Рішення № 97920662, 23.06.2021, Пологівський районний суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
324/993/21
Номер документу
97920662
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 324/993/21

Провадження № 2-о/324/48/2021

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року Пологівський районний суд Запорізької області в складі:

головуючого судді Кацаренко І.О.

за участю секретаря судового засідання Божко В.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Пологи цивільну справу за заявою ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків), відділ обслуговування громадян №15 (сервісний центр) Головного управління ПФУ в Запорізькій області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території,

в с т а н о в и в :

ОСОБА_3 і ОСОБА_1 як представники заявниці ОСОБА_2 звернулися до Пологівського районного суду Запорізької області із заявою, яку на виконання ухвали судді Пологівського районного суду Запорізької області від 08 червня 2021 року про залишення заяви без руху привели у відповідність до вимог ЦПК України.

В заяві на виконання ухвали судді від 08 червня 2021 року представники заявниці просять встановити факт смерті на тимчасово окупованій території громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Львів Львівської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в місті Харцизьк Донецької області, Україна.

В обґрунтування заяви в ній зазначено, що 08 лютого 2019 року по АДРЕСА_1 помер чоловік заявниці ОСОБА_2 . ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Згідно лікарського свідоцтва про смерть від 08 лютого 2019 року за №76 та свідоцтва про смерть від 12 лютого 2019 року за а/з №144, смерть громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , наступила 08 лютого 2019 року за місцем проживання заявника, а саме: АДРЕСА_1 . Згідно лікарського свідоцтва про смерть від 08 лютого 2019 року за №76 та довідки про причину смерті від 08 лютого 2019 року за №76 причина смерті громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , встановлена як: хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз з гіпертонією, ішемічна хвороба серця. ОСОБА_4 з 01 жовтня 2002 року був пенсіонером за віком, з 2015 року був взятий на облік як особа, переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, проте, хоча й був особою, що переміщена з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, але з березня 2016 року по день смерті не отримував належну йому пенсію. 20 травня 2021 року, діючи в інтересах заявника, представник заявника особисто звернувся до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Донецькій області Головного територіального управління юстиції у Донецькій області Головного територіального управління юстиції у Донецькій області для отримання свідоцтва про смерть.

Враховуючи те, що чоловік заявниці помер на тимчасово окупованій території, вона та її представник ОСОБА_1 , який діє на підставі довіреності №61АА7995299 від 12 травня 2021 року, не можуть отримати свідоцтво про смерть державного зразка. У заяві до суду зазначено, що рішення про встановлення факту смерті дружині померлого необхідно для подальшого оформлення спадщини, отримання допомоги на поховання і недоотриманої пенсії.

Звернувшись до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), представнику заявниці ОСОБА_1 було відмовлено у видачі свідоцтва про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у зв`язку з тим, що ним для підтвердження факту смерті пред`явлені документи, форма яких не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров`я України.

У судове засідання представники заявниці не з`явилися, однак електронною поштою до суду спрямовані заяви, в яких вони просять розглядати справу про встановлення факту смерті громадянина України ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , без їх участі та без участі заявниці, заяву підтримали у повному обсязі та просили її задовольнити.

У судове засідання представник заінтересованої особи Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області не з`явився, однак головним спеціалістом-юрисконсультом відділу представництва інтересів в судах та інших органах №2 юридичного управління Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області Садовою Н. було подано до суду клопотання, в якому просять суд розглядати справу №324/993/21, провадження №2-о/324/48/2021, про встановлення факту смерті ОСОБА_4 без участі представника Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

У судове засідання представник заінтересованої особи Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків) не з`явився, однак електронною поштою до суду в.о.начальника відділу Писаренко Я. подано заяву, в якій просять заву представника заявниці ОСОБА_2 ОСОБА_1 розглянути у відсутність представника Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків); не заперечують проти задоволення заяви ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території, рішення суду просять прийняти відповідно до вимог чинного законодавства.

Відповідно до вимог ст.247 ч.2 ЦПК України суд розглядає справу за наявними доказами у відсутності учасників справи без фіксації судового процесу технічними засобами.

Суд, ознайомившись з заявою, беручи до уваги підтримання заяви заявницею і її представниками, думки заінтересованих осіб, дослідивши письмові матеріали справи, встановив наступне.

Відповідно до ст.ст.315, 317 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті. Статтею 317 ЦПК України передбачені особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України. Заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхнім представником до суду за межами такої території.

Встановлено, що заявник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діє в інтересах ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на підставі довіреності №61АА7995299 від 12 травня 2021 року, що підтверджується копією зазначеної довіреності.

Факт взяття на облік ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 як внутрішньо переміщеної особи у АДРЕСА_2 підтверджено копією довідки від 13 жовтня 2015 року №2318/5840.

Факт взяття на облік ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 як внутрішньо переміщеної особи у АДРЕСА_2 підтверджено копією довідки від 13 жовтня 2015 року №2318/5841.

Встановлено, що згідно копії паспорту громадянина України серії НОМЕР_1 , виданого 08 грудня 2000 року Харцизьким МВ УМВС України в Донецькій області, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженець м.Львів, був зареєстрований з 27 грудня 2013 року по АДРЕСА_1 . ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 помер за місцем свого проживання за адресою: АДРЕСА_1 , причина смерті - хронічна серцево-судинна недостатність, атеросклеротичний кардіосклероз з гіпертонією, ішемічна хвороба серця, що підтверджується копією остаточного лікарського свідоцтва про смерть №76 від 08 лютого 2019 року, наданим лікарем Центральної міської лікарні м.Харцизька ОСОБА_5, та копією довідки про причину смерті (до форми №106/ у №76) від 08 лютого 2019 року. 12 лютого 2021 року Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану Державної реєстраційної Палати Міністерства юстиції так званої ДНР був складений актовий запис №144 про смерть ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та видано свідоцтво про його смерть серії НОМЕР_2 .

Крім цього, факт смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в м.Харцизьк Донецької області 08 лютого 2019 року підтверджується фотокартками з місця поховання ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та копією довідки для отримання допомоги на поховання свідоцтва про поховання, виданої Харцизьким міським відділом запису актів цивільного стану від 12 лютого 2019 року №144, та копією накладної від 08 лютого 2019 року за сплату послуг ОСОБА_2 послуг за поховання.

ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , є дружиною померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується копією свідоцтва про укладення шлюбу від 14 жовтня 1971 року серії НОМЕР_3 , виданого 14 жовтня 1971 року «Будинком щастя» м.Харцизьк.

При зверненні представника заявниці ОСОБА_1 до Бахмутського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Харків), йому 21 травня 2021 року було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , оскільки на підтвердження факту смерті представником був пред`явлений документ, виданий на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Відповідно до ч.2 ст.319 ЦПК України, рішення суду про встановлення факту, який підлягає реєстрації в органах державної реєстрації актів цивільного стану або нотаріальному посвідченню, не замінює собою документів, що видаються цими органами, а є тільки підставою для одержання зазначених документів.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою або рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.

Не може вважатись легітимним на території України і свідоцтво про смерть особи, видане органом, який створено на тимчасово окупованій території України в порядку, не передбаченому законом України.

Документи, які видані органом, що створений на тимчасово окупованій території у порядку, не передбаченому законами України, відповідно до частини 3 статті 9 «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» є недійсними і не створюють правових наслідків.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.

Указом Президента України від 14 квітня 2014 року «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13 квітня 2014 року «Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України» введено в дію вказане рішення Ради Нацбезпеки і оборони України. Наказом Антитерористичного центру при службі безпеки України від 07 жовтня 2014 року №33/6/а «Про визначення районів проведення антитерористичної операції та термінів її проведення», визначено район проведення антитерористичної операції Донецька область, а термін її проведення з 07 квітня 2014 року. Постановою ВР України «Про визнання окремих районів, міст селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» від 17 березня 2015 року №254 окремі райони, міста, селища і села Донецької області визнанні тимчасово окупованими територіями. Згідно розпорядження КМУ від 02 грудня 2015 року № 1275-р «Про затвердження переліку пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція» м.Харцизьк Донецької області затверджено в переліку населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція.

Таким чином, м.Харцизьк Донецької області є тимчасово окупованою територією України, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Даючи оцінку допустимості доказів - документів, виданих на тимчасово окупованій території України, суд керується частиною 2 статті 19 Конституції України, якою передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також статтею 9 Закону України "Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України", норми якого стосуються тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та м.Севастополя, передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.

Також суд враховує практику міжнародних судових інституцій, зокрема, «Намбійські винятки», що сформульовані Міжнародним судом ООН та розвинуті у практиці Європейського суду з прав людини у рішеннях «Лоізіду проти Туречиини» (Loizidou v. Turkey, 18 грудня 1996 року, §45), «Мозер проти Республіки Молдови та Росії» (Mozer v. the Republic of Moldova and Russia, 23 лютого 2016 року) та інші.

Тому суд враховує висновки ЄСПЛ у справах проти Туреччини, Молдови та Росії, де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території.

Відтак, суд як виняток приймає до уваги дані про смерть (дату, місце), які зазначені у вищенаведених документах, виданих на окупованій території.

Таким чином, на переконання суду, незважаючи на те, що всі документи були видані на тимчасово окупованій території України, з їхнього змісту суд вбачає, що дійсно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , був похилого віку та помер у м.Харцизьк Донецької області. При цьому всі медичні документи підтверджують цей факт. Дружиною померлого ОСОБА_4 . ОСОБА_2 було отримано всі документи, отримання яких передбачено для оформлення події смерті, в тому числі й свідоцтво про смерть, проте провести державну реєстрацію смерті згідно чинного законодавства України вона позбавлена можливості з об`єктивних причин, тому суд доходить до висновку про необхідність задоволення заяви та встановлення факту смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який народився у м.Львів, України, та який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у м.Харцизьк Донецької області.

Встановлення факту смерті ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , породжує юридичні наслідки для ОСОБА_2 , при цьому чинним законодавством не передбачено іншого порядку встановлення факту смерті.

Встановлення факту смерті має для ОСОБА_2 юридичне значення, оскільки це необхідно для отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть згідно чинного законодавства України.

Згідно ч.4 ст.317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.92, 247 ч.2, 263-265, 268, 315-319 ЦПК України, ст.ст.1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», суд

В И Р І Ш И В:

Заяву ОСОБА_1 , який діє в інтересах ОСОБА_2 , заінтересовані особи: Бахмутський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління юстиції (м.Харків), відділ обслуговування громадян №15 (сервісний центр) Головного управління ПФУ в Запорізькій області, про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 у м.Львів Львівської області, Україна, місце реєстрації якого: АДРЕСА_1 , і який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у місті Харцизьк Донецької області, Україна.

Рішення підлягає негайному виконанню, оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Запорізького апеляційного суду через Пологівський районний суд Запорізької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Суддя: Кацаренко І. О.