Рішення № 97908067, 25.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
420/5395/21
Номер документу
97908067
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5395/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

розглянув у письмовому провадженні в м. Одеса за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:

Визнати дії Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановлені статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни відповідно до вимог п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інвалід II групи. 16 вересня 2020 року позивач звернувся до Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про надання статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення. 10 лютого 2021 року позивачу надійшла відповідь від відповідача № 1310/750, якою було відмовлено у встановлені статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, мотивуючи відмову тим, що позивачем не надано документів що підтверджують факт залучення і виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі формувань цивільної оборони. Позивач не погоджується з вказаною позицією відповідача та звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою суду від 26.04.2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12.05.2021 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який відповідач зазначив, що обов`язковими умовами за якими особу можна віднести до інвалідів війни згідно з пунктом 9 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» є наявність у особи інвалідності, наявність доказів залучення такої особи до складу формувань Цивільної оборони та отримання інвалідності внаслідок захворювання пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи. Оскільки ОСОБА_1 не надано жодних підтверджуючих доказів залучення його до складу формувань Цивільної оборони, то Управлінням було правомірно відмовлено у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни II групи, згідно з чинним законодавством.

31.05.2021 року від позивача надійшла відповідь на відзив на адміністративний позов.

Суд розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

ОСОБА_1 є особою з інвалідністю 2 групи, причиною встановлення якої є роботи по ліквідації наслідків на ЧАЕС, що підтверджується довідкою серії 12 ААБ від 02.01.2019 року.

Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_1 , позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році (категорія 1).

16.09.2020 року ОСОБА_1 , через уповноваженого представника, звернувся до Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради із заявою про надання статусу інваліда війни та видачу посвідчення інваліда війни відповідно до п. 9 ч. 2 ст. 7 ЗУ «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

До вказаної заяви надано наступні документи:

- копія довідки №295 від 19.11.1986 року, згідно з якою у 1986 році на території « ІНФОРМАЦІЯ_1 » дійсно функціонувала цивільна оборона об`єкту та якою підтверджено, що позивач у період з 10.08.1986 року по 02.10.1986 року виконував завдання з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- копія списку №82 від 13.11.1986 року, згідно з яким ОСОБА_1 у складі «Спецуправления дноуглубительных работ «ЧЕРНОМОРТЕХФЛОТ» був задіяний для проведення заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- копія довідки, згідно з якою ОСОБА_1 у вихідні та святкові дні був задіяний для проведення заходів по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- копія довідки №01-08/444 від 17.04.2008 року, згідно з якою Управління з надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, як колишній штаб ЦО Київської області, підтвердило, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Спецуправління днопоглиблювальних робіт «Чорномортехфлот» в періоди з 10.08.86 р. по 02.10.86 р. на підставі Положення про Цивільну оборону СРСР та розпоряджень начальників Цивільної оброни СРСР, Цивільної оборони УРСР, Цивільної оброни Київської області.

- копія довідки від 24.04.2008 р. №01-08/495, згідно з якою Управління з надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, як колишній штаб ЦО Київської області, підтвердило, що підрозділи управління «Чорномортехфлот» тресту «Чорноморгідробуд», відповідно до вимог розпоряджень начальника ЦО Київської області від 26.04.1986 р. № 01, від 30.04.1986 р. №2, від 02.05.1986 р. №9, від 03.05.1986 р. №16 та інших, на підставі урядової телеграми №357 від 28.07.1986 та розпорядження тресту «Чорноморгідробуд» про направлення щодо термінового виконання невідкладних робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, в тому числі м. Прип`ять та Чорнобиль;

- копія експертного висновку ЦМЕК від 21.12.2018 р. №119 про те, що захворювання пов`язане з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- копія довідки до акта огляду МСЕК серії 12 ААБ, якою встановлено ОСОБА_1 II групу інвалідності;

- копія посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році;

- копія довіреності.

Листом від 12.10.2020 року №13-11/334Д, під час розгляду наданого ОСОБА_1 пакету документів, Управління соціального захисту населення в Київському районі звернулося до Департаменту соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації для надання додаткових роз`яснень.

Про вказаний факт повідомлено представника ОСОБА_1 листом від 27.10.2020 року №4574/13-08.

12.01.2021 року Департамент соціальної та сімейної політики Одеської обласної державної адміністрації надав відповідь № 2990/05-01/186 на запит Управління, в якій повідомлялося, про відсутність доказів, які б свідчили про залучення ОСОБА_1 до формувань Цивільної оборони для ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Листом від 10.02.2021 року №13-10/750 Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси відмовило позивачу у встановленні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Правовий статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту визначаються Законом України від 22.10.1993 № 3551-XII «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», цей Закон спрямований на захист ветеранів війни шляхом: створення належних умов для підтримання здоров`я та активного довголіття; організації соціального та інших видів обслуговування, зміцнення матеріально-технічної бази створених для цієї мети закладів і служб та підготовки відповідних спеціалістів; виконання цільових програм соціального і правового захисту ветеранів війни; надання пільг, переваг та соціальних гарантій у процесі трудової діяльності відповідно до професійної підготовки і з урахуванням стану здоров`я.

Стаття 4 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає, що ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни.

Згідно з п. 9 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», до інвалідів війни належать також інваліди з числа осіб, залучених до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювань, пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи.

Статтею 10 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов`язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівників державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, особи залучені до складу формувань Цивільної оборони, які стали інвалідами внаслідок захворювання пов`язаних з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи належать до інвалідів війни.

Аналізуючи приписи пункту 9 частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» суд дійшов висновків про те, що вказана норма не містить вимог, які визначають порядок та форму залучення осіб до складу формувань Цивільної оборони.

Правила видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни врегульовані Положенням про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12.05.1994 № 302 (далі - Положення).

Згідно з п. 2 Положення посвідчення є документом, що підтверджує статус ветеранів війни та інших осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», на основі котрого надаються відповідні пільги і компенсації.

Пунктом 3 Положення передбачено, що відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Інвалідам війни (стаття 7 зазначеного Закону) видаються посвідчення з написом "Посвідчення інваліда війни" та нагрудний знак "Ветеран війни - інвалід".

Згідно з абз. 2 п. 7 Положення «Посвідчення інваліда війни», «Посвідчення учасника війни і відповідні нагрудні знаки», «Посвідчення члена сім`ї загиблого» видаються органами праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Відповідно до п. 10 Положення «Посвідчення інваліда війни» видається на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності.

Інвалідам війни, у яких групу інвалідності встановлено без терміну перегляду, видаються безтермінові посвідчення, іншим - на період встановлення групи інвалідності. У разі продовження медико-соціальною експертною комісією терміну чи зміни групи інвалідності в посвідчення (на правій внутрішній стороні) вклеюється новий бланк, до якого вносяться відповідні записи. Записи в бланку завіряються відповідно до пункту 8 цього Положення.

Аналіз наведених норм свідчить про те, що підставою для отримання посвідчення інваліда війни є наявність у особи довідки медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, а уповноваженою особою щодо видачі останнього є органи праці та соціального захисту населення за місцем реєстрації громадянина.

Тобто, необхідність надання будь-яких інших документів на підтвердження факту участі особи в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи законодавством не передбачено.

Відповідно до вимог нормативно-правових актів з Цивільної оборони, які були чинними на момент аварії на Чорнобильській катастрофі, зокрема, Положення про Цивільну оборону СРСР, затвердженого постановою ЦК КПРС і Ради міністрів СРСР від 18.03.1976 № 201-78, наказів заступника Міністра оборони СРСР - начальника ЦО СРСР від 06.06.1975 № 90 (Положення про невоєнізовані формування ЦО і норми оснащення (табелювання) їх матеріально-технічними засобами) та від 29.06.1976 № 92 (настанова про організацію та ведення Цивільної оборони в районі (Сільському на сільськогосподарському об`єкті народного господарства), розпорядження ЦО СРСР від 26.04.1986, начальника ЦО УРСР від 28.04.1986, начальника Цивільної оборони Київської області - голови Київської обласної Ради народних депутатів трудящих за 1986 рік (від 29.04.1986 № 01, від 30.04.1986 № 02, від 04.05.1986 № 16, від 19.05.1986 № 52 та інші), цивільна оборона організовувалась за територіально-виробничим принципом в усіх населених пунктах та на всіх об`єктах народного господарства, а до складу її невоєнізованих формувань зараховувались в обов`язковому порядку громадяни СРСР, в тому числі - чоловіки у віці від 16 до 60 років, за винятком інвалідів та осіб, що мали мобілізаційні приписи та жінки від 16 до 55 років за винятком вагітних жінок та жінок, які мають дітей до 8 років.

Тобто, формування Цивільної оборони, у тому числі і невоєнізовані, створювалися саме з метою виконання робіт по ліквідації наслідків аварії, катастроф і стихійних лих. Отже, громадяни, які виконували роботи по ліквідації Чорнобильської катастрофи (аварії на ЧАЕС та її наслідків) залучалися до виконання цих робіт саме у складі формувань Цивільної оборони.

При цьому, жоден нормативний документ з питань цивільної оборони не містить вимоги щодо обов`язковості видання розпорядчого документу про залучення кожної конкретної особи до дій у складі формувань цивільної оборони.

Така ж правова позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 13.04.2017 у справі № К/800/11747/17.

Суд встановив, що з огляду на надані позивачем довідки № 01-08/444 від 17.04.2008 року та № 01-08/495 від 24.04.2008 року, Управління з надзвичайних ситуацій Київської обласної державної адміністрації, як колишній штаб ЦО Київської області, підтвердило, що ОСОБА_1 приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у складі невоєнізованого формування Спецуправління днопоглиблювальних робіт «Чорномортехфлот» в періоди з 10.08.86 р. по 02.10.86 р. на підставі Положення про Цивільну оборону СРСР та розпоряджень начальників Цивільної оброни СРСР, Цивільної оборони УРСР, Цивільної оброни Київської області, тоді як вказане формування залучалося до виконання робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до вимог розпоряджень начальника ЦО Київської області від 26.04.1986 р. № 01, від 30.04.1986 р. №2, від 02.05.1986 р. №9, від 03.05.1986 р. №16.

Вказані обставини, зокрема, що позивач приймав участь у ліквідації наслідків на ЧАЕС у складі невоєнізованого формування Спецуправління днопоглиблювальних робіт «Чорномортехфлот» на підставі розпоряджень начальників Цивільної оброни СРСР, Цивільної оборони УРСР, Цивільної оброни Київської області, на думку суду, є достатнім доказом на підтвердження факту залучення ОСОБА_1 до складу формувань Цивільної оборони.

Таким чином, суд зазначає, що позивач брав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у складі формувань Цивільної оборони та отримав інвалідність внаслідок захворювання, пов`язаного з ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, а отже має право на встановлення статусу інваліда війни із видачею посвідчення інваліда війни.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача встановити позивачу статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення, суд зазначає наступне.

Зі змісту частин другої, четвертої статті 245 КАС України слідує, що у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про, зокрема, визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії. У такому випадку суд може зобов`язати відповідача суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

Суд зазначає, що позивачем надано як відповідачу, так і суду докази наявності підстав для встановлення йому статусу інваліда війни та видачі відповідного посвідчення, передбачених пунктом дев`ятим частини другої статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а тому суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог в частині позовних вимог щодо зобов`язання відповідача встановити позивачу статус інваліда війни та видати відповідне посвідчення.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Таким чином, суд робить висновок, що адміністративний позов ОСОБА_1 належить до задоволення.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 257-262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити адміністративний позов ОСОБА_1 до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити дії.

Визнати дії Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо відмови ОСОБА_1 у встановлені статусу інваліда війни та видачі посвідчення інваліда війни протиправними.

Зобов`язати Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради встановити ОСОБА_1 статус інваліда війни та видати посвідчення інваліда війни відповідно до вимог п.9 ч.2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП: НОМЕР_2 ).

Відповідач – Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради (вул. Косовська, 2-Д, м. Одеса, 65074, код ЄДРПОУ: 36290160).

Відповідач - Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси (вул. Академіка Корольова, 9, м. Одеса, 65114).

Повний текст рішення складений та підписаний судом 25 червня 2021 року.

Суддя Н.В.Бжассо