на споживачів, виконавців комунальної послуги з постачання теплової енергії, виконавців комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води, операторів зовнішніх інженерних мереж, органи місцевого самоврядування (пункти 1, 2 розділу I Порядку №169).
СП ТОВ “Світловодськпобут” є теплопостачальною організацією в розумінні Закону України "Про теплопостачання" та виконавцем комунальної послуги з постачання теплової енергії.
Відповідно до пункту 1 розділу ІІІ Порядку № 169, власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України “Про житлово-комунальні послуги” не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Отже встановлена процедурна можливість відключення від централізованого опалення квартири чи нежитлового приміщення у багатоквартирному будинку, за умови, що в такому будинку вже відключено половина квартир/нежитлових будинків.
Згідно із пунктом 2 розділу ІІІ Порядку №169, інформація про перелік багатоквартирних будинків, у яких не менше ніж половина квартир та нежитлових приміщень відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, розміщується на офіційних веб-сайтах органів місцевого самоврядування, виконавців відповідних комунальних послуг.
Пунктом 4 розділу I Порядку №169 передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води (далі - Комісія) згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України “Про звернення громадян”.
Комісія є консультативно-дорадчим органом органу місцевого самоврядування, основним завданням якого є розгляд питань щодо відключення споживачів від ЦО та/або ГВП.
Засідання Комісії відбуваються не рідше ніж один раз на місяць.
Рішення Комісії оформлюється протоколом протягом п`яти робочих днів із дня проведення засідання Комісії та має рекомендаційний характер.
Рішення Комісії оприлюднюються на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування з дотриманням вимог Закону України “Про захист персональних даних”.
Пунктом 3 розділу ІІІ Порядку № 169 закріплено, що для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення.
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії (пункт 4 розділу ІІІ Порядку №169).
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника (пункт 5 розділу ІІІ Порядку №169).
Відповідно до пункту 6 розділу ІІІ Порядку №169, комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів.
Отже, зі змісту вказаних норм слідує, що власники чи орендар нежитлового вбудованого приміщення будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) своє приміщення/квартиру від ЦО та ГВП виключно у разі, якщо на день набрання чинності Законом №2189-VIII не менше як половина квартир цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, і влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такому приміщенні. Лише у такому випадку комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проектної документації.
ОСОБА_1 є власником вбудованого нежитлового приміщення площею 124,6 м2 розташованого за адресою: АДРЕСА_2 (а.с.54).
17 серпня 2020 року через неналежне виконання позивачем послуг централізованого опалення та гарячого водопостачання ОСОБА_1 подано до міжвідомчої комісії з питань відключення від мереж ЦО і ГВП Світловодської міської ради заяву про надання дозволу на відключення від мережі ЦО і ГВП та встановлення індивідуального опалення в квартирі за адресою АДРЕСА_2 (а.с.38).
Згідно пункту 4 протоколу №8 засідання постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води від 17 вересня 2020 року рекомендовано виконавчому комітету Світловодської міської ради надати ОСОБА_1 дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення по АДРЕСА_2 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання (а.с.36-37).
25 вересня 2020 року виконавчим комітетом Світловодської міської ради прийнято рішення №526, яким власнику приміщення ОСОБА_1 , надано дозвіл на відключення вбудованого нежитлового приміщення (загальна площа 124,6 кв.м.) від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, що розташоване в будинку АДРЕСА_2 , при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення та при умові проведення робіт з відключення приміщення до 01.10.2020 року (а.с.39).
На виконання вимог ухвали Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15.04.2021 року відповідачем надано листа голови правління ОСББ “Нагірний 3” від 11.05.2021 р., в якому зазначено, що будинок по АДРЕСА_2 має 9 поверхів та 145 квартир, з них 74 квартири відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води (а.с.101).
Згідно пункту 1 розділу ІІІ Порядку №169 власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
З огляду на те, що в будинку АДРЕСА_2 відключено від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та систем (мереж) постачання гарячої води більше половини квартир, у відповідача були правові підстави видати дозвіл оскаржуваним рішенням в даному провадженні рішенням, а тому в позові належить відмовити.
При цьому суд не приймає посилання позивача на п.3 розділу ІІ Порядку №169 в частині того, що для багатоквартирного будинку до заяви про відключення додатково додається протокол зборів співвласників багатоквартирного будинку про ухвалене співвласниками рішення про відключення будинку від ЦО та/або ГВП, оскільки даний пункт визначає таку необхідність для випадку, коли вирішується питання для відключення від ЦО та/або ГВП всього багатоквартирного будинку, а не окремої квартири чи нежитлового приміщення в ньому.
Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 287, 293, 295-297 КАС України, суд,-
В И Р І Ш И В:
У задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Копію рішення суду надіслати учасникам справи.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду С.В. Дегтярьова