
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 червня 2021 рокуСправа № 160/10055/20
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Верба І.О., розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
І. ПРОЦЕДУРА
1. 25.08.2020 Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу у розмірі 87835,72 грн.
2. 28.08.2020 судом з метою встановлення місця проживання відповідача здійснено запит до відділу обліку та моніторингу інформації Головного управління Державної міграційної служби України в Дніпропетровській області.
3. 28.09.2020 засобами поштового зв`язку надійшли відомості адресно-довідкового підрозділу ГУДМС, УДМС України в Дніпропетровській області, відповідно до яких ОСОБА_1 зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 .
4. Ухвалою від 02.10.2020 позовну заяву залишено без руху із наданням строку для усунення недоліків.
5. 20.10.2020 на виконання вимог суду позивачем подано клопотання про долучення до матеріалів справи вимогу про сплату боргу із доказами її направлення відповідачу.
6. Ухвалою від 23.10.2020 прийнято адміністративний позов до розгляду, відкрито провадження у справі, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
7. Ухвала про відкриття провадження направлена на зареєстровану адресу ОСОБА_1 : АДРЕСА_2 .
8. Ухвалою від 31.03.2021 вирішено направити повторно ОСОБА_1 копію ухвали суду від 23.10.2020 та копію позовної заяви з додатками.
9. З підстав неповернення до суду поштових відправлень та відсутності відомостей щодо їх вручення адресату судом направлений запит за вих. № 28210/21 від 21.05.2021 Дніпропетровській дирекції Українського державного підприємства «Укрпошта».
10. Поштові конверти, направлені на адресу позивача, 07.06.2021 та 11.06.2021 повернуто до суду зворотно, причина повернення: «за закінченням терміну зберігання», тобто з незалежних від суду причин.
11. Оскільки до матеріалів справи долучені всі необхідні документи та судом вжиті всі можливі заходи з метою повідомлення сторін про розгляд справи, із урахуванням правових висновків Верховного Суду, наведених у постанові від 16.12.2020 у справі № 120/4080/19-а, суд перейшов до розгляду справи по суті.
ІІ. ДОВОДИ ПОЗИВАЧА
12. Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звернулось до суду, оскільки, відповідач має податковий борг перед бюджетом, який у добровільному порядку не сплачує.
ІІІ. ДОВОДИ ВІДПОВІДАЧА
13. Відповідач заяв по суті спору не надав.
ІV. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
14. ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) перебуває на обліку в ГУ ДПС у Дніпропетровській області як платник податків.
15. В інтегрованих картках платника обліковується податковий борг у розмірі всього 87835,72 грн, у тому числі по: податку на доходи фізичних осіб в сумі 67605,18 грн, військовому збору в сумі 20230,54 грн.
16. Заявлена контролюючим органом до стягнення сума боргу виникла на підставі:
1) по податку на доходи фізичних осіб в сумі 67605,18 грн:
- податкового повідомлення-рішення від 01.11.2018 № 0560141304 на суму 63250,06 грн (50464,05 грн за податковими зобов`язаннями, 12616,01 грн за штрафними (фінансовими) санкціями). Рішення прийнято на підставі акту від 05.10.2018 № 59314/04-36-13-04/ НОМЕР_2 . Строк сплати 28.12.2018;
- податкового повідомлення-рішення від 01.11.2018 № 0560181304 на суму 170 грн за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафом). Рішення прийнято на підставі акту від 05.10.2018 № 59314/04-36-13-04/ НОМЕР_2 . Строк сплати 28.12.2018;
- 28.12.2019 контролюючим органом на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховано пеню за період з 31.07.2018 по 27.12.2018 в сумі 4355,12 грн;
2) по військовому збору в сумі 20230,54 грн:
- податкового повідомлення-рішення від 01.11.2018 № 0560191304 на суму 18924,01 грн (15139,21 грн за податковими зобов`язаннями, 3784,80 грн за штрафними (фінансовими) санкціями). Рішення прийнято на підставі акту від 05.10.2018 № 59314/04-36-13-04/ НОМЕР_2 . Строк сплати 28.12.2018;
- 28.12.2019 контролюючим органом на підставі підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховано пеню за період з 31.07.2018 по 27.12.2018 в сумі 1306,53 грн.
17. Зазначені вище податкові повідомлення-рішення були направлені на адресу платника податків поштою, проте конверт повернуто зворотно до контролюючого органу у зв`язку із неврученням адресату.
18. За наявності у відповідача податкового боргу ГУ ДПС у Дніпропетровській області сформовано та направлено ОСОБА_1 податкову вимогу від 08.01.2019 № 1571-53, згідно якої сума податкового боргу станом на 07.01.2019 становить 87835,72 грн, у тому числі: 65603,26 грн – основний платіж, 16570,81 грн – штрафні (фінансові) санкції (штрафи), 5661,65 грн – пеня.
V. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН
19. Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 ПК України податковий борг це сума грошового зобов`язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов`язання.
20. Пунктом 54.5 статті 54 ПК України визначено, що якщо згідно з нормами цієї статті сума грошового зобов`язання розраховується контролюючим органом, платник податків не несе відповідальності за своєчасність, достовірність і повноту нарахування такої суми, проте несе відповідальність за своєчасне та повне погашення нарахованого узгодженого грошового зобов`язання і має право оскаржити зазначену суму в порядку, встановленому цим Кодексом.
21. Згідно положень підпунктів 53.3.2, 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 ПК України контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити суму грошових зобов`язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо:
- 54.3.2. дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення об`єкта оподаткування податком на прибуток або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, або завищення суми податку на доходи фізичних осіб, що підлягає поверненню з бюджету у зв`язку із використанням платником податку права на податкову знижку, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках;
- 54.3.3. згідно з податковим та іншим законодавством особою, відповідальною за нарахування сум податкових зобов`язань з окремого податку або збору та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, застосування штрафних (фінансових) санкцій та нарахування пені, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є контролюючий орган.
22. Відповідно до пункту 57.3 статті 57 ПК України у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1 - 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 робочих днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
23. Згідно положень пункту 58.1 статті 58 ПК України контролюючий орган надсилає (вручає) платнику податків податкове повідомлення-рішення, якщо сума грошового зобов`язання платника податків, передбаченого податковим або іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, розраховується контролюючим органом відповідно до статті 54 цього Кодексу (крім декларування товарів, передбаченого для громадян).
24. Відповідно до підпункту 129.1.2 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається при нарахуванні суми податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом у випадках, не пов`язаних з проведенням податкових перевірок, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання (в тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).
25. Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (пункт 58.3 статті 58 ПК України).
26. Згідно пункту 59.1 статті 59 ПК України у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
27. Податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання (абзац перший пункту 59.3 статті 59 ПК України).
28. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов`язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов`язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу (абзац другий пункту 59.3 статті 59 ПК України).
29. Відповідно до пункту 42.1 статті 42 ПК України податкові повідомлення - рішення, податкові вимоги або інші документи, адресовані контролюючим органом платнику податків, повинні бути складені у письмовій формі, відповідним чином підписані та у випадках, передбачених законодавством, завірені печаткою такого контролюючого органу.
30. Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику) (пункт 42.2 статті 42 ПК України).
31. Згідно положень пункту 19-1.1 статті 19 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу:
- 19-1.1.22. здійснюють погашення податкового боргу, стягнення своєчасно ненарахованих та/або несплачених сум єдиного внеску та інших платежів;
- 19-1.1.45. звертаються до суду у випадках, передбачених законодавством.
32. Пунктом 87.11 статті 87 ПК України визначено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
VІ. ОЦІНКА СУДУ
33. Добросовісний платник податків зобов`язаний забезпечити отримання ним кореспонденції за адресою місцезнаходження. У разі невиконання цього обов`язку платник не вправі посилатись на неотримання ним документів як на обставину, що звільняє його від настання у зв`язку з цим негативних для такого платника наслідків.
34. Сплата податків є конституційним обов`язком платника податків відповідно до статті 67 Конституції України.
35. Заявлені до стягнення нараховані суми грошових зобов`язань є узгодженими та несплаченими, що є порушенням обов`язку платника податків.
36. Застосування судом пунктів 42.2, 42.5 статті 42, пункту 58.3 статті 58, пункту 59.1 статті 59 ПК України відповідає правовій позиції Верховного Суду, висловленій в постанові від 20.10.2020 у справі № 140/30/20.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
37. З матеріалів справи вбачається наявність податкового боргу, сплата якого не здійснена на час розгляду справи, що є підставою для задоволення позову.
38. Судові витрати за подання цього позову покладаються на позивача, який є суб`єктом владних повноважень, відповідно до статті 139 КАС України.
39. Керуючись статтями 241-246 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
40. Адміністративний позов Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658; вул. Сімферопольська, буд. 17-А, м. Дніпро, 49005) до ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ; АДРЕСА_2 ) про стягнення податкового боргу – задовольнити повністю.
41. Стягнути з ОСОБА_1 на користь бюджету суму податкового боргу у розмірі 87835,72 грн.
42. Рішення суду набирає законної сили відповідно до статті 255 КАС України та може бути оскаржено в порядку та у строки, встановлені статтями 295, 297 КАС України.
Суддя І.О. Верба