
Справа № 560/5564/21
РІШЕННЯ
іменем України
25 червня 2021 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Майстера П.М.
розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом Дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.04.2021 №228-ДК,
ВСТАНОВИВ:
до суду з адміністративним позовом звернувся позивач до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області з позовними вимогами: визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.04.2021 №228-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки стосовно земельних ділянок з кадастровими номерами: 6823081200:03:023:0051; 6823081200:04:009:0001.
В обгрунтування позовних вимог позивач вказує, що наказ Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.04.2021 №228-ДК є протиправним та підлягає скасуванню зважаючи на те, що підставою для призначення відповідачем позапланової перевірки, у порушення ч.І ст.6 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", якою визначено виключний перелік підстав для здійснення позапланового заходу, стали дані дистанційного зонування земель.
Звертає увагу суду, що такої підстави для проведення перевірки, Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» не містить.
Оскільки проведення позапланових заходів з інших підстав, крім передбачених цією статтею Закону № 877-V, забороняється, то вважаємо, що у відповідача не було підстав для проведення перевірки.
Відповідачем прийнято рішення про проведення перевірки за відсутності законних підстав.
Крім того, Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області не виконано вимоги щодо погодження проведення перевірки, а саме: не складено направлення на проведення перевірки, не повідомлено суб`єкта господарювання у належній формі про час проведення перевірки, не ознайомлено суб`єкта господарювання з актом перевірки.
Ухвалою суду від 14.05.2021 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 19.05.2021 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
31.05.2021 відповідачем надіслано до суду відзив на позов в якому зазначає, що пунктом 2 оскаржуваного наказу визначено терміни його реалізації - з 26 квітня 2021 року по 12 травня 2021 року. Відтак, станом на час оскарження наказу, він вичерпав свою дію, відповідно не може бути скасованим, цей факт є додатковою та самостійною підставою для відмови у задоволенні позову.
Наказ Головного управління від 23.04.2021р. «Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороню земель усіх категорій і форм» стосується земельних ділянок, як об`єктів перевірки, є правомірним та таким, що не суперечить положенням чинного законодавства України.
Особливості та обмеження перевірок визначені у вказаному Законі не відносяться до перевірок земель Держгеокадастром та його територіальними органами, оскільки такі обмеження стосуються лише до застосування Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Втім, згідно наказу, що оскаржується об`єктом перевірки визначено земельну ділянку, а не господарську діяльність будь-якого підприємства, та позивача, зокрема.
Просив у позові відмовити.
Позивач повторно в судове засідання не з"явився, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце проведення судового засідання.
Представник відповідача подав заяву про розгляд справи в письмовому проваджені.
Згідно ч.9 ст.205 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Суд прийняв рішення про розгляд справи у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали адміністративної справи, з`ясувавши всі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами. Дослідивши усі основні питання, які є важливими для прийняття судового рішення з врахуванням всіх аргументів позивача щодо суті спору, суд дійшов наступних висновків.
Судом встановлено.
Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області видано наказ від 12.04.2021 №228 - ДК "Про здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності"
Відповідно до вимог Земельного кодексу України, Законів України «Про державний контроль за використанням та охороною земель», «Про охорону земель», Положення про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженого наказом Державної служби України з питань геодезії картографії та кадастру від 17.11.2016р. №308 (в редакції наказ; Держгеокадастру від 20.02.2020р. №53), на підставі даних Дистанційного зондування змель.
Наказано: 1. Здійснити державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форі власності, родючості грунтів шляхом проведення перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо земельних ділянок як об`єкта перевірки, кадастровими номерами 6823081200:03:023:0051, 6823081200:04:009:0001, які розташовані за межами населеного пункту на території Меджибізької селищної ради (колишньої Голосківської сільської ради) поблизу с. Русанівці, Хмельницького району, Хмельницької області.
2. Старшому державному інспектору у сфері державного контролю з використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавств України про охорону земель у Хмельницькій області - заступнику начальник управління - начальнику відділу здійснення державного контролю з додержанням земельного законодавства та оперативного реагувань Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Андрію БАРАБАШУ державному інспектору у сфері державного контролю за використанням і охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель у Хмельницькій області - головному спеціалісту відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства оперативного реагування Управління з контролю за використанням охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Олесі Роговській:
у термін з 26 квітня 2021 року по 12 травня 2021 року здійснити зазначений в пункті 1 цього наказу захід державного нагляду (контролю) дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів;
про час та дату виїзду на об`єкт контролю подати керівнику Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області доповідну записку;
наступного робочого дня після виїзду на об`єкт контролю зареєструвати автоматизованій системі діловодства «ДОК ПРОФ» Акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки.
3.Про виконання цього наказу доповісти керівнику Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області до 13 травня 2021 року.
4.Контроль за виконанням цього наказу покласти на заступника начальника управління - начальника відділу здійснення державного контролю за додержанням земельного законодавства та оперативного реагування Управління з контролю за використанням та охороною земель Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області Андрія Барабаша.
Позивач вважає, що відповідачем прийнято рішення про проведення перевірки за відсутності законних підстав тому звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи спірні правовідносини, судом враховано наступне.
Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та способом, передбаченими Конституцією та законами України.
За нормами ч. 1 та 2 ст. 2 Земельного кодексу України земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади.
У відповідності до ст. 187 Земельного кодексу України контроль за використанням та охороною земель полягає в забезпеченні додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і громадянами земельного законодавства України.
Приписами ст. 188 Земельного кодексу України визначено, що державний контроль за використанням та охороною земель здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, а за додержанням вимог законодавства про охорону земель -центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів. Порядок здійснення державного контролю за використанням та охороною земель встановлюється законом.
За вимогами постанови КМ України від 22.07.2016 № 482 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України" організація та здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності є завданнями Держгеокадастру.
Відповідно до пп. 25-1 п. 4 Положення про Державну службу України з питань геодезії, картографії та кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.01.2015 № 15, Держгекадастр відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, організовує та здійснює державний нагляд (контроль) за дотриманням земельного законодавства, використання та охороною земель усіх категорій і форм власності.
Положенням про Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області, затвердженим наказом Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру від 17.11.2016 № 308, визначено, що завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Хмельницької області; Головне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема, здійснює державний нагляд (контроль) у частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій та форм власності.
Згідно з Положенням Головне управління Держгеокадастру наділено повноваженнями щодо здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі в частині дотримання земельного законодавства, використання та охорони земель усіх категорій і форм власності, родючості грунтів. При цьому об`єктом контролю є всі землі на території України, а також порядок їх використання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, фізичними та юридичними особами.
Правові, економічні та соціальні основи організації здійснення державного контролю за використанням та охороною земель визначає Закон України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" від 19.06.2003 № 963-ІV, який спрямований на забезпечення раціонального використання і відтворення природних ресурсів та охорону довкілля.
У ст. 4 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначено, що об`єктом державного контролю за використанням та охороною земель є всі землі в межах території України. Статтею 5 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" встановлено, що державний контроль за дотриманням вимог законодавства України про охорону земель здійснює центральний орган виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів.
Положеннями ст. 6 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" передбачено, що до повноважень центрального органу виконавчої влади, який забезпечує реалізацію державної політики у сфері нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, належать зокрема здійснення державного контролю за використанням та охороною земель у частині додержання органами державної влади, органами місцевого самоврядування, юридичними та фізичними особами вимог земельного законодавства України та встановленого порядку набуття і реалізації права на землю та виконання вимог щодо використання земельних ділянок за цільовим призначенням.
Відповідно до ст. ст. 9, 10 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" державний контроль за використанням та охороною земель, дотриманням вимог законодавства України про охорону земель і моніторинг грунтів здійснюються шляхом, зокрема, проведенням перевірок. Державні інспектори у сфері державного контролю за використанням та охороною земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель мають право:
- безперешкодно обстежувати в установленому законодавством порядку земельні ділянки, що перебувають у власності та користуванні юридичних і фізичних осіб, перевіряти документи щодо використання та охорони земель;
- давати обов`язкові для виконання вказівки (приписи) з питань використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства України про охорону земель відповідно до їх повноважень, а також про зобов`язання приведення земельної ділянки у попередній стан у випадках, установлених законом, за рахунок особи, яка вчинила відповідне правопорушення, з відшкодуванням завданих власнику земельної ділянки збитків;
- складати акти перевірок чи протоколи про адміністративні правопорушення у сфері використання та охорони земель і дотримання вимог законодавства про охорону земель та розглядати відповідно до законодавства справи про адміністративні правопорушення, а також подавати в установленому законодавством України порядку до відповідних органів матеріали перевірок щодо притягнення винних осіб до відповідальності;
- у разі неможливості встановлення особи правопорушника земельного законодавства на місці вчинення правопорушення доставляти його до органів Національної поліції чи до приміщення виконавчого органу сільської, селищної, міської ради для встановлення особи порушника та складення протоколу про адміністративне правопорушення;
- викликати громадян, у тому числі посадових осіб, для одержанім від них усних або письмових пояснень з питань, пов`язаних з порушенням земельного законодавства України;
- передавати до органів прокуратури, органів досудового розслідування акти перевірок та інші матеріали про діяння, в яких вбачаються ознаки кримінального правопорушення;
- проводити у випадках, встановлених законом, фотографування, звукозапис, кіно і відеозйомку як допоміжний засіб для запобігання порушенням земельного законодавства України;
- звертатися до суду з позовом щодо відшкодування втрат сільськогосподарського і лісогосподарського виробництва, а також повернення самовільно чи тимчасово зайнятих земельних ділянок, строк користування якими закінчився.
Суд погоджується з відповідачем, що контроль за використанням та охороною земель є прямим обов`язком інспекторів у сфері державного контролю за використанням та охороню земель і дотриманням вимог законодавства України про охорону земель.
Системний аналіз наведених норм чинного законодавства вказує на те, що державний нагляд (контроль) за охороною та використанням земель усіх категорій і форм власності, а також дотриманням вимог земельного законодавства здійснюють органи Держгеокадастру та його посадові особи (державні інспектори), зокрема у спосіб проведення перевірок, в тому числі за об`єктом контролю - усіма землями в межах території України, незалежно від категорії та форми власності.
Позивачем неправомірність оскаржуваного наказу обгрунтовується незастосуванням Головним управлінням Держгеокадастру у Хмельницькій області при його виданні положень Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Вказаним законом визначено чіткий перелік відносин, на які поширюється його дія.
Втім, згідно наказу, що оскаржується об`єктом перевірки визначено земельну ділянку, а не господарську діяльність позивача.
Враховуючи те, що норми Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" стосуються безпосередньо сфери господарської діяльності суб`єктів господарювання та не стосуються перевірок земельних ділянок, суд не погоджується з позивачем в частині протиправності наказу та про наявність підстав для його скасування.
Аналогічна правова позиція викладена в постановах Верховного Суду від 28.02.2019 у справі № 817/1337/17, від 13.03.2019 у справі №826/11708/17, від 17.09.2019 у справі № 806/1723/18, від 15.07.2019р. у справі №140/2320/18 та від 27.02.2020 у справі №818/1512/17, від 22.10.2020 по справі №826/16214/17.
Судом взято до уваги, що пунктом 2 оскаржуваного наказу визначено терміни його реалізації - з 26 квітня 2021 року по 12 травня 2021 року.
Відтак, станом на час оскарження наказу, він вичерпав свою дію.
Отже, у суду відсутні підстави для скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.04.2021 №228-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» , тому є всі підстави відмовити в позові.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
На підставі частин 1 та 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Підстави для розподілу судових витрат відсутні.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні адміністративного позову Дочірнього підприємства "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" до Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування наказу Головного управління Держгеокадастру у Хмельницькій області від 23.04.2021 №228-ДК «Про здійснення державного контролю за дотриманням земельного законодавства, використанням та охороною земель усіх категорій і форм власності» - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 25 червня 2021 року
Позивач:Дочірнє підприємство "Хмельницький облавтодор" відкритого акціонерного товариства "Державна акціонерна компанія "Автомобільні дороги України" (вул. Свободи, 77,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 31100492) Відповідач:Головне управління Держгеокадастру у Хмельницькій області (вул. Інститутська, 4/1,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 39767479)
Головуючий суддя П.М. Майстер