Рішення № 97906392, 22.06.2021, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
200/2473/21-а
Номер документу
97906392
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2021 р. Справа№200/2473/21-а

приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді - Ушенка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (в письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент по роботі з активами управління Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 42014230; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Маріупольської міської ради, третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент по роботі з активами управління Маріупольської міської ради про визнання незаконною бездіяльності в частині нерозгляду клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража та зобов`язання розглянути клопотання і надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що у листопаді 2020 року звернувся із заявою до Маріупольської міської ради через Центр надання адміністративних послуг стосовно надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області в межах населеного пункту, за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража. Проте, станом на 05.03.2021 він так і не отримав відповідь щодо розгляду Маріупольською міською радою зазначеного клопотання. На думку позивача, бездіяльність відповідача з приводу не розгляду клопотання та не прийняття відповідного рішення у встановлений законодавством строк є безпідставною, не відповідає чинному законодавству, а саме Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», статті 112 Земельного кодексу України, та порушує його права та законні інтереси як учасника бойових дій, у зв`язку з чим він звернувся до суду з даним позовом.

В матеріалах адміністративної справи наявний відзив відповідача на позовну заяву, вмотивований тим, що з наданих ОСОБА_1 матеріалів вбачається, що запитувана до відведення земельна ділянка (кадастровий номер 1412300000:04:007:0271) за адресою: АДРЕСА_2 є сформованою земельною ділянкою, яка перебуває у комунальній власності, у зв`язку з чим відповідно до п. 6 ст. 791 Земельного Кодексу України та ст. 56 ЗУ «Про землеустрій» позивачем було порушено порядок звернення для відведення у власність земельної ділянки шляхом поділу або об`єднання вже сформованої земельної ділянки. Крім того, зазначає, що на сайті Маріупольської міської ради у розділі «Проекти рішень міської ради» від 11.05.2021 опубліковано проект рішення «Про розгляд заяв громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів в Центральному, Кальміуському районах міста». Вищевказаний проект буде винесено на голосування на черговій сесії Маріупольської міської ради, яка відбудеться 26.05.2021.

Третя особа подала до суду пояснення, в яких зазначає, що у відповідності до функцій, покладених на Департамент згідно з «Положенням про Департамент по роботі з активами Маріупольської міської ради», було підготовлено проект рішення «Про розгляд заяв громадян ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_1 , ОСОБА_5 про надання дозволів на розробку проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок для будівництва індивідуальних гаражів в Центральному, Кальміуському районах міста». Зазначений проект було опубліковано на сайті Маріупольської міської ради у розділі «Проекти рішень міської ради» від 11.05.2021. Отже, у відповідності до Положення Департаментом по роботі з активами Маріупольської міської ради було здійснено усі необхідні дії з підготовки та оформлення проекту рішення щодо розгляду земельного питання позивача.

26 травня 2021 року позивач надав відповідь на відзив, у якій вказав, що у відзиві не було спростовано його твердження та аргументи, та надав пояснення, аналогічні викладеним у адміністративному позові.

8 червня 2021 року відповідач подав заперечення на відповідь на відзив, у яких вказав, що Маріупольською міською радою прийнято рішення 38/7-672 від 26.05.2021, згідно з п. 1 додатком 1 якого відмовлено позивачу у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаражу в Центральному районі міста. Отже, Маріупольською міською радою було реалізовано власні повноваження в контексті ст. 26, 59 ЗУ «Про місцеве самоврядування в Україні».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 15.03.2021 вказану позовну заяву залишено без руху та позивачеві надано 10-тиденний строк з дня отримання копії ухвали для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2021 продовжено процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 22.04.2021 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

10 червня 2021 року позивачем на адресу суду подано заяву про уточнення (збільшення) позовних вимог.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.06.2021 залишено без розгляду заяву позивача про збільшення (уточнення) розміру позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 14 вересня 2016 року позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників бойових дій (а.с. 9).

Відповідач - Маріупольська міська рада Донецької області, зареєстрований в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань за кодом ЄДРПОУ 33852448, зареєстроване місцезнаходження юридичної особи: 87500, Донецька область, м. Маріуполь, пр. Мира, буд. 70, у відповідності до приписів ч. 1 ст. 4 КАС України є суб`єктом владних повноважень - органом місцевого самоврядування.

23.11.2020 позивач через Центр надання адміністративних послуг звернувся до Маріупольської міської ради із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0.0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області в межах населеного пункту, за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража, додавши: копії документів, що посвідчують особу; копії правовстановлюючих документів на об`єкти нерухомого майна; викопіювання з генплану (М 1:500); довідку відділу у м. Маріуполі Головного Управління Держгеокадастру у Донецькій області, що підтверджується описом вхідного пакету документів та не є спірним між сторонами (а.с. 85-86).

Відповідач листом від 30 листопада 2020 року №68252 повідомив позивача про підготовку проекту рішення та його розміщення на офіційному ВЕБ-сайті міської ради та після його погодження і розгляду на чергової сесії міської ради проінформування Центром надання послуг (а.с. 40).

Рішення за результатами розгляду зазначеної заяви на час подання адміністративного позову до суду прийнято не було, що сторонами не заперечується.

Позивач, вважаючи протиправною бездіяльність Маріупольської міської ради щодо нерозгляду заяви про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відповідної земельної ділянки з вимогою зобов`язати надати дозвіл на розробку проекту землеустрою, звернувся з даним позовом до суду.

Під час розгляду справи відповідачем прийнято Рішення від 26 травня 2021 року №8/7-672, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.

Статтею 2 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Об`єктами земельних відносин є землі в межах території України, земельні ділянки та права на них, у тому числі на земельні частки (паї).

Згідно статті 3 Земельного кодексу України земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Положеннями статті 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.

До повноважень сільських, селищних, міських рад у галузі земельних відносин на території сіл, селищ, міст належить, зокрема: надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу (п. «в» ст. 12 Земельного кодексу України).

Відповідно до положень статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення, здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі технічної документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Земельні ділянки державної та комунальної власності, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна, що перебувають у державній чи комунальній власності, передаються особам, зазначеним у пункті «а» частини другої статті 92 цього Кодексу, лише на праві постійного користування.

Особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розробку до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч.ч. 1, 2, 3 ст. 123 Земельного кодексу України).

При цьому, положеннями статті 124 встановлено порядок передачі земельних ділянок в оренду.

Так, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється за результатами проведення земельних торгів, крім випадків, встановлених частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу.

Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, громадянам, юридичним особам, визначеним частинами другою, третьою статті 134 цього Кодексу, здійснюється в порядку, встановленому статтею 123 цього Кодексу (ч. 1, 2, 3ст. 124 Земельного кодексу України).

Положеннями частини першої статті 122 Земельного кодексу України встановлено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

При цьому, згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради, вирішуються такі питання, зокрема: вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Відповідно до ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова, зокрема, скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради; забезпечує підготовку на розгляд ради проектів програм соціально-економічного та культурного розвитку, цільових програм з інших питань самоврядування, місцевого бюджету та звіту про його виконання, рішень ради з інших питань, що належать до її відання; оприлюднює затверджені радою програми, бюджет та звіти про їх виконання.

Таким чином, аналіз вказаних правових норм дає підстави для висновку, що законодавством регламентовано обов`язок органу місцевого самоврядування розглянути клопотання про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у місячний строк.

Проте, як встановлено судом, розгляд заяви позивача від 23 листопада 2020 року про надання дозволу на розробку проекту землеустрою у місячний строк з дати реєстрації заяви не здійснено, чим порушено вимоги ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.

Суд зазначає, що неприйняття Маріупольською міською радою рішення за заявою позивача у встановлений строк, ставить особу у певну правову невизначеність, що є недопустимим у відповідності до змісту та сутності принципів верховенства права та законності.

При цьому, суд враховує правову позицію, висловлену в рішенні Європейського Суду з прав людини від 20 жовтня 2011 року по справі «Рисовський проти України», в якому Суд зазначив, що принцип «належного урядування», зокрема передбачає, що державні органи повинні діяти в належний і якомога послідовніший спосіб. При цьому, на них покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах. Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість уникати виконання своїх обов`язків.

На підставі зазначеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправною бездіяльності щодо не розгляду заяви позивача протягом визначеного законодавством строку підлягають задоволенню.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Маріупольської міської ради від 26 травня 2021 року №8/7-672 ОСОБА_1 відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуальних гаражів з посиланням на висновок до проекту рішення міської ради Головного управління містобудування і архітектури міської ради від 22.03.2021 №30/10813, оскільки запрошувана земельна ділянка розташована в зоні ІК-2 – зона суворого регулювання забудови та зоні ІК-6 – зона охоронюваного цінного історичного планування, тобто наміри заявника не відповідають встановленим видам дозволеного використання земельної ділянки.

Судом встановлено, що спірне рішення Маріупольської міської ради від 26 травня 2021 року №8/7-672 в частині відмови позивачу в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража не містить визначених частиною 7 статті 118 Земельного кодексу України підстав для відмови у задоволенні клопотання позивача про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою та вмотивованої відмови у його наданні, що є порушенням вказаної норми Земельного кодексу України.

Отже, суд вважає, що рішення Маріупольської міської ради від 26 травня 2021 року №8/7-672 в частині відмови позивачу в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража прийнято з порушенням норм Земельного кодексу України та не може вважатися обґрунтованим, добросовісним і законним, оскільки належних мотивів та причин такої відмови з посиланням на приписи діючого законодавства у вказаному рішенні не наведено.

Таким чином, судом встановлено, що на інтереси позивача впливають не тільки бездіяльність відповідача щодо нерозгляду його заяви протягом визначеного законодавством строку, а й вказане рішення Маріупольської міської ради від 26 травня 2021 року №8/7-672 в частині відмови позивачу в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража, як індивідуальний акт, зважаючи на що, з урахуванням приписів ч. 2 ст. 9 КАС України, суд вважає за необхідне з метою ефективного захисту прав та інтересів позивача вийти за межі позовних вимог та скасувати це рішення в зазначеній частині як протиправне.

Щодо вимог про зобов`язання надати дозвіл на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин 1-5 статті 79-1 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; шляхом інвентаризації земель державної чи комунальної власності у випадках, передбачених законом; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв).

Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера. Формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у частинах шостій - сьомій цієї статті) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

Частиною 6 статті 79-1 ЗК України визначено, що формування земельних ділянок шляхом поділу та об`єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Відповідно до статті 1 Закону України від 22 травня 2003 року №858-IV «Про землеустрій» (далі – Закон №858-IV):

- проект землеустрою - сукупність економічних, проектних і технічних документів щодо обґрунтування заходів з використання та охорони земель, які передбачається здійснити за таким проектом;

- технічна документація із землеустрою - сукупність текстових та графічних матеріалів, що визначають технічний процес проведення заходів з використання та охорони земель без застосування елементів проектування.

Згідно статті 25 Закону №858-IV документація із землеустрою розробляється у вигляді схеми, проекту, робочого проекту або технічної документації. Видами документації із землеустрою є, зокрема, технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок.

Таким чином, проект землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічна документація із землеустрою щодо поділу та об`єднання земельних ділянок є різними за своєю суттю документами із землеустрою, не є тотожними за процедурою виконання цієї документації.

Отже, згідно з Земельним Кодексом України способами формування земельної ділянки є:

- у порядку відведення земельної ділянки із земель державної, комунальної власності (за відсутності на даній частині земної поверхні сформованих та зареєстрованих земельних ділянок),

- шляхом поділу раніше сформованої земельної ділянки.

На одній частині земної поверхні неможливим є існування двох одночасно зареєстрованих земельних ділянок, координати яких перетинаються, адже частина 2 статті 79 ЗК України встановлює, що право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар […].

Таким чином, надання дозволу на розробку проекту землеустрою має на меті лише формування земельної ділянки як окремого об`єкта. Натомість, коли йдеться про формування земельної ділянки з частини вже сформованого земельного масиву, що має кадастровий номер, її відведення відбувається на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки.

Аналогічний висновок викладений в постановах Верховного Суду від 04.05.2020 у справі 802/1539/17-а, від 16.07.2020 у справі № 802/1447/17-а.

Судом встановлено, що позивач 23.11.2020 звернувся із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

З витягу з Державного земельного кадастру про земельні ділянки вбачається, що спірна ділянка 26.09.2009 зареєстрована за кадастровим номером 1412300000:04:007:0271.

За наведених обставин, враховуючи, що позивач звернувся із заявою про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо земельної ділянки, яка вже була сформована, та її подальше формування (поділ чи об`єднання) здійснюється не на підставі проекту землеустрою, а за технічною документацією, суд дійшов висновку, що відсутні підстави для зобов`язання відповідача надати дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для встановлення металевого гаража.

Однак, з метою належного захисту і відновлення порушених прав позивача, а також з урахуванням обов`язку суб`єкта владних повноважень діяти у відповідності до Конституції і законів України, суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача повторно розглянути заяву позивача про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради Донецької області, в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду.

При повторному розгляді заяви позивача відповідачу необхідно прийняти обґрунтоване рішення з наведенням у ньому належних мотивів та причин його прийняття з посиланням на приписи діючого законодавства.

Таким чином, суд приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

Стосовно розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Частиною 8 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у випадку якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.

Як вбачається з матеріалів справи за подання адміністративного позову позивачем сплачено судовий збір за квитанцією № 31886751 від 16.04.2021 у сумі 908,00 грн.

Таким чином, суд вважає за можливе покласти судові витрати, пов`язані з розглядом цієї справи, на відповідача, оскільки спір виник внаслідок його неправильних дій.

Враховуючи наведене вище, судовий збір у сумі 908,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 72-77, 139, 241-246, 255, 263, 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70), третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, - Департамент по роботі з активами управління Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 42014230; 87500, Донецька обл., м.Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) про визнання бездіяльності незаконною та зобов`язання вчинити певні дії, – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) щодо розгляду заяви ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради в межах населеного пункту, за адресою: АДРЕСА_2 , для індивідуального житлового, гаражного і дачного будівництва для встановлення металевого гаража у строк, визначений ч. 3 ст. 123 Земельного кодексу України.

Визнати протиправним та скасувати рішення Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) від 26 травня 2021 року №8/7-672 в частині відмови ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) в надані дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва індивідуального гаража.

Зобов`язати Маріупольську міську раду (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення у власність (безоплатно) земельної ділянки орієнтовною площею 0,0028 га, кадастровий номер 1412300000:04:007:0271, із земель житлової та громадської забудови, комунальної власності, що перебувають на території Маріупольської міської ради в межах населеного пункту, за адресою: АДРЕСА_2 , з урахуванням висновків суду.

В задоволенні іншої частини позовних вимог – відмовити.

Стягнути з Маріупольської міської ради (ЄДРПОУ 33852448; 87500, Донецька обл., м. Маріуполь, просп. Мира, буд. 70) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 908 (дев`ятсот вісім) гривень 00 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складено 22 червня 2021 року.

Суддя С.В. Ушенко