Рішення № 97905982, 15.06.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2021
Номер справи
140/3229/19
Номер документу
97905982
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3229/19

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Сороки Ю.Ю.,

за участю секретаря судового засідання Шопік М.М.,

представника позивача Лисенко Ю.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьк, за правилами загального позовного провадження, адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Баффало” до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “Баффало” звернулося з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за результатом проведеної виїзної планової перевірки складено акт №15568/14-01/34649139 від 26.07.2019 "Про результати планової виїзної перевірки ТОВ “Баффало” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 року по 31.03.2019 року та іншого законодавства за період з 01.04.2016 року по 31.03.2019 року, на підставі якого контролюючим органом винесені податкові повідомлення-рішення №000906401 від 16.08.2019, яким позивачу зменшено розмір від`ємного значення податку на додану вартість на загальну суму 2 312 527 грн.; №0009011401 від 16.08.2019, яким застосовано штраф за відсутність реєстрації податкових накладних на загальну суму 1 156 660,50 грн.; №0009031401 від 16.08.20419, яким збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 732383,75 грн.; №0014991303 від 14.08.2019, збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 9 853,82 грн.; №0015001303 від 14.08.2019, яким збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на загальну суму 850, 80 грн.; №0014981303 від 14.08.2019, яким застосовано штрафні (фінансові) санкції у сумі 510 грн.

Позивач вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення протиправними та просить їх скасувати, оскільки вважає, що спірні адміністративні витрати відображено у бухгалтерському обліку належним чином проведеними проводками, як наслідок посилання відповідача, що вказані витрати не можна пов`язати з господарською діяльністю позивача є передчасними та не правомірними.

Крім того, на час здійснення реалізації ВРХ такі товари не були необоротними активами. Тому при реалізації ВРХ у спірному випадку застосуванню підлягає застосування норми, яка передбачає, що база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче їх собівартості.

Також, відповідно до описової частини акту перевірки перевіряючими не встановлено реалізацію ВРХ нижче собівартості, як наслідок висновок щодо заниження податкових зобов`язань з податку на додану вартість на загальну суму 2 337 798 грн. та відповідно відсутність реєстрації податкових накладних по господарських операціях з реалізації ВРХ по ціні нижче балансової (залишкової) вартості не відповідає дійсності.

У зв`язку із чим, вважає порушення зафіксовані відповідачем в акті перевірки №15568/14-01/34649139 від 26.07.2019 необгрунтованими та документально не підтвердженими, а відтак просить визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 04.11.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, з проведенням судового засідання 21.11.2019 11:00.

У відзиві на позовну заяву від 19.11.2019 №1137/03-20-08-02-07 представник відповідача позовних вимог не визнає з тих підстав, що в ході проведення перевірки встановлено, щопідприємством на адміністративні витрати списувалися паливо, газ, запасні частини, комбікорм, оренда транспортних засобів, які попередньо відображені, як такі, що використані на виробництво продукції.

Платником податків у бухгалтерському обліку по дебету рахунку 23 "Виробництво" у кореспонденції з кредитом рахунків 20, 21, 22, 26, 27 63 та інших рахунків бухгалтерського обліку формуються витрати на виробництво продукції.

В подальшому вказані «витрати на виробництво продукції» переносяться на «собівартість виготовленої сільськогосподарської продукції» бухгалтерським проведенням ДБ 27 КТ 23.

Разом з тим, частина товарно-матеріальних цінностей, попередньо віднесених на «витрати виробництва», не включаються платником до «собівартості виготовленої продукції».

Також, частина придбаних товарів, які не можуть бути пов`язані із забезпеченням діяльності адміністративного персоналу списуються на адміністративні витрати в момент їх придбання бухгалтерським проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.3, 92.5) КТ 79.

Крім того, перевіркою встановлено, що підприємство ТОВ “Баффало” на адміністративні витрати списувало придбаний комбікорм.

В бухгалтерському обліку, такі товарно-матеріальні цінності відображаються проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.1.3) КТ 63.

В подальшому, описані вище ТМЦ списують на фінансовий результат операційної діяльності ДТ 791 КТ 92 однією сумою один раз в рік ( в грудні).

Разом з тим перевіркою встановлено, що вказані витрати:

- не пов`язані із забезпеченням діяльності адміністративно - господарського персоналу, і підприємство самостійно не визнає їх такими.

Зокрема, для перевірки не надано первинних документів, щодо використання ПММ, комбікорму, запчастин та інше бухгалтерським проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.3, 92.5) в діяльності адміністративного персоналу.

Враховуючи вищевикладене, перевіркою встановлено, що придбані з ПДВ товарно-матеріальні цінності та послуги використані:

- в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання);

- в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

В ході перевірки встановлено, що в ряді випадків ТОВ “Баффало” здійснювало реалізацію необоротних активів (ВРХ, які обліковувалися на субрахунку 10 "Рабочий и продуктивньїй скот" рахунку 10 "Основні засоби") нижче балансової (залишкової) вартості, яка склалася на початок звітного періоду протягом якого відбулася їх реалізація.

Також, в ході перевірки встановлено, що ТОВ “Баффало” не складало та не реєструвало податкові накладні при використанні придбаних з ПДВ товарів (послуг) поза межами господарської діяльності платника податків (списання в межах балансу для невиробничого використання), та податкових накладних на суми податку, розраховані виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною.

Враховуючи вищевикладене, підприємством не складено та не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 2 337 798 грн.

Перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлені випадки, коли ТОВ “Баффало” в порушення пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 та пп.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) податок на доходи з фізичних осіб на суму 66377,94 грн. за грудень 2018 року.

Так, частина нарахованого податку на доходи фізичних осіб за оренду земельних паїв за грудень в сумі 40494,33 грн., ТОВ “Баффало” сплачено в період з 01.01.2019 по 30.01.2019 (банківські виписки від 04.01.2019 в сумі 29995,58 грн., від 09.01.2019 в сумі 63,00 грн., від 16.01.2019 в сумі 49,86 грн., від 18.01.2019 в сумі 10071,77 грн., від 30.01.2019 в сумі 314,12 грн.) у терміни до 30.01.2019.

Частина нарахованого податку на доходи фізичних за оренду земельних паїв за грудень ТОВ “Баффало” в сумі 66377,94 грн. сплачено в період 01.02.2019 по 20.03.2019 (банківські виписки від 01.02.2019 в сумі 39526,39 грн., від 22.02.2019 в сумі 2389,09 грн., від 06.03.2019 в сумі 2276,8 грн., від 20.03.2019 в сумі 22185,66 грн.) в терміни після 30.01.2019.

Перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету військового збору встановлені випадки, коли ТОВ “Баффало”в порушення пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 та пп.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) військовий збір на суму 5508,44 грн. за грудень 2018 року.

У зв`язку із виявленими в ході проведення перевірки ТОВ “Баффало” порушеннями вимог податкового законодавства, вважає оскаржувані податкові повідомлення-рішення правомірними та такими, що не підлягають скасуванню, а відтак, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог позивача повністю.

Ухвалою суду від 21.11.2019 вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами загального позовного провадження, замінено у даній справі судове засідання для розгляду справ по суті підготовчим засіданням, призначеним на 11:00 21.11.2019.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суд від 02.12.2019 замінено відповідача - Головне управління ДФС у Волинській області на його правонаступника - Головне управління ДПС у Волинській області, задоволено заяву представника позивача та оголошено перерву у підготовчому засіданні до 14:00 18.12.2019.

Ухвалою суду від 16.01.2020 провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Баффало” до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зупинено, у зв`язку із призначенням судово-економічної експертизи.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 11.09.2020 провадження у справі поновлено для розгляду питання щодо долучення до матеріалів справи додаткових документів.

Ухвалою суду від 11.09.2020 провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “Баффало” до Головного управління Державної податкової служби у Волинській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зупинено, у зв`язку із призначенням судово-економічної експертизи.

17.03.2021 на адресу суду надійшов висновок експерта.

Ухвалою суду від 29.04.2021 провадження у справі поновлено та відкладено підготовче судове засідання на 11.05.2021.

Ухвалою суду від 11.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу до розгляду по суті на 11:00 01 червня 2021 року.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив їх задовольнити повністю.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву проти задоволення позовних вимог заперечив. Просив відмовити у задоволені позову повністю.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає до повного задоволення, враховуючи наступне.

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Волинській області проведено планову виїзну перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю “Баффало” з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2016 та іншого законодавства за період з 01.04.2016 по 31.03.2019, за результати якої складено акт перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139.

Перевіркою встановлено, що підприємством на адміністративні витрати списувалися паливо, газ, запасні частини, комбікорм, оренда транспортних засобів, які попередньо відображені, як такі, що використані на виробництво продукції.

Платником податків у бухгалтерському обліку по дебету рахунку 23 "Виробництво" у кореспонденції з кредитом рахунків 20, 21, 22, 26, 27 63 та інших рахунків бухгалтерського обліку формуються витрати на виробництво продукції.

В подальшому вказані «витрати на виробництво продукції» переносяться на «собівартість виготовленої сільськогосподарської продукції» бухгалтерським проведенням ДБ 27 КТ 23.

Разом з тим, частина товарно-матеріальних цінностей, попередньо віднесених на «витрати виробництва», не включаються платником до «собівартості виготовленої продукції».

Також, частина придбаних товарів, які не можуть бути пов`язані із забезпеченням діяльності адміністративного персоналу списуються на адміністративні витрати в момент їх придбання бухгалтерським проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.3, 92.5) КТ 79.

Крім того, перевіркою встановлено, що підприємство ТОВ “Баффало” на адміністративні витрати списувало придбаний комбікорм.

В бухгалтерському обліку, такі товарно-матеріальні цінності відображаються проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.1.3) КТ 63.

В подальшому, описані вище ТМЦ списують на фінансовий результат операційної діяльності ДТ 791 КТ 92 однією сумою один раз в рік (в грудні).

Разом з тим перевіркою встановлено, що вказані витрати:

- не пов`язані із забезпеченням діяльності адміністративно-господарського персоналу, і підприємство самостійно не визнає їх такими.

Зокрема, для перевірки не надано первинних документів, щодо використання ПММ, комбікорму, запчастин та інше бухгалтерським проведенням ДТ 92 (субрахунки 92.3, 92.5) в діяльності адміністративного персоналу.

Враховуючи вищевикладене, перевіркою встановлено, що придбані з ПДВ товарно-матеріальні цінності та послуги використані:

- в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання);

- в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

В ході перевірки встановлено, що в ряді випадків ТОВ “Баффало” здійснювало реалізацію необоротних активів (ВРХ, які обліковувалися на субрахунку 10 "Рабочий и продуктивньїй скот" рахунку 10 "Основні засоби") нижче балансової (залишкової) вартості, яка склалася на початок звітного періоду протягом якого відбулася їх реалізація.

Також, в ході перевірки встановлено, що ТОВ “Баффало” не складало та не реєструвало податкові накладні при використанні придбаних з ПДВ товарів (послуг) поза межами господарської діяльності платника податків (списання в межах балансу для невиробничого використання), та податкових накладних на суми податку, розраховані виходячи з перевищення бази оподаткування над фактичною ціною.

Враховуючи вищевикладене, підприємством не складено та не зареєстровано податкові накладні на загальну суму ПДВ 2 337 798 грн.

Перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету податку на доходи фізичних осіб встановлені випадки, коли ТОВ “Баффало” в порушення пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 та пп.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) податок на доходи з фізичних осіб на суму 66377,94 грн. за грудень 2018 року.

Так, частина нарахованого податку на доходи фізичних осіб за оренду земельних паїв за грудень в сумі 40494,33 грн., ТОВ “Баффало” сплачено в період з 01.01.2019 по 30.01.2019 (банківські виписки від 04.01.2019 в сумі 29995,58 грн., від 09.01.2019 в сумі 63,00 грн., від 16.01.2019 в сумі 49,86 грн., від 18.01.2019 в сумі 10071,77 грн., від 30.01.2019 в сумі 314,12 грн.) у терміни до 30.01.2019.

Частина нарахованого податку на доходи фізичних за оренду земельних паїв за грудень ТОВ “Баффало”сумі 66377,94 грн. сплачено в період 01.02.2019 по 20.03.2019 (банківські виписки від 01.02.2019 в сумі 39526,39 грн., від 22.02.2019 в сумі 2389,09 грн., від 06.03.2019 в сумі 2276,8 грн., від 20.03.2019 в сумі 22185,66 грн.) в терміни після 30.01.2019.

Перевіркою дотримання встановлених термінів сплати (перерахування) до бюджету військового збору встановлені випадки, коли ТОВ “Баффало”в порушення пп.168.1.5 п.168.1 ст.168 та пп.«а» п.176.2 ст.176 Податкового кодексу України при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) військовий збір на суму 5508,44 грн. за грудень 2018 року.

Таким чином, перевіркою встановлено порушення ТОВ “Баффало” вимог:

п.188.1 cт.188, п.198.5 ст.198 Податкового кодексу України, внаслідок чого встановлено заниження задекларованих сум з податку на додану вартість в сумі всього на 1 304 725 грн., в тому числі за жовтень 2017 року в сумі 585 907 грн. та за грудень 2017 року в сумі 718 818 грн. та завищено від`ємне значення з податку на додану вартість, яке включається до складу податкового кредиту наступного періоду за березень 2019 року в сумі -1 023 422 грн.;

п.201.10 cт.201 Податкового кодексу України - не виписано за квітень 2016 року на суму 13061,00 грн., за травень 2016 року на суму 3686,00 грн., за червень 2016 року на суму 3764,00 грн., за липень 2016 року на суму 3966,00 грн., за серпень 2016 року на суму 1335,00 грн., за вересень 2016 року на суму 9635,00 грн., за жовтень 2016 року на суму 4200,00 грн., за листопад 2016 року на суму 2841,00 грн., за грудень 2016 року на суму 504661,00 грн., за січень 2017 року на суму 5020,00 грн., за лютий 2017 року на суму 2866,00 грн., за березень 2017 року на суму 7016,00 грн., за квітень 2017 року на суму 4500,00 грн., за травень 2017 року на суму 5721,00 грн., за серпень 2017 року на суму 6003,00 грн., за вересень 2017 року на суму 2705,00 грн., за жовтень 2017 року на суму 4760,00 грн., за листопад 2017 року на суму 4902,00 грн., за грудень 2017 року на суму 723720,00 грн., за січень 2018 року на суму 4769,00 грн., за лютий 2018 року на суму 5144,00 грн., за березень 2018 року на суму 15107,00 грн., за квітень 2018 року на суму 1537,00 грн., за травень 2018 року на суму 3964,00 грн., за червень 2018 року на суму 5501,00 грн., за липень 2018 року на суму 7821,00 грн., за серпень 2018 року на суму 1405,00 грн., за листопад 2018 року на 12041,00 грн., за грудень 2018 року на суму 947000,00 грн., за січень 2019 року на суму 12681,00 грн., за лютий 2019 року на суму 6466,00 грн. та не зареєстровано у визначені терміни податкову накладну на загальну суму податку на додану вартість 2337798 грн.;

підпункту "б" пункту 176.2 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України та пп.3.1 п.3 Порядку заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 13.01.2015 №4, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 30 січня 2015 року за №111/26556, у результаті чого з недостовірними відомостями (помилками) подані податковим агентом до податкового органу Податкові розрахунки за формою 1ДФ за IV квартали 2016 року, II квартали 2017 року та І квартал 2018 року;

пп.168.1.5 п.168.1 cт.168 та пп. «а» п.176.2 cт.176 Податкового кодексу України - при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) податок на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податків інших ніж заробітна плата, який нарахований фізичним особам громадянам за оренду земельних паїв, в сумі 66377, 94 грн. за грудень 2018 року у термін до 30.01.2019;

1.4, 1.6 п.16 1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, 168.1.5 п.168.1 cт.168 та п.п. «а» п.176.2 cт.176 Податкового кодексу України, при нарахуванні (виплаті) протягом періоду, що підлягає перевірці оподатковуваних доходів платникам податку не перераховувало до бюджету у встановлені Податковим кодексом України терміни (своєчасно не перераховувало до бюджету) військовий збір, який нарахований фізичним особам громадянам за оренду земельних паїв, в сумі 5508,44 грн. за грудень 2018 року у термін до 30.01.2019.

На підставі висновків акта перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139, Головним управлінням ДПС у Волинській області винесені податкові повідомлення-рішення:

від 16.08.2019 №000906401, яким ТОВ “Баффало” зменшено розмір від`ємного значення з ПДВ на загальну суму 2 312 527 грн.;

від 16.08.2019 №0009011401, яким до позивача застосовано штраф за відсутність реєстрації податкових накладних на загальну суму 1 156 660,50 грн.;

від 16.08.2019 №0009031401, яким ТОВ “Баффало” збільшено суму грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 732 383,75 грн.;

від 14.08.2019 №0014991303, яким ТОВ “Баффало” збільшено суму грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб на загальну суму 9 853,82 грн.;

від 14.08.2019 №0015001303, яким товариству збільшено суму грошового зобов`язання з військового збору на загальну суму 850,80 грн.;

від 14.08.2019 №0014981303, яким до ТОВ “Баффало” застосовано штрафні санкції у сумі 510 грн.

Однак, суд вважає податкові повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Волинській області №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019 протиправними та такими, що підлягають скасуванню з огляду на наступне.

Підпунктом 14.1.36 п.14.1 ст.14 Податковго кодесу України (далі - ПК України) передбачено, що «господарська діяльність - діяльність особи, що пов`язана з виробництвом (виготовленням) та/або реалізацією товарів, виконанням робіт, наданням послуг, спрямована на отримання доходу і проводиться такою особою самостійно та/або через свої відокремлені підрозділи, а також через будь-яку іншу особу, що діє на користь першої особи, зокрема за договорами комісії, доручення та агентськими договорами.»

Відповідно до п.п134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України об`єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього розділу.»

Положенням (стандартом) бухгалтерського обліку 16 «Витрати», затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2000 №318 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 19.01.2000 за №27/4248, яким врегульовано методологічні засади формування в бухгалтерському обліку інформації про витрати підприємства та її розкриття в фінансовій звітності, передбачено наступне:

Витрати відображаються в бухгалтерському обліку одночасно зі зменшенням активів або збільшенням зобов`язань.

Витратами звітного періоду визнаються або зменшення активів, або збільшення зобов`язань, що призводить до зменшення власного капіталу підприємства (за винятком зменшення капіталу внаслідок його вилучення або розподілу власниками), за умови, що ці витрати можуть бути достовірно оцінені.

Витрати визнаються витратами певного періоду одночасно з визнанням доходу, для отримання якого вони здійснені.

Витрати, які неможливо прямо пов`язати з доходом певного періоду, відображаються у складі витрат того звітного періоду, в якому вони були здійснені.

Якщо актив забезпечує одержання економічних вигод протягом кількох звітних періодів, то витрати визнаються шляхом систематичного розподілу його вартості (наприклад, у вигляді амортизації) між відповідними звітними періодами.»

Витрати підприємства відповідно до П(с)БО 16 «Витрати» класифікуються як:

собівартість реалізованої продукції (товарів, робіт, послуг) (п. 11 П(с)БО №16);

загальновиробничі витрати (п.15 П(с)БО №16);

витрати, пов`язані з операційною діяльністю (які не включаються до собівартості) (п.17 П(с)БО №16);

фінансові витрати (п.27 П(с)БО №16);

втрати від участі в капіталі (п.28 П(с)БО №16);

інші витрати (п.29 П(с)БО №16).

Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1991 №291, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 за №893/4186, яка встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов`язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб, передбачено використання рахунків «Клас 9. Витрати діяльності», що застосовуються для узагальнення інформації про витрати операційної, інвестиційної, фінансової та іншої діяльності підприємства

Основні вимоги до визнання, складу та оцінки витрат викладені в Положенні (стандарті) бухгалтерського обліку 16 «Витрати».

За дебетом рахунків цього класу відображаються суми витрат, за кредитом - списання суми витрат у кінці звітного року або щомісяця на рахунок 79 «Фінансові результати».

Законом України від 16 липня 1999 року №996-XIV «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», (зі змінами та доповненнями, далі – Закон №996-XIV), передбачено, що бухгалтерський облік є обов`язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, грунтуються на даних бухгалтерського обліку.

Відповідно до ст.9 Закону №996-XIV підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.»

Таким чином, відповідно до вимог вищенаведених нормативно-законодавчих актів, в бухгалтерському обліку не передбачено розподілу витрат на господарські і негосподарські. Будь-які витрати діяльності (операційної чи неопераційної) враховуються при формуванні витрат для визначення фінансового результату - об`єкта оподаткування в податковому обліку, враховуючи вимоги Національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або Міжнародних стандартів фінансової звітності.

Згідно із пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Пунктом 44.2 статті 44 Податкового кодексу України передбачено, що для обрахунку об`єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1991 №291, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 за №893/4186, передбачено застосування Рахунка 91 «Загальновиробничі витрати», на якому ведеться облік виробничих накладних витрат на організацію виробництва та управління цехами, дільницями, відділеннями, бригадами та іншими підрозділами основного й допоміжного виробництва, а також витрати на утримання та експлуатацію машин і устаткування. Цей рахунок не застосовується підприємствами торгівлі.

Застосування ТОВ “Баффало” для обліку загальновиробничих витрат за період 2016-2018, віддображених в картках субрахунків 92.3 та 92.5, не відповідає вимогам вищенаведеної Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій.

У відподвіності до вимог П(с)БО №16 «Витрати», передбачено, що «до складу загальновиробничих витрат включаються:

витрати на управління виробництвом (оплата праці апарату управління цехами, дільницями тощо; відрахування на соціальні заходи й медичне страхування апарату управління цехами, дільницями; витрати на оплату службових відряджень персоналу цехів, дільниць тощо);

амортизація основних засобів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення;

амортизація нематеріальних активів загальновиробничого (цехового, дільничого, лінійного) призначення;

витрати на утримання, експлуатацію та ремонт, страхування, операційну оренду основних засобів, інших необоротних активів загальновиробничого призначення;

витрати на вдосконалення технології й організації виробництва (оплата праці та відрахування на соціальні заходи працівників, зайнятих удосконаленням технології й організації виробництва, поліпшенням якості продукції, підвищенням її надійності, довговічності, інших експлуатаційних характеристик у виробничому процесі; витрати матеріалів, купівельних комплектуючих виробів і напівфабрикатів, оплата послуг сторонніх організацій тощо);

витрати на опалення, освітлення, водопостачання, водовідведення та інше утримання виробничих приміщень;

витрати на обслуговування виробничого процесу (оплата праці загальновиробничого персоналу; відрахування на соціальні заходи, медичне страхування робітників та апарату управління виробництвом; витрати на здійснення технологічного контролю за виробничими процесами та якістю продукції, робіт, послуг);

витрати на охорону праці, техніку безпеки і охорону навколишнього природного середовища;

інші витрати (внутрішньозаводське переміщення матеріалів, деталей, напівфабрикатів, інструментів зі складів до цехів і готової продукції на склади; нестачі незавершенного виробництва; нестачі і втрати від псування матеріальних цінностей у цехах; оплата простоїв тощо);

загальновиробничі витрати поділяються на постійні і змінні.

Разом з тим, відповідно до вимог Методичних рекомендацій з планування, обліку і калькулювання собівартості продукції (робіт, послуг) сільськогосподарських підприємств, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 18 травня 2001 №132, у сільськогосподарських підприємствах загальновиробничі витрати (ЗВВ) не діляться на постійні та змінні (п.2.21 Методрекомендацій №132), вони включаються до виробничої собівартості всією сумою (п.п.«г» п.2.7 Методрекомендацій №132), а фактична собівартість продукції (робіт та послуг) в сільськогосподарських підприємствах розраховується в цілому за рік (п. 6.1 Методрекомендацій №132).

Не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати», згідно Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 16 «Витрати»:

платежі за договорами комісії, агентськими угодами та іншими аналогічними договорами на користь комітента, принципала тощо;

попередня (авансова) оплата запасів, робіт, послуг;

погашення одержаних позик;

інші зменшення активів або збільшення зобов`язань, що не відповідають ознакам, наведеним у пункті 6 цього Положення (стандарту);

витрати, які відображаються зменшенням власного капіталу відповідно до положень (стандартів) бухгалтерського обліку;

балансова вартість валюти.

Отже, в п.9 вищевказаного П(с)БО 16 «Витрати» наведено вичерпний перелік витрат, які не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати.

Витрати, перелік яких відображений ТОВ “Баффало” в документах бухгалтерського обліку товариства («Карточка счета 92.3», «Карточка счета 92.5» за період 2016-2018) за своїм змістом не відповідають ознакам витрат, які не визнаються витратами й не включаються до звіту про фінансові результати, відповідно до вимог п. 9 ПГсУБО 16 «Витрати».

Вимогами ПК України, в частині пункту 198.5 статті 198 передбачено, що платник податку зобов`язаний нарахувати податкові зобов`язання виходячи з бази оподаткування, визначеної відповідно до пункту 189.1 статті 189 цього Кодексу, та скласти не пізніше останнього дня звітного (податкового) періоду і зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних в терміни, встановлені цим Кодексом для такої реєстрації, зведену податкову накладну за товарами/послугами, необоротними активами, придбаними/виготовленими з податком на додану вартість (для товарів/послуг, необоротних активів, придбаних або виготовлених до 1 липня 2015 року, - у разі якщо під час такого придбання або виготовлення суми податку були включені до складу податкового кредиту), у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для їх використання або починають використовуватися, зокрема:

в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку, у тому числі передача для невиробничого використання, переведення виробничих необоротних активів до складу невиробничих необоротних активів;

в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку (крім випадків, передбачених п.189.9 ст.189 цього Кодексу).

З метою застосування цього пункту податкові зобов`язання визначаються по товарах/послугах, необоротних активах придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, - на дату початку їх фактичного використання, визначену в первинних документах, складених відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні».

Витрати ТОВ “Баффало”, задокументовані в документах бухгалтерського обліку товариства («Карточка счета 92.3», «Карточка счета 92.5» за період 2016-2018 роки), як загальновиробничі витрати («общепроизводственньїе затрата»), які розподілені по видам сільськогосподарських робіт, на загальну суму - 10105818,19 грн., не містять ознак використання в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання) або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

В Акті перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139 також відсутні посилання на первинні документи ТОВ «Баффало» за період 2016-2018 роки, складені відповідно до Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», з зазначенням дати початку використання товариством товарно-матеріальних цінностей та послуг, придбаних для використання в оподатковуваних операціях, які на думку перевіряючих, починають використовуватися в неоподатковуваних операціях, а саме:

в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання);

в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Методологічна невідповідність відображення ТОВ “Баффало” загальновиробничих витрат («общепроизводственньїе затрата») за період 2016-2018 роки на на загальну суму - 10105818,19 грн. на рахунках бухгалтерського обліку, застосування яких не відповідає вимогам Інструкції про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1991 №291, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 №893/4186, не змінює напрямок використання вказаних витрат у господарській та виробничій діяльності товариства.

Таким чином, з врахуванням вищенаведеного, матеріалами справи не підтверджується, встановлене перевіркою, використання ТОВ “Баффало” придбаних з ПДВ товарно-матеріальних цінностей та послуг за період 2016-2018 роки на загальну суму - 10105818,19 грн. в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання) та в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку.

Також, з наявних в матеріалах справи документах бухгалтерського обліку ТОВ “Баффало”, а саме: «Отчет по проводкам 92.1.3;63.1.11 Період: Квітень 2016 р. - Грудень 2016 року» на загальну суму - 621 882,42 грн., «Отчет по проводкам 92.1.3;63.1.11 Период: 2017 року» на загальну суму 76 563,50 грн. вбачається проведення операцій щодо дооцінки ТОВ “Баффало” комбікорму, отриманого від ТОВ “Катеринопільський елеватор”.

Таким чином, в ході судового розгляду справи, встановлене перевіркою, списання ТОВ “Баффало” на адміністративні витрати придбаний комбікорм на загальну суму - 621 882, 42 грн. за період квітень 2016 року - грудень 2016 року на загальну суму 76563,50 грн. за період 2017 рік, а отже, використання в операціях, що здійснюються платником податку в межах балансу платника податку (передача для невиробничого використання) або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку, не віднайшло свого підтвердження.

Отже, порушення п.198.5 ст.198 ПК України щодо не нарахування ТОВ “Баффало” податкових зобов`язаннь та не реєстрування податкових накладних на загальну суму 2 160 852 грн., матеріалами справи не підтверджується.

Крім того, дане порушення не підтверджено і за результати проведеної судово-економічної експертизи, викладеними у висновку експерта від 26.02.2021 №8265.

Щодо реалізації необоротних активів – ВРХ нижче балансової (залишкової) вартості, яка склалася на початок звітного періоду протягом якого відбулася їх реалізація, суд зазначає, що в акті перевірки від 26.07.2019 №15568/14- 01/34649139 відсутні посилання на документи бухгалтерського обліку ТОВ “Баффало” за період 2016-2019, в результаті співставлених з якими перевіркою встановлено реалізацію товариством великої рогатої худоби (корови) та інших тварин за відповідний період за ціною нижче балансової (залишкової) вартості необротних активів, внаслідок чого підприємством допущено порушення вимог п.188.1 ст.188 ПК України та занижено суми податкових зобов`язань на суму - 176 946 грн.

Згідно п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками - суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

При цьому, база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг не може бути нижче ціни придбання таких товарів/послуг, база оподаткування операцій з постачання самостійно виготовлених товарів/послуг не може бути нижче звичайних цін, а база оподаткування операцій з постачання необоротних активів не може бути нижче балансової (залишкової) вартості за даними бухгалтерського обліку, що склалася станом на початок звітного (податкового) періоду, протягом якого здійснюються такі операції (у разі відсутності обліку необоротних активів - виходячи із звичайної ціни), за винятком:

товарів (послуг), ціни на які підлягають державному регулюванню;

газу, який постачається для потреб населення.

В наявних в матеріалах справи актах на списання довгострокових біологічних активів тваринництва (вибраковка тварин) ТОВ “Баффало” за 2016-2019 роки задокументована інформація щодо вибраковки великої рогатої худоби (корови) та інших тварин, внаслідок втрати ними господарсько-корисних якостей, а також подальшого використання вибракованих тварин.

Відповідно до вимог Методичних рекомендаціий щодо застосування спеціалізованих форм первинних документів з обліку довгострокових та поточних біологічних активів в сільськогосподарських підприємствах, затверджених наказом Міністерства аграрної політики України від 21.02.2008 №73, які розроблено з метою забезпечення методичних засад формування у бухгалтерському обліку інформації про біологічні активи і про одержані в процесі їх біологічних перетворень додаткові біологічні активи та розкриття інформації про них у фінансовій звітності зазаначено, що вибракування продуктивної та робочої худоби, інших видів тварин відбувається при втраті ними господарсько-корисних якостей: значному зниженні продуктивності, втраті племінної або робочої цінності, захворюванні невиліковними хворобами, а також внаслідок травматичних наслідків, старості або недостатньої розвиненості на підставі Акта на списання довгострокових біологічних активів тваринництва (вибраковка тварин) (форма № ДБАСГ-4).

Для визначення непридатності тварин до подальшого використання, а також для складання необхідної документації утворюються постійно діючі комісії, які проводять безпосередній огляд тварин основного стада, призначених до списання і встановлюють причини, що обумовили їх списання. Комісія складає Акт на списання довгострокових біологічних активів тваринництва (вибраковка тварин) (форма № ДБАСГ-4) із зазначенням клички (інвентарного номера) тварини, породи, батьків, живої маси на дату вибракування, стану вгодованості, причин вибракування та визначає подальше використання тварин, вибракуваних з основного стада.»

Судом досліджені видаткові накладні ТОВ “Баффало” за період 2016-2019 роки, в яких задокументовано операції щодо реалізації товариством великої рогатої худоби (корови) та інших тварин, зазначених в Актах на списання довгострокових біологічних активів тваринництва (вибраковка тварин)(форма № ДБАСГ-4) за відповідний період.

Згідно наявних в матеріалах справи документів бухгалтерського обліку ТОВ “Баффало” на момент здійснення товариством операції з реалізації ВРХ контрагентам, остання перебувала на обліку на рахунку 21.3.1.

Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов`язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1991 №291, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 21.12.1999 №893/4186, яка встановлює призначення і порядок ведення рахунків бухгалтерського обліку для узагальнення методом подвійного запису інформації про наявність і рух активів, капіталу, зобов`язань та факти фінансово-господарської діяльності підприємств, організацій та інших юридичних осіб, передбачено Рахунок 21 «Поточні біологічні активи», який «призначено для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух поточних біологічних активів тваринництва, зокрема тварин, що перебувають на вирощуванні та відгодівлі, птиці, звірів, кролів, сімей бджіл, а також худоби, вибракуваної з основного стада й реалізованої без ставлення на відгодівлю, тварин, прийнятих від населення для реалізації, та рослинництва, які оцінюються за справедливою вартістю, зокрема зернові, технічні, овочеві та інші культури тощо.

За дебетом рахунку 21 «Поточні біологічні активи» відображається надходження (оприбуткування зернових, технічних, овочевих та інших культур тощо, приплоду молодняку продуктивної й робочої худоби, вибракуваних з основного стада худоби для подальшої відгодівлі або реалізації без відгодівлі) поточних біологічних активів; приріст живої маси молодняку тварин, за кредитом - вибуття поточних біологічних активів унаслідок передачі на переробку, продаж, безоплатної передачі тощо».

Відповідно до вимог П(с)БО ЗО «Біологічні активи», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 18.11.2005 № 790, зареєстровано в Міністерстві і юстиції України 05.12.2005 за №1456/11736, в частині п. 4, передбачено наступне: «Терміни, що використовуються у положеннях (стандартах) бухгалтерського обліку», мають таке значення: «Довгострокові біологічні активи - усі біологічні активи, які не є поточними біологічними активами.

Поточні біологічні активи - біологічні активи, здатні давати сільськогосподарську продукцію та/або додаткові біологічні активи, приносити в інший спосіб економічні вигоди протягом періоду, що не перевищує 12 місяців, а також тварини на вирощуванні та відгодівлі.

На момент реалізації ТОВ “Баффало” великої рогатої худоби (корови) та інших тварин в період 2016-2019 роки, згідно даних бухгалтерського обліку товариства перебували в обліку підприємства, як поточні активи на рахунку 21.3.1.

Отже, на час здійснення реалізації ВРХ такі товари не були необоротними активами.

Таким чином, зазначені в Акті перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139 порушення ТОВ “Баффало” вимог п.188.1 ст.188 ПК України щодо реалізації необоротних активів нижче балансової (залишкової) вартості необротних активів та заниження суми податкових зобов`язань за період 2016-2019 рік матеріалами справи та зокрема, висновком експерта від 26.02.2021 №8265, не підтверджено.

Відповідно до вимог п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 01 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному, вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законів України "Про електронні документи та електронний документообіг" та "Про електронні довірчі послуги".

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування і в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою (Та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Платник податку має право зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну та/або розрахунок коригування, складені починаючи з 1 липня 2015 року, в яких загальна сума податку не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу.

Якщо сума, визначена відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 цього Кодексу, є меншою, ніж сума податку в податковій накладній та/або розрахунок коригування, які платник повинен зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, то платник зобов`язаний перерахувати потрібну суму коштів із свого поточного рахунку на свій рахунок в системі електронного адміністрування податку на додану вартість.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов`язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов`язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

У разі допущення продавцем товарів/послуг помилок при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної, передбачених пунктом 201.1 статті 201 цього Кодексу, та/або порушення продавцем/покупцем граничних термінів реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена згідно з пунктом 201.16 цієї статті) податкової накладної та/або розрахунку коригування покупець/продавець таких товарів/послуг має право додати до податкової декларації за звітний податковий період заяву із скаргою на такого продавця/покупця. Таке право зберігається за ним протягом 365 календарних днів, що настають за граничним терміном подання податкової декларації за звітний (податковий) період, у якому не надано податкову накладну або допущено помилки при зазначенні обов`язкових реквізитів податкової накладної та/або порушено граничні терміни реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. До заяви додаються копії товарних чеків або інших розрахункових документів, що засвідчують факт сплати податку у зв`язку з придбанням таких товарів/послуг, або копії первинних документів, складених відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", що підтверджують факт отримання таких товарів/послуг.

Протягом 90 календарних днів з дня надходження такої заяви із скаргою з урахуванням Івимог, встановлених підпунктом 78.1.9 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу, контролюючий орган зобов`язаний провести документальну перевірку зазначеного продавця для з`ясування достовірності та повноти нарахування ним зобов`язань з податку за такою операцією.

Податкова накладна, що містить помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, є підставою для віднесення покупцем сум податку до податкового кредиту.

Оскільки в ході судового розгляду справи порушення п.198.5 ст.198 ПК України щодо не нарахування ТОВ “Баффало” податкових зобов`язаннь та не реєстрування податкових накладних на загальну суму 2 160 852 грн., порушення вимог п. 188.1 ст.188 Податкового кодексу України та заниження за період 2016-2019 рік суми податкових зобов`язань в розмірі - 176 946,00 грн., за січень 2019 року на суму 12681,00 грн., за лютий 2019 року на суму 6466,00 грн. підтверджено не було, відповідно матеріалами справи не підтверджується порушення ТОВ “Баффало” вимог п.201.10 ст.201 ПК України щодо реєстрування у визначенні терміни податкової накладної на загальну суму податку на додану вартість – 2337798,00 грн.

Таким чином, враховуючи вищевикладене, висновок податкового органу, викладений в акті планової документальної виїзної перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139, в частині порушення ТОВ “Баффало” п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, внаслідок чого не виписано за квітень 2016 року на суму 13061 грн., за травень 2016 року на суму на суму 3686,00 грн., за червень 2016 року на суму 3764,00 грн., за липень 2016 року на суму 3966,00 грн., за серпень 2016 року на суму 1335 грн., за вересень 2016 року на суму 9635 грн., за жовтень 2016 року на суму 4200 грн., за листопад 2016 року на суму 2841 грн., за грудень 2016 року на суму 504661 грн., за січень 2017 року на суму 5020 грн., за лютий 2017 року на суму 2866 грн., за березень 2017 року на суму 7016 грн., за квітень 2017 року на суму 4500 грн., за травень 2017 року на суму 5721 грн., за серпень 2017 року на суму 6003 гри., за вересень 2017 року на суму 2705 грн., за жовтень 2017 року на суму 4760 грн., за листопад 2017 року на суму 4902 грн., за грудень 2017 року на суму 723720 грн., за січень 2018 року на суму 4769 грн., за лютий 2018 року на суму 5144 грн., за березень 2018 року на суму 15107 грн., за квітень 2018 року на суму 1537 грн., за травень 2018 року на суму 3964 грн., за червень 2018 року на суму 5501 грн., за липень 2018 року на суму 7821 грн.. за серпень 2018 року на суму 1405 грн., за листопад 2018 року на суму 12041 грн., за грудень 2018 року на суму 947000 грн., за січень 2019 року на суму 12681 грн., за лютий 2019 року па суму 6466 грн., та не зареєстровано у визначені терміни податкову накладну на загальну суму податку на додану вартість 2 337 798 грн., спростовується наявними в матеріалах справи письмовими доказами.

Також, суд вважає необґрунтованими твердження відповідача про порушення ТОВ “Баффало” пп.168.1.5 п.168.1 cт.168 та пп. «а» п.176.2 cт.176 Податкового кодексу України, в частині перерахування до бюджету податку на доходи фізичних осіб, що сплачується податковим агентом із доходів платника податків інших ніж заробітна плата, який нарахований фізичним особам громадянам за оренду земельних паїв, в сумі 66377, 94 грн. за грудень 2018 року у термін до 30.01.2019 та 1.4, 1.6 п.16-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, 168.1.5 п.168.1 cт.168 та п.п. «а» п.176.2 cт.176 Податкового кодексу України, в частині перерахування до бюджету військовий збір, який нарахований фізичним особам громадянам за оренду земельних паїв, в сумі 5508,44 грн. за грудень 2018 року у термін до 30.01.2019, оскільки в матеріалах справи відсутні документи на підставі яких відповідачем в акті планової документальної виїзної перевірки від 26.07.2019 №15568/14-01/34649139 встановлено порушення ТОВ “Баффало” вищевказаних положень ПК України.

Зазначені порушення не знайшли свого підтвердження і у висновку експерта від 26.02.2021 №8265 .

Перевіряючи обґрунтованість та законність дій та рішень суб`єкта владних повноважень, суд враховує наведене нормативне регулювання та вимоги частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у ст.2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, встановлюючи при цьому чи прийняті (вчинені) ним рішення (дії): на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Системний аналіз наведених правових норм при застосуванні до правовідносин, що є предметом судового дослідження, вказує на те, що відповідач, який є суб`єктом владних повноважень при прийнятті оскаржуваних податкових повідомлень-рішень №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019 діяв без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення.

Проаналізувавши викладене, суд вважає, що відповідачем протиправно, всупереч вимогам чинного законодавства прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019, які з огляду на їх безпідставність підлягають скасуванню.

Відповідно до частини 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Волинській області на користь позивача слід присудити судовий збір в сумі 19210 гривень 00 копійок та витрати на проведення судово-економічної експертизи у розмірі 32 688 гривень 00 копійок.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкові повідомлення-рішення Головного управління Державної податкової служби у Волинській області №000906401, №0009011401, №0009031401 від 16.08.2019, №0014991303, №0015001303, №0014981303 від 14.08.2019.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Баффало” за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної податкової служби у Волинській області судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 19210 (дев`ятнадцять тисяч двісті десять) гривень 00 копійок, проведення судово-економічної експертизи у розмірі 32 688 (тридцять дві тисячі шістсот вісімдесят вісім) гривень 00 копійок.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його складення.

Позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю “Баффало”, код ЄДРПОУ 34649139, адреса: 44663, Волинська область, с. Старосілля, вул. Відродження, 67.

Відповідач: Головне управління Державної податкової служби у Волинській області, адреса: 43010, м. Луцьк, Київський майдан, 4.

Суддя Ю.Ю. Сорока

Повний текст судового рішення складено 25.06.2021.