
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 червня 2021 року Справа № 280/1818/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )
до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663)
про визнання протиправними та скасування податкового рішення,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Державної податкової служби у Запорізькій області (далі – відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0017720426 від 13.11.2020 про застосування ОСОБА_1 штрафник санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Обґрунтовуючи заявлений позов, позивач вказує, що рішенням № 0017720426 застосовано до позивача в період до 01.01.2015 штраф 10% у розмірі 161,53 грн. та з 01.01.2015 у період з 29.05.2014 року до 18.12.2017 року 20 % у розмірі 3974,35 грн. та пеню у розмірі 5842,56 грн. Зазначена заборгованість, на думку позивача, виникла у зв`язку зі сплатою єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове соціальне страхування на помилковий рахунок. Стверджує, що оскаржуване рішення винесено вже після того, як позивач припинив свою підприємницьку діяльність. Вважає рішення № 0017720426 протиправним, на підставі чого, просить позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав, 07.04.2021 до суду надійшов відзив на позов (вх. №20001), в якому відповідач зазначає, що згідно даних АІС «Податковий Блок» ОСОБА_1 перебував на обліку в органах ДПС як фізична особа - підприємець з 11.05.1999 року по 29.09.2020 (дата проведення державної реєстрації припинення) на загальній системі оподаткування. Вказує, що ОСОБА_1 по були подані звіти про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску, а саме за: 2013 рік, де відображено нарахування єдиного внеску у розмірі 1630,90 грн; 2014 рік, де відображено нарахування єдиного внеску у розмірі 2471,68 грн; рік, 2015 рік, де відображено нарахування єдиного внеску у розмірі 485,8 грн; 2016 рік, де відображено нарахування єдиного внеску у розмірі 485,8 грн. Стверджує, що по |терміну сплати зазначені суми єдиного внеску ОСОБА_1 не були сплачені, в результаті чого в Інтегрованій картці платника виникла недоїмка. Крім того, вказує, що наразі в інтегрованій картці платника єдиного внеску ОСОБА_1 наявні нарахування за 2017-2019 роки. При сплаті нарахованих сум єдиного внеску за 2013-2019 роки ОСОБА_1 були допущені випадки несвоєчасної сплати та на підставі вищевикладеного була нарахована штрафна санкція та пеня згідно рішення від 13.11.2020 №0017720426. Вважає позовні вимоги безпідставними та просить у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 15.03.2021 відкрито спрощене позовне провадження, призначено розгляд справи без виклику сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив:
04.08.1998 ОСОБА_1 було зареєстровано, як фізичну особу-підприємця.
29.09.2020 в ЄДРПОУ внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .
13.11.2020 Головним управлінням ДПС у Запорізькій області винесено рішення про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та пені за несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0017720426 штраф 10% у розмірі 161,53 грн. та 20 % у розмірі 3974,35 грн. та пеню у розмірі 5842,56 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням та з вимогами вчинити дії позивач звернувся до суду з даним позовом.
Дослідивши спірні правовідносини та надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд дійшов наступних висновків.
Правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку визначено Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 8 липня 2010 року № 2464-VI (далі - Закон №2464- VI).
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 1 Закону 2464-VI єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) - консолідований страховий внесок, збір якого здійснюється до системи загальнообов`язкового державного соціального страхування в обов`язковому порядку та на регулярній основі з метою забезпечення захисту у випадках, передбачених законодавством, прав застрахованих осіб на отримання страхових виплат (послуг) за діючими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Згідно з пунктом 10 частини першої статті 1 страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до цього Закону зобов`язані сплачувати єдиний внесок.
За змістом статті 2 Закону № 2464-VI його дія поширюється на відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов`язаної із збором та веденням обліку єдиного внеску. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на зазначені відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону. Виключно цим Законом визначаються: принципи збору та ведення обліку єдиного внеску; платники єдиного внеску; порядок нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску; розмір єдиного внеску; орган, що здійснює збір та веде облік єдиного внеску, його повноваження та відповідальність; склад, порядок ведення та використання даних Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування; порядок здійснення державного нагляду за збором та веденням обліку єдиного внеску.
Згідно з абзацом третім пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI платниками єдиного внеску є: фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 з 04.08.1998 по 29.09.2020 був зареєстрований в ЄДРПОУ та перебував на обліку у ГУ ДПС у Запорізькій області як діюча фізична особа – підприємець.
29.09.2020 до ЄДРПОУ внесено запис про припинення підприємницької діяльності ОСОБА_1 .
Таким чином, починаючи з 29.09.2020 ОСОБА_1 втратив статус фізичної особи-підприємця, та, відповідно платника єдиного внеску у розумінні пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI.
Відповідно до ч. 10 ст. 25 Закону № 2464-VI на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Згідно з п. 2 ч.11 ст. 25 Закону № 2464-VI податковий орган застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
Наказом Міністерства фінансів України № 449 від 20.04.2015 затверджено Інструкцію про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - Інструкція № 449), яка визначає процедуру нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (далі - єдиний внесок) страхувальниками, визначеними Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” (далі - Закон), нарахування і сплати фінансових санкцій, стягнення заборгованості зі сплати страхових коштів органами доходів і зборів.
Відповідно до п. 1 ч. 2 розділу 7 Інструкції № 449 за порушення норм законодавства про єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування до платників, на яких згідно із Законом покладено обов`язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок, застосовуються фінансові санкції (штрафи та пеня) відповідно до Закону.
Аналізуючи вищевказані норми, суд дійшов висновку, що саме до платників єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, перелік яких визначений статтею 4 Закону № 2464-VI, може бути застосовано фінансові санкції за порушення норм законодавства щодо нарахування та сплати єдиного внеску.
Судом встановлено, що контролюючим органом винесено рішення № 0103495005 від 13.11.2020 про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску за період з 29.05.2014 по 19.11.2019.
При цьому, вказане рішення винесено 13.11.2020, коли позивач вже не мав статусу фізичної особи-підприємця та платника єдиного внеску у розумінні пункту 4 частини першої статті 4 Закону № 2464-VI.
Тож, відповідачем, всупереч вищевказаним положенням, оскаржуваним рішенням застосовано штрафні санкції щодо особи, яка не є платником єдиного внеску. У зв`язку з чим, рішення № 0017720426 від 13.11.2020 є протиправним та підлягає скасуванню.
У статті 19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 1 статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до положень ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За сукупністю наведених обставин суд дійшов висновку, що заявлений позов належить задовольнити повністю.
Згідно із ч. 3 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
З урахуванням часткового задоволення позовних вимог, на користь позивача слід стягнути судовий збір у розмірі 908,00 грн. який підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ ВП 44118663) про визнання протиправними та скасування податкового рішення, - задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Запорізькій області № 0017720426 від 13.11.2020 про застосування до ОСОБА_1 штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Запорізької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 29 червня 2021 року.
Суддя Л.Я. Максименко