
Справа № 560/3274/21
РІШЕННЯ
іменем України
27 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Гвардійської сільської ради Хмельницького району про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом про визнання відмови у формі листа протиправною та зобов`язання відповідача внести на розгляд сесії Гвардійської сільської ради та затвердити технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю).
Покликається на те, що у жовтні 2020 вона отримала дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки з метою передачі її у власність. У подальшому позивачка замовила розробку проекту землеустрою, який був поданий на розгляд Гвардійської сільської ради для його затвердження. Відповідач надіслав повідомлення від 12 березня 2021, де зазначив про залишення заяви без задоволення. Позивач зазначає, що Гвардійською сільською радою порушені вимоги статей 118, 122 Земельного кодексу України, статті 26 Закону України від 21.05.1997 №280/97-ВР "Про місцеве самоврядування в Україні", оскільки відповідач не вніс на розгляд сесії сільської ради питання про затвердження технічної документації із землеустрою.
Провадження у справі відкрите за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідачем поданий відзив, у якому у задоволенні позову просить відмовити. Покликається на те, що постійною комісією з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони природи та екології Гвардійської сільської ради прийняте рішення про відмову у внесенні документації ОСОБА_1 на розгляд чергової сесії ради у зв`язку з тим, що подано непередбачену статями 118, 122 Земельного кодексу України технічну документацію.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.
Рішенням Гвардійської сільської ради від 20 жовтня 2020 №27 членам Фермерського господарства «Мрія» були надані дозволи на розроблення технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства в розмірі земельної частки (паю) та надано згоду на відновлення меж земельної ділянки з метою подальшої передачі у власність. ОСОБА_1 наданий дозвіл на розроблення проекту землеустрою на земельну ділянку площею 2,2896 га з кадастровим номером 6825087000:02:013:0021.
Позивач уклала договір про розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, відтак був розроблений проект землеустрою, який був у подальшому поданий на затвердження до Гвардійської сільської ради.
Листом №8 від 12.03.2021 відповідач повідомив, що постійною комісією з питань будівництва, архітектури, земельних відносин, охорони природи та екології Гвардійської сільської ради зроблений висновок про відмову у поданні технічної документації позивачки на розгляд чергової сесії сільської ради через невідповідність документації вимогам чинного законодавства.
Статтею 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначено, що до повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить: а) розпорядження землями територіальних громад; б) передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; в) надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; г) вилучення земельних ділянок із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; ґ) викуп земельних ділянок для суспільних потреб відповідних територіальних громад сіл, селищ, міст; д) організація землеустрою; е) координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; є) здійснення контролю за використанням та охороною земель комунальної власності, додержанням земельного та екологічного законодавства; ж) обмеження, тимчасова заборона (зупинення) використання земель громадянами і юридичними особами у разі порушення ними вимог земельного законодавства; з) підготовка висновків щодо вилучення (викупу) та надання земельних ділянок відповідно до цього Кодексу; и) встановлення та зміна меж районів у містах з районним поділом; і) інформування населення щодо вилучення (викупу), надання земельних ділянок; ї) внесення пропозицій до районної ради щодо встановлення і зміни меж сіл, селищ, міст; й) вирішення земельних спорів; к) вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Згідно з ч. 1 ст. 116 ЗК України, громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (частина дев`ята статті 118 Земельного кодексу України).
Відповідно до частини 10 статті 118 Земельного кодексу України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду. Отже, обов`язковим є прийняття відповідним органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування за наслідками розгляду поданого клопотання. Аналогічні висновки викладені у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №803/1244/16.
Одночасно з цим, згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР (далі - Закон №280/97-ВР) виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються відповідно до закону питання регулювання земельних відносин. Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону №280/97-ВР рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Таким чином, приписами законодавства встановлено, що розгляд клопотання заінтересованої особи щодо земельних питань передбачає прийняття рішення, що є виключною компетенцією органів місцевого самоврядування чи органів виконавчої влади виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради. Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 23 листопада 2018 року по справі №826/8844/16.
Судом встановлено, що Гвардійською сільською радою не розглядалося на засіданні сесії питання, з яким звернулась позивачка, та, відповідно, не було прийняте будь-яке рішення за її заявою. Зазначене свідчить про невирішення по суті заяви, що вказує на відповідну бездіяльність відповідача, котра є у цьому випадку протиправною. Аналогічна правова позиція зазначена у постанові Верховного Суду від 13 листопада 2019 року по справі №461/2782/17.
Належним способом захисту, необхідним для поновлення прав позивача, є зобов`язання відповідача повторно розглянути питання щодо затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) із прийняттям відповідного рішення ( правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 22 грудня 2018 року по справі №804/1469/17 та від 29.01.2019 по справі №824/332/17-а)
Зважаючи на це, суб`єкт владних повноважень повинен прийняти рішення сесією ради по суті заяви позивачки про затвердження технічної документації із землеустрою або про відмову у її затвердженні. З урахуванням вищевказаних правових позицій Верховного суду суд приходить до висновку, що відповідач, який заперечує проти позову, не довів, що діяв у межах вимог закону при розгляді заяви позивачки, адже не вирішив її згідно з вимогами ЗК України.
Слід зобов`язати Гвардійську сільську раду повторно розглянути подану заяву та прийняти рішення відповідно до вимог Земельного кодексу України, зважаючи на що вимога позивачки про зобов`язання відповідача затвердити технічну документацію із землеустрою є передчасною та задоволенню не підлягає. Враховуючи викладене, судом встановлені підстави для часткового задоволення позову.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
адміністративний позов - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Гвардійської сільської ради щодо неприйняття рішення за заявою ОСОБА_1 про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки.
Зобов`язати Гвардійську сільську раду повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про затвердження технічної документації та передачу у власність земельної ділянки та вирішити її в порядку та у спосіб, передбачений нормами Земельного кодексу України та Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" з урахуванням правової оцінки, наданої судом.
У задоволенні решти вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 908 грн. за рахунок асигнувань Гвардійської сільської ради.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 27 червня 2021 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1 ) Відповідач:Гвардійська сільська рада (вул. Соборна, 27,Гвардійське,Хмельницький район, Хмельницька область,31352 , код ЄДРПОУ - 04403673)
Головуючий суддя І.С. Козачок