Ухвала суду № 97908015, 25.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
420/5774/21
Номер документу
97908015
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5774/21

У Х В А Л А

25 червня 2021 року суддя Одеського окружного адміністративного суду Радчук А.А., розглянувши у порядку спрощеного провадження без виклику сторін клопотання представника відповідача про заміну відповідача по справі за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах малолітніх осіб ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 39765871) про визнання протиправними та скасування наказів і зобов`язання вчинити певні дії, суд -

В С Т А Н О В И В:

В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) в інтересах малолітніх осіб ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ), ОСОБА_3 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 ), ОСОБА_4 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ) до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 39765871) про визнання протиправними та скасування наказів №15-17675/13-20СГ від 14.12.2020 року, №15-17810/13-20СГ від 15.12.2020 року та №15-17824/13-20СГ від 15.12.2020 року та зобов`язання надати дозволи на розробку проектів землеустрою.

Ухвалою суду від 13.05.2021 року відкрито провадження по справі та ухвалено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

Від Головного управління Держгеокадастру в Одеській області надійшло клопотання про заміну відповідача по справі, а саме Головне управління Держгеокадастру в Одеській області замінити на Ананьївську міську раду (вул. Незалежності, 51, м. Ананьїв, Одеська область, 66401, код ЄДРПОУ 04056807).

В обґрунтування клопотання відповідач зазначив, що повноваження органу публічної влади щодо прийняття рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та розпорядження земельною ділянкою, яку бажає отримати позивач, було передано до іншого органу публічної влади - Ананьївської міської ради.

Розглянувши клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про заміну відповідача суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.3 ст.48 КАС України, якщо позов подано не до тієї особи, яка повинна відповідати за позовом, суд до ухвалення рішення у справі за згодою позивача замінює первісного відповідача належним відповідачем, не закриваючи провадження у справі, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи.

Судом встановлено, що 27 травня 2021 року, набрав чинності Закон України №1423-ІХ від 28 квітня 2021 року “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин” (далі – Закон №1423-ІХ) згідно з яким землі державної власності за межами населених пунктів (крім земель, які потрібні державі для виконання її функцій) передані до комунальної власності сільських, селищних, міських рад.

Так, розділ X “Перехідні положення” Земельного кодексу України доповнено пунктом 24 такого змісту: “…з дня набрання чинності цим пунктом землями комунальної власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель: а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами, установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної академії наук України, національних галузевих академій наук); б) оборони; в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об`єктів і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення; г) зони відчуження та зони безумовного (обов`язкового) відселення території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи; г) під будівлями, спорудами, іншими об`єктами нерухомого майна державної власності; д) під об`єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських меліоративних систем державної власності; е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення зазначених органів не прийняті.

Земельні ділянки, що вважаються комунальною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст відповідно до цього пункту і право державної власності на які зареєстроване у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, переходять у комунальну власність з моменту державної реєстрації права комунальної власності на такі земельні ділянки.

Інші земельні ділянки та землі, не сформовані у земельні ділянки, переходять у комунальну власність з дня набрання чинності цим пунктом.

З дня набрання чинності цим пунктом до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад, органи виконавчої влади, що здійснювали розпорядження такими земельними ділянками, не мають права здійснювати розпорядження ними...”.

Суд зазначає, що надані до дня набрання чинності цим пунктом рішеннями Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів виконавчої влади дозволи на розроблення документації із землеустрою щодо земельних ділянок державної власності, які відповідно до пункту 24 Закону №1423-ІХ переходять у комунальну власність, є чинними. Особи, які отримали такі дозволи, а також органи, що їх надали, зобов`язані повідомити про це протягом місяця відповідні сільські, селищні, міські ради з дня набрання чинності цим пунктом. Рішення про затвердження такої документації, що не була затверджена на день набрання чинності цим пунктом, приймають сільські, селищні, міські ради.

Тобто, з дня набрання чинності Законом №1423-ІХ (27 травня 2021 року) до державної реєстрації права комунальної власності на земельні ділянки державної власності, що передаються у комунальну власність територіальних громад відповідач, як орган виконавчої влади, який здійснював розпорядження земельними ділянками державної власності, втратив права щодо розпорядження такими земельними ділянками.

У свою чергу, суд звертає увагу, що предметом розгляду даної справи є накази №15-17675/13-20СГ від 14.12.2020 року, №15-17810/13-20СГ від 15.12.2020 року та №15-17824/13-20СГ від 15.12.2020 року про відмову у наданні дозволів на розроблення документації із землеустрою.

Суд зазначає, що передача земельних ділянок державної власності до комунальної власності Ананьївської міської ради відбулась після звернення позивача із відповідною заявою про надання дозволу на розробку проекту землеустрою та прийняття оскаржуваного наказу.

Крім того, позивач до Ананьївської міської ради з клопотанням про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не звертався та вказані позовні вимоги, у межах даної адміністративної справи – не заявляв.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для заміни відповідача по даній адміністративній справі, а тому, заявлене клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області задоволенню не підлягає.

Разом з тим, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про необхідність залучення Ананьївської міської ради в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, з огляду на наступне.

Відповідно до ч.2 ст.49 КАС України, треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов`язки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотанням учасників справи. Якщо адміністративний суд при вирішенні питання про відкриття провадження у справі або при підготовці справи до судового розгляду встановить, що судове рішення може вплинути на права та обов`язки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору. Вступ третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, не має наслідком розгляд адміністративної справи спочатку.

Зважаючи, що у зв`язку з набранням чинності Закону №1423-ІХ бажана позивачем земельна ділянка перейшла до комунальної власності Ананьївської міської ради, суд дійшов висновку про необхідність залучення її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача, оскільки рішення, прийняте за наслідками розгляду даної адміністративної справи, може вплинути на її права та інтереси, як розпорядника земель комунальної власності.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 49, 51, 248, 256 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

У задоволенні клопотання Головного управління Держгеокадастру в Одеській області про заміну відповідача – відмовити.

Залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Ананьївську міську раду (вул. Незалежності, 51, м. Ананьїв, Одеська область, 66401, код ЄДРПОУ 04056807).

Зобов`язати позивача протягом двох днів з дня вручення копії ухвали направити третій особі копію позову з додатками та надати суду докази такого направлення.

Зобов`язати відповідача протягом двох днів з дня вручення копії ухвали направити третій особі копію відзиву на позов з додатками та надати суду докази такого направлення.

Встановити третій особі строк для подання пояснень щодо позову або відзиву – протягом п`яти днів з дня отримання копії позову або відзиву, відповідно. Пояснення подаються до суду разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) пояснень і доданих до них доказів іншим учасникам справи. Учасники справи мають право подати відповідь на такі пояснення до закінчення підготовчого провадження, разом із документами, що підтверджують надіслання (надання) відповіді на пояснення іншим учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили у строки, визначені ст.256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя А.А. Радчук