
ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про повернення заяви без розгляду
25 червня 2021 р. м. Чернівці Справа № 600/247/21-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії, в якому позивач просив:
- визнати протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати йому, судді Новоселицького районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року включно (за винятком днів відпустки) із застосуванням обмеження нарахування у розмірі 10 мінімальних заробітних плат у сумі 47320,00 грн, визначеного статтею 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”;
- зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області провести нарахування та виплату йому, судді Новоселицького районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року включно на підставі частин 2, 3, 5, 6, статті 135 Закону України “Про судоустрій і статус суддів” виходячи з базового розміру посадового окладу судді місцевого суду 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, розмір якого встановлено на 1 січня 2020 року, з урахуванням щомісячної доплати за вислуги років за наявності стажу більше 30 років у розмірі 60 відсотків посадового окладу та щомісячної доплати за обіймання адміністративної посади голови суду у розмірі 10 відсотків посадового окладу з утриманням з цих сум передбачених законом податків та обов`язкових платежів при їх виплаті за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року включно.
17.05.2021 року рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задоволено у повному обсязі. Визнано протиправними дії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області щодо нарахування та виплати судді Новоселицького районного суду Чернівецької області ОСОБА_1 , суддівської винагороди за період з 18 квітня 2020 року по 28 серпня 2020 року включно (за винятком днів відпустки) із застосуванням обмеження нарахування у розмірі 10 мінімальних заробітних плат у сумі 47320,00 грн, визначеного статтею 29 Закону України “Про Державний бюджет України на 2020 рік”. Присуджено на користь ОСОБА_1 недоотриману суддівську винагороду за період з 18.04.2020 року по 28.08.2020 року в розмірі 219532 (двісті дев`ятнадцять тисяч п`ятсот тридцять дві) грн 65 коп. та стягнути її з Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 , з відрахуванням податків за зборів. Рішення суду в частині присудження виплати суддівської винагороди, в межах суми стягнення за один місяць, допущено до негайного виконання. Зобов`язано Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішення законної сили звіт про його виконання.
24.06.2021 року від ОСОБА_1 (далі – заявник) до суду надійшла заява про роз`яснення судового рішення у вказаній адміністративній справі, а саме щодо порядку виконання рішення та розміру заробітної плати по рішенню суду в частині присудження виплати суддівської винагороди, в межах суми стягнення за один місяць, яке допущено до негайного виконання.
Враховуючи, що рішення суду у справі № 600/247/21-а ухвалено в спрощеному позовному провадженні і відсутня необхідність заслухати заявника, суд вважає за можливе вирішити дану заяву про роз`яснення судового рішення без повідомлення учасників справи.
В обґрунтування заяви про роз`яснення судового рішення зазначено, що 21 травня 2021 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області перерахувало заявнику на картку для виплат (картку для отримання заробітної плати) 18392 грн. 41 коп. Заявник вказує, що в телефонній розмові з представником бухгалтерії Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області було роз`яснено, що дана сума нарахована на виконання рішення суду від 11 травня 2021 року про справі №600/247/21-а в частині присудження виплати суддівської винагороди, в межах суми стягнення за один місяць, яке допущено до негайного виконання, а саме сума суддівської винагороди яку не виплатили за другу декаду квітня 2020 року. Однак, вважає, що йому мали би виплатити не отриману суму суддівської винагороди в розмірі 59157 грн. за повний календарний місяць. Виплативши суму за період з 19 квітня 2020 року по кінець квітня 2020 року Територіальне управління Державної судової адміністрації України не в повному обсязі виконало рішення суду в частині присудження виплати суддівської винагороди, в межах суми стягнення за один місяць, яке допущено до негайного виконання.
Розглянувши вказану заяву, суд виходить з наступного.
Відповідно до положень частини 1-3 статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України (далі – КАС України) за заявою учасника справи, державного виконавця суд роз`яснює ухвалене ним судове рішення, яке набрало законної сили, не змінюючи змісту судового рішення, шляхом постановлення ухвали.
Подання заяви про роз`яснення судового рішення допускається, якщо воно ще не виконано або не закінчився строк, протягом якого судове рішення може бути подане для примусового виконання.
Суд розглядає заяву про роз`яснення судового рішення у порядку, в якому було ухвалено відповідне судове рішення, протягом десяти днів з дня її надходження. У разі необхідності суд може розглянути питання роз`яснення судового рішення в судовому засіданні з повідомленням учасників справи та державного виконавця. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання, не перешкоджає розгляду заяви.
Досліджуючи наявність підстав для роз`яснення судового рішення, суд звертає увагу на те, що стаття 254 КАС України передбачає можливість роз`яснення судом ухваленого ним рішення з метою усунення такого недоліку, як незрозумілість судового рішення (наприклад, можливість неоднакового тлумачення висновків суду), що перешкоджає його належному виконанню.
Незрозумілість судового рішення є оцінним поняттям, а доцільність роз`яснення судового рішення приймається на розсуд суду, який має відштовхуватись від раціональних критеріїв.
Роз`яснення судового рішення є за своєю суттю одним із способів усунення його недоліків, але без виправлення і постановлення додаткового рішення цим же судом.
Тобто, роз`яснення судового рішення зумовлено його нечіткістю за змістом, коли воно є неясним та незрозумілим як для осіб, стосовно яких воно ухвалене, так і для осіб, що будуть здійснювати його виконання. Це стосується випадків, коли судом недотримані вимоги ясності, визначеності судового рішення. Невизначеність судового рішення означає, що таке рішення містить положення, які викликають суперечки щодо його розуміння та під час виконання.
Суд також зазначає, що роз`яснення рішення полягає у викладенні судом його змісту у більш доступній, чіткій та конкретизованій формі, забезпечуючи при цьому дотримання принципу “незмінності” змісту рішення, та виключно в межах тих питань, які були предметом судового розгляду. Суд не повинен давати відповідь на нові вимоги або на невирішені вимоги. Не допускається також і зміна формулювання змісту судового рішення.
Позицію щодо незмінності судового рішення, зокрема, викладено в пункті 19 постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України від 20 травня 2013 року № 7 “Про судове рішення в адміністративній справі”. Так, у даному пункті постанови Пленуму зазначено, що за правовою природою роз`яснення судового рішення є продовженням його ухвалення, а ухвала про роз`яснення є його складовою. Результатом розгляду заяви про роз`яснення судового рішення є постановлення судом ухвали про задоволення заяви або відмову в задоволенні заяви. В ухвалі про роз`яснення судового рішення суд викладає більш повно та зрозуміло ті частини рішення, розуміння яких викликає труднощі, не змінюючи при цьому суть рішення і не торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду.
Як зазначено вище, у поданій заяві ОСОБА_1 обґрунтовує необхідність роз`яснення судового рішення тим, що працівниками Територіального управління Державної судової адміністрації України в Чернівецькій області невірно визначено порядок виконання рішення та розміру заробітної плати по рішенню суду в частині присудження виплати суддівської винагороди, в межах суми стягнення за один місяць, якій допущенний до негайного виконання, оскільки сума виплачених коштів становить 18392 грн. 41 коп., натомість вважає, що йому мали би виплатити не отриману суму суддівської винагороди в розмірі 59157 грн. за повний календарний місяць.
Разом з цим, суд зазначає, що статтею 167 КАС України визначено загальні вимоги до форми та змісту письмової заяви, клопотання, заперечення.
Так, згідно частини 1 вказаної статті будь-яка письмова заява, клопотання, заперечення повинні містити: 1) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові) (для фізичних осіб) особи, яка подає заяву чи клопотання або заперечення проти них, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України; 2) найменування суду, до якого вона подається; 3) номер справи, прізвище та ініціали судді (суддів), якщо заява (клопотання, заперечення) подається після постановлення ухвали про відкриття провадження у справі; 4) зміст питання, яке має бути розглянуто судом, та прохання заявника; 5) підстави заяви (клопотання, заперечення); 6) перелік документів та інших доказів (за наявності), що додаються до заяви (клопотання, заперечення); 7) інші відомості, які вимагаються цим Кодексом.
Вимога вказати в заяві по суті справи, скарзі, заяві, клопотанні або запереченні ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України стосується лише юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України. Іноземна юридична особа подає документ, що є доказом її правосуб`єктності за відповідним законом іноземної держави (сертифікат реєстрації, витяг з торгового реєстру тощо).
До заяви, скарги, клопотання чи заперечення, які подаються на стадії виконання судового рішення, в тому числі в процесі здійснення судового контролю за виконанням судових рішень, додаються докази їх надіслання (надання) іншим учасникам справи (провадження).
Водночас, згідно частини 2 статті 167 КАС України якщо заяву (клопотання, заперечення) подано без додержання вимог частини першої цієї статті і ці недоліки не дають можливості її розглянути, або якщо вона є очевидно безпідставною та необґрунтованою, суд повертає таку заяву (клопотання, заперечення) заявнику без розгляду.
Суд звертає увагу на те, що на підтвердження своїх доводів заявником не надано жодних доказів, в тому числі і щодо суми виплачених йому коштів на виконання рішення суду. Натомість, сутність поставленого перед судом питання випливає тільки із власних міркувань заявника.
Відтак, з огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що подана ОСОБА_1 заява про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі є очевидно безпідставною та необґрунтованою, а тому така підлягає повернення заявнику без розгляду.
На підставі наведеного та керуючись статтями 167, 241, 243, 248, 254 КАС України, суд –
У Х В А Л И В:
Заяву ОСОБА_1 про роз`яснення судового рішення в адміністративній справі – повернути заявнику без розгляду.
Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).
Суддя О.В. Анісімов