
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 червня 2021 року Справа № 280/1404/21 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Максименко Л.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 )
до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012)
про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі – позивач) звернулась із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якій, з урахуванням заяви від 05.04.2021 вх. № 19491 про зміну (уточнення) предмету позову, позивач просить суд:
визнати протиправними дії ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу” з 03.09.2019;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію відповідно до Закону України “Про державну службу” з 03.09.2019, в зв`язку з чим перерахувати її пенсію з врахуванням: 1) Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, 2) Довідки ГУ ДФС у Запорізькій області про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298 та стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області суму заборгованості, що утворилась в зв`язку з перерахунком пенсії за період з 03.09.2019 по дату перерахунку з врахуванням вже виплаченим сум.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Запорізьким окружним адміністративним судом прийняте рішення по справі №280/5848/19, яким, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ в Запорізькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу державного службовця періоди роботи з 01.12.1998 по 02.09.2019 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.09.2019 про призначення пенсії. Вказане рішення суду набрало законної сили 08.09.2020 після його перегляду Третім апеляційним адміністративним судом. Стверджує, що на виконання рішення суду їй була призначена пенсія державного службовця. Однак, замість врахування індивідуальних показників про складові заробітної плати, пенсія ОСОБА_1 була розрахована з нульовими показниками по заробітній платі, що суперечить діючим нормам законодавства, тому нівелює твердження відповідача, що пенсія була призначена у відповідності до Закону України «Про державну службу». На підставі викладеного, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Відповідач позов не визнав. У письмовому відзиві від 15.03.2021 вх. № 14645 вказав, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 по справі № 280/5848/19 виконано в повному обсязі, а саме, зараховано період роботи з 01.12.1998 по 02.09.2019 до стажу державного службовця, що підтверджується розрахунком стажу. Також, на виконання вищевказаного рішення суду повторно розглянуто заяву позивача від 03.09.2019 з урахування зарахованого стажу державного службовця, після чого ОСОБА_1 призначено пенсію відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з 03.09.2019. Звертає увагу суду, на ту обставину, що при призначенні позивачу пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з 03.09.2019 не було враховано довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 № 299 та довідку про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до категорій посад державної служби від 02.09.2019 № 298, які видані Головним управлінням ДФС у Запорізькій області, оскільки дані довідки не досліджувалися Запорізьким окружним адміністративним судом при винесенні рішення від 11.01.2020 у справі № 280/5848/19 та вищезазначеним рішенням суду не було зобов`язано відповідача здійснити призначення позивачу пенсії відповідно до вимог Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок № 299 та № 298 виданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області. Стверджує, що підстави для перерахунку пенсії позивача за період з 03.09.2019 по 31.10.2020 у загальному розмірі 27 369,34 грн у відповідача відсутні. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Ухвалою суду від 23.02.2021 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/1404/21. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 21.05.2021 розгляд адміністративної справи №280/1404/21 продовжено за правилами загального позовного провадження. Прийнято до розгляду уточнену позовну заяву ОСОБА_1 . Призначено підготовче судове засідання на 31 травня 2021 року.
Протокольною ухвалою суду від 31.05.2021 відкладено підготовче засідання на 10.06.2021.
Ухвалою суду від 10.06.2021 закрито підготовче провадження у справі № 280/1404/21. Призначено справу до судового розгляду на 23 червня 2021 року.
У судове засідання 23.06.2021 учасники справи не прибули. Клопотанням від 10.06.2021 вх. № 3333 представник відповідача просив суд розглядати справу у порядку письмового провадження, проти позову заперечує.
За приписами частини 6 статті 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.
Відповідно до частини 9 статті 205 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Таким чином, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, в порядку письмового провадження.
Згідно з частиною 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Приписами ч. 4 ст. 243 КАС України визначено, що судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 у справі №280/5848/19, серед іншого, визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 – Б, код ЄДРПОУ 20490012) щодо відмови ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) у призначенні пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд 158 – Б, код ЄДРПОУ 20490012) зарахувати ОСОБА_1 (адреса реєстрації: АДРЕСА_1 , код ДРФО НОМЕР_1 ) до стажу державного службовця періоди роботи з 01.12.1998 по 02.09.2019 та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.09.2019.
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 08.09.2020 року по справі №280/5848/19 повернуто апеляційну скаргу заявнику.
Тож, рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 у справі №280/5848/19 набрало законної сили.
На виконання рішення суду позивача переведено з 03.09.2019 з пенсії за віком відповідно до Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” на пенсію державного службовця відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015, ст. 37 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 згідно рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області № 083950003607.
Листами від 27.11.2020 та 11.02.2021 відділ обслуговування громадян №6 (сервісний центр) Управління обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про те, що на виконання рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 по справі №280/5848/19 ОСОБА_1 переведено з 03.09.2019 року на пенсію за віком, відповідно до пунктів 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України “Про державну службу” від 10.12.2015 р. №889- VII та ст. 37 Закону України від 16.12.1993р. №3723 - XII “Про державну службу”. Під час винесення рішення суду питання врахування будь - якої довідки про складові заробітної плати, з якої слідує зробити перерахунок пенсії, не досліджувалось з огляду на заявлені позовні вимоги, тому врахувати довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії №299 від 02.09.2019 та №298 від 02.09.2020 року немає підстав. Вищезазначене рішення суду виконано органом Пенсійного фонду України відповідно до покладених зобов`язань, в установленому чинним законодавством порядку.
Позивач отримав від Департаменту пенсійного забезпечення лист Пенсійного йонду України № 9237- 6403/К-03/8-2800/21 від 25.03.2021 та копію рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №083950003607“Про перерахунок пенсії”. Згідно вказаного рішення ОСОБА_1 на підставі - виконання рішення суду пенсія призначена на умовах - ЗУ “Про державну службу”. Середньомісячний заробіток 0,00000.
Позивач, не погодившись із розрахунком його пенсії, вважаючи протиправними дії відповідача щодо не проведення перерахунку пенсії та з вимогою вчинити дії звернувся до суду із вказаним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців до 01.05.2016 визначалися Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII “Про державу службу” (далі - Закон № 3723-XII).
У ході реформування системи державного управління 10.12.2015 прийнято новий закон, який регулює відносини, що виникають у зв`язку із вступом на державну службу, її проходженням та припиненням, а саме: Закон України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу” (далі - Закон №889-VIII) .
З 01.05.2016 Закон №889-VIII набув чинності, а положення Закону №3723-XII втратили чинність, в тому числі норми, якими було врегульоване пенсійне забезпечення державних службовців (крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XI Закону №889-VIII).
Відповідно до частини 1 статті 37 №3723-XII на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Аналіз цієї норми дає підстави вважати, що необхідною умовою для наявності у осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, права на пенсію відповідно до згаданої статті є досягнення такими особами певного віку та наявність страхового стажу, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
При цьому, зазначений вік визначається статтею 26 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Отже, законодавець визначив певні умови, за дотримання яких у осіб зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Згідно із пунктами 10 та 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону №889-VIII пенсія державного службовця згідно статті 37 Закону №3723-XII призначається: державним службовцям, які на день набрання чинності Закону №889-VIII обіймали посади державної служби та мають не менше як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України; особам, які на день набуття чинності Закону №889-VIII мають не менше 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України.
Тобто Прикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VІІІ передбачено, що за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби, зокрема, 20 років стажу держслужби незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на держслужбі, така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Водночас для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, стаття 37 Закону № 3723-ХІІ передбачає додаткові умови для наявності права на призначення пенсії державного службовця: певний вік і страховий стаж.
Аналізуючи зазначені норми чинного законодавства, суд дійшов висновку, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ після 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ і Прикінцевих положень Закону № 889-VІІІ, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Отже після 01.05.2016 (дата набрання чинності Законом № 889-VІІІ) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих положень Закону №889-VІІІ та мають передбачені частиною 1 статті 37 Закону № 3723-ХІІ вік і страховий стаж.
Аналогічна правова позиція щодо застосування зазначених норм матеріального права була висловлена у зразковому рішенні Верховного Суду від 04.04.2018 у справі №822/524/18 та у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 676/4235/17.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 11.01.2020 №280/5848/19 у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до ГУ ПФУ в Запорізькій області встановлено, що “… станом на дату подання позивачем заяви від 03.09.2019 у неї був наявний достатній стаж роботи на державній службі, необхідний для призначення пенсії відповідно до положень Закону України “Про державну службу”, а отже у відповідача були відсутні правові підстави для відмови у незарахуванні зазначеного стажу до стажу державної служби…».
Також, у вказаному судовому рішенні зроблено висновок, що на позивача розповсюджується дія Закону України “Про державну службу” від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
Тобто, судовим рішенням встановлено, що ОСОБА_1 має право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ.
Обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом (частина 4 статті 78 КАС України).
Як зазначалося вище, на виконання рішення суду відповідачем прийнято рішення №083950003607 “Про перерахунок пенсії” за змістом якого слідує, що ОСОБА_1 на підставі - виконання рішення суду пенсія призначена на умовах - ЗУ “Про державну службу”. Загальний процент розрахунку пенсії від заробітку - 60%. Середньомісячний заробіток 0,00000. Розмір пенсії - 1638,00 грн.
При цьому, суд враховує, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 “Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб” затверджено Порядок призначення пенсій деяким категоріям осіб (далі - Порядок №622).
Пунктом 4 Порядку №622 встановлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку №622 призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Судом з`ясовано, що позивачем у вересні 2019 року отримані довідки, які видані Головним управлінням ДФС у Запорізькій області у відповідній формі.
Постановою Правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 “Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям”, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048 затверджені форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10 грудня 2015 року №889-VIII “Про державну службу” пенсії відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 року №3723-XII “Про державну службу” (далі - Постанова №1-3).
Судом встановлено, що довідка від 02.09.2019 №298 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) Головного управління ДФС у Запорізькій області (а.с.32) складена за формою, затвердженою постановою №1-3 та містить відображення складових заробітної плати: посадовий оклад, надбавка за інтенсивність праці, премія, на які нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Довідка Головного управління ДФС у Запорізькій області від 02.09.2019 №299 (а.с. 34) про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), відповідає формі довідки, яка затверджена постановою №1-3, та містить дані про посадовий оклад, надбавку за ранг, надбавку за вислугу років. На всі види оплати праці, включені в довідки, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.
Таким чином, суд приходить до висновку, що всі відображені в довідках види оплати праці, - є складовими частинами заробітної плати позивача, з якої сплачені внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, тому вони мають братися до уваги при розрахунку розміру пенсії позивача.
Такий висновок суду узгоджується з положеннями пункту 1 частини 1 статті 41 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, відповідно до якої до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.
Оскільки ОСОБА_1 має стаж на посаді державної служби понад 20 років, суд вважає, що позивач має право на перерахунок раніше призначеної пенсії за віком державного службовця відповідно до статі 37 Закону України “Про державну службу”, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менше як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України “Про державну службу” від 16.12.1993 №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, в розмірі 60% від заробітку зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298; довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, наданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Положеннями статті 6 КАС України встановлено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики ЄСПЛ. Звернення до адміністративного суду для захисту прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Європейський суд з прав людини у пунктах 52, 56 рішення від 14 жовтня 2010 року у справі “Щокін проти України” зазначив, що тлумачення й застосування національного законодавства є прерогативою національних органів. Суд, однак, зобов`язаний переконатися в тому, що спосіб, у який тлумачиться й застосовується національне законодавство, призводить до наслідків, сумісних із принципами Конвенції з погляду тлумачення їх у світлі практики Суду. На думку ЄСПЛ, відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості та точності, які передбачали можливість різного тлумачення, порушує вимогу “якості закону”, передбачену Конвенцією, і не забезпечує адекватний захист від свавільного втручання публічних органів державної влади в майнові права заявника. Таким чином, у випадку існування неоднозначного або множинного тлумачення прав та обов`язків особи в національному законодавстві, органи державної влади зобов`язані застосувати підхід, який був би найбільш сприятливим для особи.
При цьому, твердження відповідача про повне та фактичне виконання рішення суду у справі № 280/5848/19 не є предметом спору у вказаній справі, оскільки як зазначалося вище, суд зобов`язав ГУ ПФУ в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 03.09.2019. Врахування визначено судом стажу до стажу державної служби та фактичний розгляд заяви позивача від 03.09.2019 завершив виконання рішення суду у справі № 280/5848/19.
Однак, відповідач не враховує того, що відповідні довідки з урахуванням наведених складових подані позивачем разом із заявою від 03.09.2019 про призначення пенсії державного службовця згідно з пунктом 12 розділу XI “Прикінцеві та перехідні положення” Закону України від 10.12.2015 №889-VIII “Про державну службу” відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.1993 №3723-XII “Про державну службу”.
Відтак, розглядаючи повторно заяву позивача ГУ ПФУ в Запорізькій області мало виходити з фактично поданих заявником документів та призначати пенсію державного службовця з урахуванням тих відомостей, які є у пенсійного органу.
Однак, відповідач обмежився лише призначенням ОСОБА_1 пенсії відповідно до ЗУ "Про державну службу" не врахувавши при цьому довідки про заробітну плату.
Тому, суд вважає, що має місце протиправна бездіяльність ГУ ПФУ в Запорізькій області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" без врахування 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, наданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Приписами ч.2 ст. 5 КАС України передбачено, що захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Відповідно до ч. 2 ст. 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Відтак, з метою захисту прав позивача суд вважає за можливе зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 03.09.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, наданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь ОСОБА_1 слід стягнути документально підтверджені судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 908,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФУ в Запорізькій області.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. пр. Соборний, 158-б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити повністю.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо призначення ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" без врахування 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, наданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести з 03.09.2019 перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії державного службовця відповідно до ст. 37 Закону України від 16 грудня 1993 року № 3723-ХІІ "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків від заробітку, зазначеного в довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) від 02.09.2019 №298 та довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 02.09.2019 №299, наданих Головним управлінням ДФС у Запорізькій області.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 24.06.2021.
Суддя Л.Я. Максименко