
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 рокуСправа № 160/5147/21
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації, про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 06.04.2021 засобами поштового зв`язку до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради про:
- визнання протиправною бездіяльності Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради щодо не нарахування та невиплати щорічної разової грошової допомоги до 05 травня за 2020 рік ОСОБА_1 як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи семи мінімальних пенсій за віком;
- зобов`язання Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради донарахувати та виплатити ОСОБА_1 щорічну разову грошову допомогу до 05 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи за 2020 рік в розмірі 7 (семи) мінімальних пенсій за віком, з урахуванням попередньо виплаченої суми допомоги.
2. Ухвалою суду від 12.04.2021:
- клопотання позивача про поновлення строку звернення до адміністративного суду задоволено;
- визнано поважними причини пропуску строку звернення та поновлено строк звернення до адміністративного суду позивачу із цим позовом;
- прийнято позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні);
- залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094);
- учасникам справи встановлені строки для надання заяв по суті спору та витребувано докази.
3. 25.05.2021 представником позивача надано до суду копію банківської виписки про отримання одноразової грошової допомоги.
4. 10.06.2021 від Департаменту надійшли пояснення та витребувані докази.
5. 10.06.2021 від Комунального закладу надійшов відзив на позовну заяву, витребуваних судом доказів не надано.
6. Справа розглянута на підставі наявних доказів відповідно до частини шостої статті 77, частини третьої статті 262 КАС України.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
7. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі № 1-247/2018(3393/18) була визнана неконституційною норма закону, яка делегувала повноваження Кабінету Міністрів України визначати розмір одноразової виплати до 5 травня.
8. З 27.02.2020 відповідачу було відомо, що ним мають бути застосовані положення статті 13 Закону № 3551-ХІІ, в редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998 № 367-XIV (з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10рп/2008), які передбачали, - щорічно до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи виплачується разова грошова допомога у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
9. Розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році становить 11466 грн.
10. Однак, відповідач не виконав рішення Конституційного Суду України, яке було обов`язковим для виконання на всій території України, - а саме у квітні 2020 року не нарахував і не виплатив позивачу грошову допомогу у розмірі згідно статті 13 Закону № 3551-ХІІ, натомість нарахував та виплатив позивачу суму 3160 грн, надалі не організував надання третій особі уточнених відомостей про додаткову потребу у коштах на виплату щорічної грошової допомоги ветеранам війни в граничний термін для виплати до 30.09.2020, тобто допустив бездіяльність.
11. Із посиланням на постанову Верховного Суду від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, позивач просив позов задовольнити.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
12. Заклад не відповідає вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України, діє на підставі Статуту та не є тотожним Центру (визначеним відповідачем по зразковій справі № 440/2722/20), який діє на підставі типового положення про Центри, затвердженого наказом Міністерством праці та соціальної політики України від 25.04.2006 № 147.
13. Із посиланням на судові рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.01.2021 у справі № 160/16065/20, Дніпропетровського адміністративного апеляційного суду від 06.10.2011 у справі № 2а-314/10, 30.04.2013 у справі № 2а-4998/11, 14.08.2017 у справі № 196/938/16-а та постанову про закінчення виконавчого провадження, згідно яких Центром не порушувались права ветеранів війни щодо щорічної разової грошової допомоги до 5-го травня, відповідач зазначив, що Центр є неналежним відповідачем по справі.
14. Центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення є Міністерство соціальної політики України.
15. Постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112, якою встановлений розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи за 2020 рік - 3160 грн (та згідно якої позивачу нараховано в квітні 2020 року зазначену суму), не визнана неконституційною.
16. Заклад протиправних дій або бездіяльності, які порушили права, свободи та інтереси не допускав.
IV. ПОЯСНЕННЯ ТРЕТЬОЇ ОСОБИ
17. Законом України «Про державний бюджет України на 2020 рік» на виплату грошової допомоги (за КПКВК 2501150 «щорічна разова грошова допомога ветеранам війни і жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною» передбачено видатки в обсязі 1,35 млд. грн.
18. Департамент не наділений функцією здійснення перерахунку та виплати щорічної разової грошової допомоги ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань, що виплачується відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань».
19. В Департаменті відсутні списки щодо осіб, які мають право на отримання щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня.
V. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
20. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на момент отримання разової грошової допомоги був інвалідом ІІІ групи та мав право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни згідно із посвідченням серії НОМЕР_1 , виданим 17.12.2015.
21. 10.04.2020 позивачу на картковий рахунок виплачено щорічну допомогу у розмірі 3160 грн.
22. На момент подання позову позивач є інвалідом ІІ групи та має право на пільги, встановлені законодавством для ветеранів війни - інвалідів війни згідно із посвідченням серії НОМЕР_2 , виданим 29.05.2020.
23. Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (скорочене найменування КЗ «Центр здійснення соціальних виплат», ЄДРПОУ 42643875), діє відповідно до статуту, затвердженого рішенням Дніпропетровської обласної ради від 16.08.2019 № 492-17/VІІ.
24. Пунктом 2.1 розділу 2 статуту визначено, що Заклад створений з метою забезпечення реалізації державної політики у сфері соціального захисту та обслуговування населення, надання соціальної допомоги громадянам, які потребують підтримки з боку держави, та проведення єдиної державної політики з питань соціального захисту населення.
25. Згідно із підпунктами 2.2.1, 2.2.2 пункту 2 розділу 2 статуту головними завданнями Закладу є:
- підготовка документів на виплату всіх видів соціальної допомоги, житлових субсидій у готівковій формі на придбання твердого та рідкого пічного палива і скрапленого газу, компенсаційних виплат інвалідам, виплат громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших грошових виплат (далі соціальна допомога, інші грошові виплати);
- здійснення контролю за правильністю призначення, перерахунку, нарахування й виплати всіх видів соціальної допомоги, інших грошових виплат.
26. Завдання та функції Закладу визначені підпунктом 6.1 розділу 6 статуту, зокрема, Заклад відповідно до покладених на нього завдань:
- 6.1.1: забезпечує виконання Конституції України, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України;
- 6.1.2: здійснює вхідний облік та контроль документів з питань призначення соціальної допомоги, інших грошових виплат, які надходять від структурних підрозділів з питань соціального захисту населення місцевих органів влади, підприємств, організації та установ;
- 6.1.3: перевіряє правильність визначення структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади на призначення соціальної допомоги, інших видів грошових виплат. Забезпечує оформлення виплатних документів та їх відправку на виплату відповідно до погоджених графіків;
- 6.1.5: вживає заходів щодо запобігання переплат і недоплат соціальної допомоги, інших видів грошових виплат спільно із від структурними підрозділами з питань соціального захисту населення місцевих органів влади;
- 6.1.8: проводить перерахунки розмірів грошової допомоги (в тому числі у зв`язку із індексацією), забезпечує своєчасну підготовку бухгалтерської та статистичної звітності з використанням уніфікованих програмних засобів
27. Наказом Департаменту соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації від 22.03.2019 № ОД-65/0/209-19 «Про передачу функцій» вирішено:
- структурним підрозділам з питань соціального захисту населення місцевих органів влади (список додається) передати функції з нарахування та здійснення соціальних виплат за КПКВК 2501150 до комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради;
- директору комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради здійснювати оплату видатків державного бюджету відповідно до вимог чинного законодавства; надавати звіти про використання коштів за КПКВК 2501150 до департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації в установлені терміни.
28. Згідно Мережі розпорядників та одержувачів коштів державного бюджету в 2020 році, Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації є розпорядником 2 рівня, Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради є розпорядником 3 рівня.
29. Наказом Міністерства соціальної політики України від 17.03.2020 № 216 затверджено «Паспорт бюджетної програми на 2020 рік Міністерства соціальної політики України за КПКВК 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі заслуги перед Батьківщиною».
30. Паспортом встановлені показники затрат за напрямком бюджетної програми, зокрема «розмір щорічної разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи», джерело – постанова Кабінету Міністрів України від 19.02.2020 № 112, загальний фонд 3160 грн, кількість осіб 45185.
31. 06.04.2020 Департаментом соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації затверджено Комунальному закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради», назва відомчої класифікації видатків 2501150 «Щорічна разова грошова допомога ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань та соціальна допомога особам, які мають особливі та особливі заслуги перед Батьківщиною»:
- кошторис на 2020 рік, план асигнувань загального фонду бюджету до кошторису на 2020 рік, розподіл показників зведених кошторисів, розподіл показників зведених планів асигнувань.
VІ. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
32. Законодавство України про статус ветеранів війни та їх соціальні гарантії складається з Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22.10.1993 № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) та інших актів законодавства України.
33. Відповідно до частини четвертої статті 2 Закону № 3551-XII нормативні акти органів державної влади і органів місцевого самоврядування, які обмежують права і пільги ветеранів війни, передбачені цим Законом, є недійсними.
34. Статтею 7 Закону № 3551-XII визначено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать особи з числа військовослужбовців діючої армії та флоту, партизанів, підпільників, працівників, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, одержаних під час захисту Батьківщини, виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків) чи пов`язаних з перебуванням на фронті, у партизанських загонах і з`єднаннях, підпільних організаціях і групах та інших формуваннях, визнаних такими законодавством України, в районі воєнних дій, на прифронтових дільницях залізниць, на спорудженні оборонних рубежів, військово-морських баз та аеродромів у період громадянської та Другої світової воєн або з участю в бойових діях у мирний час.
35. Пільги особам з інвалідністю внаслідок війни встановлені статтею 13 Закону № 3551-XII.
36. Статтю 13 Закону № 3551-XII доповнено частиною п`ятою згідно із Законом України від 25.12.1998 № 367-XIV:
- щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи - десять мінімальних пенсій за віком; II групи - вісім мінімальних пенсій за віком; III групи - сім мінімальних пенсій за віком.
37. Розділом ІІ Закону № 367-XIV визначено, що порядок виплати разової грошової допомоги ветеранам війни визначається Кабінетом Міністрів України, Кабінету Міністрів України щорічно у проекті Державного бюджету України передбачати цільові кошти, необхідні для виплати разової грошової допомоги ветеранам війни.
38. Пунктом 20 Розділу ІІ «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28.12.2007 № 107-VI у Закон № 3551-XII внесено зміни, зокрема підпунктом «б» підпункту 2 частину п`яту статті 13 викладено в такій редакції
- щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
39. Пунктом 2 Рішення Конституційного Суду України від 22.05.2008 № 10-рп/2008 справа № 1-28/2008 (справа щодо предмета та змісту закону про Державний бюджет України):
- визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення статті 67 розділу I, пунктів 2 - 4, 6 - 8, 10 - 18, підпункту 7 пункту 19, пунктів 20 - 22, 24 - 34, підпунктів 1 - 6, 8 - 12 пункту 35, пунктів 36 - 100 розділу II «Внесення змін до деяких законодавчих актів України» та пункту 3 розділу III «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України».
40. Розділ VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 № 2456-VI, який набрав чинності з 01.01.2011, згідно із підпунктом 5 пункту 63 розділу І Закону України «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо реформи міжбюджетних відносин» від 28.12.2014 № 79-VIII, який набрав чинності з 01.01.2015:
- доповнено пунктом 26, окремими положеннями якого, зокрема, установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
41. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 № 3-р/2020:
- визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування;
- окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
42. Відповідно до частини першої статті 17-1 Закону № 3551-XII щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення, через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
43. Військовослужбовцям, поліцейським, особам начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ України, особам начальницького і рядового складу Державної кримінально-виконавчої служби України, які проходять службу (крім пенсіонерів), виплата разової грошової допомоги здійснюється шляхом перерахування коштів органами праці та соціального захисту населення на спеціальні рахунки військових частин, установ і організацій за місцем їх служби (частина друга статті 17-1 Закону № 3551-XII).
44. Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги (частина 4 статті 17-1 Закону № 3551-XII).
45. Пунктом 1 Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» від 19.02.2020 №112 (далі - Постанова № 112) установлено:
- у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» (далі - грошова допомога), проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних, Київської міської державних адміністрацій (далі - регіональні органи соціального захисту населення), які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад (далі - районні органи соціального захисту населення), центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат);
- районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання) у таких розмірах:
-- особам з інвалідністю внаслідок війни та колишнім малолітнім (яким на момент ув`язнення не виповнилося 14 років) в`язням концентраційних таборів, гетто та інших місць примусового тримання, визнаним особами з інвалідністю внаслідок загального захворювання, трудового каліцтва та з інших причин: I групи 4120 гривень; II групи 3640 гривень; III групи 3160 гривень.
VІІ. ОЦІНКА СУДУ
щодо розміру допомоги
46. Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
47. Основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України (пункт 6 частини першої статті 92 Конституції України).
48. Відносини з приводу соціального захисту ветеранів війни як особливої окремої категорії громадян врегульовані, насамперед, приписами Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».
49. На момент нарахування і виплати у квітні 2020 року позивачу разової грошової допомоги діяла стаття 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 25.12.1998, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни ІІІ групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
50. Поряд із цим, законодавцем правовідносини щодо нарахування, виплати та розмірів разової грошової допомоги до 5 травня були з 01.01.2015 також врегульовані пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України.
51. Зокрема, вказаною нормою установлено, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону № 3551-ХІІ застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджету.
52. Таким чином, з 01.01.1999 згідно із розділом ІІ Закону № 367-XIV Кабінету Міністрів України були делеговані повноваження встановлювати порядок, а з 01.01.2015 згідно із пунктом 26 розділу VI Бюджетного кодексу України - порядок та розмір виплати разової грошової допомоги до 5 травня.
53. Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову № 112, якою, зокрема, встановлено у 2020 році виплату до 5 травня разової грошової допомоги, передбаченої Законом № 3551-XII, особам з інвалідністю внаслідок війни IIІ групи у розмірі 3160 грн.
54. Рішенням Конституційного Суду України від 27.02.2020 у справі 1-247/2018 (3393/18) визнано таким, що не відповідає Конституції України, окреме положення пункту 26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.
55. При цьому, норми будь-яких підзаконних нормативно-правових актів, у тому числі і постанов Кабінету Міністрів України, на які посилається відповідач, не можуть змінювати приписів Закону № 3551-ХІІ.
56. Вища юридична сила закону полягає у тому, що всі підзаконні нормативно-правові акти приймаються на основі законів та за своїм змістом не повинні суперечити їм. Підпорядкованість таких актів законам закріплена у положеннях Конституції України. У випадку суперечності норм підзаконного акта нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.
57. Таким чином, з 27.02.2020 позивач набув право на соціальне забезпечення відповідно до статті 13 Закону № 3551-XII, яка передбачала виплату разової грошової допомоги до 5 травня як особі з інвалідністю внаслідок війни III групи у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
58. В розглянутому спорі судом встановлено, що позивач має статус особи з інвалідністю внаслідок війни IIІ групи, фактично виплаченою є сума допомоги у розмірі 3160 грн.
59. Щодо розміру спірної виплати, суд зазначає, що частиною першою та четвертою статті 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. Мінімальний розмір пенсії за віком, встановлений частинами першою - третьою цієї статті, застосовується виключно для визначення розмірів пенсій, призначених згідно з цим Законом.
60. Поряд із цим, статтею 2 Закону України «Про прожитковий мінімум» визначено, що прожитковий мінімум застосовується, зокрема, для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком, визначення розмірів соціальної допомоги, та інших соціальних виплат виходячи з вимог Конституції України та законів України, а статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» установлено у 2020 році прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01.01.2020 у розмірі 1638 грн.
61. Розмір щорічної разової грошової допомоги особам з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи у 2020 році становить 11466 грн (1638 грн х 7), фактично позивачу виплачено 3160 грн.
62. Чинним законодавством інших норм та правил щодо визначення розміру мінімальної пенсії за віком не встановлено.
щодо порядку виплати
63. Визначений на 2020 рік Кабінетом Міністрів України порядок передбачає, що виплату грошової допомоги до 5 травня проводить Міністерство соціальної політики шляхом перерахування коштів на зазначені цілі структурним підрозділам з питань соціального захисту населення обласних державних адміністрацій, які розподіляють їх між структурними підрозділами з питань соціального захисту населення (районні органи соціального захисту населення) та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат що відповідають вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України (далі - центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат).
64. При цьому, районні органи соціального захисту населення, центри по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат перераховують кошти через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян за місцем отримання пенсії (особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання).
65. Таким чином, виплата допомоги здійснюється: районними органами соціального захисту населення та центрами по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, саме вказані особи уповноважені на виплату допомоги через відділення зв`язку або установи банків на особові рахунки громадян.
66. Судом встановлено, що виплату щорічної разової грошової допомоги позивачу, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у квітні 2020 року здійснив Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради (як такий, що відповідає вимогам пункту 47 частини першої статті 2 Бюджетного кодексу України та є розпорядником коштів нижчого рівня) направивши кошти на картковий рахунок позивача.
67. Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що саме Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» допущена протиправна бездіяльність щодо виплати позивачу у 2020 році щорічної разової грошової допомоги у меншому розмірі, ніж передбачено статтею 13 Закону № 3551-XII, який зобов`язаний завершити процедуру проведення розрахунків шляхом виплати у повному розмірі разової грошової допомоги до 5 травня.
68. Таким чином, суд вважає, що права позивача були порушені Комунальним закладом «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради, якій у спірних правовідносинах діяв на виконання Постанови № 112.
69. Надаючи оцінку доводам комунального закладу, що останній не є тим органом, який здійснював нарахування та виплату позивачеві спірної суми, суд виходить із того, що Департамент, як регіональний орган соціального захисту населення, в порядку розподілення коштів перерахував кошти для проведення виплат саме комунальному закладу, останній одержавши списки осіб, які мають право на одержання у 2020 році разової грошової допомоги до 5 травня, здійснив спірну виплату у меншому, ніж передбачено законом розмірі.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
70. З системного аналізу матеріалів справи та наведених норм законодавства, із врахуванням правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку, що заявлений позов підлягає задоволенню повністю.
71. При розгляді цієї справи судом враховано правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні від 29.09.2020 у зразковій справі № 440/2722/20, залишеним без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 13.01.2021.
72. Позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 8 частини першої статті 5 Закону України «Про судовий збір».
щодо витрат на професійну правничу допомогу
73. Позивачем заявлено клопотання про стягнення судових витрат на професійну правничу допомогу в сумі 2000 грн.
74. Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (частина перша статті 132 КАС України).
75. Відповідно до пункту 1 частини третьої статті 132 КАС України до витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.
76. Пунктом 1 частини третьої статті 134 КАС України встановлено, що для цілей розподілу судових витрат: розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою.
77. Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
78. Згідно із статтею 30 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.
79. З матеріалів справи вбачається, що 04.01.2021 між ОСОБА_2 (Адвокат) та ОСОБА_1 (Клієнт) укладено договір № 143/21-ДОАС про надання кваліфікованої правової допомоги (юридичних послуг), відповідно до якого:
- пункт 1: Адвокат зобов`язується надати правову допомогу (юридичні послуги) для захисту прав та законних інтересів Клієнта як особи з інвалідністю ІІІ групи в наслідок війни при підготовці і розгляді в судах адміністративної юрисдикції, у тому числі – Дніпропетровському окружному адміністративному суді справи у спірних взаємовідносинах із Міністерством соціальної політики України, Департаментом соціального захисту Дніпропетровської ОДА, Центральним Управлінням СЗН м. Дніпра у зв`язку із невиплатою у 2020 році передбаченого Законом розміру щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня, необхідності покладення судом обов`язку здійснити її перерахунок, а Клієнт зобов`язується сплатити Адвокату гонорар за надані послуги у порядку та розмірах, що визначені цим договором;
- пункт 3: сторони обумовили розмір гонорару Адвоката і порядок його сплати у фіксованій сумі 2000 грн, що авансується Клієнтом протягом 3-х банківських днів з дня укладення цього договору – для опрацювання Адвокатом матеріалів позовної заяви перед її поданням. На підтвердження факту отримання оплати Адвокат видає Клієнту квитанцію до прибуткового ордеру (або розписку) – у разі оплати готівковими коштами.
80. 05.01.2021 складено акт приймання-здачі виконаних робіт (наданих послуг), відповідно до якого виконані наступні юридичні послуги:
1) збір первинної інформації, аналіз отриманих документів – 4 години;
2) правові консультації Клієнта у зв`язку із порушенням права – 2 години;
3) аналіз судової практики в аналогічних адміністративних справах Дніпропетровського окружного адміністративного суду, Третього апеляційного адміністративного суду, Верховного Суду у складі КАС України – 4 години;
4) підготовка позовної заяви до адміністративного суду – 2 години;
- всього 12 годин.
81. Адвокат підтвердив факт отримання від Клієнта авансової оплати гонорару у розмірі 2000 грн готівковими коштами. Клієнт підтвердив отримання від Адвоката квитанції до приходного ордеру від 05.01.2021 № 143/21-ДОАС.
82. На підтвердження оплати гонорару адвокату до матеріалів справи надано квитанцію до прибуткового касового ордену на суму 2000 грн від 01.01.2021 № 143/21-ДОАС, підстава: договір № 143/21-ДОАС.
83. Відповідно до висновків Верховного Суду, викладених зокрема у постанові від 16.04.2020 у справі № 727/4597/19, адвокат може видати клієнту на його вимогу складений в довільній формі документ (квитанція, довідка, тощо) який буде підтверджувати факт отримання коштів від клієнта. При цьому, статтею 134 КАС України не визначено конкретної форми документу, що надається до суду для підтвердження здійснення оплати витрат на оплату послуг адвоката.
84. Наданим договором про надання кваліфікованої правової допомоги (юридичних послуг) гонорар встановлено у фіксованому розмірі.
85. Відповідач не заявив заперечень проти розміру витрат на професійну правничу допомогу, заявлених позивачем.
86. Відповідно до практики Європейського суду з прав людини, про що, зокрема, зазначено у рішеннях від 26.02.2015 у справі «Баришевський проти України», від 10.12.2009 у справі «Гімайдуліна і інших проти України», від 12.10.2006 у справі «Двойних проти України», від 30.03.2004 у справі «Меріт проти України», заявник має право на відшкодування судових та інших витрат лише у разі, якщо доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їх розмір обґрунтованим.
87. Розглянута справа є нескладною, однак, навіть у справах незначної складності особа не може бути обмежена у можливості звернутися за правовою допомогою, у тому числі розраховуючи на компенсацію витрат на професійну правничу допомогу.
88. Разом з тим, вона не може розраховувати, що сума витрачених коштів буде їй відшкодована судом у повному обсязі без урахування вищевказаних обставин.
89. Суд зазначає, що у розглянутому випадку не можна вважати, що при встановленні фіксованого гонорару у розмірі 2000 грн була врахована складність справи та її істотні обставини.
90. Зокрема, розглянута справа є нескладною, відповідає ознакам типової справи, судове засідання у справі не проводилось, позов складений на чотирьох аркушах, предмет спору є немайновим, наслідком реалізації захищеного права позивача, останній одержить доплату щорічної допомоги у розмірі 8304 грн, а сума гонорару у розмірі 2000 грн є чвертю від очікуваного результату захисту права.
91. Таким чином, розмір гонорару адвоката, що підлягає сплаті згідно договору не є співмірним із складністю справи, витратами адвоката на участь при представництві інтересів позивача, та вартість такої допомоги на думку суду є необґрунтованою та завищеною.
92. Статтею 139 КАС визначено критерії, керуючись якими суд (за клопотанням сторони або з власної ініціативи) може не розподіляти такі витрати повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення, а натомість покласти їх на сторону, на користь якої ухвалено рішення.
93. При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.
94. Отже, якщо суд встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним, він має право не розподіляти витрати на професійну правничу допомогу повністю або частково на сторону, не на користь якої ухвалено рішення.
95. Суд вважає із врахуванням складності цієї справи, її істотних обставин, ціни позову, наданого адвокатом обсягу правової допомоги, а також порядку у якому розглянута справа, співмірними витрати на професійну правничу допомогу у цій справі у розмірі 500 грн.
96. Керуючись статтями 132, 134, 139, 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
97. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_3 ; АДРЕСА_1 ) до Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» (код ЄДРПОУ 42643875; вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Департамент соціального захисту населення Дніпропетровської обласної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 25946540; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094), про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити повністю.
98. Визнати протиправною бездіяльність Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до 5 травня у 2020 році у розмірі семи мінімальних пенсій за віком.
99. Зобов`язати Комунальний заклад «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» нарахувати та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну разову грошову допомогу до 5 травня за 2020 рік, як особі з інвалідністю внаслідок війни ІІІ групи, у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, з урахуванням раніше виплачених сум.
100. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Комунального закладу «Центр здійснення соціальних виплат та надання інформаційно-консультативної допомоги з питань соціального захисту населення» Дніпропетровської обласної ради» понесені судові витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 500 грн.
101. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба