Рішення № 97908069, 25.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
420/5216/21
Номер документу
97908069
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/5216/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Бжассо Н.В., розглянув в порядку письмового провадження в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Іллічівський міський суд Одеської області, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Іллічівський міський суд Одеської області, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області, за результатом розгляду якого позивачка просить суд:

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля, 2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) щодо нарахування та виплати заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області № 101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу.

Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля,2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) здійснити нарахування та виплату заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області №101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу.

Допустити до негайного виконання рішення суду в частині нарахування та виплати премії за результатами щорічного оцінювання за один місяць.

Ухвалою суду від 26.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання на 24.05.2021 року.

В обґрунтування адміністративного позову позивачка зазначає, що з 03 грудня 2015 року займає посаду заступника керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області суду. 07 грудня 2020 року наказом начальника ТУ ДСА України в Одеській області № 19-ос/к було затверджено висновки щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, які займають посади державної служби категорії «Б», керівників апаратів та їх заступників місцевих судів Одеської області. Згідно вищезазначеного наказу позивачка отримала відмінну оцінку, у зв`язку із чим наказом керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області № 101-ос-ап від 10 грудня 2020 року її було премійовано у розмірі 30% від посадового окладу. Даний наказ був надісланий на адресу Територіального управління Держаної судової адміністрації України в Одеській області, як головного розпорядника бюджетних коштів, для здійснення відповідних нарахувань та оплати. Однак, 18 січня 2021 року на адресу суду надійшов лист від ТУ ДСАУ в Одеській області вих. № 5-3780/20 від 17.12.2020р. (№ 620/21-Вх від 18.01.2021р.) щодо повернення наказу про преміювання без виконання із мотивів відсутності фонду економії оплати праці. Не погоджуючись із даною відмовою, відповідно до ч.1 ст.11 ЗУ «Про державну службу», 17 лютого 2021 року позивачкою було подано скаргу керівнику апарату Іллічівського міського осуду Одеської області щодо порушення її прав. В порядку розгляду скарги та відновлення права на отримання преміювання, за результатами щорічного оцінювання, керівником апарату наказ №101-ос-ап від 10 грудня 2020 року щодо преміювання було повторно направлено на адресу ТУ ДСАУ в Одеській області для здійснення нарахування та оплати. Проте, 25 березня 2021 року на адресу суду надійшов лист від ТУ ДСАУ в Одеській області вих.№5-1312/21 від 18.03.2021р. (№4879/21-Вх від 25.03.21р.) про відмову здійснити нарахування та виплату преміювання у зв`язку із відсутністю фонду економії оплати праці та завершенням бюджетного 2020 року.

14.05.2021 року від позивачки надійшла заява про розгляду справи за її відсутності.

21.05.2021 року від ТУ ДСАУ в Одеській області надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, відповідач зазначає, що ТУ ДСАУ в Одеській області опрацьовано наказ Іллічівського міського суду Одеської області № 101-ос-ап від 10.12.2020 року у відповідності до Положення про преміювання працівників апарату Іллічівського міського суду Одеської області, затвердженого наказом керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області від 31.05.2017 № 59-зп-ап, та доведено інформацію до відома керівника апарату суду про відсутність фонду економії оплати праці Іллічівського міського суду Одеської області. Відповідач вказує, що у зв`язку із закінченням бюджетного періоду 31 грудня 2020 року виконати наказ від 10 грудня 2020 року № 101-ос-ап «Про преміювання державних службовців, які отримали відмінну оцінку за результатами оцінювання службової діяльності за 2020 рік» не має можливості, оскільки в грудні 2020 року після збільшення кошторисних призначень був утворений фонд економії оплати паці для преміювання. Зазначений фонд був нарахований та використаний на виконання наказів Іллічівського міського суду Одеської області від 18 грудня 2020 року № 102-ос-ап, № 103-ос-ап, № 104-ос-ап, № 105-ос-ап. На теперішній час, відповідно до кошторису територіального управління ДСА України в Одеській області на 2021 рік, сума коштів на видатки з оплати праці КЕКВ 2111, значиться у розмірі 64 897 900 грн. Разом з цим, відповідно до розрахунку річного фонду обов`язкових виплат працівників апарату суду на 2021 рік становить 119 381 718,81 грн. З наведеного вбачається відсутність економії фонду оплати праці працівників апарату суду на 2021 рік.

24.05.2021 року від представника третьої особи, Іллічівського міського суду Одеської області, надійшли пояснення на відзив, згідно з якими, відповідно до ст. 52 Закону України «Про держану службу» премія за результатами щорічного оцінювання виплачується в межах фонду преміювання, який встановлюється у розмірі 20% загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці, а не фонду економії оплати праці, який може його доповнювати. Третя особа зазначає, що відповідач трактує ч. 7 ст. 52 Закону України «Про державну службу» на власний розсуд, ігноруючи необхідність встановлення фонду преміювання державного органу у розмірі 20 % загального фонду посадових окладів за рік, зазначаючи його формування лише за рахунок економії фонду оплати праці. Згідно з додатків до відзиву, 17 грудня 2020 року з Державної судової адміністрації України надійшла довідка про зміни кошторису на 2020 рік, якою був утворений фонд преміювання. Довідка підписана заступником керівника та керівником бухгалтерської служби і датована 16 грудня 2020 року, тобто на момент відмови в оплаті наказу зміни до кошторису на 2020 рік були внесені та мав бути сформований фонд преміювання.

25.05.2021 року від позивачки надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

Сторони у судове засідання не з`явилися, у зв`язку із чим справу розглянуто в порядку письмового провадження, що відповідає приписам ч. 9 ст. 205 КАС України.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками справи докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 , відповідно до наказу Територіального управління Держанвої судової адміністрації України в Одеській області № 33-ос/к від 30.11.2015 року, працює на посаді заступника керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області з 03.12.2015 року.

Відповідно до висновку щодо оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, затвердженого наказом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області від 07.12.2020 року № 19-ос/к, ОСОБА_1 отримала оцінку «відмінно» за результатом оцінювання її службової діяльності.

Згідно з наказом Іллічівського міського суду Одеської області від 10.12.2020 року № 101-ос-ап, відповідно до ст. 44, пп.1 п.3 ст.50, 52 Закону України «Про державну службу», пункту 17 Типового порядку проведення оцінювання результатів службової діяльності державних службовців, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 серпня 2017 року №640, Положення про преміювання працівників апарату Іллічівського міського суду Одеської області, вирішено преміювати заступника керівника ОСОБА_1 у розмірі 30 % посадового окладу.

Згідно з листом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області №5-3780/20 від 17.12.2020 року, повернуто без виконання наказ №101-ос-ап від 10 грудня 2020 року на адресу суду Іллічівського міського суду Одеської області, у зв`язку з тим, що ТУ ДСА Укрїани в Одеській області не має можливості реалізувати зазначений наказ.

З вказаним листом позивачка була ознайомлена та, не погодившись, подала скаргу від 16.02.2021 року керівнику апарату Іллічівсього міського суду Одеської області.

За результатом розгляду скарги, керівник апарату Іллічівського міського суду Одеської області звернулася до ТУ ДСА України в Одеській області із листом від 11.03.2021 року № 01-36/86/2021 щодо виконання наказу № 101-ос-ап від 10.12.2020 року.

Листом Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області №5-1312/21 від 18.03.2021р. повернуто наказ без виконання та повідомлено, що кошторисом на 2020 рік було затверджено кошти на оплату суддівської винагороди суддям та лише постійні виплати працівникам апарату суду. На 2020 рік фонд економії оплати праці був відсутній. В грудні 2020 року ДСА України було збільшено кошторисні призначення, у зв`язку з чим був утворений фонд економії праці для преміювання працівників апарату суду. Зазначений фонд був доведений та використаний у повному обсязі на виконання наказів Іллічівського міського суду Одеської області від 18 грудня №103 ос-оп «Про преміювання працівників патронатної служби за грудень 2020 року», від 18 грудня №104 ос-ап «Про преміювання працівників, які виконують функції з обслуговування за грудень 2020 року», від 18 грудня №105 ос-ап «Про встановлення надбавки зі інтенсивність праці керівнику апарату суду ОСОБА_2 та заступнику керівника апарату суду ОСОБА_1 за грудень 2020 року», від 18 грудня №102 ос-ап «Про встановлення надбавки за інтенсивність праці державним службовцям суду за грудень 2020 року».

Відповідно до ст.13 Закону України "Про оплату праці" заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу. Розмір заробітної плати залежить від складності та умов виконуваної роботи, професійно-ділових якостей працівника, результатів його праці та господарської діяльності підприємства.

Статтею 2 Закону України "Про оплату праці" передбачено, що структура заробітної плати включає:

- основну заробітну плату - це винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;

- додаткову заробітну плату - це винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;

- інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Спеціальним законом, що регулює відносини, які виникають у зв`язку із вступом, проходженням та припиненням державної служби, є Закон України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII (далі - Закон №889-VIII, у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до частини другої статті 1 Закону України «Про державну службу», державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Статтею 7 Закону України «Про державну службу», серед іншого, визначено, що державний службовець має право на оплату праці залежно від займаної посади, результатів службової діяльності, стажу державної служби, рангу та умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення).

Відповідно до ст. 44 Закону України «Про державну службу», результати службової діяльності державних службовців щороку підлягають оцінюванню для визначення якості виконання поставлених завдань, а також з метою прийняття рішення щодо преміювання.

Згідно з ч. 9 ст. 44 Закону України «Про державну службу», державні службовці, які отримали відмінні оцінки за результатами оцінювання службової діяльності, підлягають преміюванню відповідно до цього Закону.

Відповідно до частин першої - шостої статті 50 Закону України «Про державну службу», держава забезпечує достатній рівень оплати праці державних службовців для професійного виконання посадових обов`язків, заохочує їх до результативної, ефективної, доброчесної та ініціативної роботи.

Заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення).

За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.

Джерелом формування фонду оплати праці державних службовців є державний бюджет. Фонд оплати праці державних службовців формується за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів, які надходять до державного бюджету в рамках програм допомоги Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ. Порядок використання таких коштів, які надходять до державного бюджету, затверджується Кабінетом Міністрів України.

Скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення посадових окладів та надбавок до них.

Відповідно до ч. 6 ст. 52 Закону України «Про державно службу» премії виплачуються в межах фонду преміювання залежно від особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу. Типове положення про преміювання затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері трудових відносин, за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері державної служби. Встановлення премій державним службовцям здійснюється керівником державної служби відповідно до затвердженого ним Положення про преміювання у відповідному державному органі, погодженого з виборним органом первинної профспілкової організації (за наявності).

Частиною ж 7 ст. 52 Закону України «Про державно службу» встановлено, що фонд преміювання державного органу встановлюється у розмірі 20 відсотків загального фонду посадових окладів за рік та економії фонду оплати праці.

Преміювання працівників апарату суду здійснюється відповідно до чинного законодавства та Положення про преміювання працівників апарату Іллічівського міського суду Одеської області.

Суд встановив, що згідно з наказом Іллічівського міського суду Одеської області від 10.12.2020 року № 101-ос-ап, позивачці встановлена премія у розмірі 30 відсотків посадового окладу, у зв`язку із отриманням нею, за результатами оцінювання службової діяльності за 2020 рік, відмінної оцінки.

Зазначений наказ є чинним, проте, станом на час вирішення справи судом не виконаний ТУ ДСА України в Одеській області, зокрема, в частині, що стосується ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 48 Бюджетного кодексу України розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов`язання та здійснюють платежі тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами, враховуючи необхідність виконання бюджетних зобов`язань минулих років; довгострокових зобов`язань за енергосервісом, узятих на облік органами Казначейства України; середньострокових зобов`язань у сфері охорони здоров`я; середньострокових зобов`язань за договорами на будівництво, реконструкцію, ремонт і утримання автомобільних доріг; щодо завдань (проектів) Національної програми інформатизації - після їх погодження з Генеральним державним замовником Національної програми інформатизації.

Суд зазначає, що територіальні управління ДСА є розпорядниками коштів Державного бюджету України щодо фінансового забезпечення діяльності місцевих загальних судів та відповідно управління виплачує визначені додаткові стимулюючі виплати працівникам суду.

При цьому, з огляду на ст. 50 ЗУ «Про державну службу», скорочення або відсутність бюджетних асигнувань не може бути підставою для невиплати державному службовцю доплат ( у даному випадку премії) до посадового окладу.

Також, з огляду на ст. 48 Бюджетного кодексу України, премія за результатами щорічного оцінювання, яка відповідно до ч. 9 ст.44 Закону України «Про державну службу» встановлена державному службовцю, має бути випалена, у тому числі, за умови закінчення бюджетного року, за який таку премію встановлено.

Суд зазначає, що наказ Іллічівського міського суду Одеської області від 10.12.2020 року № 101-ос-ап не містить кінцевих строків та конкретного терміну, з яким пов`язано його виконання.

Враховуючи те, що Іллічівський міський суд Одеської області двічі направляв до ТУ ДСА України в Одеській області на виконання наказ № 101-ос-ап від 10.12.2020 року, проте, відповідач повернув вказаний наказ без виконання з підстав, які судом визнані необґрунтованими та такими, що порушують права позивачки, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля, 2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) щодо нарахування та виплати заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області № 101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу та зобов`язання Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля,2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) здійснити нарахування та виплату заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області №101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області за участі третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, Іллічівський міський суд Одеської області, Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії.

Визнати протиправною бездіяльність Територіального управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля, 2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) щодо нарахування та виплати заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області № 101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу.

Зобов`язати Територіальне управління Державної судової адміністрації України в Одеській області (вул. Бабеля,2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945) здійснити нарахування та виплату заступнику керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ) премії за результатами щорічного оцінювання відповідно до наказу керівника апарату Іллічівського міського суду Одеської області №101-ос-ап від 10 грудня 2020 року у розмірі 30% від посадового окладу.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_1 ).

Відповідач – Державна судова адміністрація України в Одеській області (вул. Бабеля,2, м. Одеса, 65005, код ЄДРПОУ 26302945).

Третя особа - Іллічівський міський суд Одеської області (68001, Одеська обл., м.Чорноморськ, вул. Праці, 10, код ЄДРПОУ 02897922).

Третя особа - Головне управління Державної казначейської служби України в Одеській області (65023, м.Одеса, вул.Садова, 1-А, код ЄДРПОУ: 37607526).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 25 червня 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо