
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ
УХВАЛА
25 червня 2021 року м. ТернопільСправа № 921/574/20 Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Гевка В.Л. розглянувши поза межами судових засідань матеріали справи № 921/574/20 відкритою за заявою № 06-2/928 від 26.08.2020 (вх. №664 від 26.08.2020) боржника: Дочірнього підприємства «Тернопільський облавтодор» відкритого акціонерного товариства «Державна акціонерна компанія «Автомобільні дороги України» про відкриття провадження у справі про банкрутство, серед іншого, і в частині кредиторських вимог Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України, судом встановлено таке.
Суть справи. Боржник - Дочірнє підприємство "Тернопільський облавтодор" відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України'’ звернувся до Господарського суду Тернопільської області з заявою №06-2/928 від 26.08.2020 (вх.№664 від 26.08.2020) про відкриття провадження у справі про банкрутство.
Ухвалою суду від 25.09.2020 відкрито провадження у справі № 921/574/20 про банкрутство Дочірнього підприємства "Тернопільський облавтодор" відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України'’ (вул. О. Кульчицької, 8 м. Тернопіль, 46001, ідентифікаційний код юридичної особи 31995099), введено з 25.09.2020 мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника, введено процедуру розпорядження майном боржника строком до 170 календарних днів та призначено розпорядником майна боржника арбітражного керуючого Аршевського Михайла Олександровича, свідоцтво арбітражного керуючого № 1915 від 18.12.2019, бул-р Лесі Українки 36-В, к.120, м. Київ 01042, ідентифікаційний код НОМЕР_1 .
28.09.20 на офіційному веб-порталі судової влади України оприлюднено оголошення про відкриття провадження у справі про банкрутство для заявлення кредиторами грошових вимог до боржника.
19.10.2020 Головним управлінням ДПС у Тернопільській області через канцелярію суду подано заяву №2728/10/1900-05-03-18/22380 від 19.10.2020 (вх.№7388 від 19.10.2020) про визнання кредиторських (грошових) вимог відносно боржника на суму 46399979, 48 грн.
Ухвалою суду від 26.10.2020 прийнято заяву про визнання кредиторських (грошових) вимог відносно боржника до розгляду та призначено розгляд заяви у попередньому засіданні.
06.04.2021 на електронну адресу суду від Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу ДПС України надійшла заява без номера та без дати (вх.№2893 від 06.04.2021) про заміну сторони кредитора у справі про банкрутство.
У даній заяві заявник просить суд здійснити процесуальне правонаступництво та змінити сторону кредитора з Головного управління ДПС у Тернопільській області на його правонаступника – Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України.
20.05.2021, суд розглянувши та оцінивши подану заяву від 06.04.2021 (вх. № 2893 від 06.04.2021) Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про заміну сторони кредитора у справі про банкрутство задовольнив її та постановив ухвалу від 20.05.2021, якою, серед іншого:
- задовольнив заяву від 06.04.2021 (вх. № 2893 від 06.04.2021) Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України про заміну сторони кредитора у справі про банкрутство.
- замінив кредитора Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763) на його правонаступника - Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637).
Із змісту вказаної ухвали суд задовольняючи клопотання ДПС фактично замінивши учасника у справі ввів у справу - Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637).
Проте, вказана заміна здійснена судом, підлягає, на думку суду коригуванню, так як судом виявлено, що Головне управління ДПС у Тернопільській області як відокремлений підрозділ Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637) не є самостійною юридичною особою, а тому, не може брати самостійно участь у справі як відокремлений підрозділ. При цьому суд керувався таким.
Відповідно до Господарського процесуального кодексу України:
ч. 2 ст. 4 – юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням;
ч. 3 ст. 4 – до господарського суду у справах, віднесених законом до його юрисдикції, мають право звертатися також особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб;
ч. 3 ст. 29 – позови у спорах, що виникають з діяльності філії або представництва юридичної особи, можуть пред`являтися також за їх місцезнаходженням;
ч. 4 ст. 44 – юридична особа набуває процесуальних прав та обов`язків у порядку, встановленому законом, і здійснює їх через свого представника;
ч. 1 ст. 45 – сторонами в судовому процесі - позивачами і відповідачами - можуть бути особи, зазначені у статті 4 цього Кодексу;
ч. 1 і 2 ст. 52 – у разі (...) припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), (...) суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив;
ч.1 ст.56 – сторона, третя особа, а також особа, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах іншої особи, може брати участь в судовому процесі особисто (самопредставництво) та (або) через представника;
ч.3 ст.56 – юридична особа незалежно від порядку її створення бере участь у справі через свого керівника, члена виконавчого органу, іншу особу, уповноважену діяти від її імені відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво юридичної особи), або через представника;
ч.4 ст.56 – Держава, Автономна Республіка Крим, територіальна громада беруть участь у справі через відповідний орган державної влади, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування відповідно до його компетенції, від імені якого діє його керівник, інша уповноважена особа відповідно до закону, статуту, положення, трудового договору (контракту) (самопредставництво органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим, органу місцевого самоврядування), або через представника".
Згідно із ст.43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, які правонаступник замінив.
Згідно із ч.3 ст.9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо державних органів і органів місцевого самоврядування як юридичних осіб: … 11) дані про відокремлені підрозділи юридичної особи: ідентифікаційний код відокремленого підрозділу; найменування відокремленого підрозділу; місцезнаходження відокремленого підрозділу; види діяльності відокремленого підрозділу; відомості про керівника відокремленого підрозділу: прізвище, ім`я, по батькові, посада, дата призначення та реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати платежі за серією та номером паспорта), наявність обмежень щодо представництва юридичної особи.
Згідно із Законом України "Про центральні органи виконавчої влади":
ч.1 ст.5. Міністерства та інші центральні органи виконавчої влади утворюються, реорганізуються та ліквідуються Кабінетом Міністрів України за поданням Прем`єр-міністра України.
ч.3 ст.3 Положення про міністерства, інші центральні органи виконавчої влади затверджує Кабінет Міністрів України.
ч.1 і 2 ст.21-1. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, можуть утворюватися в межах граничної чисельності державних службовців та працівників відповідного центрального органу виконавчої влади і коштів, передбачених на утримання центрального органу виконавчої влади, ліквідовуватися, реорганізовуватися керівником відповідного центрального органу виконавчої влади як відокремлені підрозділи центрального органу виконавчої влади за погодженням з міністром, який спрямовує та координує діяльність такого центрального органу виконавчої влади. Територіальні органи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну митну політику, та центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, визначені частиною першою цієї статті, утворюються без статусу юридичної особи та є органами державної влади, можуть мати окремий баланс, рахунки в органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, печатку та бланк зі своїм найменуванням та із зображенням Державного Герба України.
Із змісту пункту 1 Постанови КМУ від 30 вересня 2020 р. № 893 «Деякі питання територіальних органів Державної податкової служби» ліквідовано як юридичні особи публічного права територіальні органи Державної податкової служби за переліком, у тому числі - Головне управління ДПС у Тернопільській області (Код ЄДРПОУ 43142763).
Пунктами 2,3 Постанови КМУ від 30 вересня 2020 р. № 893 визначено, серед іншого, що територіальні органи Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, продовжують здійснювати свої повноваження та функції до утворення Державною податковою службою територіальних органів згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови та прийняття рішення про можливість забезпечення здійснення такими органами повноважень та функцій територіальних органів, що ліквідуються. Таке рішення приймається Державною податковою службою після здійснення заходів, пов`язаних із внесенням до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань даних про територіальні органи Державної податкової служби, що будуть утворені згідно з абзацом четвертим пункту 3 цієї постанови, як відокремлені підрозділи юридичної особи публічного права, затвердженням положень про них, структур, штатних розписів, кошторисів та заповненням 30 відсотків вакансій; права та обов`язки територіальних органів Державної податкової служби, що ліквідуються відповідно до пункту 1 цієї постанови, переходять Державній податковій службі та її територіальним органам у межах, визначених положеннями про Державну податкову службу та її територіальні органи.
Зобов`язано Державну податкову службу забезпечити утворення територіальних органів Державної податкової служби відповідно до статті 21-1 Закону України “Про центральні органи виконавчої влади”.
Наказом ДПС України від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби» Утворено як відокремлені підрозділи Державної податкової служби територіальні органи за переліком згідно з додатком, зокрема - Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Наказом ДПС України від 12.11.2020 № 643 «Про затвердження положень про територіальні органи» затверджено положення про Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Із змісту Положення Головне управління ДПС у Тернопільській області є територіальним органом, утвореним на правах відокремленого підрозділу Державної податкової служби України. ГУ ДПС є правонаступником майна, прав та обов`язків Головного управління ДПС у Тернопільській області (ЄДРПОУ 43142763).
ГУ ДПС з метою організації своєї діяльності, серед іншого, забезпечує самопредставництво ДПС та ГУ ДПС у судах через начальника ГУ ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС через їхніх заступників, державних службовців підрозділів до функціональних повноважень яких належить представництво в судах інтересів ГУ ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС та ГУ ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС та начальника ГУ ДПС.
Наказом ДПС України від 24.12.2020 № 755 розпочато з 01.01.2021 здійснення територіальними органами ДПС, утвореними як її відокремлені підрозділи згідно з наказом ДПС від 30.09.2020 № 529 «Про утворення територіальних органів Державної податкової служби», повноважень та функцій територіальних органів ДПС, що ліквідуються відповідно до пункту 1 постанови № 893».
Згідно із Положенням про Державну податкову службу України, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 06.03.2019 № 227:
п.4. ДПС відповідно до покладених на неї завдань: 12) здійснює адміністрування податків, зборів, платежів, єдиного внеску, у тому числі проводить відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків (платників єдиного внеску); 18) здійснює погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів; 24) забезпечує стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами з бюджету в порядку, визначеному Податковим кодексом України та іншими законами;
п.5. ДПС з метою організації своєї діяльності: 15) забезпечує самопредставництво ДПС у судах через Голову ДПС, а також без окремого доручення Голови ДПС через його заступників та державних службовців самостійних структурних підрозділів апарату ДПС відповідно до положень про такі підрозділи, які забезпечують самопредставництво інтересів ДПС в судах без окремого доручення Голови ДПС.
п.7. ДПС здійснює повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку її територіальні органи. ДПС та її територіальні органи є контролюючими органами (податковими органами, органами стягнення).
п.15. ДПС є юридичною особою публічного права, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням, власні бланки, рахунки в органах Казначейства і банках.
Аналізуючи установлені обставини справи та норми чинного законодавства суд прийшов до таких висновків.
Правонаступництво це є перехід прав і обов`язків від однієї особи до іншої. Такий перехід можливий лише у випадку реорганізації юридичної особи або внаслідок передання права вимоги від однієї особи до іншої (ст.52 ГПК України і ст.43 Кодексу).
В обох випадках правонаступник стає володільцем прав і обов`язків особи, яку правонаступник замінив.
Будь-які ж права і обов`язки кредитора стосовно боржника у справі про банкрутство засвідчуються відповідними документами про право вимоги чи про зобов`язання.
Згідно із абз.5 ч.1 ст.1, абз.1 ч.1 і абз.9 ч.3 ст.45 Кодексу "грошове зобов`язання - зобов`язання боржника сплатити кредитору певну грошову суму відповідно до цивільно-правового правочину (договору) та на інших підставах, передбачених законодавством України; до грошових зобов`язань належать також зобов`язання щодо сплати податків, зборів (обов`язкових платежів), страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне та інше соціальне страхування". таке зобов`язання має підтверджуватися "документами, що підтверджують грошові вимоги до боржника"
Отже право грошової вимоги держави у особі контролюючого органу (а саме податкового органу – яким є центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, та його територіальні органи) до боржника ґрунтується на зобов`язанні боржника сплатити кредитору (державі) певну грошову суму, що підтверджується відповідними документами.
Згідно із ст.104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов`язки переходять до правонаступників.
Тобто правонаступництво можливе лише внаслідок реорганізації юридичних осіб, але не внаслідок ліквідації, і органи державної влади є лише різновидом юридичної особи – інше може бути визначено лише спеціальним законом.
Межі ж, у яких до Державної податкової служби України переходять права і обов`язки Головного управління ДПС у Тернопільскій області області, яке ліквідується, передбачають перехід права вимагати "погашення податкового боргу" та "стягнення сум простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою". Тобто, такий перехід відповідно означає перехід до Державної податкової служби України, права вимагати від боржника у цій справі погашення податкового боргу перед державою.
Перехід такого права означає реорганізацію (а не ліквідацію) Головного управління ДПС у Тернопільській області і правонаступництво Державною податковою служби України права вимоги держави до боржника – при ліквідації такий перехід можливий лише після проведення усіх розрахунків з кредиторами, оскільки правом вимоги до боржника у цій справі (як майном) мав би забезпечуватись інтерес (право вимоги) кредиторів до ліквідовуваного Головного управління ДПС у Тернопільській області.
Із змісту статті 95 ЦК України філією є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює всі або частину її функцій. Представництвом є відокремлений підрозділ юридичної особи, що розташований поза її місцезнаходженням та здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи. Філії та представництва не є юридичними особами. Вони наділяються майном юридичної особи, що їх створила, і діють на підставі затвердженого нею положення. Керівники філій та представництв призначаються юридичною особою і діють на підставі виданої нею довіреності. Відомості про філії та представництва юридичної особи включаються до єдиного державного реєстру.
Відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань» в Єдиному державному реєстрі містяться відомості щодо юридичної особи, зокрема, дані про відокремлені підрозділи юридичної особи. Відомості з Єдиного державного реєстру, використовуються для ідентифікації юридичної особи або її відокремленого підрозділу, громадського формування, що не має статусу юридичної особи, фізичної особи - підприємця, у тому числі під час провадження ними господарської діяльності та відкриття рахунків у банках та інших фінансових установах.
Отже відокремлений підрозділ – це підрозділ юридичної особи, що знаходиться поза її місцезнаходженням, здійснює всі або частину її функцій, виконує роботи або операції, надає послуги від імені юридичної особи, або здійснює представництво і захист інтересів юридичної особи.
Відокремлений підрозділ не є юридичною особою. Такий підрозділ наділяється майном юридичної особи, що його створила, і діє на підставі затвердженого нею положення. Відомості про відокремлені підрозділи юридичних осіб містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб. фізичних осіб-підприємців та громадських формувань і їм присвоюється ідентифікаційний код.
У витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 25.06.2021 сформованого судом самостійно міститься запис про таку юридичну особу як Державна податкова служба України (місцезнаходження – 04053, м.Київ, Львівська площа, буд.8; код ЄДРПОУ – 43005393).
У свою чергу, згідно відомостей з ЄДР від 25.06.2021 сформованого судом самостійно по Головному управлінні ДПС у Тернопільській області як відокремленому підрозділі Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637) вказано, що воно є не самостійною юридичною особою, а є відокремленим підрозділом – Державної Податкової Служби України, яка і є юридичною особою.
Відповідно до статті 43 Кодексу України з процедур банкрутства у разі вибуття чи заміни кредитора у справі про банкрутство господарський суд за заявою правонаступника або іншого учасника (учасників) справи здійснює заміну такої сторони її правонаступником на будь-якій стадії провадження у справі. Усі дії, вчинені у справі про банкрутство до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник.
Із змісту частини 1 статті 2 Кодексу України з процедур банкрутства провадження у справах про банкрутство регулюється цим Кодексом, Господарським процесуальним кодексом України, іншими законами України.
Відповідно до статті 52 ГПК України у разі смерті або оголошення фізичної особи померлою, припинення юридичної особи шляхом реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення), заміни кредитора чи боржника в зобов`язанні, а також в інших випадках заміни особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд залучає до участі у справі правонаступника відповідного учасника справи на будь-якій стадії судового процесу. Усі дії, вчинені в судовому процесі до вступу у справу правонаступника, обов`язкові для нього так само, як вони були обов`язкові для особи, яку правонаступник замінив. Про заміну або про відмову в заміні учасника справи його правонаступником суд постановляє ухвалу.
Враховуючи зазначене вище у сукупності, суд вважає, що є усі підстави, та є вірним з позиції юридичної техніки, здійснити заміну сторони кредитора Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763), а також, заміненого попередньо ухвалою суду кредитора Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637) на кредитора - юридичну особу - Державну податкову службу (місцезнаходження – м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ – 43005393) в особі Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ ВП 44143637).
Керуючись статтями 44-49, 64 Кодексу України з процедур банкрутства, статтями 52, 191, 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, -
УХВАЛИВ:
1. Замінити кредитора Головне управління ДПС у Тернопільській області (код ЄДРПОУ 43142763), а також, заміненого попередньо ухвалою суду кредитора Головне управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ ВП 44143637) на кредитора - юридичну особу - Державну податкову службу (місцезнаходження – м. Київ, Львівська площа, буд.8, код ЄДРПОУ – 43005393) в особі Головного управління ДПС у Тернопільській області, як відокремленого підрозділу Державної податкової служби України (вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, код ЄДРПОУ ВП 44143637).
2. Ухвала, набирає законної сили з моменту її підписання з 25.06.2021 та може бути оскаржена чи заперечена у строк і порядок передбачені ГПК України з врахування особливостей, передбачених Кодексом України з процедур банкрутства.
3. Копію ухвали надіслати рекомендованою кореспонденцією з повідомленням про вручення:
- Боржнику:- Дочірньому підприємству "Тернопільський облавтодор" відкритого акціонерного товариства “Державна акціонерна компанія “Автомобільні дороги України" (вул. О.Кульчицької, 8 м. Тернопіль, 46001);
- Державній податковій службі (місцезнаходження – м. Київ, Львівська площа, буд.8
- Головному управлінню ДПС у Тернопільській області, як відокремленому підрозділу Державної податкової служби України, вул. Білецька, 1, м. Тернопіль;
- Арбітражному керуючому: Аршевському Михайлу Олександровичу, бул. Лесі Українки 36-В, к.120, Київ 01042;
- Державній акціонерній компанії “Автомобільні дороги України”, 03150, м. Київ, вул. Антоновича, 51;
- Державному агентству автомобільних доріг України (УКРАВТОДОР) (03150, м. Київ, вул. Фізкультури, 9.
Інформацію по справі, що розглядається учасники справи можуть отримати на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет за Веб-адресою сторінки https://court.gov.ua/sud5022/.
Суддя В.Л. Гевко