Рішення № 97908051, 25.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
420/6574/19
Номер документу
97908051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/6574/19

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 червня 2021 року Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Бжассо Н.В.,

за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,

за участі сторін:

представника позивача адвоката Музиченко О.А. (згідно ордеру),

розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Тарутинський сироробний завод» до Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Тарутинський сироробний завод» до Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області, за результатом розгляду якого позивач просить суд:

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 17.05.2019 року № 0014041304, № 0014061304, № 0014051304.

В обґрунтування адміністративного позову представник позивача зазначає, що Товариство не закуповувало молока у громадян на суму, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати. Жоден громадянин не продавав молока на суму більшу за 160000 гривень, тому законом зазначається, що такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок. Однак, незважаючи на це, ТОВ «Тарутинський сироробний завод отримував відповідні довідки, які не врахувала податкова при проведенні перевірки. На думку позивача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення не ґрунтуються на дійсних обставинах справи та на норах ПК України. Довідки по особам щодо права на отримання доходу без сплати податку, які зазначені в акті перевірки, були надані перевіряючим, однак, не були враховані.

Ухвалою суду від 19.11.2019 року відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 19.12.2019 року.

04.12.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, згідно з яким, під час проведення перевірки посадовими особами ГУ ДФС в Одеській області встановлено, що ТОВ «Тарутинський сироробний завод» закуповувало молоко у частини населення, яке згідно з даними сільських рад, що надані на запити ГУ ДФС в Одеській області, не мали в наявності корів на момент закупівлі в них молока, у зв`язку із чим ТОВ «Тарутинський сироробний завод» визнано податковим агентом щодо нарахування (виплати, надання) оподатковуваного доходу на користь платників податку – фізичних осіб.

Ухвалою суду від 17.02.2020 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд залучив до участі у справі у якості співвідповідача – ГУ ДПС в Одеській області.

26.02.2020 року від представника ГУ ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву.

Ухвалою суду від 26.03.2020 року провадження у справі зупинено до завершення обмежувальних протиепідемічних заходів.

Ухвалою суду від 22.04.2021 року, яка занесена до протоколу підготовчого засідання, суд поновив провадження у справі та закрив підготовче провадження, призначивши справу до судового розгляду по суті на 01.06.2021 року.

07.06.2021 року від представника позивача надійшли додаткові пояснення у справі.

15.06.2021 року від представника позивача надійшли додаткові пояснення.

Під час судового розгляду справи представник позивача позовні вимоги підтримала та просила задовольнити.

Відповідачі у судове засідання не з`явилися, належним чином та своєчасно повідомлялися про дату, час і місце судового розгляду.

Суд вислухав представника позивача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з`ясував всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінив надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.

На підставі пп.20.1.4 п.20.1 ст.20, пп.78.1.5 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України, з урахуванням висновку ГУ ДФС в Одеській області від 28.01.2019 №15/15-32-13-04 «Щодо розгляду заперечення від 14.01.2019 №1 (вхідний від 17.01.2019 №2266/10/15-32) ТОВ «Тарутинський сиророрбний завод» (ЄДРПОУ 38645143), наказу ГУ ДФС в Одеській області №2186 від 22 березня 2019 р., направлень ТУ ДФС в Одеській області від 02 квітня 2019р. №2340/13-04 та №2341/13-04 проведена позапланова виїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю «Тарутинський сироробний завод» (скорочено: ТОВ «Тарутинський сироробний завод») щодо дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2015р. по 30.06.2018р., Закону України від 8 липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» за період з 25.11.2013р. по 30.06.2018р., з питань, що стали предметом розгляду заперечень.

За результатом проведеної перевірки, ГУ ДФС в Одеській області складено акт № 698/15-32-13-04/38645143 від 17.04.2019 року, згідно з яким встановлено порушення ТОВ «Тарутинський сироробний завод»:

пп.14.1.180 п.14.1 ст.14, п.п.162.1.3, п. 162.1ст. 162, п.163.1 ст.163, пп.165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 168.1 ст. 168, п. 171.2 ст. 171, п. 176.2 ст.176 Податкового кодексу України від 02.12.2010 N 2755-VI із змінами та доповненнями донараховано податку на доходи фізичних осіб у розмірі 260 358,54 грн.;

ст.51, пп. «б» п.176.2 ст.176 Податкового Кодексу України та Наказу Міністерства фінансів України від 13.01.2015 року №4 «Про затвердження форми Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма N 1ДФ) та Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку» (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 р. за N 111/2655), до податкових розрахунків включені недостовірні дані, щодо не відображення сум доходів, нарахованих (сплачених) на користь платників податків та нарахованих (сплачених) сум утриманого з них податку, що призвело до зменшення податкових зобов`язань платника податку та зміни (відсутності даних) платника податку за ознакою « 179»;

пп. 1.3, пп.1.4, пп.1.5 п. 16 1 підрозділу 10 розділу XX, пп.165.1.24 п. 165.1 ст. 165, п. 167.1 ст. 167, п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України, із змінами і доповненнями встановлено заниження військового збору у розмірі 17 798,64 грн.

На підставі висновків акту перевірки № 698/15-32-13-04/38645143 від 17.04.2019 року, ГУ ДФС в Одеській області прийнято податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 17.05.2019 року № 0014041304, № 0014061304, № 0014051304.

Так, з огляду на зміст акту перевірки № 698/15-32-13-04/38645143 від 17.04.2019 року, перевіряючими при перевірці звітів про використання коштів, виданих з каси підприємства на відрядження або під звіт за період з 01.07.2015р. по 30.06.2018р. встановлено наступне: ТОВ «Тарутинський сироробний завод» надано працівнику підприємства (інженеру із заготівлі молока) - ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , готівкові кошти на закупівлю молока в населення. Згідно даних сільських рад частина населення, в якого ТОВ «Тарутинський сироробний завод» закуповувало молоко, не мали в наявності корів на момент закупівлі в них молока (персоніфіковані дані зазначених осіб наведено в Додатку 1 до акту). Перевіркою встановлено, що ТОВ «Тарутинський сироробний завод» закуплено молока в населення, яке не мало корів, на загальну суму 1 186 576,17 грн.

Відповідно до пп. 14.1.234 п. 14.1 ст. 14 ПК України, сільськогосподарська продукція (сільськогосподарські товари) для цілей глави 1 розділу XIV цього Кодексу — продукція/товари, що підпадають під визначення груп 1 — 24 УКТ ЗЕД, якщо при цьому такі товари (продукція) вирощуються, відгодовуються, виловлюються, збираються, виготовляються, виробляються, переробляються безпосередньо виробником цих товарів (продукції), а також продукти обробки та переробки цих товарів (продукції), якщо вони були придбані або вироблені на власних або орендованих потужностях (площах) для продажу, переробки або внутрішньогосподарського споживання.

Податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід на користь платника податку, зобов`язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену в ст. 167 ПКУ (пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Податок сплачується (перераховується) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки приймають платіжні документи на виплату доходу лише за умови одночасного подання розрахункового документа на перерахування цього податку до бюджету (пп. 168.1.2 п. 168.1 ст. 168 ПКУ).

Якщо оподатковуваний дохід надається у не грошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання) (пп. 168.1.4 п, 168. і ст.168 ПКУ).

Відповідно до п. 167.1 ст.167 ПК України ставка податку становить 18 відсотків бази оподаткування щодо доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у пп. 167.2 - 167.5 ст. 167 ПКУ) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільноправовими договорами.

Відповідно п. 171.2 ст. 171 ПК України, особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку для оподаткування доходів з джерелом їх походження з України є податковий агент.

Пунктом 176.2 ст. 176 Податкового кодексу встановлено, що податкові агенти зобов`язані, зокрема, своєчасно та повністю нараховувати, утримувати та сплачувати (перераховувати) до бюджету податок з доходу, що виплачується на користь платника податку та оподатковується до або під час такої виплати за її рахунок; подавати у строки, встановлені цим Кодексом для податкового кварталу, податковий розрахунок суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку, а також суми утриманого з них податку до контролюючого органу за місцем свого розташування; нести відповідальність у випадках, визначених цим Кодексом.

Законом України від 31 липня 2014 року N 1621-VII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України", який набрав чинності з 03 серпня 2014 року, запроваджено військовий збір у розмірі 1,5 відсотка до доходів у формі заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв`язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; виграшу в державну та недержавну грошову лотерею, виграшу гравця (учасника), отриманого від організатора азартної гри.

Згідно з пп. 1.4 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПК України, із змінами і доповненнями (далі - ПКУ), нарахування, утримання та сплата (перерахування) військового збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 ПКУ.

Згідно з пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозділу 10 розд. XX ПК України,об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені ст. 163 ПКУ.

Пунктом 163.1 ст. 163 ПКУ передбачено, що об`єктом оподаткування резидента є, зокрема, загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід.

У пп. 1.5 п. 161 підрозділу 10 розділу XX ПКУ зазначено, що відповідальними за утримання (нарахування) та сплату (перерахування) збору до бюджету є особи, визначені у ст. 171 ПКУ.

Відповідно до 165.1.24. ПК України, доходи, отримані від продажу власної сільськогосподарської продукції, що вирощена, відгодована, виловлена, зібрана, виготовлена, вироблена, оброблена та/або перероблена безпосередньо фізичною особою на земельних ділянках, наданих їй у розмірах, встановлених Земельним кодексом України для ведення:

садівництва та/або для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибні ділянки) та/або для індивідуального дачного будівництва. При цьому якщо власник сільськогосподарської продукції має ще земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), але не використовує їх (здає в оренду або обслуговує), отримані ним доходи від продажу сільськогосподарської продукції не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

особистого селянського господарства та/або земельні частки (паї), виділені в натурі (на місцевості), сукупний розмір яких не перевищує 2 гектари. При цьому розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці другому цього підпункту, а також розмір виділених в натурі (на місцевості) земельних часток (паїв), які не використовуються (здаються в оренду, обслуговуються), не враховуються.

Якщо розмір земельних ділянок, зазначених в абзаці третьому цього підпункту, перевищує 2 гектари, дохід від продажу сільськогосподарської продукції підлягає оподаткуванню на загальних підставах.

При продажу сільськогосподарської продукції (крім продукції тваринництва) її власник має подати податковому агенту копію довідки про наявність у нього земельних ділянок, зазначених в абзацах другому та третьому цього підпункту. Оригінал довідки зберігається у власника сільськогосподарської продукції протягом строку позовної давності з дати закінчення дії такої довідки. Довідка видається сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) платника податку протягом п`яти робочих днів з дня отримання відповідною радою письмової заяви про видачу такої довідки.

Форма довідки встановлюється у порядку, визначеному статтею 46 цього Кодексу для податкових декларацій.

При продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

У разі коли сума отриманого доходу перевищує встановлений цим підпунктом розмір, фізична особа зобов`язана надати контролюючому органу довідку про самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, що видається у довільній формі сільською, селищною або міською радою за місцем податкової адреси (місцем проживання) власника продукції тваринництва. Якщо довідкою підтверджено вирощування проданої продукції тваринництва безпосередньо платником податку, оподаткуванню підлягає дохід, що перевищує 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року.

Якщо таким платником податку не підтверджено самостійне вирощування, розведення, відгодовування продукції тваринництва, доходи від продажу якої він отримав, такі доходи підлягають оподаткуванню на загальних підставах.

Законом № 1791-VIII від 20.12.2016 року підпункт 165.1.24 пункту 165.1 статті 165, змінено та зазначено, що при продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15, 16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не є оподатковуваним доходом, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 50 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року. Такі фізичні особи здійснюють продаж зазначеної продукції без отримання довідки про наявність земельних ділянок.

Судом встановлено, згідно з УКТ ЗЕД — молоко та молочні продукти — належить до розділу І — живі тварини, продукти тваринного походження. Також, згідно з наданими позивачем відомостями розрахунку ціни молока, що придбало ТОВ «Тарутинський сироробний завод» у громадян у 2014-2016 роках, позивачем у жодного із зазначених у додатку № 1 до акту перевірки осіб не було придбано молока на суму, що перевищує 100 та 50 розмірів мінімальної заробітної плати за відповідний рік, що підтверджується наданими позивачем розрахунковими відомостями по рокам закупівлі, особам у яких молоко придбавалося, с конкретизацією населеного пункту.

Таким чином, враховуючи, що позивач купував у кожного із селян продукцію тваринництва (молоко) на суму що не перевищує 100 та 50 розмірів мінімальної заробітної плати за відповідний рік, доходи таких селян від продажу молока з огляду на зміст ст. 165 ПК України не оподатковуються незалежно від того чи самостійно вирощував, розводив, відгодовував корову селянин.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд робить висновок про наявність підстав для визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень ГУ ДФС в Одеській області від 17.05.2019 року № 0014041304, № 0014061304, № 0014051304.

Згідно з ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Суд встановив, що за звернення до суду із вказаним позовом позивач сплатив 6401, 14 грн. судового збору.

Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 94, 139, 173-183, 192-228, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити позов Товариства з обмеженою відповідальністю Тарутинський сироробний завод» до Головного управління ДФС в Одеській області, Головного управління ДПС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення ГУ ДФС в Одеській області від 17.05.2019 року № 0014041304, № 0014061304, № 0014051304.

Стягнути з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Тарутинський сироробний завод» (код ЄДРПОУ: 38645143) судовий збір у розмірі 6401 (шість тисяч одна) гривні 14 копійок.

Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Позивач – Товариство з обмеженою відповідальністю «Тарутинський сироробний завод» (код ЄДРПОУ: 38645143, адреса: вул. Красна, 5, смт Тарутине. Одеська область, 68500).

Відповідач – Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 44069166, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65007).

Відповідач – Головне управління ДФС в Одеській області (код ЄДРПОУ: 39398646, адреса: вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65007)

Повний текст рішення складений та підписаний судом 25 червня 2021 року.

Суддя Н.В. Бжассо