Рішення № 97905962, 22.06.2021, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
140/3985/21
Номер документу
97905962
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 червня 2021 року ЛуцькСправа № 140/3985/21

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Димарчук Т.М.,

розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області (далі – ГУ ПФ України у Волинській області, відповідач) про визнання протиправним рішення від 06.04.2021 №907510151167 щодо перерахунку пенсії згідно з Законом України "Про підвищення престижності шахтарської праці"; зобов`язання зарахувати до пільгового страхового стажу період роботи з 18.11.2019 по 31.12.2020 на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та призначити пенсію з урахуванням даного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з дня звернення.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію по віку. 29.03.2021 позивач, набувши 15 років пільгового стажу за Списком №1, звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці". Проте 06.04.2021 відповідач прийняв рішення №907510151167 про відмову у перерахунку стажу та призначення пенсії відповідно до вищевказаного Закону, так як період роботи з 18.11.2019 по 31.12.2020 на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля" до пільгового стажу не зараховано у зв`язку з тим, що за вказаний період роботи роботодавцем не сплачено за позивача єдиний соціальний внесок.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки страхувальник (роботодавець) ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" щомісячно здійснював відрахування страхових внесків із заробітної плати позивача та сплачував страхові внески за нього, а факт незарахування сум страхових внесків, сплачених із заробітної плати позивача, на банківський рахунок Пенсійного фонду, за відсутності його вини, не є підставою для відмови у зарахуванні до страхового стажу періоду роботи з 18.11.2019 по 31.12.2020 на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля".

З наведених підстав позивач просить позов задовольнити та стягнути з відповідача витрати на правову допомогу у розмірі 4 000 грн.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 21.04.2021 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України).

У відзиві на позов від 13.05.2021 №0300-0802-7/21060 відповідач позовні вимоги не визнав та просив відмовити в їх задоволенні (а.с.33-38). В обґрунтування своєї позиції вказав, що ОСОБА_1 з 23.03.2015 перебуває на обліку в пенсійному органі та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

29.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням стажу роботи на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 18.11.2019 по 26.03.2021, однак рішенням відділу перерахунків пенсій №1 (м. Нововолинськ) управління пенсійного забезпечення ГУ ПФ України у Волинській області від 06.04.2021 №907510151167 в проведені перерахунку пенсії згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” позивачу було відмовлено.

Відповідно до документів пенсійної справи та даних персоніфікованого обліку загальний страховий стаж ОСОБА_1 на час звернення за перерахунком становить 20 років 23 дні, в тому числі стаж на підземних роботах 14 років 8 днів (за Списком №1 - 8 років 6 місяців 23 дні, навчання за фахом – 03 роки 08 місяців 09 днів, служба в армії – 01 рік 09 місяців 6 днів).

Згідно індивідуальних відомостей про застраховану особу (форма ОК-5) інформація про сплату ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" за період 18.11.2019 по 31.12.2020 єдиного внеску про загальнообов`язкове державне соціальне страхування відсутня, тому правових підстав для зарахування вказаного періоду для розрахунку пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 немає.

Таким чином, за відсутності у позивача 15-річного пільгового стажу, немає підстав для призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці.

Відповідач вказав, що за змістом статей 1, 11, 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов`язок сплати таких внесків покладено на страхувальника, яким у даному випадку є ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля". До страхового періоду не зараховуються період, коли підприємством не сплачено страхові внески.

Факт сплати страхових внесків підтверджується даними Державного реєстру, який є єдиним (виключним) джерелом про наявність та періоди, за які було сплачено страхові внески. Саме лише нарахування єдиного внеску не є достатньою підставою для зарахування стажу особи як страхового за відсутності його сплати, навіть за умови звільнення роботодавця від виконання зобов`язань платника єдиного внеску в порядку Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.

Щодо стягнення з відповідача понесених позивачем судових витрат зазначає, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат, а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Враховуючи те, що позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності, вважає, що зазначені витрати не підлягають до відшкодування

Враховуючи вищевикладене, просить в задоволенні позовних вимог позивача відмовити.

Дослідивши письмові докази, а також пояснення, викладені учасниками справи у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що адміністративний позов слід задовольнити з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 23.03.2015 перебуває на обліку в ГУ ПФ України у Волинській області та отримує пенсію за віком на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”.

29.03.2021 позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, надавши до неї усі необхідні документи, а саме: паспорт громадянина України, ідентифікаційний код, трудову книжку, диплом, військовий квиток, довідку із СПОВ про заробітну плату з 01.07.2000 по день звернення; довідку №65 від 26.03.2021, видану ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", що визначає право на пенсію на пільгових умовах (а.с.41-42,21).

Листом від 06.04.2021 №0300-0305-8/16000 відділ перерахунків пенсій №1 (м. Нововолинськ) управління пенсійного забезпечення ГУ ПФ України у Волинській області повідомив позивача про прийняте 06.04.2021 рішення №907510151167 про відмову у перерахунку йому пенсії за віком на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

У рішенні зазначено, що відповідно до ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком №1 виробництв, робіт професій, посад і показників, затвердженим КМУ, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менше як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до статті 24 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” страховим стажем може бути визнано період роботи, за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок, а обов`язок сплати таких внесків покладено на страхувальника.

Відповідно до довідки ВП “Шахта “Бужанська” ДП "Волиньвугілля" від 26.03.2021 №65 в періоді роботи з 18.11.2019 по 26.03.2021 ОСОБА_2 працював машиністом гірничих виїмкових машин, електрослюсарем підземним. Для обчислення розміру пенсії враховано страховий стаж 20 років 23 дні (з застосуванням кратності 28 років 23 дні), в тому числі: пільговий стаж роботи за Списком №1 - 08 років 06 місяців 22 дні, навчання за фахом - 03 роки 08 місяців 10 днів. За період роботи ОСОБА_1 з 18.11.2019 по 31.12.2020 за даними відомостей у системі персоніфікованого обліку (Форма ОК-5) відсутня інформація про сплату єдиного внеску про загальнообов`язкове державне соціальне страхування ВП “Шахта “Бужанська” ДП "Волиньвугілля".

Враховуючи вищенаведене, на даний час правових підстав для проведення перерахунку пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” немає, у зв`язку з відсутністю необхідного 15-річного пільгового стажу (а.с.17).

Позивач, не погодившись з рішенням відповідача про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ст. 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

На думку суду, відповідач не довів правомірність оскаржуваних в даній адміністративній справі дій, з огляду на таке.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі – Порядок №383) передбачено, що при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.2016 №461 затверджено Список №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах (вказана постанова набрала чинності з 03.08.2016, далі – Список №1).

Розділ І Списку №1 має назву “Гірничі роботи” (видобування корисних копалин. Геологорозвідувальні роботи. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння і капітальний ремонт шахт, рудників, копалень, метрополітенів, підземних каналів, тунелів та інших підземних споруд)

Підрозділом 1 Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень” (далі - підрозділ 1) розділу І “Гірничі роботи” Списку №1 передбачено, що до Списку №1 відносяться працівники: зайняті повний робочий день на підземних роботах; які обслуговують працівників, зайнятих на підземних роботах (медперсонал підземних пунктів охорони здоров`я, працівники підземного телефонного зв`язку тощо).

Як вбачається з трудової книжки ОСОБА_1 НОМЕР_1 , позивач 18.11.2019 був прийнятий на роботу машиністом гірничих виїмкових машин на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" (наказ №195/к від 15.11.2019); 11.12.2019 переведений електрослюсарем підземним 3 розряду на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" (наказ №208/к від 10.12.2019) де працює по даний час (а.с.10 зворот - 11).

Довідкою ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній від 26.03.2021 №65 стверджується, що позивач в період з 18.11.2019 по 10.12.2019 виконував гірничі підземні роботи в шахті за посадою машиніста гірничих виїмкових машин, в період з 11.12.2019 по даний час виконує гірничі підземні роботи в шахті за посадою електрослюсаря підземного (а.с.21).

Крім того, ОСОБА_1 відповідачу було надано копії витягів з наказів по ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" №24 від 26.01.2015 та №25 від 24.01.2020 “Про результати проведення атестації робочих місць”, якими затверджено перелік робочих місць, професій та посад, працівників, котрим у відповідності до Закону України “Про пенсійне забезпечення” призначене пільгове пенсійне забезпечення, передбачене Списком № 1, в якому професії машиніста гірничих виїмкових машин та електрослюсаря підземного віднесено до Списку № 1 (а.с.22-23).

З довідок про доходи ОСОБА_1 від 03.11.2020 №1249/7.2.4/01-19 та від 19.03.2021 №343/7.2.4/01-19, виданих ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", вбачається, що ОСОБА_1 працював (та працює на даний час) на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" на посаді електрослюсаря підземного, якому з грудня 2019 року по лютий 2021 року була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.24-25).

Таким чином, як вбачається із матеріалів справи, спір між сторонами виник з приводу не зарахування до спеціального (пільгового) страхового стажу для призначення пенсії періоду роботи позивача з 18.11.2019 по 31.12.2020 на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля" у зв`язку з відсутністю у відповідача даних про сплату страхових внесків.

Законом України, що визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом, є Закон України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” від 09.07.2003 №1058-IV (далі Закон № 1058-IV).

За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:

застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;

страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;

страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;

страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 21 Закону №1058-IV з метою обліку застрахованих осіб, учасників накопичувальної системи пенсійного страхування та їх ідентифікації, а також накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про облік застрахованих осіб і реалізацію ними права на страхові виплати у солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування та накопичувальній системі пенсійного страхування. у системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування здійснюється персоніфікований облік.

Згідно із абзацом першим частини першої статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Як передбачено частиною другою статті 24 Закону № 1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

За кожний повний рік стажу роботи (врахованого в одинарному розмірі) на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, зайнятість на яких давала та дає право на пенсію на пільгових умовах, до страхового стажу додатково зараховується по одному року (частина третя статті 24 Закону №1058-IV застосовується з 01 жовтня 2017 року).

Відповідно до частини четвертої статті 42 Закону №1058-IV у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Згідно із частиною першою статті 15 Закону №1058-IV платниками страхових внесків до солідарної системи є страхувальники, зазначені в статті 14 цього Закону, і застраховані особи, зазначені в частині першій статті 12 цього Закону.

Обчислення страхових внесків застрахованих осіб, зазначених у пунктах 1, 2, 5 - 7, 9, 10, 12, 15, 17 і 18 статті 11 цього Закону, здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), грошового забезпечення, на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески (частина друга статті 20 Закону №1058-IV).

Як передбачено частинами четвертою - шостою, девятою, десятою статті 20 Закону №1058-IV, сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду - суб`єкта другого рівня системи пенсійного забезпечення. Страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків. Страхувальники зобов`язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць. Днем сплати страхових внесків вважається: у разі перерахування сум страхових внесків у безготівковій формі з банківського рахунку страхувальника на банківський рахунок органу Пенсійного фонду - день списання установою банку, органом, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з банківського (спеціального реєстраційного) рахунку страхувальника незалежно від часу її зарахування на банківський рахунок органу Пенсійного фонду. Якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом, а посадові особи, винні в порушенні законодавства про сплату страхових внесків, несуть дисциплінарну, адміністративну, цивільно-правову або кримінальну відповідальність згідно із законом.

Крім того, згідно із частиною шостою статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” від 08.07.2010 №2464-VI (з наступними змінами та доповненнями) за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Як слідує із записів у трудовій книжці та з довідок про доходи ОСОБА_1 від 03.11.2020 №1249/7.2.4/01-19 та від 19.03.2021 №343/7.2.4/01-19, виданих ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля", у спірний період (з 18.11.2019 по 31.12.2020) позивач працював (та працює на даний час) на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" за що позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, з якої нараховувався ЄСВ (а.с.24-25).

Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до статті 106 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” наявність заборгованості перед ПФУ України зі сплати страхових внесків не може бути підставою для відмови у здійсненні перерахунку пенсії, оскільки, відповідальність за несплату страхових внесків несе лише підприємство-страхувальник в якому працює застрахована особа.

Відповідно до пункту 6 статті 25 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування” за рахунок сум, що надходять від платника єдиного внеску або від державної виконавчої служби, погашаються суми недоїмки, штрафних санкцій та пені у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, якщо платник має несплачену суму недоїмки, штрафів та пені, сплачені ним суми єдиного внеску зараховуються в рахунок сплати недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення

Таким чином, відсутність за даними системи персоніфікованого обліку відомостей про сплату страхових внесків обумовлена тим, що у ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" наявна заборгованість зі сплати страхових внесків, відтак зарахування поточних платежів відбувалося в рахунок погашення заборгованості.

Системний аналіз вказаних вище нормативно-правових актів дає підстави дійти висновку про те, що до страхового стажу зараховується період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески. При цьому, на переконання суду, виходячи із змісту наведених вище правових норм, порушення страхувальником вимог законодавства щодо порядку та строків сплати страхових внесків (у зв`язку із чим утворилася заборгованість зі сплати таких внесків) тягне негативні наслідки лише щодо самого страхувальника (зокрема, у вигляді сплати недоїмки, штрафних санкцій та пені) та не може мати негативних наслідків для застрахованої особи у вигляді не зарахування до страхового стажу періоду роботи, протягом якого такій особі нараховувалася заробітна плата, на яку у свою чергу нараховувалися страхові внески, проте не з вини застрахованої особи сплачені страхові внески зараховувалися в рахунок сплати заборгованих страхувальником сум недоїмки, штрафів та пені у порядку календарної черговості їх виникнення.

Отже, судом встановлено і це підтверджується відповідними письмовими доказами, що у період з 18.11.2019 по 31.12.2020 позивачу була нарахована та виплачена заробітна плата, на яку в свою чергу нараховувалися страхові внески.

Відтак, з наведених вище підстав слідує, що відповідач протиправно відмовив у зарахуванні ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком 1 періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 18.11.2019 по 31.12.2020.

Відповідно до статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці” від 02.09.2008 № 345-VI, мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.

З матеріалів пенсійної справи вбачається, що загальний страховий стаж ОСОБА_1 на час звернення 29.03.2021 за перерахунком пенсії становить 20 років 23 дні, в тому числі стаж на підземних роботах 14 років 8 днів (за Списком №1 - 8 років 6 місяців 23 дні, навчання за фахом – 03 роки 08 місяців 09 днів, служба в армії – 01 рік 09 місяців 6 днів).

Відповідно до абзацу другого частини першої статті 8 Закону України “Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей” час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби. Час проходження строкової військової служби та військової служби за призовом осіб офіцерського складу, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, якщо на момент призову на строкову військову службу, військову службу за призовом осіб офіцерського складу, військову службу в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", особа навчалася за фахом у професійно-технічному навчальному закладі, працювала за професією або займала посаду, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Час навчання в професійно-технічному навчальному закладі, час проходження строкової військової служби, а також час проходження військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", які зараховуються до стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, не повинні перевищувати наявного стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах. Час проходження військовослужбовцями військової служби в особливий період, що оголошується відповідно до Закону України "Про оборону України", зараховується до їх вислуги років, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби на пільгових умовах у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів пенсійної справи позивача вбачається, що навчання за фахом (03 роки 08 місяців 09 днів) та військова служба (01 рік 09 місяців 6 днів) ГУ ПФ України у Волинській області зараховані ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу.

Таким чином, із зарахуванням до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 періоду роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 18.11.2019 по 31.12.2020 (1 рік 1 місяць 12 днів), спеціальний (пільговий) страховий стаж роботи позивача за Списком №1 складає більше 15 років (14 років 8 днів + 1 рік 1 місяць 12 днів), а позивач набуває право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”.

Оскільки, позивач із заявою про перерахунок пенсії на пільгових умовах до ГУ ПФ України у Волинській області звернувся 29.03.2021, перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” слід проводити з 29.03.2021 (тобто, з дня звернення позивача за проведенням перерахунку з відповідною заявою).

Відтак, з наведених вище підстав, суд дійшов висновку, що позивач набув право на призначення пенсії на пільгових умовах за Списком №1 згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці”, а тому, позовні вимоги належить задовольнити повністю шляхом прийняття рішення про визнання протиправним та скасування рішення відповідача від 06.04.2021 №907510151167; зобов`язання зарахувати до пільгового страхового стажу позивача періоди роботи з 18.11.2019 по 31.12.2020 на ВП "Шахта Бужанська" ДП "Волиньвугілля" та призначити пенсію з урахуванням даного пільгового страхового стажу відповідно до Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з 29.03.2021 (дата звернення позивача з заявою про перерахунок пенсії).

Відповідно до статті 244 КАС України суд під час ухвалення рішення вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Відповідно до частини п`ятої статті 134 КАС України розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Як передбачено частинами шостою, сьомою статті 134 КАС України, у разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами. Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

У позовній заяві позивач просить стягнути з відповідача на користь позивача судовий збір у розмірі 908,00 грн та витрати на правову допомогу у розмірі 4000,00 гривень.

Перевіряючи доводи сторін та докази, якими позивач підтверджує понесені витрати, суд встановив, що сплата судового збору у сумі 908,00 грн підтверджується квитанцією від 13.04.2021 №28154.

Як вбачається із доданих письмових доказів, а саме: договору про надання правничої допомоги від 06.04.2021; розрахунку витрат на правничу допомогу від 13.04.2021; квитанції від 13.04.2021 №19 адвокатом Свередюк Ю.А. було надано послуги ОСОБА_1 на суму 4000,00 грн (а.с.25а-27).

Згідно з договором про надання правничої допомоги від 06.04.2021, фіксований розмір гонорару адвоката встановлюється для вчинення окремої дії на виконання договору: написання адвокатського запиту – 100,00 грн; написання заяви по суті справи (позовна заява, відзив на позовну заяву, відповідь на відзив, заперечення) – 4000,00 грн.

Як вбачається з розрахунку витрат на правничу допомогу від 13.04.2021 адвокатом Свередюк Ю.А. були вчинені наступні дії: написання позовної заяви - 4000,00 грн.

Відповідач вважає, що розмір правової допомоги є необгрунтованим, оскільки позивачем не надано доказів на підтвердження того, що гонорар є розумним та враховує витрачений адвокатом час, а дана справа є справою незначної складності.

Оцінивши наявні в матеріалах справи докази складу та розміру витрат, пов`язаних з оплатою правничої допомоги адвоката, перевіривши їх розумну необхідність для цієї справи та відповідність наданих послуг видам правової допомоги, визначеним статтями 19, 20 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» суд вказує наступне.

Враховуючи предмет спору, значення справи для сторін та конкретні обставини справи, суть виконаних послуг, відсутність юридичного супроводу справи адвокатом в суді у зв`язку з розглядом справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін, суд вважає, що сума, заявлена до відшкодування у розмірі 4000,00 грн є неспівмірною та надмірною з фактичним обсягом наданих адвокатом послуг (написання позовної заяви).

Також, судом враховано відомості Єдиного державного реєстру судових рішень http://reestr.court.gov.ua, за даними яких мають місце оприлюднення численних судових рішень судів різних інстанцій з аналогічного предмету спору та аналогічними мотивами тим, що приведені у позові, що спрощувало роботу адвоката при його підготовці.

Відтак, керуючись критеріями, що визначені частинами сьомою-дев`ятою статті 139 КАС України, суд (враховуючи також позицію відповідача) вправі зменшити розмір судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката з урахуванням конкретних обставин справи та з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи.

На думку суду, виходячи із критеріїв, визначених частинами третьою, п`ятою статті 134, частиною дев`ятою статті 139 КАС України, а також враховуючи заперечення представника відповідача щодо розміру витрат на правову допомогу, на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань ГУ ПФ України у Волинській області необхідно стягнути судові витрати у розмірі 908,00 грн, сплачені квитанцією від 13.04.2021 №28154 та витрати на правничу допомогу в сумі 1000,00 грн. Решту витрат покласти на позивача.

Керуючись статтями 139, 243-246, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання вчинити дії, задовольнити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області від 06.04.2021 №907510151167 про результати розгляду заяви ОСОБА_1 від 29.03.2021 про перерахунок пенсії згідно Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області зарахувати ОСОБА_1 до спеціального (пільгового) страхового стажу за Списком №1 період роботи на ВП "Шахта "Бужанська" ДП "Волиньвугілля" з 18.11.2019 по 31.12.2020 та здійснити призначення пенсії на пільгових умовах згідно з Законом України “Про підвищення престижності шахтарської праці” з урахуванням вказаного спеціального (пільгового) страхового стажу з 29.03.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Волинській області судові витрати у сумі 908,00 грн (дев`ятсот вісім гривень 00 копійок) та витрати на правничу допомогу в сумі 1000,00 грн (одна тисяча гривень 00 копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення судового рішення.

Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 ).

Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України у Волинській області (43026, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Кравчука, 22-В, код ЄДРПОУ 13358826).

Суддя Т.М. Димарчук