Ухвала суду № 97907779, 24.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
420/5547/21
Номер документу
97907779
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/5547/21

У Х В А Л А

24 червня 2021 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Марин П.П., розглянувши в порядку письмового провадження питання про застосування строків

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов

ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому позивач просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про відмову у листі від 15.03.2021 № 3659-3278/Є-02/8-1500/21 щодо не зарахування періоду роботи з 11.09.1974 року по 19.05.1975 року в магазині дирекції № 2 Воєнторгу MO СРСР, період проживання з чоловіком - військовослужбовцем, який проходив службу в АРЄ (Єгипет) з 20.05.1975 р. по 26.05.1977 р., з 09.10.1991 по 02.11.1992 на посаді статиста з безкоштовного харчування СШ № 47 на підставі записів у трудовій книжці та довідки Київського районного військового комісаріату від 21.11.2003 № 306 про проживання разом із чоловіком військовослужбовцем, який проходив військову службу в АРЄ (Єгипет) в період з 20.05.1975р. по 26.05.1977р.;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати ОСОБА_1 для обчислення та виплати пенсії з дати її призначення періоду роботи з 11.09.1974 року по 19.05.1975 року в магазині дирекції № 2 Воєнторгу МО СРСР, період проживання з чоловіком - військовослужбовцем, який проходив службу в АРЄ (Єгипет) з 20.05.1975 р. по 26.05.1977 р., на підставі довідки Київського районного військового комісаріату м. Одеси від 21.11.2003 № 306 про проживання разом із чоловіком військовослужбовцем, який проходив військову службу в АРЄ (Єгипет) в період з 20.05.1975р. по 26.05.1977р., з 09.10.1991 по 02.11.1992 на посаді статиста з безкоштовного харчування СШ № 47 на підставі записів у трудовій книжці.

Ухвалою суду від 19.04.2021 р. відкрито провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Від Головного управління ПФУ в Одеській області до суду надійшов відзив на позовну заяву, який містить у собі заяву про застосування строку звернення до суду, яка обґрунтована виплата пенсійного забезпечення є періодичним платежем та здійснюється щомісячно, а тому позивач повинна була знати про його розмір. Таким чином, позивач звернулась до суду з вимогою про зобов`язання обчислити та виплатити пенсію з 14.07.2004 року (з дати призначення) поза межами строку встановленого КАС України.

Згідно з ч.1 ст.122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Відповідно до ч.2 та ч.5 ст.122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Основний Закон також встановлює, що громадяни України мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх, зокрема, у старості та в інших випадках, передбачених законом; це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків фізичних та юридичних осіб, бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (стаття 46).

Право на соціальний захист відноситься до основоположних прав і свобод, які гарантуються державною і, за жодних умов, не можуть бути скасовані, а їх обмеження не допускається, крім випадків, передбачених Конституцією України (статті 22 та 64).

Застосовуючи строки у зазначеній сфері, потрібно розрізняти право особи на соціальний захист та право особи на судовий захист. Право на соціальний захист особи реалізується відповідним суб`єктом владних повноважень, як правило, органом пенсійного фонду за зверненням такої особи з проханням надати певний статус та здійснити відповідні виплати. У випадку якщо особа вважає, що існує спір у публічно-правовій сфері стосовно реалізації її права на соціальний захист, зумовлений протиправними рішеннями, діями або бездіяльність суб`єкта владних повноважень, така особа може звернутися до адміністративного суду з позовом, що буде уже способом реалізації права на судовий захист. Згідно з Конституцією України право особи на соціальний захист гарантується, в першу чергу, статтею 46, а право на судовий захист, зокрема, - статтями 55 та 124.

Строки у сфері соціального захисту застосовує відповідний суб`єкт владних повноважень або суд, у випадку, визнання рішення, дії чи бездіяльності відповідного суб`єкта протиправними та задоволення позову особи. У свою чергу, строк на звернення до суду застосовується виключно судом, як правило, на етапі прийняття рішення про відкриття провадження в адміністративній справі. Строк звернення до суду стосується виключно питання прийняття до розгляду або відмови у розгляді позовних вимог по суті, але не застосовується для прийняття рішення про задоволення чи не задоволення таких вимог, а також періоду протягом якого такі вимоги підлягають задоволенню.

Суд також виходить з того, що у триваючих правовідносинах суб`єкт владних повноважень протягом певного проміжку часу ухиляється від виконання своїх зобов`язань (триваюча протиправна бездіяльність) або допускає протиправну поведінку (триваюча протиправна діяльність) по відношенню до фізичної або юридичної особи. Прикладом таких правовідносин є правовідносини, що виникають у сфері реалізації прав громадян на соціальних захист (пенсійне забезпечення, виплата заробітної плати тощо).

Важливо, що предметом позову в категорії справ стосовно соціального захисту є дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, пов`язані з соціальними виплатами, в даному випадку пенсійними, які є регулярними та обмеженими в часі платежами, а тому строк на соціальний захист та строки звернення до суду залежать також від виду відповідного платежу як форми соціального захисту з боку держави.

Відлік строків для звернення з метою реалізації права на соціальний захист розпочинається з моменту отримання відповідним суб`єктом владних повноважень заяви особи, до якого додано пакет необхідних документів. У свою чергу, відлік строків для звернення до суду (у випадку незгоди особи з відповідним рішенням, дією чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень за результатами розгляду зазначеної заяви) розпочинається з моменту, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про таке порушення своїх прав, якщо інше прямо не передбачено законом.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від 06 лютого 2019 року у справі № 522/2738/17, у постановах Верховного Суду від 24 квітня 2018 року у справі № 646/6250/17, від 30 жовтня 2018 року у справі № 493/1867/17, від 22 січня 2019 року у справі № 201/9987/17(2-а/201/304/2017).

В свою чергу, Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 24.12.2020 року у справі №510/1286/16-а сформований такий висновок: «Велика Палата Верховного Суду вважає, що, визначаючи початок перебігу строку звернення до адміністративного суду, важливо встановити той момент, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення її прав. У спорах, що виникають з органами ПФУ, особа може дізнатися, що її права порушені, зокрема, при отриманні від органу ПФУ відповіді на надісланий запит щодо розміру пенсії, нормативно-правових документів, на підставі яких був здійснений саме такий розрахунок. Отже, в цьому випадку початок перебігу строку звернення до адміністративного суду слід пов`язувати з датою отримання листа-відповіді, листа-роз`яснення від органу ПФУ на запит особи про правильність/помилковість нарахування розміру пенсії, своєчасність/несвоєчасність її перерахунку.»

Як вбачається зі змісту позовної заяви, позивач звернувся до суду із адміністративним позовом у квітні 2021 року. Зверненню до суду з даним адміністративним позовом передувало звернення до Головного управління ПФУ в Одеській області з заявою про надання інформації та здійснення перерахунку та виплати пенсії.

Суд зазначає, що у позивач до моменту отримання відповіді від відповідача на її заяву від 01.03.2021 року не виникало сумніву щодо правомірності дій відповідача. Між тим, саме протиправність дій суб`єктів владних повноважень, призвела до того, що позивач звернувся з даним адміністративним позовом зі спливом великої кількості часу. В свою чергу, отримавши відмову відповідача у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії, позивач невідкладно звернувся з даним позовом до суду з метою захисту своїх прав на отримання пенсійних виплат у належному розмірі.

Відповідно до ч. 3 ст. 123 КАС України якщо факт пропуску позивачем строку звернення до адміністративного суду буде виявлено судом після відкриття провадження в адміністративній справі і позивач не заявить про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані ним у заяві, будуть визнані судом неповажними, суд залишає позовну заяву без розгляду.

Згідно з п. 8 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду з підстав, визначених частинами третьою та четвертою статті 123 цього Кодексу.

Беручи до уваги наведені обставини, суд дійшов висновку, що позивачем строк звернення до суду з даним адміністративним позовом дотримано, внаслідок чого заява представника відповідача щодо залишення адміністративного позову без розгляду, викладена у відзиві на адміністративний позов задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 122, 123, 169, 240, 256, 295 КАС України суддя

У Х В А Л И В:

В задоволенні заяви представника відповідача про залишення адміністративного позову без розгляду - відмовити.

Ухвала набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.256 КАС України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Суддя П.П. Марин