Рішення № 97908900, 24.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
540/1758/21
Номер документу
97908900
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/1758/21 Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Ковбій О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ), у якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо відмови ОСОБА_1 у перерахунку та виплаті пенсії на підставі нової довідки про розмір грошового забезпечення № 3.3/2271/Кат, станом на 05.03.2019, підпис С.В.Квашин.

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок, раніше призначеної ОСОБА_1 пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 року № 2262-ХІІІ у розмірі 89% від суми грошового забезпечення на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.3/2271/Кат, станом на 05.03.2019, підписаної ОСОБА_2 , з урахуванням посадовий оклад -8880,00 грн.; оклад за військовим званням (полковник внутрішньої служби) - 1480 грн., надбавка за вислугу років 50 % - 5180 грн., надбавка за особливості проходження служби (50%) - 7770,00 грн., премія (43%) - 3818,40 грн., починаючи з 01.04.2019 року, здійснити нарахування недоотриманої суми з 01.04.2019 та виплату, з урахуванням раніше виплачених сум, без обмеження максимального розміру пенсії.

Позов обґрунтований тим, що 09.12.1992 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 89% від суми грошового забезпечення за посадою начальника відділу виконання покарань УВС Херсонської області. Пенсія була призначена на підставі грошового атестату з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років - 40%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премії - 43%, надбавки за особливі заслуги - 22%, діти війни, підвищення за Постановою КМУ 2012№355 - 35%. З 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 позивачу перераховано пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад - 8880,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 5180 грн, складові визначені відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

15.03.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугою років згідно довідки, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3.3/2271/Квт станом на 05.03.2019 (а.с. 12).

Проте, листом від 29.03.2021 №1817-1674/Ю-03/8-2100/21 ГУ ПФУ повідомило, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Позивач вважає дії відповідача незаконними, просить суд позов задовольнити.

Ухвалою суду від 26.04.2021 відкрито провадження, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

17.05.2021 до суду відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому останній заперечує проти задоволення позовних вимог. Зазначає, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ України в Херсонській області та отримує пенсію, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", при цьому, розмір пенсії визначається відповідно до норм Закону №2262, що діють на дату, на яку переглядається її розмір. Стверджує, що оскільки відповідно до приписів ст.63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій проводиться на умовах, у порядку та розмірах, передбачених КМУ та з урахуванням п.1 Порядку №45 та постанови КМУ від 14.08.2019 р. №804, Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції не має повноважень самостійно проводити нарахування та видачу довідок із включенням додаткових видів грошового забезпечення. Порядок проведення перерахунку пенсій визначений постановою КМУ від 13.02.2008 №45, додаток 2 якої містить форму довідки, яку Постановою №103 було викладено в новій редакції, у якій відсутні такі складові грошового забезпечення, як щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Зазначає, що Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції у квітні 2018 року вже надавалась до ГУ ПФУ в Херсонській області довідка від 17.03.2018 №3.3/2271/Квт для перерахунку позивачу пенсії у зв`язку з прийняттям Постанови №704, а надання інших довідок з іншими даними з тих самих підстав не передбачено. Також стверджує, що інших нормативно-правових актів, що стосуються перерахунку пенсій, призначених за Законом №2262, Кабінетом Міністрів України до цього моменту не прийнято, відтак підстави для проведення перерахунку пенсії позивача за новою довідкою, за нормами чинними на 05.03.2019 - відсутні.

Дослідивши матеріали справи, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

09.12.1992 ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років у розмірі 89% від суми грошового забезпечення за посадою начальника відділу виконання покарань УВС Херсонської області. Пенсія була призначена на підставі грошового атестату з наступних видів грошового забезпечення: посадового окладу, окладу за військовим званням, надбавки за вислугу років - 40%, надбавки за особливо важливі завдання - 50%, премії - 43%, надбавки за особливі заслуги - 22%, діти війни, підвищення за Постановою КМУ 2012№355 - 35%. З 01.03.2018 відповідно до постанови КМУ № 103 від 21.02.2018 позивачу перераховано пенсію за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у розмірі 70% відповідних сум грошового забезпечення, до якого увійшли: посадовий оклад - 8880,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років (50 %) - 5180 грн, складові визначені відповідно до постанови КМУ від 30.08.2017 №704. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45.

15.03.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ з заявою, в якій просив здійснити перерахунок призначеної йому пенсії за вислугою років згідно довідки, виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3.3/2271/Квт станом на 05.03.2019.

Проте, листом від 29.03.2021 №1817-1674/Ю-03/8-2100/21 ГУ ПФУ повідомило, що підстави для перерахунку пенсії відсутні.

Вважаючи дії ГУ ПФУ протиправними, позивач звернувся до суду з позовом.

Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив з наступного.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку в зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Пунктом 1 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі Порядок № 45), пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктами 2, 3 Порядку № 45 визначено, що Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм Головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін`юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС.

Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.

Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

В свою чергу, пунктом 1 Постанови № 103 визначено перерахувати пенсії, призначені згідно з Законом № 2262 з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби, що визначені станом на 1 березня 2018 відповідно до Постанови № 704.

З наведеного вбачається, що набрання чинності Постановою № 704, якою змінено (збільшено) грошове забезпечення військовослужбовців, у розумінні ч. 2 ст. 51 Закону №2262 є обставиною, що тягне за собою зміну розміру пенсії позивача, призначеної на підставі цього Закону. Водночас, з огляду на норми пунктів 1, 2 Постанови № 103, позивач набув право на підвищення пенсії.

Зміни, внесені постановою КМУ №103, зокрема, до додатку 2 до Порядку № 45, в якому визначено форму довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, були визнані судом протиправними та нечинними, відтак з 05.03.2019 (дня набрання законної сили рішенням у справі № 826/3858/18) діє редакція додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до зазначених змін.

Таким чином, саме з 05.03.2019 (дня набрання чинності судовим рішенням у справі №826/3858/18) виникли підстави порядку перерахунку пенсій, призначених згідно з Законом № 2262, який існував до прийнятті постанови КМУ № 103, а саме, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з постановою № 704 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону №2262-ХІІ та статті 9 Закону №2011-ХІІ.

При цьому, алгоритм дій, які повинен вчинити відповідач у зв`язку із втратою чинності положеннями пунктів 1, 2 постанови № 103 та змін до пункту 5 і додатку 2 Порядку №45 не змінився.

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей, крім Порядку № 45, регулює також Порядок №3-1. Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1, перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, встановленому ст. 63 Закону № 2262. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Як вбачається з матеріалів справи, оновлена довідка №3.3/2271/Квт (а.с. 12) про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 05.03.2019 була подана відповідачу Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, а також позивач звернувся з заявою від 15.03.2021 до ГУ ПФУ для здійснення перерахунку пенсії згідно зазначеної вище довідки.

Однак, відповідачем було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії позивача із урахуванням нової довідки про розмір його грошового забезпечення, посилаючись на те, що після визнання судом протиправними та нечинними пункти 1 та 2 Постанови КМ України №103 від 21.02.2018, Уряд не прийняв ніякого іншого нормативно-правового акту щодо визначення умов, порядку та розмірів перерахунку пенсії. При цьому відповідачем проігноровано факт видачі Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки №3.3/2271/Квт про розмір грошового забезпечення позивача, з якої вбачається зміни розміру грошового забезпечення внаслідок включення до його складу додаткових видів грошового забезпечення, премії, надбавок.

При цьому, посилання відповідача на те, що у нього відсутні підстави для здійснення перерахунку пенсії за новою довідкою, з огляду на те, що п. 1, 2 Постанови №103 втратили чинність з 05.03.2019, суд оцінює критично, адже факт визнання нечинними вказаних норм не позбавляє права позивача на перерахунок його пенсії у зв`язку зі зміною (підвищенням) розміру грошового забезпечення відповідної категорії військовослужбовців на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії.

Окрім того, зазначені аргументи відповідача вже набули оцінки в постанові Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 по справі № 160/8324/19. Так, суд зазначив, про помилковість аргументів скаржників про відсутність підстав для задоволення позовних вимог стосовно зобов`язання видати довідку про розмір грошового забезпечення станом на 5 березня 2019 року, оскільки Кабінетом Міністрів України не встановлено умови та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, оскільки така процедура встановлена Порядком № 45.

За таких обставин, дії відповідача щодо відмови в перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки виданої Південним міжрегіональним управлінням з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції довідки №3.3/2271/Квт станом на 05.03.2019, є протиправними, а тому позовні вимоги підлягають задоволенню.

Щодо зазначення в резолютивній частині рішення в даній справі відсотку грошового забезпечення, яке має бути використано відповідачем при перерахунку пенсії, а також щодо встановлення судом обов`язку відповідача провести нарахування та виплату без обмеження максимального розміру пенсії, суд вказує, що позовна вимога в відповідній редакції не підлягає задоволенню, оскільки предметом даного позову є відмова відповідача прийняти оновлену довідку взагалі (невизнання права позивача на перерахунок), а не невизнання права позивача на пенсію в певному відсотку від грошового забезпечення чи застосування обмежень розміру пенсії граничною сумою.

Також, станом на дату звернення позивача з позовом між сторонами не існувало спору відносно відсоткового розміру пенсії чи застосування при визначенні її розміру граничного значення. В листа відповідача від 29.03.2021 року №1817-1674/Ю-03/8-2100/21 та від 20.04.2021 року №2532-2281/Ю-03/8-2100/21 відповідач також жодним чином не заперечує права позивача на отримання пенсії в розмірі 89% грошового забезпечення та на перерахунок пенсії з обмеженням її розміру.

В свою чергу, прийняття рішення в запропонованій позивачем редакції фактично є зобов`язання відповідача вчинити дії на майбутнє.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Аналіз даної норми свідчить, що судовому захисту підлягають лише порушене право, свобода або інтерес особи, при чому такі порушення мають полягати у відповідних правових наслідках у вигляді зміну стану прав та обов`язків позивача або створення об`єктивних перешкод у реалізації законного інтересу відповідної особи, що унеможливлюють одержання особою того, на що вона вправі розраховувати в разі належної поведінки зобов`язаної особи.

Суд звертає увагу на те, що згідно з пунктом 10.3 Пленуму Вищого адміністративного суд України від 20.05.2013 № 7 “Про судове рішення в адміністративній справі” резолютивна частина рішення не повинна містити приписів, що прогнозують можливі порушення з боку відповідача та зобов`язання його до вчинення чи утримання від вчинення дій на майбутнє. (Правова позиція Верховного Суду України, постанова у справі №6-951/16цс від 24.05.2017).

Зокрема, Верховний Суд України дійшов висновку, що суд не має права забороняти щось на майбутнє з двох причин, оскільки: для захисту права суду необхідний факт його порушення, а чи відбудеться це у майбутньому - невідомо; способи захисту порушеного права не абстрактні і формулюються позивачем не як завгодно, а визначені виключно законом. Тому, якщо законом не передбачено такого способу захисту права “як зобов`язати посадову особу органу державної влади вчиняти певні дії в майбутньому”, то у задоволенні такої позовної вимоги суду слід відмовити.

Відтак вимога позивача щодо проведення перерахунку виходячи з 89% сум грошового забезпечення та на перерахунок пенсії з обмеженням її розміру не підлягає задоволенню.

Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, ЄДРПОУ 21295057) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) у перерахунку та виплаті пенсії на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.3/2271/Квт станом на 05.03.2019.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73036, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, ЄДРПОУ 21295057) здійснити з 01.04.2019 року перерахунок та виплату раніше призначеної ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років відповідно до Закону України "Про Пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 №2262-ХІІІ на підставі довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції № 3.3/2271/Квт станом на 05.03.2019 з обов`язковим урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.

В інший частині позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя О.В. Ковбій

кат. 112010201