Рішення № 97926629, 29.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.06.2021
Номер справи
200/5454/21
Номер документу
97926629
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 червня 2021 р. Справа№200/5454/21

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) про скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

06 травня 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду із позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - відповідач), в якому просить:

- скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1988 від 27 березня 2021 року про відмову в призначенні пенсії;

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву про призначення пенсії за віком від 25 березня 2021 року та прийняти рішення про призначення пенсії за віком;

- визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області, як суб`єкту владних повноважень щодо не зарахування до страхового стажу: період роботи з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року; період навчання з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року; час проходження строкової військової служби; до пільгового стажу: періодів роботи в ПрАТ ШУ "Покровське" з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року; час проходження строкової військової служби; проходження військової служби за мобілізацією з 27 березня 2015 року по 23 листопада 2020 року; періодів роботи відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992 р. "Про заходи щодо застосування Закону України "Про пенсійне забезпечення" та Роз`яснення від 20.01.1992 р. № 8 "Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах, передбачених ст. 14 Закону України "Про пенсійне забезпечення"; на пільгових умовах один місяць служби за три місяці відповідно до п. п. «а» п. 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393 - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

- зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області зарахувати до страхового стажу: період роботи з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року; період навчання з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року; час проходження строкової військової служби; до пільгового стажу: періоди роботи в ПрАТ ШУ "Покровське" з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року; час проходження строкової військової служби; час проходження військової служби за мобілізацією з 27 березня 2015 року по 23 листопада 2020 року; період роботи відповідно до Постанови КМУ № 81 від 22.02.1992 р. "Про заходи щодо застосування Закону України «Про пенсійне забезпечення» та Роз`яснення від 20.01.1992 р. № 8 «Про порядок врахування трудового стажу, що дає право на пенсії незалежно від віку працівникам, безпосередньо зайнятим повний робочий день на роботах», передбачених ст. 14 Закону України «Про пенсійне забезпечення»; на пільгових умовах один місяць служби за три місяці відповідно до п. п. «а» п. 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393 - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що спірні періоди роботи підтверджені ним трудовою книжкою, відповідними довідками про пільговий стаж, а також іншими документами. На підставі чого просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі (а. с. 1-6).

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 11 травня 2021 року позовна заява прийнята до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) (а. с. 49-50).

Розгляд справи проведено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.

Згідно з нормами частини третьої статті 263 КАС України у справах, визначених частиною першою цієї статті, заявами по суті справи є позов та відзив.

З 07 червня 2021 року по 18 червня 2021 року включно суддя Черникова А.О. перебувала на лікарняному.

З 22 червня 2021 року по 25 червня 2021 року включно суддя Черникова А.О. знаходилась у відпустці.

31 травня 2021 року відповідачем до суду наданий відзив на адміністративний позов, в якому відповідач заперечив проти задоволення заявлених вимог позивача.

У відзиві відповідач зазначив, що 25 березня 2021 року до управління надійшла заява позивача про призначення пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За підрахунком Управління ПФУ страховий стаж позивача складає 15 років 09 місяців 28 днів, в тому числі пільговий стаж - відсутній.

До страхового стажу не враховано:

- період роботи з 01.05.2015 р. по 31.12.2015 р., так як відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу;

- період роботи з 01.01.2004 р. по 31.03.2004 р., так як відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу.

До пільгового стажу не враховано періоди роботи в ПрАТ «ШУ «Покровське» з 01.04.2004 р. по 29.06.2004 р., з 27.09.2004 р. по 12.09.2005 р., з 25.12.2006 р. по 11.01.2021 р., так як позивачем не надано довідку підтверджуючу пільговий характер роботи.

На підставі військового квитка серії НОМЕР_2 до страхового стажу позивача зараховано період військової служби з 17 листопада 2005 року по 02 листопада 2006 року.

Також у відзиві відповідач зазначає, що при зверненні до управління ПФУ через веб-портал ОСОБА_1 надав копії наказів ПАТ «Шахтоуправління «Покровське» про атестацію робочих місць. Проте, до заяви не була додана довідка від 19.03.2021 р. №171 про підтвердження його пільгового стажу на підземних роботах, яку позивач долучив до позовної заяви.

У зв`язку з чим, за відсутності підтвердження пільгового стажу, питання про зарахування військової служби до пільгового стажу не розглядалось. Вважає, що відповідачем не було порушено норм діючого законодавства при відмові позивачу в призначенні пенсії, у зв`язку з чим, просить у задоволенні позовних вимог відмовити (а. с. 56-62).

Суд, розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України та зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , що підтверджується паспортом серії НОМЕР_3 , виданий Красноармійським МВ УМВС України в Донецькій області 16 квітня 2002 року, РНОКПП НОМЕР_1 (а. с. 7-9).

25 березня 2021 року позивач, через ВЕБ-портал Пенсійного фонду України звернувся до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до ч. 3 ст. 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 липня 2003 року № 1058-IV (а. с. 38).

Відповідачем за результатами розгляду заяви було прийнято рішення № 1988 від 27 березня 2021 року, яким позивачу відмовлено в призначенні пенсії.

Рішенням відповідача не зараховані періоди роботи. До страхового стажу не враховані періоди роботи з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року, з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року оскільки відсутні дані в індивідуальних відомостях про застраховану особу. До пільгового стажу не враховані періоди роботи в ПрАТ «ШУ «Покровське» з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року, так як позивачем не надано довідку на підтвердження пільгового стажу роботи.

Окрім того відповідач у відзиві зазначає, що на підставі військового квитка Серії № НОМЕР_4 до страхового стажу позивача зараховано період військової служби з 17 листопада 2005 року по 02 листопада 2006 року.

Оскільки позивачем не було надано довідки від 19 березня 2021 року № 171 про підтвердження його пільгового стажу на підземних роботах, яку позивач долучив до позовної заяви, не був врахований стаж. За відсутності підтвердження пільгового стажу, питання про зарахування військової служби до пільгового стажу не розглядалось. Отже вважає, що відповідачем не порушувались норми діючого законодавства, на підставі чого просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі (а. с. 55-58).

Не погодившись з рішенням Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII (далі по тексту - Закон № 1788), Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058 - IV (далі по тексту-Закон № 1058 - IV), Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 08 листопада 2005 року № 383 «Про порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» (далі по тексту - Порядок № 383), Постановою Кабінетом Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 «Про затвердження порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення (перерахунку) пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі по тексту - Порядок № 637).

Відповідно до ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян на соціальну захищеність пенсіонерів шляхом встановлення пенсій на рівні, орієнтованому на прожитковий мінімум, а також регулярного перегляду їх розмірів у зв`язку із збільшенням розміру мінімального споживчого бюджету і підвищенням ефективності економіки республіки, визначені у Законі України «Про пенсійне забезпечення».

Закон України №1788 від 05.11.1991 р., відповідно до Конституції України гарантує всім непрацездатним громадянам України право на матеріальне забезпечення за рахунок суспільних фондів споживання шляхом надання трудових і соціальних пенсій.

Законом № 1058 - IV визначаються періоди, з яких складається страховий стаж. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше (ч. 4 ст. 24 Закону № 1058 - IV).

Відповідно до частини 3 статті 114 Закону № 1058 - IV, працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років. Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків і менше 7 років 6 місяців у жінок та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті, за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього Закону, зменшується на один рік. При цьому пенсійний вік для жінок не може бути нижчим за вік, встановлений абзацом першим пункту 1 частини другої цієї статті.

Відповідно до п. п. 4, 5 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі по тексту - Порядок № 22-1), звернення особою за призначенням пенсії може здійснюватися в будь-який час після виникнення права на пенсію, але не раніше, ніж за місяць до досягнення пенсійного віку. Днем звернення за пенсією вважається день приймання органом, що призначає пенсію, заяви про призначення, перерахунок, відновлення або переведення з одного виду пенсії на інший.

Пунктом 7 цього Порядку визначений вичерпний перелік документів, що мають бути подані особою, яка звертається за призначенням пенсії. Відповідно до п. 7 параграф "б" цього Порядку до заяви про призначення пенсії за віком за відсутності трудової книжки мають бути додані у тому числі документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Пункт 3 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 встановлює, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу органами Пенсійного фонду на місцях приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.

Відповідно до пункту 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).

У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

З аналізу зазначеного суд доходить висновку, що використання норм постанови № 637 шляхом надання уточнюючих довідок про підтвердження спеціального стажу має місце лише у разі відсутності в трудовій книжці/або відповідних записах до неї відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, або за вислугу років, встановлених для окремих категорій працівників.

З метою забезпечення соціального захисту та належного пенсійного забезпечення працівників, зайнятих на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими й особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2, наказом Міністерства праці та соціальної політики від 18.11.2005 р. № 383 затверджено Порядок застосування Списків № 1 та № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (далі - Порядок). Цей Порядок регулює застосування Списків під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до пунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".

Під повним робочим днем слід уважати виконання робіт в умовах, передбачених Списками, не менше 80 відсотків робочого часу, установленого для працівників даного виробництва, професії чи посади, з урахуванням підготовчих, допоміжних, поточних ремонтних робіт, пов`язаних з виконанням своїх трудових обов`язків (п. 2 Порядку № 383).

При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 р. (приклади у додатках 1, 2).

Таким чином, довідка уточнюючого характеру може бути основним доказом підтвердження пільгового стажу в період роботи на відповідних посадах або за професіями лише в тих випадках, коли відсутня трудова книжка чи відповідні записи у трудовій книжці. Крім того, після 21 серпня 1992 року основними документами, які підтверджують пільговий стаж в період роботи на відповідних посадах або за професіями, які включені до Списків, є трудова книжка та документи, що підтверджують проведення атестації робочих місць за умовами праці. При цьому, значення трудової книжки та результатів атестації як основних документів, що підтверджують пільговий стаж роботи, встановлено Законом України "Про пенсійне забезпечення" (статті 13, 62), і будь-які підзаконні нормативно-правові акти, які суперечать цьому положенню, не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

У трудовій книжці трудової книжки серії НОМЕР_5 ОСОБА_2 зазначене наступне:

- запис №3 з 01 квітня 2004 року по 26 квітня 2004 року прийнятий ВАТ Вугільна компанія «шахта «Красноармійська-Західна №1», заняття в учбовому пункті:

- запис № 4 від 29 квітня 2004 року - прийнятий учнем електрослюсаря підземного з повним робочим днем у шахті на час практики;

- запис № 5 від 29 червня 2004 року звільнений за статтею 36 КЗпП України;

- запис № 6 від 01 вересня 2003 року зарахований до професійного технічного училища № 105 за професією електрослюсар підземний;

- запис № 7 від 30 червня 2004 року - відрахований зі складу учнів у зв`язку з закінченням строку навчання;

- запис № 8 з 27 вересня 2004 року по 04 жовтня 2004 року прийнятий ВАТ Вугільна компанія «шахта «Красноармійська-Західна №1», заняття у учбовому пункті;

- запис № 9 від 06 жовтня 20094 року прийнятий електрослюсарем підземним 3 розряду з повним робочим днем у шахті;

- запис № 10 від 12 вересня 2005 року звільнений за статтею 36 ч. 3 КЗпП України у зв`язку з призивом до лав армії;

- запис № 11 від 17 листопада 2005 року - служба в ВСУ;

- запис № 12 від 02 листопада 2006 року - служба в ВСУ;

- запис № 13 від 25 грудня 2006 року - прийнятий ВАТ «Вугільна компанія» «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» електрослюсарем 3 розряджу з повним робочим днем у шахті;

- запис № 14 ВАТ «Вугільна компанія» «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» перейменовано на ВАТ «Шахтоуправління «Покровське» з 05 серпня 2008 року;

- запис № 15 від 01 вересня 2008 року переведений електрослюсарем підземним 4 розряду з повним робочим днем в шахті;

- запис № 16 ВАТ «Шахтоуправління «Покровське» змінено найменування на ВАТ «Вугільна компанія» «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» з 01 жовтня 2008 року;

- запис № 17 «Вугільна компанія» «Шахта «Красноармійська-Західна № 1» змінено найменування на Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» з 07 вересня 2010 року;

- запис № 18 від 01 липня 2012 року переведений електрослюсарем 5 розряду підземним з повним робочим днем в шахті;

- запис № 19 Публічне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» змінено найменування на Приватне акціонерне товариство «Шахтоуправління «Покровське» з 13 вересня 2018 року;

11 січня 2021 року - працює по теперішній час (а. с. 11-12).

Пункт 10 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого 18 листопада 2005 наказом Міністерства праці та соціальної політики України № 383 передбачає, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку із оформленими належним чином записами про займану посаду і період роботи, а у разі відсутності в трудовій книжці таких відомостей уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджено Постановою КМУ від 12.08.1993 р. № 637.

Таким чином, лише у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. Тому збирання уточнюючих довідок повинно здійснюватись лише у випадках неправильного, неповного або нечіткого заповнення трудової книжки, що робить незрозумілим зроблений запис.

Записи трудової книжки позивача виконані чітко, зрозуміло та в повному обсязі, містять інформацію про періоди роботи та займану посаду, реквізити відповідних наказів, на підставі яких вони внесені, тому надання позивачем довідок на підтвердження пільгового стажу не має бути обов`язковою умовою для такого підтвердження.

Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності). Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів (п. п. 23, 24 Постанови № 637).

Так, на підтвердження пільгового стажу позивачем надана довідка № 171 від 19 березня 2021 року (а. с. 39).

Відповідно до довідки про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 19 березня 2021 року № 171, зазначено, що ОСОБА_1 , працював повний робочий день на підземних роботах ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» за період з 01 квітня 2004 року по 26 квітня 2004 року, з 29 квітня 2004 р по 29 червня 2004 р., з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року з 25 грудня 2006 року по теперішній час (а. с. 39).

Таким чином, позивачем підтверджений наявний трудовий стаж на ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» записами у трудовій книжці та вищезазначеною довідкою.

Отже, суд приходить до висновку, що позовні вимоги про зарахування позивачу до пільгового стажу періоди роботи в ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року підлягають задоволенню.

Щодо не зарахування до стажу періоду навчання позивача з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року, у зв`язку з тим, що відсутні індивідуальні відомості про застраховану особу, суд зазначає наступне.

Згідно зі статтею 56 Закону «Про пенсійне забезпечення», до стажу роботи зараховується, зокрема, навчання у вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, в училищах і на курсах по підготовці кадрів, підвищенню кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі.

Судом встановлено, що відповідно до представленої копії диплому НОМЕР_6 від 30 червня 2004 року, позивач закінчив у 2004 році професійно - технічне училище № 105 і здобув професію електрослюсаря підземного. Згідно додатку до диплому кваліфікованого робітника, НОМЕР_7 , виданого 30 червня 2004 року вбачається, що позивач з 01 вересня 2003 року по 30 червня 2004 року навчався у Професійно - технічному училищі № 105 м. Димитрів Донецької області та отримав спеціальність «електрослюсар підземний» (а. с. 22).

Окрім того, записи про навчання за вище зазначений період, зазначені у трудовій книжці позивача (а. с. 11 - зворотній бік).

Щодо не зарахування пільгового стажу позивача періоду роботи з 01 травня 2015 року по 31 грудня 2015 року у зв`язку з відсутністю даних в індивідуальних відомостях про застраховану особу, суд зазначає наступне.

Як вбачається з представленої позивачем трудової книжки, позивач у вищезазначений спірний період перебував у трудових відносинах з ПрАТ «Покровське».

Відповідно до частини 2 статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Частиною 3 статті 24 Закону № 1058-IV визначає, що страховий стаж обчислюється в місяцях. Неповний місяць роботи, якщо застрахована особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню або брала добровільну участь у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, зараховується до страхового стажу як повний місяць за умови, що сума сплачених за цей місяць страхових внесків з урахуванням сум страхових внесків, сплачених виходячи з мінімальної заробітної плати, є не меншою, ніж мінімальний страховий внесок.

Відповідно до положень статті 106 Закону № 1058-IV, відповідальність за несплату страхових внесків несе підприємство-страхувальник, оскільки здійснює нарахування страхових внесків із заробітної плати застрахованої особи.

Отже, обов`язок по сплаті страхових внесків та відповідальність за несвоєчасну або не в повному обсязі сплату єдиного внеску законом покладено на страхувальника.

Аналогічна правова позиція викладена в рішенні Верховного Суду від 24 травня 2018 року по справі 490/12392/16-а.

З огляду на вищевикладене, суд приходить висновку, що рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1988 від 27 березня 2021 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 було прийнято не обґрунтовано, без врахування всіх обставин, що мають значення для прийняття відповідного рішення.

Окрім того, з представленого відповідачем розрахунку стажу форми РС вбачається, що період з 18 листопада 2005 року по 02 листопада 2006 року - 11 місяців 2 дні відповідачем врахований час проходження позивачем строкової військової служби.

Також суд зазначає, що заявлені позовні вимоги позивачем, а саме зарахування до пільгового стажу час проходження військової служби за мобілізацією з 27 березня 2015 року по 23 листопада 2020 року; період роботи на пільгових умовах один місяць служби за три місяці відповідно до п. п. «а» п. 3 Постанови КМУ від 17.07.1992 р. № 393 - час проходження служби, протягом якого позивач брав участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, заявлені позивачем передчасно, оскільки відповідачем не розглядалось питання щодо зарахування цього спірного періоду і не приймалось рішення щодо відмови у зарахуванні цих періодів, оскільки не був врахований пільговий стаж на ПрАТ «Покровське», отже не є спірним питанням на час розгляду справи.

Щодо вимог позивача про визнання протиправною бездіяльності відповідача, суд зазначає, що бездіяльність суб`єкта владних повноважень може бути визнана протиправною адміністративним судом лише у випадку, якщо відповідач ухиляється від вчинення дій, які входять до кола його повноважень та за умови наявності правових підстав для вчинення таких дій.

Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21 грудня 2018 року у справі № 3813/4640/17.

В розглядуваному же випадку, відповідачем винесено рішення № 1988 від 27 березня 2021 року про відмову позивачу в призначенні пільгової пенсії, яке судом визнано протиправним та визнано таким, що підлягає скасуванню.

Разом з цим, суд зазначає наступне.

Відповідно до статті 58 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», органом, який призначає пенсії є Пенсійний фонд.

Як встановлено, саме до повноважень Пенсійного органу віднесено вирішення питання щодо призначення пенсії.

Виходячи з аналізу вищезазначених норм закону, слід зазначити, що суд не є тим органом, якому надані повноваження в сфері призначення пенсій. Суд не може підміняти компетентний орган, не може перебирати на себе функції призначення пенсії та самостійно призначити пенсію позивачу відповідно до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», оскільки такі повноваження не входять до компетенції судів.

Відтак, такі повноваження є дискреційними, тобто такими, які дають можливість на власний розсуд суб`єкту владних повноважень визначити повністю або частково зміст рішення або вибрати один з кількох варіантів прийняття рішень, передбачених нормативно-правовим актом.

Відповідно до частини 2 статті 9 КАС України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до ч. 4 ст. 245 КАС України у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд. У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Отже, на підставі викладеного, з урахуванням вимог частини другої статті 9 КАС України, з метою ефективного захисту прав позивача, суд вважає за необхідне, задовольнити частково позовні вимоги позивача, шляхом визнання протиправним та скасування рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1988 від 27 березня 2021 року про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 та зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача від 25 березня 2021 року з урахуванням до пільгового стажу позивача періоди роботи в ПрАТ «Шахтоуправління «Покровське» з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, 01 травня 2005 року по 31 грудня 2015 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року; періоду навчання з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року.

Відповідно до ст. 19 Конституції України Відповідно суд, як орган державної влади, зобов`язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами.

Відповідно до пункту 2 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення;10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частиною 1 статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) визначено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Позивачем при зверненні до суду сплачений судовий збір у розмірі 908,00 грн. (а. с. 6).

За приписами частини 3 статті 139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

З урахуванням викладеного, суд стягує на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області понесені судові витрати на сплату судового збору у розмірі 677,25 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) про скасування рішення, визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області № 1988 від 27 березня 2021 року про відмову ОСОБА_1 в призначенні пенсії.

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) зарахувати ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) до пільгового стажу: періоди роботи в ПрАТ ШУ «Покровське» з 01 квітня 2004 року по 29 червня 2004 року, з 27 вересня 2004 року по 12 вересня 2005 року, 01 травня 2005 року по 31 грудня 2015 року, з 25 грудня 2006 року по 11 січня 2021 року, до страхового стажу: період навчання з 01 січня 2004 року по 31 березня 2004 року.

Зобов`язати Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області повторно розглянути заяву позивача від 25 березня 2021 року про призначення пенсії за віком на пільгових умовах з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

В іншій частині позовних вимог, - відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 (місце реєстрації та проживання: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (місце знаходження: 85400, Донецька область, м. Мирноград, вул. Центральна, буд. 13, код ЄДРПОУ 42169323) судовий збір в розмірі 677,25 грн. (шістсот сімдесят сім) гривень 25 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно приписів підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення Донецького окружного адміністративного суду подаються учасниками справи до або через Донецький окружний адміністративний суд.

Повний текст рішення складений та підписаний 29 червня 2021 року.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова