Рішення № 97906127, 25.06.2021, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
160/5201/21
Номер документу
97906127
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 червня 2021 рокуСправа № 160/5201/21

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

І. ПРОЦЕДУРА

1. 06.04.2021 засобами поштового зв`язку від ОСОБА_1 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про:

- визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати наступні періоди роботи ОСОБА_1 , як такі, що дають право на пільгову пенсію за Списком № 2:

-- з 01.07.1991 по 16.01.2006 у Житлово-комунальній конторі № 29 на посаді електрогазозварник (3-го та 4-го розряду);

-- з 17.01.2006 по 16.03.2008 у Комунальному житловому підприємстві № 24 на дільниці № 3/1 на посаді електрогазозварник 4-го розряду;

-- з 01.06.2010 по 03.05.2012 у Комунальному підприємстві «Житлово-експлуатаційна організація № 14» на дільниці № 5 на посаді електрогазозварник (4-го розряду);

-- з 04.05.2012 по 30.04.2019 у ТОВ «Уют-2011» на посаді електрогазозварник 4-го розряду;

-- з 01.05.2019 по 01.11.2019 у ТОВ «Моналіт-техно» на посаді електрогазозварник;

-- з 01.11.2019 по теперішній час у ТОВ «Уют-2011» на посаді електрогазозварник;

- зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з часу першочергового звернення, а саме з 13.01.2021.

2. Ухвалою суду від 12.04.2021 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.

3. 21.04.2021 засобами поштового зв`язку до суду надійшов направлений позивачем на виконання вимог суду уточнений адміністративний позов, у якому викладений наступний зміст позовних вимог:

- визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, які викладені у формі рішення № 15 від 04.02.2021 Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 з часу першочергового звернення, а саме з 13.01.2021.

4. Ухвалою суду від 05.05.2021 прийнято позов до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні); відповідачу встановлено строк для подання відзиву на позовну заяву та витребуваних судом доказів.

5. 08.06.2021 засобами поштового зв`язку від відповідача надійшов відзив на позовну заяву з доказом його направлення позивачу, надано витребувані судом докази.

ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА

6. Позивач має трудовий стаж, що становить понад 37 років, з яких 29 років стажу, що дає право на отримання пільгової пенсії за Списком № 2.

7. Досягнувши пенсійного віку, 13.01.2021 позивач звернувся до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про призначення пенсії та нарахування пенсії на пільгових умовах за Списком № 2.

8. Рішенням Комісії у призначенні пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 відмовлено та зараховано до пільгового стажу за Списком № 2 лише період з 01.07.1991 по 22.08.1992.

9. Позивач вважає дії відповідача щодо не зарахування всього стажу роботи за Списком № 2 та відмови у призначенні пенсії за Списком № 2 – протиправними.

ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА

10. Відповідач проти позову заперечив повністю, зазначив, що законодавством передбачено спеціальний порядок призначення пенсії, який передбачає дві обов`язкові складові – звернення особи з відповідною заявою про призначення пенсії, до якої долучені відповідні документи та прийняття органами ПФУ відповідного рішення за наслідками розгляду заяви та всіх поданих документів.

11. Позивач у справі звернувся до відповідача не з заявою про призначення пенсії, а просив розглянути заяву про підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах.

12. Станом на дату подання відзиву на позовну заяву позивач до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області у встановленому законодавством порядку не звернувся, відповідно, рішення про відмову в призначенні пенсії на пільгових умовах не приймалось, а отже позовні вимоги є безпідставними та передчасними.

ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

13. 13.01.2021 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернувся до Відділу обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області із заявою про підтвердження стажу роботи.

14. Для підтвердження стажу роботи позивачем подано наступні документи:

1) довідку з Єдиного державного реєстру про ліквідацію підприємства, установи, організації без визначення правонаступника;

2) трудову книжку;

3) документи, видані архівними установами: довідки про заробітну плату, копію документів про проведення атестації робочих місць; копію документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності – довідка про їх відсутність).

15. Розглянувши подану заяву, Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області прийнято рішення від 04.02.2021 № 15, в якому, зокрема, встановлено наступне:

- згідно трудової книжки ОСОБА_1 працював у Житлово-комунальній конторі № 29 (яка перейменована у Комунально-житлове підприємство № 29) з 09.11.1989 по 30.06.1991 слюсарем-сантехніком 2 розряду, з 01.07.1991 по 16.01.2006 електрогазозварником 3 розряду;

- в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, а саме не зазначено, що заявник працював на посадах передбачених Списками повний робочий день;

- в довідках архівного відділу Криворізької міської ради від 05.01.2021 № К-2907 зазначено, що в особових картках звільнених працівників ЖКК № 29 значиться ОСОБА_1 : з 09.11.1989 (наказ без дати № 228) слюсарем-сантехніком 3 розряду дільниці № 4, з 01.07.1991 (наказ без дати № 84-к) електрогазозварником 4 розряду дільниць № 2, № 3, з звільнений – дата не зазначена (наказ від 16.01.2006 № 54);

- накази з кадрових питань (особового складу), документи щодо атестації робочих місць на зберігання до архівного відділу не надходили;

- у відомостях нарахування заробітної плати заявник значиться з липня 1991 року по червень 2000 року (довідки від 05.01.2021 № К-2906, № К-2907);

- наказ про результати атестації робочих місць по ЖКК № 29 на розгляд Комісії не надано;

- слюсарі-сантехніки ЖКК правом пільгового пенсійного забезпечення не користуються;

- Комісією прийнято рішення підтвердити період роботи з 01.07.1991 по 22.08.1992 для зарахування до пільгового стажу за Списком № 2.

16. Листом від 12.02.2021 № 0400-010304-8/21409 ГУ ПФУ в Дніпропетровській області повідомило позивача, що документи були розглянуті на Комісії з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років та направило копію рішення.

V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН

щодо призначення пенсії

17. Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

18. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

19. Відповідно до пункту 6 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються, зокрема, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.

20. Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-ІV (далі – Закон № 1058-ІV), який набрав законної сили з 01.01.2004.

21. Статтею 8 Закону № 1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

22. Відповідно до частини першої статті 114 Закону № 1058-ІV право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.

23. Відповідно до підпункту другого частини другої статті 114 Закону № 1058-IV працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.

24. Працівникам, які не мають стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, передбаченого абзацом першим цього пункту, але мають не менше половини стажу на зазначених роботах, за наявності передбаченого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім цього пункту відповідного страхового стажу пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого абзацом першим частини першої статті 26 цього Закону: чоловікам - на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи.

25. Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону № 1058-ІV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.

26. За правилами статті 44 Закону № 1058-IV заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.

27. Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина 5 статті 45 Закону № 1058-IV).

28. Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій урегульовано «Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (у редакції постанови правління Пенсійного фонду України № 13-1 07.07.2014) (далі – Порядок № 22-1).

щодо підтвердження періодів роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах

29. Згідно до статті 62 Закону № 1788-XII основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

30. Відповідно до пункту першого «Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній», затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 637 від 12.08.1993 (далі – Порядок № 637) основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

31. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

32. Згідно із пунктом другим Порядку № 637 у разі коли документи про трудовий стаж не збереглися, підтвердження трудового стажу здійснюється органами Пенсійного фонду на підставі показань свідків.

33. Відповідно до пункту 20 Порядку № 637 у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.

34. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

35. У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

36. «Порядок підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років», затверджений постановою Правління Пенсійного фонду України № 18-1 10.11.2006 (далі - Порядок № 18-1, у редакції чинній на момент звернення позивача із заявою) визначає механізм підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремої категорії працівників у разі ліквідації підприємства, установи та організації без визначення правонаступника.

37. Відповідно до пункту 2 Порядку № 18-1 дія цього Порядку поширюється на осіб, які працювали на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, а також на осіб, яким призначено пенсію до набрання чинності цим Порядком (далі - робота, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років).

38. Згідно із пунктом 3 Порядку № 18-1 підтвердження періодів роботи, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - підтвердження стажу роботи), здійснюється комісіями з питань підтвердження стажу роботи на посадах, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років (далі - Комісії).

39. Рішення про результати розгляду заяви (додаток 2) приймається більшістю голосів членів Комісії, присутніх на засіданні, підписується головою або його заступником. Рішення про результати розгляду заяви набуває чинності з моменту прийняття рішення (пункт 10 Порядку № 18-1).

40. Пунктом 11 Порядку № 18-1 встановлено, що для підтвердження стажу роботи заявник подає до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь за місцем проживання (реєстрації) такі документи:

1) заяву про підтвердження стажу роботи;

2) документи, які підтверджують факт припинення підприємства, установи, організації в результаті їх ліквідації (у тому числі архівні) - щодо підприємств, установ, організацій, ліквідованих до 01.07.2004 та/або щодо яких відсутні дані про проведення реєстраційних дій в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (далі - Єдиний державний реєстр);

3) трудову книжку;

4) документи, видані архівними установами, зокрема:

а) довідку про заробітну плату;

б) копії документів про проведення атестації робочих місць;

в) копії документів про переведення на іншу роботу, на роботу з неповним робочим днем, надання відпусток без збереження заробітної плати (у разі відсутності - довідка про їх відсутність).

У разі необхідності заявник може подавати інші документи, які можуть підтверджувати виконання робіт, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років.

41. Відповідно до пункту 13 Порядку № 18-1 Управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднані управління приймають документи, необхідні для підтвердження стажу роботи, перевіряють правильність їх оформлення, відповідність викладених у них відомостей про заявника даним паспорта та документам про стаж, фіксують та засвідчують виявлені розбіжності та не пізніше трьох робочих днів з дня надходження заяви про підтвердження стажу роботи направляють до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі.

42. Згідно із пунктом 15 Порядку № 18-1 Комісії розглядають заяви про підтвердження стажу роботи, на бажання заявника, у його присутності або в присутності його законного представника, або представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально. Комісії приймають рішення щодо підтвердження стажу роботи або про відмову в його підтвердженні та не пізніше п`яти робочих днів з дня його прийняття направляють до управління Пенсійного фонду України в районі, місті, районі у місті, об`єднаних управлінь, а також повідомляють заявника про прийняте рішення.

43. Рішення Комісій можуть бути оскаржені в Пенсійному фонді України або в судовому порядку.

VІ. ОЦІНКА СУДУ

44. Право на соціальний захист, що включає право на забезпечення у старості, гарантоване громадянам України частиною першою статті 46 Конституції України.

45. Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

46. Відповідно до частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

47. За приписами статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

48. Кожна особа, яка звернулася за судовим захистом, розпоряджається своїми вимогами на свій розсуд, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

49. Позивач, надавши уточнену позовну заяву, на виконання вимог ухвали суду від 12.04.2021 просив суд визнати неправомірними дії ГУ ПФУ в Дніпропетровській області щодо відмови у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, які викладені у формі рішення № 15 від 04.02.2021 Комісією при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області

50. Обов`язковою ознакою дій суб`єкта владних повноважень, які можуть бути оскаржені до суду, є те, що вони безпосередньо породжують певні правові наслідки для суб`єктів таких правовідносин і мають обов`язковий характер.

51. Отже, предметом оскарження є дії суб`єкта владних повноважень, якщо вони обмежують чи порушують права чи законні інтереси особи.

52. Дії по відмові у призначенні пенсії є складовою частиною прийняття рішення про таку відмову.

53. Суд зазначає, що пенсія призначається органами Пенсійного фонду на підставі заяви про призначення пенсії.

54. З матеріалів справи вбачається, що позивачем до Відділу обслуговування громадян № 17 (сервісний центр) управління обслуговування громадян ГУ ПФУ в Дніпропетровській області подано заяву від 13.01.2021 про підтвердження стажу роботи.

55. Доказів подання позивачем заяви про призначення пенсії на пільгових умовах за Списком № 2 суду не надано.

56. Оскільки, судом не встановлено та матеріалами справи не підтверджено звернення позивача до органу Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2, відповідно дій по відмові у призначенні пенсії не вчинялось.

57. Крім того, суд звертає увагу, що оскаржуване позивачем рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.02.2021 № 15 про результати розгляду заяви не є рішенням про відмову у призначенні пенсії, оскільки основним завданням Комісії є розгляд заяв про підтвердження стажу роботи та прийняття за результатами їх розгляду рішень про підтвердження (відмову в підтвердженні) стажу роботи (пункт 6 Порядку № 18-1).

щодо рішення від 04.02.2021 № 15

58. Відповідно до пункту 2 розділу 4 Указу Президента України «Про Концепцію вдосконалення судівництва для утвердження справедливого суду в Україні відповідно до європейських стандартів» від 10.05.2006 № 361/2006 адміністративне судочинство спрямоване на захист прав особи у публічно-правових відносинах від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

59. За своїм статусом у суспільстві учасники таких правовідносин перебувають у нерівних умовах, тому адміністративний суд має вжити всіх передбачених законом заходів, щоб захистити порушені органом влади права особи, в тому числі збирати докази з власної ініціативи, виходити за межі вимог сторін тією мірою, наскільки це необхідно для повного захисту прав особи.

60. Позивач звернувся із заявою від 13.01.2021 про підтвердження стажу роботи та Комісією розглянуто питання щодо підтвердження стажу роботу з 09.11.1989 по 30.06.1991 та з 01.07.1991 по 16.01.2006, що вбачається з прийнятого за наслідками розгляду такої заяви рішення Комісії від 04.02.2021 № 15.

61. Зазначеним рішенням підтверджено період роботи з 01.07.1991 по 22.08.1992 для зарахування до пільгового стажу за Списком № 2.

62. Не зарахувавши інші періоди Комісією зазначено наступне:

- наказ про результати атестації робочих місць по ЖКК № 29 на розгляд Комісії не надано;

- слюсарі-сантехніки ЖКК правом пільгового пенсійного забезпечення не користуються.

63. З трудової книжки НОМЕР_1 вбачається, що позивач:

- запис № 3: 31.03.1987 прийнятий слюсарем-сантехніком другого розряду до Житлово-експлуатаційної контори № 29;

- запис № 4: 09.11.1989 присвоєно третій розряд слюсаря-сантехніка;

- Житлово-експлуатаційна контора № 29 перейменована у Житлово-комунальну контору № 29 з 01.01.1990;

- запис № 5: 01.07.1991 переведений електрогазозварником 3 розряду;

- запис № 6: 01.10.1993 присвоєно 4 розряд;

- запис № 7: 03.05.1995 атестацію робочого місця для пільгового пенсійного забезпечення пройшов, наказ від 03.05.1995 № 75;

- Житлово-комунальна контора № 29 перейменована у Комунально-житлове підприємство № 29 з 28.12.2000;

- запис № 8: 16.01.2006 звільнений по переводу в КЖП № 24 (пункт 5 статті 36 КЗпП України).

64. Суд звертає увагу, що постановою Ради Міністрів СРСР та в подальшому постановами Кабінету Міністрів України затверджені Списки виробництв, цехів, професій і посад, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах:

- Список № 1 виробництв, цехів, професій і посад на підземних роботах, на роботах з шкідливими умовами праці і в гарячих цехах, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах;

- Список № 2 виробництв, цехів, професій і посад з важкими умовами праці, робота в яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах і в пільгових розмірах.

65. Вказані списки складені по виробничому принципу, кожному розділу і підрозділу відповідає відповідне виробництво або конкретний вид робіт.

66. Тому, право на пільгову пенсію визначається в залежності від того, в якому виробництві або на яких роботах був зайнятий той чи інший працівник.

67. Визначальним фактором є зайнятості робітника на виробництві або на виконанні окремих робіт, передбачених Списками.

68. Згідно із пунктом 3 Порядку № 383 при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992.

69. Список № 2, затверджений постановою Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 № 1173 містить розділ «XXXIII. Загальні професії», однак зазначений розділ не містить посади (професії) слюсар-сантехнік. Також зазначена посада (професія) не міститься у Списку № 2 розділу «ХХХІІІ Загальні професії», який затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10, та Списку № 2, затвердженому постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36.

70. У Списку № 2, затвердженому постановами Кабінету Міністрів України від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 у розділі «XXXIII. Загальні професії», наявна професія слюсарів-мотористів аварійних груп, постійно зайнятих на підземних каналізаційних мережах.

71. Наданими позивачем документами не підтверджується робота на посаді слюсаря-моториста аварійних груп, постійно зайнятих на підземних каналізаційних мережах, у зв`язку із чим підстави для задоволення позову у частині зарахування періоду роботи з 09.11.1989 по 30.06.1991 до пільгового, відсутні.

72. Поряд із викладеним, матеріалами справи встановлено та сторонами не заперечується, що посада електрогазозварника, на якій працював позивач, відноситься до Списку № 2, розділ Загальні професії.

73. У Списку № 2, затвердженому постановами Кабінету Міністрів України від 26.01.1991 № 10, від 11.03.1994 № 162, від 16.01.2003 № 36 міститься розділ «XXXIII. Загальні професії», в якому визначено професію:

- електрогазозварники, зайняті на різанні і ручної зварюванні, на напівавтоматичних машинах, а також на автоматичних машинах із застосуванням флюсів, що містять шкідливі речовини не нижче 3 класу небезпеки;

- електрозварники ручного зварювання.

74. Суд звертає увагу, що Комісією зараховано до Списку № 2 період роботи з 01.07.1991 по 22.08.1992, оскільки у зазначений період відсутня необхідність проходження атестації робочих місць.

75. Трудова книжка позивача містить інформацію про атестацію робочого місця для пільгового пенсійного забезпечення, наказ від 03.05.1995 № 75.

76. Не зазначення у трудовій книжці списку, за яким атестовано посаду (професію) позивача не може спростовувати наявність права на пільгове пенсійне забезпечення.

77. За правилами пункту 4.2 «Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах», затвердженому наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 № 383 результати атестації (як вперше проведеної, так і чергової) застосовуються при обчисленні стажу, який дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, впродовж 5 років після затвердження її результатів, за умови, якщо впродовж цього часу на даному підприємстві не змінювались докорінно умов і характер праці (виробництво, робота, робоче місце), що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.

78. У довідці від 05.01.2021 № К-2907, яка була досліджена Комісією, зокрема зазначено, що накази з кадрових питань (особового складу), документи щодо атестації робочих місць на зберігання до архівного відділу не надходили.

79. Отже, позивачем подані усі можливі та наявні документи, з метою підтвердження стажу роботи.

80. Відсутність додаткових документів, на підставі яких можливе підтвердження пільгового стажу позивача та не передача таких документів до архіву Комунально-житловим підприємством № 29, не може спростовувати наявність у позивача періоду роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2.

81. Крім того, після зарахованого Комісією періоду роботи до Списку № 2 продовжив працювати за професією електрогазозварника на тому ж самому підприємстві.

щодо зобов`язання вчинити певні дії

82. Згідно зі статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, яка ратифікована Законом № 475/97-ВР від 17.07.1997 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

83. З метою ефективного та повного захисту прав позивача, суд відповідно до частини другої статті 9 КАС України виходить за межі позовних вимог та зобов`язує відповідача зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 23.08.1992 по 16.01.2006 до пільгового стажу за Списком № 2.

84. Зобов`язуючи відповідача вчинити певні дії, суд виходив із того, що позивачем було надано усі можливі та наявні документи, з метою підтвердження стажу роботи, та з урахуванням того, що посада (професія) позивача «електрогазозварник» відноситься до Списку № 2 розділу «XXXIII. Загальні професії».

85. При цьому, вимоги позивача про призначення пенсії на пільгових умовах - не підлягають задоволенню, оскільки є передчасними та заявленими на майбутнє, коли як судовому захисту підлягають лише порушені права.

VІІ. ВИСНОВОК СУДУ

86. Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, у тому числі із виходом за межі позовних вимог, оскільки це необхідне для повного захисту прав позивача, із присудженням на користь позивача понесених судових витрат на сплату судового збору за подання позову немайнового характеру.

87. Надаючи оцінку заявленому клопотанню про присудження на користь позивача витрат на професійну правничу допомогу, суд зазначає про відсутність підстав для його задоволення на час розгляду справи по суті з огляду на відсутність належних доказів на підтвердження їх понесення.

88. Керуючись статтями 241-246, 263 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

89. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 ; код НОМЕР_2 ; АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ 21910427; вул. Набережна Перемоги, 26, м. Дніпро, 49094) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити частково.

90. Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії при Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про результати розгляду заяви від 04.02.2021 № 15 в частині висновку про незарахування періоду роботи з 23.08.1992 по 16.01.2006 до пільгового на підставі наданих документів.

91. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 період роботи з 23.08.1992 по 16.01.2006 до пільгового стажу за Списком № 2.

92. В іншій частині позовних вимог - відмовити.

93. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області судовий збір у розмірі 908 грн.

94. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.

Суддя І.О. Верба