Рішення № 97908898, 16.06.2021, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.06.2021
Номер справи
540/662/21
Номер документу
97908898
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

____________

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 р.м. ХерсонСправа № 540/662/21

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Варняка С.О.,

при секретарі: Шестаковій А.В.,

за участю:

позивача - ОСОБА_1 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

Звернувшись до суду, позивач зазначає, що при звільненні зі служби відповідачем було здійснено розрахунок його вислуги років для призначення пенсії. Із вказаного розрахунку слідує, що загальний страховий стаж для призначення пенсії станом на 28.01.2021 складає: всього 28 років 10 місяців 00 днів, у т.ч. служба в ЗС та податковій міліції у календарному обчисленні: 23 роки 05 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні: 29 років 07 місяців 02 дні. Період навчання у Херсонському державному технічному університеті з 22.02.1994 по 30.06.1999 зарахований до загального трудового стажу, проте вказаний період не було зараховано до календарної вислуги років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Відповідно до листа відповідача від 09.02.2021 вих. №20/14/21-97-07 позивачу повідомлено, що оскільки після закінчення Херсонського державного технічного університету йому не присвоювалось офіцерське (спеціальне) звання, час навчання у зазначеному навчальному закладі не було зараховано.

При цьому, вказаним листом відповідачем повідомлено, що наказом ДПА у Херсонській області від 22.03.2005 № 106-о йому було зараховано час навчання у ХДТУ (з лютого 1994 року по червень 1999 року) в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Листом відповідача від 09.02.2021 вих. №19/14/21-97-07 позивачу відмовлено у зарахуванні до вислуги років часу навчання у ХДТУ в межах до п`ятий років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Вважає, що такі дії відповідача підлягають визнанню протиправними.

Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі по відмові у зарахуванні ОСОБА_1 до календарної вислуги років для призначення пенсії періоду навчання на денному відділенні у Херсонському державному технічному університеті в межах до 5 років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

- визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 21.01.2021 №2-0 в частині визначення ОСОБА_1 календарної вислуги років для призначення пенсії без урахування періоду навчання на денному відділенні у Херсонському державному технічному університеті у межах до 5 років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби;

- зобов`язати Головне управління Державної фіскальної служби у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі внести зміни до наказу від 21.01.2021 №2-0 в частині визначення ОСОБА_1 календарної вислуги років для призначення пенсії з урахуванням періоду навчання на денному відділенні у Херсонському державному технічному університеті у межах до 5 років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Ухвалою від 01.03.2021 року позовну заяву було залишено без руху та встановлено строк для усунення її недоліків.

Позивач вимоги суду виконав, недоліки позову усунув.

Ухвалою від 23.03.2021 року відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 12.04.2021 року.

Ухвалою суду від 12.04.2021 року зобов`язано Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі надати до суду належним чином засвідчену копію наказу ДПА у Херсонській області від 22.03.2005 року № 106-о щодо розрахунку вислуги років ОСОБА_1 , вирішено адміністративну справу № 540/662/21 розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 26.05.2021 року та продовжено строк підготовчого провадження на тридцять днів.

13.04.2021 року відповідач надав відзив на позовну заяву, згідно якого просить відмовити в задоволенні позову, з наступних підстав. Відповідно до частини третьої статті 46 Закону України "Про державну службу" Кабінет Міністрів України затвердив "Порядок обчислення стажу державної служби", в якому визначається механізм обчислення стажу державної служби. Відповідно до частини четвертої статті 46 Закону України “Про державну службу”, Стаж державної служби обчислюється відповідно до частини другої статті 46 Закону України від 10 грудня 2015 р. № 889-VIII "Про державну службу". До стажу державної служби зараховуються:

час перебування на посаді державної служби відповідно до Закону;

час перебування на посаді народного депутата України;

час перебування на посадах працівників дипломатичної служби;

час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України "Про службу в органах місцевого самоврядування";

час перебування на посадах суддів;

час перебування на посадах прокурорів;

час перебування на посадах, на яких присвоюються військові та спеціальні звання;

час професійного навчання державного службовця з відривом від служби, якщо не пізніше 75 днів після його завершення така особа повернулася на державну службу, крім випадків, установлених законом;

період, коли державний службовець не працював з поважних причин, але залишався у трудових відносинах з державним органом;

час перебування державного службовця у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, а в разі, коли дитина потребує домашнього догляду, - у відпустці без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у медичному висновку, але не більш як до досягнення дитиною шестирічного віку;

час перебування на посадах радників, помічників, уповноважених та прес - секретаря Президента України, працівників секретаріатів Голови Верховної Ради України, його Першого заступника та заступника, працівників патронатних служб Прем`єр-міністра України та інших членів Кабінету Міністрів України, помічників - консультантів народних депутатів України, помічників та наукових консультантів суддів Конституційного Суду України.

Відповідно до вище вказаного до стажу державної служби не може зараховуватися час коли особа навчалася у цивільному вищому навчальному закладі.

Навчання у вищому (цивільному) навчальному закладі не підпадає не під один із пунктів які перераховані у частині другій статті 46 ЗУ "Про державну службу".

Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262- XII "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони; особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби; спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного); захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а; також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально - виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Тобто визначальною умовою для застосування наведеного законодавчого припису є присвоєння особі офіцерського (спеціального) звання у зв`язку з закінченням відповідного навчального закладу.

Отже, навчання ОСОБА_1 в Херсонському державному технічному університеті, не може вважатися проходженням служби в податковій міліції, оскільки спеціальне звання він отримав лише після прийняття на посаду в податковій міліції.

Відповідач просить у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити у повному обсязі.

26.05.2021 року до суду надійшли письмові пояснення. Позивач зазначає, що звільнений зі служби з правом призначення пенсії за вислугу років, на його поширюються положення Постанови № 393.

26.05.2021 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 16.06.2021 року.

У судовому засіданні позивач наполягав на позовних вимогах, просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача у судовому засіданні не з`явився, надав клопотання про розгляд справи у порядку письмового провадження.

Заслухавши сторони та дослідивши докази у справі, суд встановив такі обставини.

У період з 1999 року по 2021 рік ОСОБА_1 проходив службу в органах податкової міліції.

Наказом Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі від 21.01.2021 №2-0 ОСОБА_1 звільнений з податкової міліції у запас Збройних Сил України з 28.01.2021 за підпунктом "Ж" пункту 64 (за власним бажанням) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС з посади заступника начальника управління - начальника оперативно-технічного відділу управління оперативної підтримки ГУ ДФС у Херсонській області, АР Крим та м. Севастополі.

Відповідно до розрахунку загальний страховий стаж для призначення пенсії станом на 28.01.2021 року складає: всього 28 років 10 місяців 00 днів, у т.ч. служба в ЗС та податковій міліції у календарному обчисленні: 23 роки 05 місяців 22 дні, у пільговому обчисленні: 29 років 07 місяців 02 дні.

05.02.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі із заявою, у якій просив внести зміни до розрахунку календарної вислуги років, обчисленої при звільненні з органів податкової міліції, та врахувати період навчання у вищому навчальному закладі із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

На заяву ОСОБА_1 щодо врахування до вислуги років часу навчання у вищому навчальному закладі Головне управління ДФС у Херсонській області, Автономній Республіці Крим та м. Севастополі листом від 09.02.2021 року № 19/14/21-97-07 повідомило, що оскільки після закінчення Херсонського державного технічного університету ОСОБА_1 не присвоювалось офіцерське (спеціальне) звання, час навчання у зазначеному навчальному закладі не було зараховано. Законні підстави для зарахування до вислуги років часу навчання у навчальному закладі відсутні.

Вирішуючи спір, суд застосовує такі норми права.

Відповідно до вимог частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Відповідно до частини 1 статті 1 Закону № 2262-ХІІ особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії визначені статтею 17 Закону № 2262-ХІІ.

Так, відповідно до частини другої статті 17 Закону № 2262-ХІІ до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України при призначенні пенсії на умовах цього Закону додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Статтею 17-1 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що Порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 затверджено Порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей (далі - Постанова № 393).

Пунктом 2 Постанови № 393 передбачено, що до вислуги років поліцейським, співробітникам Служби судової охорони, особам офіцерського складу, особам середнього, старшого та вищого начальницького складу органів внутрішніх справ, державної пожежної охорони, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби, особам, зазначеним у пункті "ж" статті 1-2 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", під час призначення пенсії згідно з пунктом "а" статті 12 зазначеного Закону додатково зараховується час навчання в межах до п`яти років (незалежно від форми навчання) у цивільних закладах вищої освіти, а також в інших закладах освіти, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, Служби судової охорони, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби або до призначення на відповідну посаду із розрахунку - один рік навчання за шість місяців служби.

Системний аналіз наведених норм права, з урахуванням особливого статусу осіб, які мають право на пенсію за Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", дає підстави стверджувати, що до вислуги років цим особам додатково зараховується час їхнього навчання (незалежно від форми навчання) у цивільних вищих навчальних закладах, а також в інших навчальних закладах, після закінчення яких присвоюється офіцерське (спеціальне) звання, до вступу на військову службу, службу до органів внутрішніх справ, Національної поліції, державної пожежної охорони, органів і підрозділів цивільного захисту, податкової міліції чи Державної кримінально-виконавчої служби України або призначення на відповідну посаду в межах до п`яти років із розрахунку один рік навчання за шість місяців служби.

Тобто визначальною умовою для застосування наведеного законодавчого припису є присвоєння особі офіцерського (спеціального) звання у зв`язку з закінченням відповідного навчального закладу.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 10 травня 2019 року у справі № 823/1330/16, від 22 січня 2020 року в справі № 200/5111/19-а, від 29 жовтня 2020 у справі № 820/2083/18.

Суд встановив, що позивач у 1999 році закінчив Херсонський державний технічний університет та одержав диплом спеціаліста НОМЕР_1 від 30 червня 1999 року, відповідно до якого він отримав повну вищу освіту за спеціальністю "Облік та аудит" та здобув кваліфікацію спеціаліста з обліку та аудиту.

Однак, у зв`язку із закінченням вищевказаного навчального закладу позивачу не було присвоєно офіцерське (спеціальне) звання.

Перше офіцерське (спеціальне) звання позивачу було присвоєно після прийняття на посаду в податкову міліцію.

З огляду на вищенаведене, суд приходить висновку про відсутність правових підстав для зарахування позивачу часу його навчання у Херсонському державному технічному університеті до вислуги років при призначенні йому пенсії на умовах Закону № 2262-ХІІ, а тому, відмовляючи у такому зарахуванні, відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, оцінивши докази наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку, що адміністративний позов не підлягає задоволенню.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 242 - 246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

У задоволенні позову відмовити.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 25 червня 2021 р.

Суддя С.О. Варняк

кат. 106030000