
Справа № 420/6449/21
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Свиди Л.І.
розглянувши в порядку письмового провадження справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До суду звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Одеській області про визнання протиправними дій під час прийняття рішення про відмову в нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату належної позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
За цією позовною заявою відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами у відповідності до ст. 262 КАС України та наданий відповідачу строк для подання до суду відзиву на цю заяву, позивачу - відповіді на відзив.
Позов, відповідь на відзив обґрунтовані позивачем тим, що позивач отримав втрату працездатності внаслідок проходження служби в поліції, яка була встановлена 10.08.2020 року, тобто після дати звільнення з поліції, причина звільнення: через хворобу, що свідчить про дотримання пунктів 1 і 3 обов`язкових умов для отримання грошової компенсації. Але огляд медико-соціальною експертною комісією проводився 31.07.2020 року. Таким чином, передбачений для звернення 6-ти місячний термін позивачем не пропущено, у зв`язку із чим позивач має право на нарахування та виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
З відзиву на позовну заяву вбачається, що відповідач позов не визнає, зазначає, що позивач не має права на отримання одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, оскільки позивач звернувся із заявою про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського до ГУНП в Одеській області лише 05.02.2021 року, тобто більш ніж через 6 місяців після звільнення з поліції.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно Витягу з наказу начальника ГУНП в Одеській області №975 о/с від 24.07.2020 року відповідно до Закону України «Про Національну поліцію» звільнено зі служби в поліції за п.2 ч.1 ст. 77 (через хворобу) старшого сержанта поліції ОСОБА_1 з 31.07.2020 року (аркуш справи 13). Підстава: рапорт Масленнікова А.В. від 17.07.2020 року, подання начальника кінологічного центру ГУНП в Одеській області від 17.07.2020 року та свідоцтво про хворобу №215/2, видане ВЛК ДУ «ТМО МВС України по Одеській області» 17.07.2020 року.
Згідно довідки Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Серії 12 ААБ №730181 від 10.08.2020 року ОСОБА_1 встановлена ІІ група інвалідності (захворювання, пов`язане з проходженням служби в поліції), дата огляду 31.07.2020 року (аркуш справи 10).
5 лютого 2021 року позивач звернувся до начальника ГУНП в Одеській області із рапортом про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності, у зв`язку із тим, що отримав захворювання в період проходження служби в поліції (аркуш справи 11).
Листом №14/М-109 від 24.03.2021 року ГУНП в Одеській області повідомило позивача про повернення наданих позивачем документів для отримання одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, у зв`язку з відмовою у виплаті. Відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію України» ОГД призначається і виплачується у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення із поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті. Відповідно до пункту частини 3 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію України» день звільнення вважається останнім днем служби. Згідно «Інструкції про встановлення груп інвалідності», затвердженої наказом МОЗ від 05.09.2011 № 561, днем встановлення інвалідності вважається день надходження до комісії медичних документів. Згідно наданих документів, позивача звільнено з поліції 31 липня 2020 року і II групу інвалідності встановлено 31 липня 2020 року. Враховуючи вищевикладене, підстави для нарахування та виплати позивачу одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського відсутні (аркуш справи 12).
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у випадках, передбачених у вказаній частині.
Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.
Відповідно до ст. 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» та з метою врегулювання питання щодо порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4 затверджено «Порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського».
Згідно із п. 1 Розділу ІІ, п. 3 Розділу ІІІ «Порядку та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, який визначає механізм оформлення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського», затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 року №4, днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення поліцейському інвалідності або ступеня втрати працездатності без установлення інвалідності є дата встановлення втрати працездатності, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.
Відповідно до п. 4 ч.1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.
Таким чином, суд наголошує, що зазначене положення Закону застосовується виключно за обов`язкової одночасної наявності щонайменше трьох умов (причина інвалідності, час настання інвалідності та причина звільнення): 1) інвалідність особи повинна наступити внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції; 2) інвалідність повинна наступити не пізніше, ніж протягом шести місяців після звільнення особи з поліції; 3) причина звільнення такої особи з поліції повинна бути зумовлена захворюванням або пораненням, пов`язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції.
Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом у постановах, зокрема, від 05.02.2020 року у справі №810/836/18 від 20.03.2019 року у справі № 823/1924/18, від 22.01.2019 року у справі №2340/2663/18, від 19.09.2018 у справі №373/1188/16-а, від 20.09.2018 у справі №296/9456/16-а, від 01.11.2018 у справі № 822/3788/17.
При цьому, пунктом 4 частини 1 ст. 97 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено граничний 6-ти місячний термін для встановлення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції. Цей термін спливає за закінченням 6 місяців після звільнення поліцейського з поліції.
Таким чином, законодавець закріпив лише граничний строк для встановлення інвалідності після звільнення і не обмежив поліцейських у часі щодо можливості встановлення інвалідності ще за час проходження служби в поліції.
При цьому, норми Закону України «Про Національну поліцію» не містять заборони щодо можливості встановлення інвалідності ще за час проходження служби в поліції.
Як вбачається з матеріалів справи, причиною для відмови позивачу у здійсненні нарахування та виплати одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського є те, що ІІ групу інвалідності позивачу встановлено в день звільненні з поліції. Тобто підставою відмови став факт встановлення інвалідності до моменту звільнення, а не протягом шести місяців після звільнення у відповідності до положень п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію». Інших причин не нарахування такої допомоги у відповіді від 24.03.2021 року №14/М-109 відповідачем не зазначено.
Водночас, вищезгаданий закон містить вичерпний перелік випадків, коли виплата одноразової грошової допомоги не здійснюються, крім того встановлення інвалідності під час проходження служби в поліції до таких випадків не відноситься.
Судом встановлено, що позивач отримав втрату працездатності внаслідок проходження служби в поліції, причина звільнення: через хворобу, що свідчить про дотримання пунктів 1 і 3 обов`язкових умов для отримання грошової компенсації.
Стосовно дати звільнення позивача, то суд зазначає, що п. 4 ч. 1 ст. 97 Закону №580-VIII містить застереження щодо часових обмежень у вигляді шести місяців з дня звільнення, тобто має пройти період часу, що не є пізнішим шести місяців з моменту звільнення зі служби.
Проте, довідка Обласної медико-соціальної експертної комісії №1 Серії 12 ААБ №730181 про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності (захворювання, пов`язане з проходженням служби в поліції) видана позивачу 10.08.2020 року.
Позивач звернувся до начальника ГУНП в Одеській області із рапортом про виплату одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності 5 лютого 2021 року, тобто в межах 6-місячного строку з моменту отримання довідки про встановлення ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, яке пов`язане з проходженням служби в поліції.
Підпунктом «б» п.4 ч. 1 ст. 99 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що розміри одноразової грошової допомоги поліцейським, а в разі їх загибелі (смерті) - особам, які за цим Законом мають право на її отримання, визначаються виходячи з розміру прожиткового мінімуму, визначеного законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату визначення поліцейському внаслідок причин, зазначених у пункті 4, інвалідності II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
При цьому, ч. 6 ст.100 Закону України «Про Національну поліцію» встановлює, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення в них такого права.
Суд звертає увагу, що з моменту встановлення позивачу інвалідності ІІ групи три роки не минуло.
Таким чином позивач має право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги відповідно до п.4 ч.1 ст.97 Закону України «Про Національну поліцію».
Враховуючи вищевикладені обставини, суд дійшов висновку про протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
Враховуючи протиправність дій відповідача щодо відмови позивачу в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, у суду є всі підстави для зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу одноразову грошову допомогу в разі втрати працездатності поліцейського.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно з ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 обґрунтовані, відповідають вимогам законодавства та підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 6, 14, 90, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, –
В И Р І Ш И В:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Національної поліції в Одеській області (вул. Єврейська, 14, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 40108740) про визнання протиправними дій під час прийняття рішення про відмову в нарахуванні та виплаті позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського, зобов`язання відповідача провести нарахування та виплату належної позивачу одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції в Одеській області щодо відмови ОСОБА_1 в нарахуванні та виплаті одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Одеській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги в разі втрати працездатності поліцейського.
Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Рішення суду може бути оскаржено в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида