
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3758/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправними дій Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради та зобов`язання вчинити дії.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , в якій просить:
- визнати рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради від 18.11.2020р. про припинення виплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» з жовтня 2020 року - неправомірним;
- зобов`язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради призначити та виплатити ОСОБА_1 компенсацію послуги «муніципальна няня» на ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 з жовтня 2020 року по грудень 2020 року включно в розмірі 5 337,00 грн (п`ять тисяч триста тридцять сім грн 00 коп.).
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач посилається на те, що 01 липня 2020 року уклала із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» № 0120131307 . Вказує, що отримувала компенсацію послуги «муніципальна няня» з липня 2020 року по вересень 2020 року включно. На виконання вимог положень Постанови №897 позивач 27 жовтня 2020 року, для підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», подала до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради копії наступних документів: Договору №0120131307 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.07.2020; Додаткової угоди до Договору від 01.10.2020; трудової книжки, трудової книжки чоловіка - ОСОБА_4 ; витягу з наказу ТОВ «Пост Фінанс» №2082-в від 13.11.2019 про надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку; наказу ТОВ «ХАСК» №34-К від 23.06.2014 про призначення ОСОБА_4 на роботу; індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 на ОСОБА_1 за 2011 - 2020 роки. Після подання відповідачу вищевказаних документів з жовтня 2020 року виплата компенсації послуги «муніципальна няня» припинилась. Вказує, що Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийнято рішення №4752 від 18.11.2020 про відмову в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» на підставі абзацу четвертого п.5 Порядку №68. Вказує, що подано відповідачу індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 за формою ОК-7 за 2011 - 2020р.р., що позивач відноситься до категорії зайнятого населення в розумінні Цивільного кодексу України, Господарського кодексу України та Закону України «Про зайнятість населення», а тому підстави для припинення виплати компенсації послуги «муніципальна няня», на думку позивачки відсутні. Вважає дії відповідача протиправними та просить суд задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 22.03.2021 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав суду відзив на позовну заяву, в якому проти позову заперечує, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі. По суті позовних вимог вказує, що Компенсація послуги «муніципальна няня» не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги «муніципальна няня», які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею три річного віку. Зазначає, що ОСОБА_1 перебувала на обліку у Франківському відділі соціального захисту як одержувач компенсації послуги «муніципальна няня» з 01.07.2020 на дитину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . 27.10.2020 ОСОБА_1 для підтвердження права на отримання компенсації скерувала поштою до Франківського відділу соціального захисту необхідний пакет документів, зокрема витяг з наказу ТОВ «Порпост» від 13.11.2019 №2082-в про те, що позивач з 17.10.2019 до 17.10.2022 надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Крім того, ОСОБА_1 надала документи, що вона є підприємцем та платником єдиного податку 3 групи. З довідки ОК-7, виданої Пенсійним фондом України у 2020 році та наданої відповідачу єдиним страхувальником ОСОБА_1 було управління соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (ЄДРПОУ 26256754), яке сплачує ЄСВ на рахунок Пенсійного фонду України одночасно з виплатою допомоги при народженні дитини. Що свідчить також, що ОСОБА_1 перебуває у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Таким чином вказує, що Франківським відділом соціального захисту прийнято рішення №4752 від 18.11.2020 про відмову в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня», про що повідомлено позивача. Щодо того факту що ОСОБА_1 є фізичною особою-підприємцем та сплачує ЄСВ, зазначає, що це не свідчить про те, що вона є працюючою особою в розумінні Закону України «Про зайнятість населення», оскільки у Податковому кодексу відсутні підстави звільнення платників податків 3 групи від подання звітності із єдиного податку та ЄСВ та сплати обов`язкових платежів, зборів, податків та ЄСВ. При цьому значення не має, працюють вони чи ні, отримують дохід чи ні. Просить суд відмовити в позовних вимогах повністю.
Згідно із п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України, оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Суд на підставі заяв по суті справи, якими згідно з ч. 3 ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України, є позов та відзив, а також поданих сторонами доказів
встановив:
ОСОБА_1 та чоловік ОСОБА_4 є спільний син - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується свідоцтвом про народження НОМЕР_2 від 25.10.2019 (а.с.12).
01 липня 2020 року позивачка уклала із фізичною особою-підприємцем ОСОБА_3 (ІПН НОМЕР_3 ) Договір про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «Муніципальна Няня» № 0120131307 (а.с.13-14).
Порядком відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 року № 68 (далі - Порядок №68) визначено механізм відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня".
20 липня 2020 року позивач подала до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради документи на призначення компенсації послуги «муніципальна няня».
28 липня 2020 року Франківським відділом соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийнято рішення №44975 про призначення ОСОБА_1 виплати компенсації послуги «муніципальна няня» (а.с.33).
Позивач з липня 2020 року по вересень 2020 року включно отримувала по 1779,00 грн, що підтверджується випискою по картковому рахунку, а саме 08.2020, 17.09.2020, 08.10.2020 (а.с.35).
На виконання вимог положень Постанови №897 позивачка 27 жовтня 2020 року, для підтвердження права на отримання компенсації послуги «муніципальна няня», подала до Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради копії наступних документів, що також не заперечується відповідачем: Договору №0120131307 про надання послуг з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» від 01.07.2020 (а.с.13); Додаткової угоди до Договору від 01.10.2020 (а.с.14); трудової книжки позивачки НОМЕР_4 (а.с. 26-27), трудової книжки чоловіка - ОСОБА_4 НОМЕР_5 (а.с.28-32); витягу з наказу ТОВ «Пост Фінанс» №2082-в від 13.11.2019 про надання позивачці відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.23); наказу ТОВ «ХАСК» №34-К від 23.06.2014 про призначення ОСОБА_4 на роботу (а.с.32); індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7 на ОСОБА_1 за 2011 - 2020 (а.с.15-20).
Відповідно до актів прийому-передачі послуг від 14.07.2020 (а.с.43), від 24.08.2020 (а.с.44) , від 24.09.2020 (а.с.45), від 25.10.2020 (а.с.46), від 30.11.2020 (а.с.47), від 28.12.2020 (а.с.48) виконавцем (ФОП ОСОБА_3 ) надані замовнику ( ОСОБА_1 ) послуги згідно договору №0120131307 від 01.07.2020 за місяці з 07.2020 по 12.2020.
Оплату наданих послуг підтверджено дублікатом квитанції №0.0.1767536523.1 від 14.07.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.37), дублікатом квитанції №0.0.1813094484.1 від 24.08.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.38), дублікатом квитанції №0.0.1844118199.1 від 21.09.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.39), дублікатом квитанції №0.0.1883621550.1 від 25.10.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.40), дублікатом квитанції №0.0.1925067786.1 від 30.11.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.41), дублікатом квитанції №0.0.1959874324.1 від 28.12.2020 на суму 1800, 00 грн (а.с.42).
Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради прийняв рішення №4752 від 18.11.2020 про відмову в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років «муніципальна няня» на підставі абзацу четвертого п.5 Порядку №68, згідно якого компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (а.с.34),
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом за захистом своїх прав та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Закріплений у ч. 1 ст. 9 КАС України принцип змагальності сторін передбачає, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 січня 2019 р. № 68 затверджено Порядок відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - Порядок № 68).
Відповідно до пункту 2 Порядку №68, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні: послуга з догляду за дитиною до трьох років "муніципальна няня" (далі - послуга "муніципальна няня") - послуга, що надається для підтримки батьків (усиновлювачів), опікунів дитини для забезпечення догляду за дитиною до трьох років; отримувач послуги "муніципальна няня" - батьки (усиновлювачі), опікуни дитини; муніципальна няня - будь-яка фізична особа - підприємець (КВЕД 97.00, КВЕД 88.91) / юридична особа, яка надає послугу з догляду за дітьми (КВЕД 78.20, КВЕД 85.10), крім державних і комунальних закладів дошкільної освіти, та з якою укладено договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років.
Згідно з пунктом 3 Порядку № 68, відшкодування вартості послуги "муніципальна няня" є щомісячною адресною компенсаційною виплатою одному з батьків (усиновлювачів), опікуну дитини до трьох років (далі - компенсація послуги "муніципальна няня").
Призначення та виплата компенсації послуги "муніципальна няня" здійснюються згідно з рішенням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві держадміністрації, виконавчого органу міської ради, ради об`єднаної територіальної громади (далі - місцевий структурний підрозділ з питань соціального захисту населення).
Пунктом 5 Порядку № 68 визначено, що право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які є батьками, опікунами дитини до трьох років і на законних підставах проживають на території України та уклали договір про здійснення догляду за дитиною до трьох років (далі - договір) з муніципальною нянею.
Компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення", за винятком отримувачів послуги "муніципальна няня", які здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю, дитиною, хворою на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитиною, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги, якій не встановлено інвалідність, а також отримувачів послуги "муніципальна няня", у яких одночасно народилося троє і більше дітей.
Компенсація послуги "муніципальна няня" не призначається батькам, які є батьками - вихователями дитячих будинків сімейного типу, прийомними батьками, якщо вони отримують грошове забезпечення відповідно до законодавства, отримувачам послуги "муніципальна няня", які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.
Відповідно до пункту 7 Порядку № 68 для отримання компенсації послуги "муніципальна няня" отримувач послуги "муніципальна няня" подає заяву та документи/відомості у паперовій та електронній формі, зазначені в пунктах 8 і 9 цього Порядку.
До 1 січня 2021 р. заява разом з документами, необхідними для отримання компенсації послуги "муніципальна няня", приймається від отримувачів послуги "муніципальна няня" місцевими структурними підрозділами з питань соціального захисту населення.
Згідно пунктів 8, 11 Порядку №68, у паперовій формі отримувач послуги "муніципальна няня" подає такі документи: заяву про надання компенсації послуги "муніципальна няня": заяву про перерахування коштів для компенсації послуги "муніципальна няня" із зазначенням рахунка в установі банку, вибраного отримувачем послуги "муніципальна няня" відповідно до Порядку виплати пенсій та грошової допомоги через поточні рахунки в банках, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 1999 р. № 1596; копію договору між отримувачем послуги "муніципальна няня" та муніципальною нянею; документи, що підтверджують витрати на оплату муніципальній няні вартості послуги "муніципальна няня", сплаченої отримувачем послуги "муніципальна няня" (виписка з банківського рахунка, касовий чек, товарний чек, розрахункова квитанція, оформлені відповідно до Положення про форму та зміст розрахункових документів, затвердженого наказом Мінфіну від 21 січня 2016 р. № 13, Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну від 24 травня 1995 р. № 88, за місяць, в якому подано заяву.
До заяви додаються копії: свідоцтва про народження дитини. У разі народження дитини за кордоном та відсутності свідоцтва про народження, виданого органами державної реєстрації актів цивільного стану України, - копія виданого компетентним органом країни перебування та легалізованого в установленому порядку документа про народження дитини, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, з перекладом на українську мову. Вірність перекладу або справжність підпису перекладача засвідчується нотаріально; паспорта отримувача компенсації послуги "муніципальна няня" з даними про прізвище, ім`я та по батькові, дату його видачі та місце реєстрації; документа, що посвідчує проживання на території України (для іноземця та особи без громадянства); документа про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків, офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу та мають про це відмітку в паспорті) отримувача компенсації послуги "муніципальна няня"; рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, сільської, селищної ради об`єднаної територіальної громади або суду про встановлення опіки (у разі здійснення опіки над дитиною); довідки про захворювання дитини на тяжке перинатальне ураження нервової системи, тяжку вроджену ваду розвитку, рідкісне орфанне захворювання, онкологічне, онкогематологічне захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкий психічний розлад, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гостре або хронічне захворювання нирок ІV ступеня, про те, що дитина отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги (у разі потреби); медичного висновку лікарсько-консультативної комісії про наявність у дитини інвалідності (для дітей з інвалідністю); трудової книжки отримувача послуги "муніципальна няня" та документа з місця роботи, що підтверджує надання відпустки для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку/довідки з Пенсійного фонду України про сплату єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування (індивідуальні відомості про застраховану особу за формою ОК-7) (для фізичних осіб - підприємців); довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю).
Місцеві структурні підрозділи з питань соціального захисту населення:
розглядають подані документи;
перевіряють факт реєстрації фізичної особи - підприємця/юридичної особи, яка надає послугу з догляду за дітьми, з якою укладено договір на підставі відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань;
протягом десяти робочих днів з дати надходження документів приймають рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня";
протягом трьох робочих днів після прийняття рішення про призначення/відмову в призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" письмово або в електронній формі інформують отримувача послуги "муніципальна няня" про прийняте рішення.
Отримувачу послуги "муніципальна няня" може бути відмовлено у призначенні компенсації послуги "муніципальна няня" у разі подання неповного пакета документів, передбаченого пунктами 8 і 9 цього Порядку, відсутності інформації про муніципальну няню в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань та/або викладення недостовірної інформації в договорі.
Підставою для відмови в призначенні або для припинення виплати компенсації послуги "муніципальна няня" є також установлення факту порушення:
муніципальною нянею - вимог, передбачених абзацами третім і четвертим пункту 4 цього Порядку;
отримувачем послуги "муніципальна няня" - вимог, передбачених абзацами другим і третім пункту 5 цього Порядку.
Враховуючи наведене, можна дійти висновку, що компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
Як встановлено судом, відповідач на звернення позивача про призначення компенсації послуги «муніципальна няня», повідомив, що компенсація не призначається отримувачам послуги, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачем з листопада 2020 втрачено право на отримання відшкодування вартості послуги "муніципальна няня".
Оцінюючи мотиви відмови у компенсації вартості послуги "муніципальна няня", суд зазначає про таке.
Як зазначено вище, компенсація послуги "муніципальна няня" надається отримувачам послуги "муніципальна няня" за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, в розумінні статті 1 Закону України "Про зайнятість населення", зайнятість - це не заборонена законодавством діяльність осіб, пов`язана із задоволенням їх особистих та суспільних потреб з метою одержання доходу (заробітної плати) у грошовій або іншій формі, а також діяльність членів однієї сім`ї, які здійснюють господарську діяльність або працюють у суб`єктів господарювання, заснованих на їх власності, у тому числі безоплатно. Неповна зайнятість - зайнятість працівника на умовах робочого часу, що менший від норми часу, передбаченої законодавством, і може встановлюватися за договором між працівником і роботодавцем з оплатою праці пропорційно відпрацьованому часу або залежно від виробітку.
Згідно частини першої статті 4 Закону України "Про зайнятість населення" до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти та поєднують навчання з роботою.
Як встановлено судом, відповідно витягу з наказу ТОВ «Пост Фінанс» №2082-в від 13.11.2019, ОСОБА_1 надано відпустку для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 17.12.2019 по 17.10.2022 (а.с.23)
Разом з тим, судом встановлено, що відповідно до довідки №11-02/2021-7 від 11 лютого 2021 року, ОСОБА_1 працює в ТОВ «Нова Пей» на посаді касира ПНФП філії №4 (Львівська область) з 01.02.2019 (наказ №219-к від 31.01.2019) по час видачі даної довідки (а.с.25), що також підтверджується відомостями з трудової книжки позивачки НОМЕР_4 (а.с.27).
Крім того, згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу форми ОК-7 за ОСОБА_1 сплачуються страхові внески ФОП ОСОБА_1 (а.с. 15-20).
Суд акцентує увагу на тому, що компенсація виплачується для підтримки батьків у зв`язку із їх зайнятістю.
При цьому, суд не приймає до уваги доводи відповідача відносно того, що ОСОБА_1 перебуває в декретній відпустці за основним місцем, відтак компенсація не має виплачуватись, оскільки законодавець не визначив, що особа має бути зайнята саме за основним місцем роботи, лише вказав, що компенсація виплачується за умови зайнятості кожного з батьків, опікунів дитини відповідно до Закону України "Про зайнятість населення".
В свою чергу, ОСОБА_1 , яка є матір`ю ОСОБА_2 та працює в ТОВ «Нова Пей» на посаді касира ПНФП філії №4 (Львівська область) з 01.02.2019, а також є ФОП ОСОБА_1 , отже є зайнятою в розумінні Закону України "Про зайнятість населення".
Таким чином, ОСОБА_1 має право на отримання компенсації послуги "муніципальна няня" за жовтень-грудень 2020 року.
Окрім того, як вже встановлено судом, оплата послуг няні за жовтень-грудень 2020 року проводилась позивачем щомісячно згідно умов договору, а відповідні докази надавались відповідачу та наявні в матеріалах справи.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що дії Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради щодо невиплати ОСОБА_1 компенсації послуги «муніципальна няня» за жовтень-грудень 2020 року є протиправними.
Відтак, в контексті наведеного, суд, оцінюючи спірне рішення, враховує положення частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Так, критерій "прийняття рішень, вчинення (невчинення) дій на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України" - за змістом випливає з принципу законності, що закріплений у частині другій статті 19 Конституції України: "Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України".
"На підставі" означає, що суб`єкт владних повноважень:
- має бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України;
- зобов`язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
Критерій "прийняття рішення, вчинення (невчинення) дії обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення або вчинення дії" - відображає принцип обґрунтованості рішення або дії. Він вимагає від суб`єкта владних повноважень враховувати як обставини, на обов`язковість урахування яких прямо вказує закон, так і інші обставини, що мають значення у конкретній ситуації. Для цього він має ретельно зібрати і дослідити матеріали, що мають доказове значення у справі, наприклад, документи, пояснення осіб, висновки експертів тощо. Суб`єкт владних повноважень повинен уникати прийняття невмотивованих висновків, обґрунтованих припущеннями, а не конкретними обставинами. Так само недопустимо надавати значення обставинам, які насправді не стосуються справи. Несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивованим.
Встановлення невідповідності діяльності суб`єкта владних повноважень хоча б одному із зазначених критеріїв для оцінювання його рішень, дій та бездіяльності може бути підставою для задоволення адміністративного позову.
На думку суду, оскаржуване рішення прийнято без врахування розтлумачених критеріїв.
За таких обставин та керуючись положеннями статті 245 КАС України, суд доходить висновку, що рішення №4752 від 18.11.2020 про відмову в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня підлягає скасуванню, як наслідок, слід зобов' язати відповідача здійснити відшкодування вартості послуг з догляду за дитиною до трьох років "мунціпальна няня" за жовтень - грудень 2020 року.
Відповідно до частин першої - другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно із статтею 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності свого рішення та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що встановлені у справі обставини підтверджують позицію позивача, покладену в основу позовних вимог, а відтак, адміністративний позов належить задовольнити повністю.
Суд враховує, що спосіб відновлення порушеного права позивача має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
За таких обставин, обираючи належний спосіб захисту порушеного права позивача, суд вважає за необхідне зобов`язати відповідача виплатити позивачу 5337,00 грн недоплаченої компенсації послуги "муніципальна няня" за витрати на оплату послуг няні у жовтні - грудні 2020 року.
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За таких обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог повністю.
Судові витрати відповідно до ст. 139 КАС України належить стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача в сумі 908,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 139, 241-246, 250, Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити повністю.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради №4752 від 18.11.2020 про відмову ОСОБА_1 в наданні послуги з догляду за дитиною до трьох років муніципальна няня.
3. Зобов`язати Франківський відділ соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Ген. Чупринки, буд. 85, м.Львів, 79057; код ЄДРПОУ : 26144908) призначити та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_6 ) компенсацію послуги «муніципальна няня» з жовтня 2020 року по грудень 2020 року включно в розмірі 5 337,00 грн (п`ять тисяч триста тридцять сім гривень 00 коп.).
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ІПН НОМЕР_6 ) з Франківського відділу соціального захисту Управління соціального захисту Департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради (вул. Ген. Чупринки, буд. 85, м.Львів, 79057; код ЄДРПОУ : 26144908) за рахунок бюджетних асигнувань судовий збір в сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень, 0 копійок).
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 24.06.2021.
Суддя Коморний О.І.