
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2021 року справа №380/9207/20
зал судових засідань № 12
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Кузана Р.І.,
секретар судового засідання Красневич Ю.Б.,
за участю:
представника позивача Костюк І.А.,
представника відповідача Медведя А.Б.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в режимі відеоконференції в порядку загального позовного провадження справу за позовом Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА» про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу та за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА» до Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області про визнання протиправними та скасування рішень, -
в с т а н о в и в :
Головне управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області (місцезнаходження: 14034, м.Чернігів, вул. 1 Травня, 180, код ЄДРПОУ 40310334) (далі – позивач, ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області) звернулося до суду з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА» (місцезнаходження: 79017, Львівська область, м.Львів, вул.Водогінна, 2, код ЄДРПОУ 38244048) (далі – відповідач, ТзОВ «ЦЦЦ Україна»), в якому просить стягнути з відповідача на користь держави штраф у розмірі 1700,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що рішенням ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області №49/20 від 02.09.2020 за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої внутрішньої реклами на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , на ТзОВ «ЦЦЦ Україна» накладено штраф у розмірі 1700,00 грн.
Відповідач самостійно не сплатив вказаний штраф, а тому позивач звернувся до суду про стягнення його на користь бюджету.
Ухвалою судді від 28.10.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
ТзОВ «ЦЦЦ Україна» 20.11.2020 подано зустрічний позов до ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області, в якому просить визнати протиправними та скасувати:
- рішення №49/20 ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області від 02.09.2020 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 1700,00 грн. на ТзОВ «ЦЦЦ Україна»;
- рішення №43/20 ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області від 12.08.2020 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 2550,00 грн. на ТзОВ «ЦЦЦ Україна»;
- рішення №44/20 ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області від 12.08.2020 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 2550,00 грн. на ТзОВ «ЦЦЦ Україна».
Ухвалою судді від 25.11.2020 прийнято зустрічний позов до спільного розгляду з первісним позовом. Вимоги за зустрічним позовом об`єднано в одне провадження з первісним позовом. Справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.
Зустрічний позов обґрунтований тим, що висновки ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області, викладені в протоколах, на підставі яких прийняті оскаржувані рішення, не відповідають дійсності, є помилковими та суперечать положенням чинного законодавства України. ТзОВ «ЦЦЦ Україна» в зустрічному позові зазначає, що інформація про розпродаж та знижки на товар, яка розміщена на вітринах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » за адресою: АДРЕСА_1 , не є рекламою, а є інформацією про товар, який підприємство продає у цьому магазині. Така інформація доводилась до відома споживачів у передбачений Законом України «Про захист прав споживачів» спосіб. Відповідно до ст.15 цього Закону, дані про ціну (тариф), умови та правила придбання продукції є одним з обов`язкових складових інформації про продукцію, що доводиться до відома споживачів. В той же час, дія Закону України «Про рекламу» не поширюється на відносини, пов`язані з розповсюдженням інформації, обов`язковість розміщення та отримання якої визначено іншими законами України. З цих підстав позивач за зустрічним позовом вважає, що у нього не було обов`язку повідомляти ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області про вартість виготовлення інформаційних стендів, оскільки відображена на них інформація не є рекламою. Тому, ТзОВ «ЦЦЦ Україна» вважає рішення відповідача № 49/20 від 02.09.2020 протиправним, просить його скасувати та відмовити в задоволенні позову ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області про стягнення коштів.
З тих самих підстав позивач за зустрічним позовом вважає протиправними рішення від 12.08.2020 №43/20 та №44/20 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу. Наголошує, що інформація про товари (зокрема про тимчасове зменшення ціни товару), розміщена безпосередньо в місці торгівлі на вітрині магазину, тобто на елементах обладнання та оформлення місця торгівлі, а тому не є внутрішньою рекламою. Додатково зазначає, що на вітрині магазину (у нижній її частині) була розміщена інформаційна табличка у якій вказувались відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, що підтверджується фотознімками, які долучені ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області до матеріалів перевірки. У зв`язку з цим ТзОВ «ЦЦЦ Україна» вважає необґрунтованими висновки відповідача за зустрічним позовом про порушення товариством законодавства про рекламу.
Крім цього, безпідставним є накладення на товариство двох штрафів за одне порушення, оскільки скляні конструкції справа та зліва від входу в магазин є елементами однієї вітрини. Тому, розміщення інформаційних стендів на обох елементах однієї вітрини не є окремими правопорушеннями. З цих підстав просить зустрічний позов задовольнити повністю та відмовити в задоволенні первісного позову.
Ухвалою від 17.12.2020 суд задовольнив клопотання представника ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області про проведення судового засідання у режимі відеоконференції.
Відповідач за зустрічним позовом 22.12.2020 подав відзив. Вказав, що відповідно до ч.3 ст.9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару є рекламою.
Під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів реклами, 17.07.2020 посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області виявлено розповсюдження внутрішньої реклами на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 », розташованого за адресою: АДРЕСА_1 . Зокрема, справа та зліва від входу до магазину розміщені інформаційні плакати з таким текстом: «SALE до - 50 % до - 70% SALE». Вищезазначена реклама не містить відомостей про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, чим порушено ч.5 ст.8 Закону, про що складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 17.07.2020 № 38/20.
На адресу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області листами від 22.07.2020 №01-06-03-29/3366 та 01-06-03- 29/3365 від 22.07.2020 була направлена вимога та припис №54, якими позивача зобов`язано надати інформацію, яка необхідна для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Зокрема: копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію; письмові пояснення щодо розповсюдження вищевказаної реклами з порушенням вимог ч. 5 ст. 8 Закону: інформацію про затверджений з виробником реклами (розповсюджувачем) контрольний макет реклами; інформацію щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання, тощо;) інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою. Попереджено товариство, що у разі не виконання вимоги, законодавством передбачене застосування санкцій відповідно ч. 6 ст. 27 Закону.
У відповідь на вимогу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» листом від 24.07.2020 повідомив, що напис «SALE - 50% - 70%» не є рекламою, а є лише інформацією про тимчасове зменшення ціни товару. Інформацію щодо вартості розміщеної реклами не надав. У зв`язку з цим, відповідач за зустрічним позовом вважає правомірним застосування до вказаного товариства штрафу відповідно до ч.6 ст.27 Закону України «Про рекламу» в розмірі 1700,00 грн за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої внутрішньої реклами.
Крім цього, відповідач за зустрічним позовом вказує, що за недотримання встановлених ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні внутрішньої реклами на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » з обох боків від входу, на ТзОВ «ЦЦЦ Україна» рішеннями № 43/20 та №44/20 від 12.08.2020 правомірно накладено штрафи в розмірі по 2550,00 грн відповідно.
З цих підстав просив в задоволенні зустрічного позову відмовити, а первісний позов задовольнити в повному обсязі.
Ухвалою від 24.02.2021 суд задовольнив клопотання представника ТзОВ «ЦЦЦ Україна» про виклик свідка ОСОБА_1 , закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.
В судовому засіданні представник ГУ Держпродпоживслужби в Чернігівській області позовні вимоги за первісним позовом підтримав, проти задоволення зустрічного позову заперечив з підстав, викладених у позовній заяві, відзиві на зустрічну позовну заяву та додаткових поясненнях.
Представник ТзОВ «ЦЦЦ Україна» позовні вимоги за зустрічним позовом підтримав, просив задовольнити такий в повному обсязі. Проти задоволення первісного позову заперечив, просив відмовити в задоволенні такого.
Дослідивши подані сторонами документи, заслухавши свідка, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осі, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань ТзОВ «ЦЦЦ Україна» зареєстроване як юридична особа; основними видами діяльності Товариства є: 46.42 – Оптова торгівля одягом і взуттям, 47.71 – Роздрібна торгівля одягом у спеціалізованих магазинах, 47.72 – Роздрібна торгівля взуттям і шкіряними виробами в спеціалізованих магазинах, 49.41 – Вантажний автомобільний транспорт, 68.31 – Агентства нерухомості.
Відповідно до договору оренди №27/06-2018.1С від 27.06.2018, укладеного між ТзОВ «Смена» (орендодавець) та ТзОВ «ЦЦЦ Україна» (орендар), товариство орендує нежитлове приміщення загальною площею 850 кв.м., яке розташоване на першому поверсі ТРЦ « ІНФОРМАЦІЯ_2 » (адреса: АДРЕСА_1 ). Відповідно до Додатку №2-1 до цього Договору, об`єкт оренди передано орендарю для використання виключно для розміщення, зберігання й торгівлі взуттям, аксесуарами та супутніми товарами.
Під час здійснення 17.07.2020 контролю за дотриманням законодавства про рекламу щодо захисту прав споживачів реклами завідувачем сектору контролю за рекламою, дотриманням антитютюнового та пробірного законодавства Управління захисту споживачів ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області встановлено, що на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , розміщені інформаційні рекламні конструкції. Зокрема: справа від входу до магазину з таким текстом: «до - 50 % до - 70% SALE»; зліва від входу до магазину з таким текстом: «SALE до - 50 % до - 70% SALE». Вищезазначена реклама не містить відомостей про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, чим порушено ч.5 ст.8 Закону. За вказаним фактом складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 17.07.2020 № 38/20.
Позивач листами від 22.07.2020 №01-06-03-29/3366 та 01-06-03-29/3365 від 22.07.2020 скерував на адресу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» вимогу та припис №54, якими відповідача відповідно до вимог ст. 26 Закону України «Про рекламу» зобов`язано надати інформацію, яка необхідна для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу. Зокрема, копію свідоцтва або виписки про державну реєстрацію; письмові пояснення щодо розповсюдження вищевказаної реклами з порушенням вимог ч.5 ст.8 Закону; інформацію про затверджений з виробником реклами (розповсюджувачем) контрольний макет реклами; інформацію щодо вартості розповсюдження зазначеної реклами (надавши копії платіжних документів, договорів з іншими суб`єктами господарювання, тощо); інформацію щодо терміну розповсюдження реклами за вказаною адресою. Повідомлено відповідача, що у разі не виконання вимоги, законодавством передбачене застосування санкцій відповідно ч.6 ст.27 Закону.
У відповідь на припис та вимогу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» листом №24/07-01 від 24.07.2020 повідомлено ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області, що у відповідності до ст.1 Закону України «Про рекламу» напис «SALE до - 50 % до - 70% SALE» не є рекламою (у тому числі не є і внутрішньою рекламою), а є лише інформацією про товари, розміщеною безпосередньо в місцях продажу цих товарів. Інформації щодо вартості розповсюдження реклами не надано, у зв`язку з чим посадовою особою ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області складено протокол №42/20 від 07.08.2020 про порушення ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу».
На підставі вказаного протоколу про порушення законодавства про рекламу першим заступником начальника ГУ Держпродспоживслужби 14.08.2020 прийнято рішення №45/20 про початок розгляду відносно ТзОВ «ЦЦЦ Україна» справи про порушення законодавства про рекламу.
Листом №01-06-03-29/4094 від 27.08.2020 запрошено керівника або уповноважену особу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» прибути до ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області 02.09.2020 об 11 год. 00 хв. для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
Рішенням ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області №49/20 від 02.09.2020 на ТзОВ «ЦЦЦ Україна» накладено штраф у розмірі 1700,00 грн, відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» за неподання інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами.
Відповідачем самостійно не сплачено вказаний штраф у встановлені законодавством строки, а тому ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області звернулось з позовом про стягнення його за рішенням суду.
Крім цього, за недотримання встановлених ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» вимог щодо змісту реклами при розповсюдженні внутрішньої реклами на вітринних вікнах з обох боків від входу в магазин « ІНФОРМАЦІЯ_1 », що розташований по АДРЕСА_1 , керуючись ч.7 ст.27 Закону України «Про рекламу» ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області рішеннями №43/20 та №44/20 від 12.08.2020 на ТзОВ «ЦЦЦ Україна» накладено штраф у розмірі по 2500,00 грн відповідно.
ТзОВ «ЦЦЦ Україна», вважаючи протиправними вищевказані рішення ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області та з метою захисту своїх прав та законних інтересів, звернулось до суду з зустрічним позовом.
Зміст спірних правовідносин полягає у тому, що на думку позивача за зустрічним позовом інформація, розміщена на вітрині магазину щодо розпродажу та знижок на продукцію, яка в ньому продається, не є рекламою, а є інформацією про товар, яка доведена до відома споживачів у місці здійсненні торгівлі. Крім цього, такі інформаційні таблички містили всі відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару. В той час як ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області вважає, що зазначена вище інформація є рекламою про знижку цін на продукцію та розпродаж, а тому відповідно до ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» повинна містити всі необхідні відомості.
Надаючи правову оцінку відносинам, що склались у даному випадку між сторонами та вирішуючи спір по суті, суд враховує таке.
Засади рекламної діяльності в Україні, відносини, що виникають у процесі виробництва, розповсюдження та споживання реклами на території України регулюються Законом України «Про рекламу».
За визначеннями, наведеними у статті 1 Закону України «Про рекламу»:
реклама - інформація про особу чи товар, розповсюджена в будь-якій формі та в будь-який спосіб і призначена сформувати або підтримати обізнаність споживачів реклами та їх інтерес щодо таких особи чи товару;
товар - будь-який предмет господарського обігу, в тому числі продукція, роботи, послуги, цінні папери, об`єкти права інтелектуальної власності;
знижка - тимчасове зменшення ціни товару, яке надається покупцям (споживачам).
Основними принципами реклами є: законність, точність, достовірність, використання форм та засобів, які не завдають споживачеві реклами шкоди (ч.1 ст.7 Закону України «Про рекламу»).
Згідно з ч.1 ст.26 Закону України «Про рекламу», контроль за дотриманням законодавства України про рекламу здійснюють у межах своїх повноважень, зокрема, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів - щодо захисту прав споживачів реклами.
Відповідно до ч.2 ст.26 Закону України «Про рекламу» на вимогу органів державної влади, на які згідно із законом покладено контроль за дотриманням вимог законодавства про рекламу, рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами зобов`язані надавати документи, усні та/або письмові пояснення, відео-та звукозаписи, а також іншу інформацію, необхідну для здійснення ними повноважень щодо контролю.
Крім того, відповідний орган державної влади має право:
вимагати від рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами усунення виявлених порушень вимог законодавства;
вимагати припинення дій, що перешкоджають здійсненню державного контролю;
надавати (надсилати) рекламодавцям, виробникам та розповсюджувачам реклами обов`язкові для виконання приписи про усунення порушень;
приймати рішення про визнання реклами недобросовісною, прихованою, про визнання порівняння в рекламі неправомірним з одночасним зупиненням її розповсюдження;
приймати рішення про зупинення розповсюдження відповідної реклами.
Органи державної влади зобов`язані повідомляти рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справ про порушення ними вимог законодавства про рекламу не менше ніж за п`ять робочих днів до дати розгляду справи.
Згідно із ч.3 ст.26 Закону України «Про рекламу» рекламодавці, виробники та розповсюджувачі реклами під час розгляду питання про порушення цього Закону мають право: бути присутніми на засіданні державного органу під час розгляду питання про порушення ними цього Закону; подавати необхідні документи, давати пояснення; отримувати копію протоколу засідання та рішення державного органу, прийнятого щодо них; оскаржувати дії чи бездіяльність зазначеного державного органу та його посадових осіб до суду.
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області було утворене відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.12.2015 №1092 «Про утворення територіальних органів Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів», є територіальним органом Державної служби України з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів та їй підпорядковане.
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області діє на підставі Положення, затвердженого наказом Держпродспоживслужби від 24.02.2020 №169.
Згідно з п.16 Положення №169, Головне управління є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в установах Казначейства України, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням.
Головне управління Держпродспоживслужби в Чернігівські області, відповідно до покладених на нього завдань забезпечує реалізацію державної політики, зокрема: у сфері здійснення державного нагляду (контролю) за дотриманням законодавства про захист прав споживачів (у тому числі споживачів з дорогоцінних металів та дорогоцінного каміння); здійснює контроль за дотриманням вимог, окрім іншого, Закону України «Про рекламу» межах наданих повноважень.
Згідно ч.ч.4, 5, 6 ст.15 Закону України «Про захист прав споживачів» від 12.05.1991, вживання понять «знижка» або «зменшена ціна» або будь-яких інших, аналогічних за значенням, дозволяється лише з додержанням таких умов:
1) якщо вони застосовуються до продукції, яку безпосередньо реалізує суб`єкт господарювання;
2) якщо такого роду знижка або зменшення ціни застосовується протягом визначеного та обмеженого періоду часу;
3) якщо ціна продукції є нижчою від її звичайної ціни.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Вживання поняття «розпродаж» або будь-яких інших, аналогічних йому, дозволяється лише з додержанням таких умов:
1) якщо здійснюється розпродаж усіх товарів у межах певного місця або чітко визначеної групи товарів;
2) якщо тривалість розпродажу обмежено в часі;
3) якщо ціни товарів, що підлягають розпродажу, є меншими від їх звичайної ціни.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Після публічного повідомлення про початок проведення розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни до споживачів повинна доводитися інформація про ціну продукції, що була встановлена до початку проведення відповідного розпродажу, застосування знижок або зменшення ціни, а також ціну цієї ж продукції, встановлену після їх початку.
Дія положень цієї частини поширюється також на продукцію, що є харчовим продуктом.
Відповідно до ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу» реклама про знижку цін на продукцію, про розпродаж повинна містити відомості про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, розпродаж, а також про співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
З аналізу вказаних норм законодавства суд дійшов висновку, що розповсюдження інформації про тимчасове зменшення ціни товару, яке надається покупцям (споживачам), є рекламою про знижку.
При цьому, суд не бере до уваги доводи ТзОВ «ЦЦЦ Україна» про те, що вказана ним інформація про знижку не є рекламою, а є інформацією про товар, який ним реалізується.
Відповідно до ч.7 ст.8 Закону України «Про рекламу» розміщення інформації про виробника товару та/або товар у місцях, де цей товар реалізується чи надається споживачеві, у тому числі на елементах обладнання та/або оформлення місць торгівлі, а також безпосередньо на самому товарі та/або його упаковці, не вважається рекламою.
Тобто, за приписами вказаної норми не вважається рекламою саме розміщення інформації про виробника товару та/або товар. Однак, написи «до - 50 % до - 70% SALE» та «SALE до - 50 % до - 70% SALE» не містять жодної інформації про товар, та не вказують якого саме конкретного товару вони стосуються.
На переконання суду, вказані написи лише привертають увагу споживача та можуть зацікавити його тим, що у магазині, в якому розміщена ця інформація, діють знижки.
В той же час, згідно з ч.3 ст.9 Закону України «Про рекламу» інформаційний, авторський чи редакційний матеріал, в якому привертається увага до конкретної особи чи товару та який формує або підтримує обізнаність та інтерес глядачів (слухачів, читачів) щодо цих особи чи товару, є рекламою.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.27 Закону України «Про рекламу» особи, винні у порушенні законодавства про рекламу, несуть дисциплінарну, цивільно-правову, адміністративну та кримінальну відповідальність відповідно до закону.
Відповідальність за порушення законодавства про рекламу несуть:
1) рекламодавці, винні: у замовленні реклами продукції, виробництво та/або обіг якої заборонено законом; у наданні недостовірної інформації виробнику реклами, необхідної для виробництва реклами; у замовленні розповсюдження реклами, забороненої законом; у недотриманні встановлених законом вимог щодо змісту реклами; у порушенні порядку розповсюдження реклами, якщо реклама розповсюджується ними самостійно;
2) виробники реклами, винні у порушенні прав третіх осіб при виготовленні реклами;
3) розповсюджувачі реклами, винні в порушенні встановленого законодавством порядку розповсюдження та розміщення реклами.
Отже, законодавством визначений перелік осіб, які несуть відповідальність за порушення законодавства про рекламу. Такими особами є: рекламодавці, виробники реклами та розповсюджувачі реклами.
Питання накладення уповноваженими особами Держспоживінспекції та її територіальних органів в Автономній Республіці Крим, областях, м.Києві та Севастополі штрафів на рекламодавців, виробників і розповсюджувачів реклами за порушення законодавства про рекламу (крім штрафів, накладення яких належить виключно до компетенції Антимонопольного комітету і регулюється законодавством з питань авторського права та суміжних прав) регулює Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.2004 року №693.
У відповідності до п.11 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, за наявності ознак порушення законодавства про рекламу приймається рішення про початок розгляду справи.
Справа розглядається у місячний строк з дня прийняття рішення про початок її розгляду (п.12 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу).
Пунктом 9 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу встановлено, що підставою для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу (далі - справа) є відповідний протокол, складений уповноваженою посадовою особою Антимонопольного комітету, Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, Мінфіну, НКЦПФР або Держспоживінспекції та її територіальних органів.
Пунктом 14 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу передбачено, що Держспоживінспекція та її територіальні органи повідомляють рекламодавців, виробників та розповсюджувачів реклами про розгляд справи не пізніш як за три дні до дати розгляду, а у невідкладних випадках - не пізніш як за один день.
Згідно п.16 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу, справа розглядається за участю представника особи, щодо якої порушено справу. В разі його відсутності справу може бути розглянуто, якщо незважаючи на своєчасне повідомлення про місце і час розгляду справи не надійшло обґрунтоване клопотання про відкладення розгляду справи.
За результатами розгляду справи приймається рішення, що оформляється у двох примірниках, один з яких залишається у Держспоживінспекції або її територіальному органі, другий - у 10-денний строк надсилається особі, стосовно якої було прийнято рішення, або видається її представникові під розписку (п.18 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу).
З матеріалів справи суд встановив, що посадовими особами ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області під час здійснення контролю за дотриманням законодавства про рекламу складено протокол про порушення законодавства про рекламу від 17.07.2020 № 38/20. В протоколі описано суть порушення, яке на їх думку допущено ТзОВ «ЦЦЦ Україна», а саме: на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , розміщені інформаційні рекламні конструкції. Зокрема: справа від входу до магазину з таким текстом: «до - 50 % до - 70% SALE»; зліва від входу до магазину з таким текстом: «SALE до - 50 % до - 70% SALE». Вищезазначена реклама не містить відомостей про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару, чим порушено ч.5 ст.8 Закону.
Таким чином, у посадових осіб ГУ Держапродспоживслужби у Чернігівській області відповідно до ст.26 Закону України «Про рекламу» були підстави для скерування вимоги про надання інформації, необхідної для розгляду справи про порушення законодавства про рекламу.
ТзОВ «ЦЦЦ України» не надало інформації щодо вартості розповсюдження вказаної реклами, що не заперечується представником позивача за зустрічним позовом.
Відповідно до ч.6 ст.27 Закону №270/96-ВР за неподання або подання завідомо недостовірної інформації щодо вартості розповсюдженої реклами та/або виготовлення реклами та/або вартості розповсюдження реклами центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, необхідної для здійснення ними передбачених цим Законом повноважень, на рекламодавців, виробників реклами та розповсюджувачів реклами накладається штраф у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Статтею 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
У зв`язку наведеним, суд приходить до висновку, що оскільки позивачем за зустрічним позовом не було надано відомостей щодо вартості реклами, інформації та матеріалів, що витребовувались ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області, тому останнім правомірно накладено штраф у розмірі 1700,00 грн згідно з рішенням №49/20 від 02.09.2020.
Щодо рішень ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області №43/20 та №44/20 від 12.08.2020 суд зазначає таке.
Як вже зазначалось, підставами для прийняття вказаних рішень були висновки ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області про порушення ТзОВ «ЦЦЦ Україна» вимог ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу». А саме, на вітринних вікнах магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » розташованого за адресою: АДРЕСА_1 , розміщені інформаційні рекламні конструкції такого змісту: справа від входу до магазину з таким текстом: «до - 50 % до - 70% SALE»; зліва від входу до магазину з таким текстом: «SALE до - 50 % до - 70% SALE». Вищезазначена реклама не містить відомостей про місце, дату початку і закінчення знижки цін на продукцію, а також співвідношення розміру знижки до попередньої ціни реалізації товару.
Водночас, з наявних у справі фотографій суд встановив, що в нижній частині вітрини з обох боків від входу в магазин були розміщені таблички з логотипом магазину « ІНФОРМАЦІЯ_1 » та інформацією такого змісту: «Акція «Розпродаж» Знижки на вибрані товари* до -70% акція діє з 01.07.2020 року до 27.07.2020 року *початкова та кінцева ціна вказані на коробках з товаром на цінниках. Всі питання щодо акції уточнюйте у продавців».
Зі змісту наказу ТзОВ «ЦЦЦ Україна» №01/07-02 від 01.07.2020 «Про проведення акції» та показів свідка ОСОБА_1 , яка працює менеджером з питань регіонального розвитку ТзОВ «ЦЦЦ Україна», суд встановив, що зміст вказаної вище інформаційної таблички затверджений як додаток до наказу по підприємству № 01/07-02. Умови акції та розмір знижок також затверджені цим наказом.
Таким чином, написи на вітрині магазину «до - 50 % до - 70% SALE», «SALE до - 50 % до - 70% SALE» та «Акція «Розпродаж» Знижки на вибрані товари* до -70% акція діє з 01.07.2020 року до 27.07.2020 року *початкова та кінцева ціна вказані на коробках з товаром на цінниках. Всі питання щодо акції уточнюйте у продавців» є елементами однієї реклами, а тому повинні оцінюватись в сукупності.
Тому, суд вважає необґрунтованими висновки відповідача за зустрічним позовом про порушення ТзОВ «ЦЦЦ Україна» вимог ч.5 ст.8 Закону України «Про рекламу», а тому рішення №43/20 та №44/20 від 12.08.2020 про накладення штрафу за порушення законодавства про рекламу суд вважає протиправними та такими, що необхідно скасувати.
Крім цього суд враховує, що вхідна зона в магазин «ССС» є однією суцільною вітриною, а тому безпідставним є застосування двох штрафів за розміщення рекламних конструкції на одній вітрині.
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до ст.90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
З урахуванням встановлених обставин та досліджених доказів суд дійшов висновку про необхідність задоволення первісного позову повністю та часткового задоволення зустрічного позову.
Відповідно до ст.139 КАС України сплачений при поданні зустрічного позову судовий збір слід стягнути з ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250 підп.15.5 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
первісний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА» на користь держави (УК у м.Чернігові/ м.Чернігів/21081100, код ЄДРПОУ 38054398, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП) номер рахунку UA208999980313070106000025002) штраф у розмірі 1700,00 грн.
Зустрічний позов задовольнити – частково.
Визнати протиправними та скасувати рішення №43/20 ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області від 12.08.2020 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 2550,00 грн на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА».
Визнати протиправними та скасувати рішення №44/20 ГУ Держпродспоживслужби у Чернігівській області від 12.08.2020 про стягнення штрафу за порушення законодавства про рекламу у розмірі 2550,00 грн на Товариство з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА»
У задоволенні решти частини вимог за зустрічним позовом відмовити.
Стягнути з Головного управління Держпродспоживслужби у Чернігівській області (місцезнаходження: 14034, м.Чернігів, вул. 1 Травня, 180, код ЄДРПОУ 40310334) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЦЦЦ УКРАЇНА» (місцезнаходження: 79017, Львівська область, м.Львів, вул.Водогінна, 2, код ЄДРПОУ 38244048) судовий збір в сумі 1401 (одна тисяча чотириста одна) грн. 32 коп.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення суду складене та підписане 24.06.2021
Суддя Р.І. Кузан