
ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
25 червня 2021 року м. Ужгород№ 260/941/21
Закарпатський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Луцович М.М. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулася до Закарпатського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у зв`язку із набранням законної сили 05.03.2019 судовим рішенням у справі № 826/3858/18, яким було визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», зокрема щодо переліку видів грошового забезпечення, що обов`язково повинні включатися до довідки про розмір грошового забезпечення позивача (військового пенсіонера) та, які в подальшому повинні враховуватися пенсійним органом під час обчислення пенсії та під час проведення її перерахунку, а також щодо форми цієї довідки, відповідач повинен керуватись актами вищої юридичної сили, а саме положеннями статей 43 та 63 Закону № 2262-ХІІ та статті 9 Закону № 2011-XII, які визначають перелік таких видів грошового забезпечення (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Відтак дії відповідача щодо відмови у підготовці та надані до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення позивача, що враховується для перерахунку пенсії станом на 05.03.2019, вважає протиправними.
06.05.2021 року представником відповідача до суду було надано відзив на позовну заяву, у якому проти позовних вимог заперечує та просить суд відмовити у їх задоволенні вказавши на те, що позивач не перебуває на обліку у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, оскільки вона була звільнена з Державної спеціальної служби транспорту, а тому вказує, що у відповідача відсутні облікові документи позивача.
Суд, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що позивач є пенсіонером, перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Закарпатській області та отримує пенсію за вислугу років, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ.
Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 20.05.2021 року було витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (м. Ужгород, пл. Народна, 4, Закарпатська область) пенсійну справу ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ).
Так, згідно оригіналу пенсійної справи позивача ХР №15522, яка надійшла до суду 07.06.2021 року, судом встановлено, що наказом командира Військової частини Т0300 Державної спеціальної служби транспорту від 26.12.2006 року №330 позивача було звільнено зі служби з 26.12.2006 року у запас за станом здоров`я.
В подальшому Адміністрація Державної спеціальної служби транспорту видала Довідку від 29.03.2018 року №38-6-2/686 про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови КМУ від 21.02.2018 року №103, яка була надіслана для здійснення перерахунку пенсії позивача до Головного управління пенсійного фонду України в Закарпатській області.
05.03.2019 року набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45. Так, були скасовані обмеження щодо перерахунку пенсій з урахування грошового забезпечення, до якого входять лише основні його види; посадовий оклад, оклад за військове звання та відсоткова надбавка за вислугу років.
Як встановлено судом, позивач звернулася до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою щодо виготовлення та надіслання до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення для здійснення обчислення та перерахунку його пенсії.
Згідно листа Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки від 08.02.2021 №905/9 позивачеві було відмовлено у видачі нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії (а.с. 9).
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає наступне.
З метою врегулювання порядку перерахунку пенсій особам, яким пенсії призначені відповідно до Закону № 2262-ХІІ Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №103.
Пунктом 1 Постанови КМУ № 103 встановлено перерахувати з 01.01.2018 року пенсії, призначені згідно із Законом № 2262-ХІІ до 01.03.2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 року відповідно до Постанови КМУ № 704.
Також Постановою КМУ № 103 було внесено відповідні зміни до Порядку № 45.
Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 (у редакції Постанови КМУ № 103) передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року, в адміністративній справі № 826/3858/18, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 Постанови КМУ № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45.
Постановою Верховного Суду від 12.11.2019 року залишено без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 року.
17 грудня 2019 року Верховний Суд у складі суддів Касаційного адміністративного суду прийняв зразкове рішення у справі №160/8324/19 яким визнав протиправними дії Дніпропетровського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії та зобов`язав Дніпропетровський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки Міністерства оборони України підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1, станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.
24.06.2020 Верховний Суд на офіційному сайті оприлюднив інформацію, що рішення Верховного Суду від 17.12.2019 року у зразковій справі №160/8324/19 залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 року. Вказана постанова набрала законної сили з дати її прийняття.
Згідно з п. 2 Порядку № 45 Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.
Головні управління Пенсійного фонду України складають списки та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби.
Уповноваженими органами Міністерства оборони, що здійснюють обік осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах та членів їх сімей, у Міністерстві оборони України щодо забезпечення їх соціальними виплатами є військові комісаріати.
Відповідно до наказу Міністерства оборони України № 937 від 31.12.2014 року, військові комісаріати здійснюють: оформлення та подання до органів, що призначають пенсії, документів для призначення пенсій особам, звільненим з військової служби, та членів сімей померлих військовослужбовців і осіб, звільнених з військової служби; донарахування до дня звільнення з військової служби вислуги років особам, звільненим з військової служби, для призначення пенсій за вислугу років відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей »; визначення розміру грошового забезпечення для обчислення і перерахунку пенсій органами, що призначають пенсії, відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Як підтверджується наявними матеріалами справи, позивач звернулася до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання до ГУ ПФУ в Закарпатській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення, станом на 05.03.2019 року з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення (а.с. 9).
Натомість, в ході розгляду справи по суті, судом встановлено, що позивач не перебуває на обліку у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, як особа, звільнена зі Збройних Сил України, оскільки вона була звільнена з Державної спеціальної служби транспорту.?
Відповідно до Закону України «Про державну спеціальну службу транспорту» (згідно внесених змін від 05.12.2017 року) Державна спеціальна служба транспорту є спеціалізованим військовим формуванням, призначеним для забезпечення стійкого функціонування транспорту у мирний час та в особливий період та підпорядкована до Міністерства оборони. Так, до грудня 2017 року дана структура підпорядковувалася Міністерству транспорту та зв`язку, проте справи осіб, звільнених до вищезгаданого періоду до Міністерства оборони не передавалися, та знаходяться на обліку у Державній спеціальній службі транспорту.
Таким чином, позивач не була звільнена із Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки, не перебуває на обліку у Закарпатському обласному територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки та у такого відсутні облікові документи позивача.
З огляду на вище викладене та враховуючи те, що довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 року видаються саме державним органом, з якого особи були звільнені із служби, відтак в задоволенні позовних вимог позивача до відповідача слід відмовити.
Згідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 2 частини 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Отже, провівши правовий аналіз законодавчих норм, що регулюють спірні правовідносини крізь призму встановлених обставин даної адміністративної справи, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позов.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатського обласного територіального центру комплектування та соціальної підтримки (вул. Бородіна, буд. 22, м. Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 08410861) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії – відмовити.
2.Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Закарпатський окружний адміністративний суд.
СуддяМ.М. Луцович