
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2021 р. Справа№200/4139/21
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов`янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії,-
У С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі – позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області (далі - УПФУ), в якому просить: - визнати протиправними дії щодо відмови в призначенні пенсії і скасувати рішення-лист 0581-02-8/7639 від 11.03.2021; - зобов`язати зробити перерахунок пенсії згідно з абзацом 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», а саме: у розмірі 80% середньої заробітної плати шахтаря з 18.01.2021; - зобов`язати зарахувати до страхового стажу і пільгового стажу період роботи на ПВ Шахта «Котляревська» ДП «Селидіввугідлля» з 01.03.2010 по 31.12.2010, з 01.04.2018 по 31.12.2018, з 01.01.2019 по 15.06.2019.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 29 квітня 2021 року (суддя Череповський Є.В.) відкрито провадження у справі № 200/4139/21 за позовом ОСОБА_1 до Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 9 червня 2021 року, справу № 200/4139/21 передано судді Куденкову К.О.
Ухвалою суду від 11.06.2021 адміністративну справу до провадження.
Ухвалою суду від 24 червня 2021 року замінено відповідача у справі № 200/4139/21 Покровське об`єднане управління Пенсійного фонду України Донецької області на його правонаступника - Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області.
Обґрунтовуючи позов ОСОБА_1 посилається на наявність у нього права отримувати пенсію в розмірі, установленому абзацом третім ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.
Відповідач надав відзив на адміністративний позов, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Зазначає, що перерахунок пенсії здійснюється за подачею відповідної заяви за формою, визначеною додатком 3 до Порядку № 22-1, але позивач звернувся до УПФУ із письмовою заявою довільної форми. Тому УПФУ не приймалося рішення про проведення перерахунку пенсії або про відмову в проведенні перерахунку пенсії, а було направлено лист роз`яснювального характеру.
Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується копією паспорту громадянина України № НОМЕР_1 , виданого 27 жовтня 1999 року.
Позивач звернувся до УПФУ із заявою від 18.01.2021, якою просив здійснити перерахунок його пенсії по інвалідності з урахуванням абзацу третього ч. 1 ст. 28 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”
Заява була подана в довільній формі.
На вказану заяву листом від 11.03.2021 № 0581-02-8/7639 УПФУ надало відповідь, в які зазначило, що всі перерахунку, передбачені чинним законодавством, було зроблено, пенсії виплачується відповідно до чинного в Україні законодавства. Заява позивача розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян»
Частиною 1 і ч. 3 ст. 44 Закону України від 9 липня 2003 року № 1058-IV “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” (далі - Закон № 1058-IV) передбачено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Згідно з ч. 5 ст. 45 Закону № 1058-IV документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Відповідно до абзацу третього ч. 1 ст. 28 Закону № 1058-IV передбачено, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці", та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Пунктом 4.1 розділу ІV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 р. за № 1566/11846 (далі – Порядок № 22-1), передбачено, що орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3).
Заяви про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії й поновлення виплати раніше призначеної пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. Особі або посадовій особі органом, що призначає пенсію, видається розписка із зазначенням дати прийняття заяви, а також переліку одержаних і відсутніх документів, які необхідно подати у тримісячний строк з дня прийняття заяви. Копія розписки зберігається в пенсійній справі.
Відповідно до п. 4.10 розділу ІV Порядку № 22-1 установлено, що не пізніше 10 днів після надходження всіх необхідних документів для виплати пенсії орган, що призначає пенсію, повинен їх розглянути та прийняти відповідне рішення, яке оформлюється розпорядженням. Надані документи та заява зберігаються в пенсійній справі.
Судом установлено, що УПФУ, отримавши від позивача від заяву від 18.012021 про перерахунок пенсії, у порушення пунктів 3.3, 4.2 Порядку № 22-1, не прийняло відповідного рішення про призначення/відмову в призначенні пенсії, а розглянуло заяву в порядку Закону України «Про звернення громадян».
Суд зазначає, що зміст заяви позивача про перерахунок пенсії очевидно дає змогу оцінити намір заявника.
Відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача. УПФУ протиправно не прийнято процесуального рішення про призначення пенсії або про відмову у її призначенні.
На момент розгляду цієї справи у суду відсутні підстави для органу Пенсійного фонду України здійснити перерахунок пенсії та врахувати певні періоди до його стажу, оскільки лист УПФУ від 11.03.2021 № 0581-02-8/7639 УПФУ не є рішенням суб`єкта владних повноважень, і, відповідно, у встановленому законом порядку органом Пенсійного фонду України не вирішувалося питання про перерахунок пенсії позивачу та зарахування певних періодів до його страхового і пільгового стажу.
Тому суд не може підміняти пенсійний орган, уповноважений на виконання функцій з розрахунку, призначення, індексації і перерахунку пенсій громадянам, та на свій розсуд зобов`язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу.
За наведеного правового регулювання та встановлених у справі обставин, ураховуючи приписи ч. 2 ст. 9 КАС України, суд дійшов висновку щодо наявності підстав для захисту порушеного права позивача шляхом визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання відповідача розглянути заяву позивача від 18.01.2021, з прийняттям за наслідками її розгляду рішення.
Наведене відповідає висновкам Верховного Суду, які викладені в постанові від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 18 червня 2020 року у справі № 265/4170/17 і від 10 квітня 2018 року у справі № 214/4177/15-а.
Отже, позовні вимоги мають бути задоволені частково.
Відповідно до дублікату квитанції №0.0.2105220074.1 від 26.04.2021 позивачем сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 908,00 грн.
Частинами 1 та 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Отже, оскільки позов задоволено частково, стягненню на користь позивача підлягає 454,00 грн понесених судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 371, підпунктом 15.5 пункту 15 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (ідентифікаційний код 13486010; 84122, Донецька область, місто Слов`янськ, площа Соборна, будинок 3) про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Покровського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Донецької області щодо неприйняття рішення за наслідками розгляду заяви ОСОБА_1 від 18 січня 2021 року про перерахунок пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області розглянути заяву ОСОБА_1 від 18 січня 2021 року, з прийняттям за наслідками її розгляду рішення.
В іншій частині позовних вимог – відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області судовий збір у розмірі 454 (чотириста п`ятдесят чотири) гривні 00 копійок.
Повне рішення суду складено 24 червня 2021 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя К.О. Куденков