
Справа № 420/6604/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Левчук О.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з даним позовом до суду та просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке викладено у листі від 30.03.2021 № 4696-4490/І-02/8-1500/21 та додатку до нього, про проведення з 01.10.2020 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині визначення проценту розрахунку пенсії у розмірі 60 % від суми заробітної плати та обмеження її максимальним розміром; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 04.11.2020 року № 24 без обмеження максимального розміру, а також виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час та з урахуванням раніше проведених виплат.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він з 10.11.2005 року отримує пенсію за вислугу років за нормами ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” в редакції Закону № 2663-ІІІ від 12.07.2001, яка діяла на момент виходу на пенсію, у розмірі 90% чинного заробітку. 15.03.2021 року він звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області щодо проведення перерахунку пенсії, проте листом від 30.03.2021 № 4696-4490/І-02/8-1500/21 відповідач повідомив, що пенсію перераховано та її розмір з 01.10.2020 року становить 42005,60 грн., проте виплату встановлено на рівні 17120,00 грн. Здійснюючи перерахунок пенсії у розмірі меншому ніж 90 % від суми розміру заробітної плати, зазначеної у довідці від 04.11.2020 № 24, виданої Одеською обласною прокуратурою, а також застосовуючи обмеження граничного розміру пенсії, що підлягає виплаті ГУ ПФУ в Одеській області порушує його права, гарантовані Конституцією України. При перерахунку пенсії пенсіонерам органів прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Частина 2 статті 86 Закону № 1697 регулює відносини з призначення пенсії, а не її перерахунку. Крім того, діяла положення абз. 6 ч. 15 ст. 86 ЗУ «Про прокуратуру» що визначає механізм максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.
Представником відповідача Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області до суду надано відзив на позовну заяву, в якому представник відповідача вказує, що перерахунок пенсії здійснюється відповідно до чинного законодавства України. Застосуванню підлягає та норма, яка є чинною на момент здійснення перерахунку пенсії, а не та яка була чинна на момент виходу на пенсію або за рішенням суду, які було ухвалені на підставі інших довідок та за інших умов. Перерахунок пенсії позивачу здійснено із розрахунку 60 % від суми місячної заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та максимальний розмір пенсії не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів установлених для осіб, які втратили працездатність.
Позивачем до суду надано відповідь на відзив, в якій позивач вказує, що відсотковий розмір пенсії визначається станом на момент призначення пенсії та є незмінним під час перерахунку в подальшому. Положення ч. 1 розділу ІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668, п. 2 розділу ІІ Прикінцевих положень Закону № 911-19 відповідно до яких обмеження пенсії максимальним розміром, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цими Законами.
Ухвалою суду від 26 квітня року відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) .
Вивчивши матеріали справи, дослідивши та проаналізувавши надані докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років відповідно до ЗУ «Про прокуратуру».
04 листопада 2020 року Одеською обласною прокуратурою видано ОСОБА_1 довідку про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій № 24 (а.с. 16).
18 березня 2021 року рішенням № 951060821107 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2020 року з розрахунку 60 % суми розміру заробітної плати у розмірі 42005,60 грн., та здійснено виплату пенсії з урахуванням максимального розміру пенсії – 17690,00 грн. (а.с. 20, 61 з.б.).
ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії з 01.10.2020 року у розмірі 90 % від суми заробітку та здійснювати виплату без обмеження її граничного розміру (а.с. 17-18).
30 березня 2021 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області надано відповідь та повідомлено, що пенсію перераховано із заробітної плати 70009,34 грн. та її розмір з 01.10.2020 становить 42005,60 грн. (61789,80 грн. * 60%). Відповідно до ч. 15 ст. 86 Закону та п. 13-2 Прикінцевих положень ЗУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» максимальний розмір пенсії, призначеної на умовах Закону (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Таким чином, розмір пенсії з 01.10.2020 встановлено на рівні 17120,00 грн., з 01.12.2020 – 17690,00 грн. (а.с. 19).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), пенсія призначається в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.
Згідно ч. 15 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин), тимчасово, по 31 грудня 2017 року: Максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Таким чином, відповідно до діючого Закону України «Про прокуратуру» позивач має право на здійснення перерахунку пенсії на рівні заробітної плати працівника на відповідній посаді в прокуратурі (ч. 20 ст. 86), в розмірі 60 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати (ч. 2 ст. 86), але не більше десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність (ч. 15 ст. 86).
Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що позивач набув право на пенсію з 2005 року.
Згідно ч. 2 ст. ст. 50-1 Закон України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 № 1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
При цьому, Верховний Суд неодноразово висловлював правові позиції щодо застосування норм матеріального права у спорах, пов`язаних з оскарженням дій пенсійного органу стосовно перерахунку пенсії, призначеної за нормами Закону України від 05.11.1991 № 1789-ХІІ «Про прокуратуру» із застосуванням при здійсненні такого перерахунку відсоткового значення розміру пенсії, яке на час здійснення її перерахунку було зменшено внаслідок змін у законодавстві.
В постанові від 03.05.2018 року по справі № 308/11498/16-а Верховний Суд зазначив, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому зміни у законодавстві щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.
Вказана позиція підтримана Верховним Судом в постанові від 10.04.2019 року по справі № 310/6638/16-а (2-а/310/652/16).
За таких підстав, при перерахунку пенсії позивачу має застосовуватися норма, що визначала розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, у даному випадку 90 %. При цьому, внесені зміни до ЗУ «Про прокуратуру» щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 60 % грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.
Що стосується обмеження Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром суд зазначає наступне.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Станом на дату призначення позивачу пенсії питання пенсійного забезпечення працівників органів прокуратури було врегульоване положеннями ст.50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ, частина перша якої (в редакції чинній на час призначення пенсії) встановлювала, що прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Частиною 12 ст. 50-1 Закону України “Про прокуратуру” №1789-ХІІ (в редакції чинній на час призначення пенсії) передбачалося, що обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Водночас вказаний закон втратив чинність згідно із Законом України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року № 1697-VII, крім частин 3, 4, 6 та 11 статті 50-1 зокрема.
Обмеження максимального розміру пенсії були введені в дію Законом України “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи” від 08.07.2011 року № 3668-VI (далі – Закон №3668-VI).
Згідно ст. 2 Закону “Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи”, який набрав чинності з 01.10.2011 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до законів України “Про прокуратуру”, “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, “Про пенсійне забезпечення”, не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Відповідно до ч. 3 ст. 85 Закону України “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 року № 1788-ХІІ максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Частиною 3 ст. 27 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 року № 1058-VI визначено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічна норма передбачена абзацом 6 ч.15 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” від 14.10.2014 року № 1697-VII, відповідно до якого максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, встановлених для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, п. 2 розділу ІІ “Прикінцевих та перехідних положення” Закону № 3668-VI обмеження пенсії максимальним розміром, встановленим цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом.
Пенсіонерам, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом і в яких розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) перевищує максимальний розмір пенсії, встановлений цим Законом, виплата пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) здійснюється без індексації, без застосування положень частин 2 та 3 статті 42 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” та проведення інших перерахунків, передбачених законодавством, до того часу, коли розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) відповідатиме максимальному розміру пенсії, встановленому цим Законом.
З аналізу норм абзаців 1, 2 п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI вбачається, що метою вказаної норми є деталізація умов дії положень ст. 2 цього ж Закону лише щодо категорії пенсіонерів, яким пенсія призначена до набрання чинності цим Законом, тобто до 01.10.2011 року, та перевищує встановлений максимальний розмір пенсії. Виплата таких пенсій здійснюється без підвищень, доплат та інших перерахунків до того моменту, коли встановлений максимальний розмір пенсії відповідатиме розміру відповідної пенсії.
Таким чином, наведені в п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №3668-VI норми є спеціальними, оскільки їх дія розповсюджується на окрему групу суб`єктів, яка обумовлена певними особливостями.
Верховним Судом в постанові від 17.09.2020 року по справі № 826/11471/18 зроблено висновок, що положення цього пункту спрямовані на врегулювання питань, які виникають у зв`язку із застосуванням Закону № 3668-VI щодо осіб, права яких внаслідок такого застосування могли підлягати звуженню. У зв`язку з цим положення п.2 розділу ІІ Прикінцеві та перехідні положення Закону № 3668-VI, а саме - усі його чотири абзаци, застосовуються у системному зв`язку між собою.
Таким чином, п. 2 розділу ІІ Закону № 3668-VI в контексті перехідних положень не регулює питання обмеження максимальним розміром пенсії осіб, у яких на 01 жовтня 2011 року вона не досягала максимального розміру (десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність).
Судом встановлено, що на момент набрання чинності Законом № 3668-VI пенсія позивача, ОСОБА_1 не перевищувала законодавчо встановленого максимального розміру, тому на позивача не поширюються норми п. 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 3668-VI.
При цьому норми п. 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону № 3668-VI є лише частиною вказаного нормативно-правового акта, не дублюються іншими актами, встановлюють межі застосування норм інституту "обмеження максимального розміру пенсії" за колом осіб в момент набуття чинності Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" № 3668-VI та спрямовані на збереження соціальних прав і інтересів в сфері пенсійних відносин, реалізація яких мала місце до набуття вступу в силу даного Закону.
Разом з тим, з часу набрання чинності вказаним Законом він поширює свою дію на всю територію України і розповсюджується на всіх осіб, які отримують пенсії за законодавством України (зокрема, призначені (перераховані) відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI).
Норми ст. 2 Закону № 3668-VI кореспондуються з положеннями ч. 3 ст. 85 Закону № 1788-XII, абзацу 6 ч. 15 ст. 86 Закону № 1697-VII та ч. 18 ст. 50-1 Закону № 1789-ХІІ (втратила чинність), неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому обов`язкові для застосування.
Таким чином, на осіб, яким пенсія перерахована відповідно до нормативно-правових актів, вказаних у статті 2 Закону № 3668-VI, зокрема Закону України “Про прокуратуру”, та розмір якої перевищує максимальний розмір, встановлений даним Законом, поширюються приписи законодавства, чинні на час здійснення такого перерахунку.
Оскільки таке перевищення стало результатом перерахунку в період дії загальної норми ч. 1 ст. 2 Закону № 3668-VI, то до регулювання спірних правовідносин слід застосовувати положення вказаної статті, яка встановлює обмеження пенсії десятьма прожитковими мінімумами, установленими для осіб, які втратили працездатність.
Аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постановах від 24.06.2020 року по справі № 580/234/19, від 05.11.2020 року по справі № 440/2423/19.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
За таких підстав, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні законні підстави для здійснення позивачу виплати нарахованої пенсії без обмеження граничного розміру відповідно до статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Крім того, судом встановлено, що в провадженні Одеського окружного адміністративного суду знаходилась справа № 420/11769/20 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірним рішення відповідача, яке викладено у листі від 16.10.2020 року №9692-9497/1-02/8-1500/20 Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області та виписці Київського відділу обслуговування громадян (сервісний центр) з розпорядження щодо розрахунку пенсії в частині обмеження максимальним розміром під час проведення перерахунку та виплати пенсії позивачу у розмірі 17120,00 грн. та зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату позивачу з 01.01.2020 року пенсії, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року №24 без обмеження максимального розміру пенсії, а також виплатити різницю в розмірі пенсії за минулий час з урахуванням раніше проведених виплат.
Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 22.01.2021 року по справі № 420/11769/20, яке залишено без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 20.04.2021 року, у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області відмовлено повністю.
При цьому, в рішенні від 22.01.2021 року по справі № 420/11769/20 суд дійшов висновку, що ГУ ПФУ в Одеській області правомірно здійснено обмеження пенсії позивача до максимального розміру, оскільки положення Закону №3668-VI та ч. 3 ст. 85 Закону № 1788-XII, абзацу 6 ч. 15 ст. 86 Закону №1697-VII неконституційними не визнавалися, є чинними, а тому є обов`язковими для застосування відповідачем.
Відповідно до ч. 4 ст. 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
При цьому, суд не приймає до уваги посилання позивача на постанову Верховного Суду від 12 листопада 2019 року по справі № 360/1428/17, оскільки у вказаній постанові надано правову оцінку спірним правовідносинам, які не є тотожними спірним правовідносинам по даній справі. Крім того, Верховний Суд в постанові від 24 червня 2020 року по справі № 580/234/19 відступив від правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду у справі № 360/1428/17.
За таких підстав, суд дійшов висновку що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, яке викладено у листі від 30.03.2021 № 4696-4490/І-02/8-1500/21 та додатку до нього, про проведення з 01.10.2020 року перерахунку пенсії ОСОБА_1 в частині обмеження її максимальним розміром; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року без обмеження максимального розміру, є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Згідно ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); добросовісно; розсудливо.
Відповідно до ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З урахуванням вищевикладеного, розглянувши справу на підставі наданих доказів, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає частковому задоволенню шляхом визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951060821107 від 18.03.2021 року в частині зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.10.2020 року відсотку розміру суми місячної заробітної плати з 90% на 60%; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 04.11.2020 року № 24, з урахуванням раніше виплачених сум. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити.
Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 908,00 грн., відповідно до квитанції № ПН90 від 21.04.2021 року (а.с. 21).
Таким чином, відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України, з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 слід стягнути судовий збір у розмірі 454,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 6, 8, 9, 12, 90, 139, 242-246, 250, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області № 951060821107 від 18.03.2021 року в частині зменшення ОСОБА_1 при перерахунку пенсії з 01.10.2020 року відсотку розміру суми місячної заробітної плати з 90% на 60%.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.10.2020 року виходячи з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати, на підставі довідки Одеської обласної прокуратури від 04.11.2020 року № 24, з урахуванням раніше виплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, адреса місцезнаходження: 65107, м. Одеса, вул. Канатна, 83) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 454,00 грн. (чотириста п`ятдесят чотири гривні 00 копійок).
Рішення може бути оскаржено в порядку та в строки встановлені ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням особливостей, встановлених п. 15.5 Розділу VII Перехідних Положень КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку передбаченому статтею 255 КАС України.
Суддя О.А. Левчук