
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49027
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-49, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25.06.2021м. ДніпроСправа № 904/4093/21
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Мілєвої І.В. за участю секретаря судового засідання Фіцай Я.П.
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "НПП Нікопольський трубний завод", Дніпропетровська область, м. Нікополь
до Комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа", Дніпропетровська область, м. Жовті Води
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Трубна Металургійна компанія-Дніпро", м. Дніпро
про визнання недийсними результатів відкритих торгів
Представники:
від позивача: Калужина В.Ю., директор
від відповідача: Бочанова Я.В.;
від третьої особи: Крутовських С.В.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "НПП Нікопольський трубний завод" звернулося до господарського суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа", в якій просить суд визнати недійсними результати відкритих торгів процедури публічних закупівель №UА-2021 -03-16-004000-b.
Позивач в позовній заяві просить суд залучити Товариство з обмеженою відповідальністю "Трубна Металургійна компанія-Дніпро" в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.
Ухвалою від 12.04.2021 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та залучено до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Товариство з обмеженою відповідальністю "Трубна Металургійна компанія-Дніпро" (49054, Дніпропетровська область, м. Дніпро, просп. Олександра Поля, буд. 103, офіс 315, ідентифікаційний код 39120314). Постановлено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначити підготовче засідання на 11.05.2021.
Ухвалою від 11.05.2021 відкладено підготовче засідання на 26.05.2021.
05.05.2021 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 16.03.2021 відповідачем в електронній системі публічних закупівель PROZORRO було оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі № UA-2021-03-16-004000-b, предметом якої є товар: ДК 021:2015-44160000-9-Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби; кінцевий строк подання тендерних пропозицій - 01.04.2021, початок аукціону - 02.04.2021; очікувана вартість -3 980 000.00 грн. з ПДВ; критерій вибору переможця - ціна. Рішенням Тендерного комітету (протокол № 14/8-22-1 від 16.03.2021) затверджено Тендерну документацію на закупівлю по предмету: Труби сталеві безшовні для котельних установок та трубопроводів (ТУ 14-3-190-04) (ДК 021:2015-44160000-9 -Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби) Процедура закупівлі - відкриті торги. Так, у процедурі закупівлі брало участь три учасника, серед яких позивач та третя особа. Рішенням відповідача, оформленим протоколом засідання Тендерного комітету від 02.04.2021 № 14/8-22-2 дискваліфіковано переможця закупівель ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» у зв`язку з тим, що: учасник закупівлі (позивач) не надав завіреного належним чином діючого сертифікату оцінки відповідності продукції вимогам технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, затвердженого Постановою КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності типу (модуль В)); учасник закупівлі (позивач) не надав автентичного перекладу сертифікату якості, який був складений на іншій, ніж українська мова. Враховуючи наведене, тендерна пропозиція учасника ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» (позивача) була відхилена замовником (відповідачем). Водночас, згідно протоколу засідання Тендерного комітету від 02.04.2021 № 14/8-22-3 тендерна пропозиція ТОВ «Трубна металургійна компанія - Дніпро» у розмірі 3 793 050,00 грн. з ПДВ була визнана такою, що відповідає тендерній документації, кваліфікаційним критеріям, зазначеним у ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», та відповідно до приписів ст. 17 цього ж Закону у замовника (відповідача) відсутні підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі третьої особи. Виходячи із норм Закону України «Про публічні закупівлі» до розгляду та оцінки допускаються тендерні пропозиції учасників, які відповідають кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього закону, та мають узгоджуватися із умовами тендерної документації. Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону замовник вимагає від учасників подання ними документально підтвердженої інформації про їх відповідність кваліфікаційним критеріям та що прямо узгоджується із пунктом 6 Розділу III Тендерної документації (Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі зазначена у Додатку 1). Згідно Додатку 1 до Тендерної документації, у складі своєї пропозиції Учасник надає завірені належним чином копії сертифікатів якості виробника, діючого сертифікату відповідності, виданого акредитованими органами, діючого сертифікату оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)). В свою чергу позивач подав із визначених у Додатку 1 документів, такі: сертифікат відповідності (зареєстровано в Реєстрі за № UA1.177.0000410-17) із терміном дії з 27.12.2017 до 27.12.2022 (продукція Труби сталеві безшовні холоднодеформовані, сталь 20, діаметром від 10 до 102 мм), виробник ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод»; сертификат качества (образец) ГОСТ, ТУ 14-3-190-2004. наименование продукции Трубы стальные бесшовные холоднодеформированные. Отже, всупереч вимогам ст. 17 Закону, пунктів 5, 6 Розділу III Інструкція з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації, позивач не надав сертифікату якості виробника, натомість надав документ із назвою сертификат качества (мова оригіналу) без перекладу на українську мову. Також позивачем не надано у складі тендерної пропозиції діючого сертифікату оцінки відповідності продукції вимогам технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском (сертифікат відповідності експертизи, типу (модуль В)). Згідно пункту 3 Розділу V Оцінка тендерної пропозиції Тендерної документації, формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції. Перелік формальних помилок визначений у Додатку 7 до тендерної документації. Відтак, подання позивачем документа із назвою сертификат качества (мова оригіналу) іноземною мовою без перекладу на Українську та не у спосіб встановлений Законом (ч. 9 ст. 26 Закону) не є формальними помилками, а є саме порушенням тендерної документації. Відтак, долучений позивачем документ із назвою сертификат качества (мова оригіналу), без перекладу на українську мову, не відповідає вимогам тендерної документації. Зважаючи на викладене вище у сукупності, відповідач вважає дії з проведення процедури публічних закупівель (процедура закупівлі - відкриті торги) на закупівлю по предмету Труби сталеві безшовні для котельних установок та трубопроводів (ТУ 14-3-190-04) законною, оскільки тендерна пропозиція позивача не відповідала вимогам тендерної документації. У зв`язку із чим відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
25.05.2021 позивач подав відповідь на відзив.
Ухвалою суду від 26.05.2021 закрито підготовче провадження та призначено справу для судового розгляду по суті у судове засідання на 25.06.2021.
У судове засідання 25.06.2021 з`явились представники позивача, відповідача та третьої особи.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
16.03.2021 Комунальним підприємством «Жовтоводськтепломережа» Жовтоводської міської ради (замовник) в електронній системі публічних закупівель PROZORRO було оприлюднено оголошення про проведення процедури закупівлі № UA-2021-03-16-004000-b, предметом якої є товар: ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні вироби.
Позивач зазначає, що про бажання взяти участь у відповідній процедурі закупівлі заявило троє учасників шляхом подання відповідних тендерних пропозицій:
- ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод», із початковою пропозицією 3 468 639,12 грн. з ПДВ;
- ТОВ «Трубна металургійна компанія-Дніпро», із початковою пропозицією 3 793 050,00 грн. з ПДВ;
- ТОВ «Завод сталевих профілів», із початковою пропозицією 3 839 976,00 грн. з ПДВ.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій від 02.04.2021 № UA-2021-03-16-004000-b (а.с. 66-67) тендерна пропозиція ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» у розмірі 3 468 639,12 грн. з ПДВ за результатами оцінки шляхом застосування електронного аукціону визнана електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною. Проте, як зазначено в протоколі, «тендерна пропозиція не відповідає: вимогам тендерної документації. Тендерна пропозиція учасника: викладена іншою мовою (мовами), аніж - мова (мови), що вимагається тендерною документацією Тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам».
Протоколом засідання Тендерною комітету № 14/8-22-2 від 02.04.2021 (а.с. 70-71) встановлено, що тендерна пропозиція учасника ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод", переможця за результатами аукціону, не відповідає умовам та вимогам тендерної документації замовника у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі», а саме:
1. Відповідно додатку 1 тендерної документації у складі своєї пропозиції учасник закупівлі повинен надати, завірений належним чином, діючий сертифікат оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском затвердженою Постановок КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)). Учасник ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" у складі своєї тендерної пропозиції не надав даний сертифікат.
2. Відповідно п. 7 розділу 1 тендерної документації (Загальні положення) тендерні пропозиції викладаються українською мовою. Якщо в складі тендерної пропозиції надається документ, складений на іншій, ніж українська мова, учасник надає автентичний переклад цього документу на українську мову. Сертифікат якості, наданий у складі тендерної пропозиції учасника ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" складений на російській мові та автентичний переклад цього документу на українську мову відсутній.
Враховуючи вищезазначене, тендерний комітет ухвалив відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" як таку, що не відповідає умовам та вимогам тендерної документації замовника у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі»
Згідно з протоколом засідання Тендерного комітету № 14/8-22-3 від 02.04.2021 (а.с. 68-69), тендерна пропозиція ТОВ «Трубна металургійна компанія-Дніпро» у розмірі 3 793 050,00 грн. з ПДВ була визнана такою, що відповідає тендерній документації, кваліфікаційним критеріям, визначеним у ст. 16 Закону України «Про публічні закупівлі», та у замовника відсутні підстави для відмови в участі у процедурі закупівлі даному учаснику, відповідно до ст. 17 Закону. Таким чином, учасниками Тендерного комітету було визначено переможцем процедури відкритих торгів згідно предмету закупівлі «Труби сталеві безшовні для котельних установок та трубопроводів (ТУ 14-3-190-04)» учасника торгів - ТОВ «Трубна металургійна компанія-Дніпро». Прийнято рішення про намір укласти договір про закупівлю з переможцем торгів та надіслати на адресу переможця повідомлення про намір укласти договір про закупівлю.
Позивач зазначає, що відповідно до п.1 ч.3 ст.28 Закону України «Про публічні закупівлі» критеріями оцінки є, зокрема, ціна. Відповідно до п. 1 розділу V Тендерної документації для учасників процедури закупівлі щодо оцінки тендерної пропозиції для участі в процедурі відкритих торгів на закупівлю труб, труби сталеві безшовні для котельних установок та трубопроводів (ТУ 14-3-190-04) (ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні .вироби) оцінка тендерної пропозиції здійснюється на основі наступного критерію: «Ціна» -100%.
Позивач посилається на те, що за результатами аукціону найбільш економічно вигідну пропозицію надало ТОВ «НПП Нікопольський грубний завод» (позивач), яка фактично була відхилена замовником, а даного учасника було дискваліфіковано.
Позивач зазначив, що третя особа надала сертифікат відповідності, виданий акредитованими органами, діючий сертифікат оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 № 35, яка втратила чинність.
Позивач зазначає, що п.2 Протоколу розгляду тендерних пропозицій № 14/8-22-2 від 02.04.2021 є не суттєвим, тому що учасником було надано Сертифікат відповідності № UA1.177.0000410-17 від 27.12.2017, складений українською мовою. Також був наданий зразок Сертифікат якості російською мовою, який містить специфічні технічні характеристики, викладені у примірнику стандарту, мова якого є російська.
Враховуючи викладене, позивач вважає, що вибір замовником в спірному випадку переможцем учасника, який запропонував найвищу ціну, є грубим порушенням мети та засад функціонування системи публічних закупівель в цілому, адже не відповідає потребам держави - максимально економічне витрачання коштів. За таких обставин, результати відкритих торгів процедури публічних закупівель № UA-2021 -03-16-004000-b за наслідками дискваліфікації ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» та визнання переможцем ТОВ «Трубна металургійна компанія-Дніпро» є незаконним та необґрунтованим, адже вказані дії були здійснені з порушенням замовником приписів ст.ст. 5, 16, 17, 31 Закону України; «Про публічні закупівлі», мети і засад функціонування системи публічних закупівель.
Правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави та територіальної громади визначаються Законом України «Про публічні закупівлі» (що діяв станом на момент виникнення між сторонами спірних правовідносин).
Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі" закупівлі здійснюються за такими принципами:
1) добросовісна конкуренція серед учасників;
2) максимальна економія, ефективність та пропорційність;
3) відкритість та прозорість на всіх стадіях закупівель;
4) недискримінація учасників та рівне ставлення до них;
5) об`єктивне та неупереджене визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі;
6) запобігання корупційним діям і зловживанням.
Учасники (резиденти та нерезиденти) всіх форм власності та організаційно-правових форм беруть участь у процедурах закупівель/спрощених закупівлях на рівних умовах (ч. 2 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі").
Замовники забезпечують вільний доступ усіх учасників до інформації про закупівлю, передбаченої цим Законом (ч. 3 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі").
Замовники не мають права встановлювати жодних дискримінаційних вимог до учасників (ч. 4 ст. 5 Закону України "Про публічні закупівлі").
Замовник самостійно та безоплатно через авторизовані електронні майданчики оприлюднює в електронній системі закупівель у порядку, встановленому Уповноваженим органом та цим Законом, інформацію про закупівлю, а саме: оголошення про проведення відкритих торгів - не пізніше ніж за 15 днів до кінцевого строку подання тендерних пропозицій, якщо вартість закупівлі не перевищує межі, встановлені у частині третій цієї статті, та не пізніше 30 днів у разі перевищення таких меж; протокол розгляду тендерних пропозицій - протягом одного дня з дня його затвердження; повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - протягом одного дня з дня прийняття рішення про визначення переможця процедури закупівлі/спрощеної закупівлі; інформацію про відхилення тендерної пропозиції/пропозиції учасника - протягом одного дня з дня прийняття рішення про відхилення (ч. 1 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі").
Доступ до інформації, оприлюдненої в електронній системі закупівель, є безоплатним та вільним. Інформація про закупівлю, визначена цим Законом, розміщується в електронній системі закупівель безоплатно через авторизовані електронні майданчики. Інформація про закупівлі, зазначена у частині першій цієї статті, оприлюднюється відповідно до вимог Закону України "Про доступ до публічної інформації", у тому числі у формі відкритих даних. В електронній системі закупівлі, крім інформації, зазначеної у частині першій цієї статті, може оприлюднюватися інша інформація (ч. 6 ст. 10 Закону України "Про публічні закупівлі").
Відкриті торги є основною процедурою закупівлі (ч. 1 ст. 20 Закону України "Про публічні закупівлі").
Під час проведення відкритих торгів тендерні пропозиції мають право подавати всі заінтересовані особи. Для проведення відкритих торгів має бути подано не менше двох тендерних пропозицій (ч. 2 ст. 20 Закону України "Про публічні закупівлі").
Оголошення про проведення відкритих торгів безоплатно оприлюднюється в електронній системі закупівель відповідно до статті 10 цього Закону (ч. 1 ст. 21 Закону України "Про публічні закупівлі").
Тендерна документація безоплатно оприлюднюється замовником разом з оголошенням про проведення відкритих торгів в електронній системі закупівель для загального доступу шляхом заповнення полів в електронній системі закупівель. Тендерна документація не є об`єктом авторського права та/або суміжних прав (ч. 1 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі").
Відповідно до ч. 2 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі" у тендерній документації зазначаються такі відомості:
1) інструкція з підготовки тендерних пропозицій;
2) один або декілька кваліфікаційних критеріїв відповідно до статті 16 цього Закону, підстави, встановлені статтею 17 цього Закону, та інформація про спосіб підтвердження відповідності учасників установленим критеріям і вимогам згідно із законодавством. Замовник не вимагає документального підтвердження інформації про відповідність підставам, встановленим статтею 17 цього Закону, у разі якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації", та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним.
Для об`єднання учасників замовником зазначаються умови щодо надання інформації та способу підтвердження відповідності таких учасників установленим кваліфікаційним критеріям та підставам, встановленим статтею 17 цього Закону;
3) інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі, у тому числі відповідну технічну специфікацію (у разі потреби - плани, креслення, малюнки чи опис предмета закупівлі). Технічні, якісні характеристики предмета закупівлі та технічні специфікації до предмета закупівлі повинні визначатися замовником з урахуванням вимог, визначених частиною четвертою статті 5 цього Закону;
4) інформація про маркування, протоколи випробувань або сертифікати, що підтверджують відповідність предмета закупівлі встановленим замовником вимогам (у разі потреби);
5) кількість товару та місце його поставки;
6) місце, де повинні бути виконані роботи чи надані послуги, їх обсяги;
7) строки поставки товарів, виконання робіт, надання послуг;
8) проект договору про закупівлю з обов`язковим зазначенням порядку змін його умов;
9) опис окремої частини або частин предмета закупівлі (лота), щодо яких можуть бути подані тендерні пропозиції, у разі якщо учасникам дозволяється подати тендерні пропозиції стосовно частини предмета закупівлі (лота). Замовник може передбачити можливість укладення одного договору про закупівлю з одним і тим самим учасником у разі визначення його переможцем за кількома лотами;
10) перелік критеріїв оцінки та методика оцінки тендерних пропозицій із зазначенням питомої ваги кожного критерію.
У разі застосування критерію оцінки вартість життєвого циклу, методика оцінки тендерних пропозицій повинна містити опис усіх складових вартісних елементів та перелік документів і інформації, які повинні надати учасники для підтвердження вартості складових елементів життєвого циклу. Замовник у разі необхідності дисконтування витрат життєвого циклу майбутніх періодів може використовувати поточну облікову ставку Національного банку України. Вартість життєвого циклу може рахуватися як сума всіх витрат життєвого циклу або сума всіх витрат життєвого циклу, поділена на розрахункову одиницю експлуатації предмета закупівлі;
11) строк дії тендерної пропозиції, протягом якого тендерні пропозиції вважаються дійсними, але не менше 90 днів із дати кінцевого строку подання тендерних пропозицій;
12) валюта, у якій повинна бути зазначена ціна тендерної пропозиції;
13) мова (мови), якою (якими) повинні бути складені тендерні пропозиції;
14) кінцевий строк подання тендерних пропозицій;
15) розмір та умови надання забезпечення тендерних пропозицій (якщо замовник вимагає його надати);
16) розмір, вид, строк та умови надання, повернення та неповернення забезпечення виконання договору про закупівлю (якщо замовник вимагає таке забезпечення надати);
17) прізвище, ім`я та по батькові, посада та електронна адреса однієї чи кількох посадових осіб замовника, уповноважених здійснювати зв`язок з учасниками;
18) вимога про зазначення учасником у тендерній пропозиції інформації (повне найменування та місцезнаходження) щодо кожного суб`єкта господарювання, якого учасник планує залучати до виконання робіт чи послуг як субпідрядника/співвиконавця в обсязі не менше 20 відсотків від вартості договору про закупівлю - у разі закупівлі робіт або послуг;
19) опис та приклади формальних (несуттєвих) помилок, допущення яких учасниками не призведе до відхилення їх тендерних пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст тендерної пропозиції, а саме - технічні помилки та описки.
Тендерна документація може містити іншу інформацію, вимоги щодо наявності якої передбачені законодавством та яку замовник вважає за необхідне включити до тендерної документації (ч. 3 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі").
Тендерна документація не повинна містити вимог, що обмежують конкуренцію та призводять до дискримінації учасників, а також вимог щодо документального підтвердження інформації про відповідність вимогам тендерної документації, якщо така інформація є публічною, що оприлюднена у формі відкритих даних згідно із Законом України "Про доступ до публічної інформації" та/або міститься у відкритих єдиних державних реєстрах, доступ до яких є вільним (ч. 4 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі").
Замовникам забороняється вимагати від учасників засвідчувати документи (матеріали та інформацію), що подаються у складі тендерної пропозиції, печаткою та підписом уповноваженої особи, якщо такі документи (матеріали та інформація) надані у формі електронного документа через електронну систему закупівель із накладанням кваліфікованого електронного підпису (ч. 5 ст. 22 Закону України "Про публічні закупівлі").
Відповідно до ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо:
1) учасник процедури закупівлі:
- не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 цього Закону та/або наявні підстави, встановлені частиною першою статті 17 цього Закону;
- не відповідає встановленим абзацом першим частини третьої статті 22 цього Закону вимогам до учасника відповідно до законодавства;
- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з частиною п`ятнадцятою статті 29 цього Закону;
- не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
- не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
- не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку, визначеного в частині чотирнадцятій статті 29 цього Закону;
- визначив конфіденційною інформацію, що не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог частини другої статті 28 цього Закону;
2) тендерна пропозиція учасника:
- не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації;
- викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;
- є такою, строк дії якої закінчився;
3) переможець процедури закупівлі:
- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
- не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 цього Закону;
- не надав копію ліцензії або документа дозвільного характеру (у разі їх наявності) відповідно до частини другої статті 41 цього Закону;
- не надав забезпечення виконання договору про закупівлю, якщо таке забезпечення вимагалося замовником.
Тендерна пропозиція подається в електронному вигляді через електронну систему закупівель шляхом заповнення електронних форм з окремими полями, у яких зазначається інформація про ціну, інші критерії оцінки (у разі їх установлення замовником), інформація від учасника процедури закупівлі про його відповідність кваліфікаційним критеріям, наявність/відсутність підстав, установлених у статті 17 Закону і в тендерній документації та завантаження з нижченаведених файлів, які надаються в сканованому вигляді в форматі РDF або у вигляді електронних документів з накладеним електронним підписом відповідно до Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг» та Закону України "Про електронні довірчі послуги" та Постанови КМУ від 03.03.2020 № 193 «Про реалізацію експериментальною проекту щодо забезпечення можливості використання удосконалених електронних підписів і печаток, які базуються на кваліфікованих сертифікатах відкритих ключів» (п. 1 Розділу ІІІ Тендерної документації)
У тендерній документації учаснику необхідно надати документальне підтвердження відповідності кваліфікаційним вимогам (Додаток 2), встановленим статтею 16 Закону, а саме: - наявність обладнання та матеріально-технічної бази; - наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічного (аналогічних) за предметом закупівлі договору (договорів) з усіма додатками (п. 5 Розділу ІІІ Тендерної документації).
Учасники процедури закупівлі повинні надати у складі тендерних пропозицій інформацію та документи, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, установленим замовником; інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі зазначена у Додатку 1 (п. 6 Розділу ІІІ Тендерної документації).
Замовником визначаються критерії та методика оцінки відповідно до статті 29 Закону. Оцінка тендерних пропозицій проводиться електронною системою закупівель автоматично на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації та шляхом застосування електронного аукціону. Оцінка тендерної пропозиції здійснюється на основі наступного критерію: «Ціна» - 100%. Найбільш економічно вигідна ціна тендерної пропозиції визначається електронною системою закупівель за результатами: проведеного електронного аукціону (п. 1 Розділу V Тендерної документації).
Допущення учасниками формальних (несуттєвих) помилок в тендерній пропозиції не призведе до відхилення їх пропозицій. Формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції. Перелік формальних помилок визначений у Додатку 7 до тендерної документації (п. 3 Розділу V Тендерної документації).
Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж 2 (два) робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: 1) що підтверджують відповідність учасника процедурі закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до ст. 16 Закону; 2) на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю. Учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкритій тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Замовник розглядає подані тендерні пропозиції урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей (п. 4 Розділу V Тендерної документації).
Відповідно до п. 5 Розділу V Тендерної документації замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі якщо:
учасник процедури закупівлі:
- не відповідає кваліфікаційним (кваліфікаційному) критеріям, установленим статтею 16 Закону та/або наявні підстави, встановлені ч. 1 ст. 17 Закону;
- не відповідає, встановленим абзацом 1 ч. 3 ст. 22 Закону, вимогам до учасника відповідно до законодавства;
- зазначив у тендерній пропозиції недостовірну інформацію, що є суттєвою при визначенні результатів процедури закупівлі, яку замовником виявлено згідно з ч. 15 ст. 29 Закону;
- не надав забезпечення тендерної пропозиції, якщо таке забезпечення вимагалося замовником, та/або забезпечення тендерної пропозиції не відповідає умовам, що визначені замовником у тендерній документації до такого забезпечення тендерної пропозиції;
- не виправив виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій невідповідності в Інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей;
- не надав обґрунтування аномально низької ціни тендерної пропозиції протягом строку визначеного в ч. 14 ст. 29 Закону:
- визначив конфіденційною інформацію, яка не може бути визначена як конфіденційна відповідно до вимог ч. 2 ст. 28 Закону;
тендерна пропозиція учасника:
- не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмету закупівлі тендерної документації;
- викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією;
- є такою, строк дії якої закінчився;
переможець процедури закупівлі:
- відмовився від підписання договору про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації або укладення договору про закупівлю;
- не надав у спосіб, зазначений в тендерній документації, документи, що підтверджують відсутність підстав, установлених статтею 17 Закону;
- не надав копію ліцензії або документу дозвільного характеру відповідно до частини другої статті 41 Закону.
Інформація про відхилення тендерної пропозиції, у тому числі підстави такого відхилення, протягом одного дня з дня ухвалення рішення оприлюднюється в електронній системі закупівель та автоматично надсилається переможцю процедури закупівлі, тендерна пропозиція якого відхилена, через електронну систему закупівель.
Учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах, що подані ним у своїй тендерній пропозиції, виявлені замовником після розкриття тендерних пропозицій, шляхом завантаження через електронну систему закупівель уточнених або нових документів в електронній системі закупівель протягом 24 годин з моменту розміщення замовником в електронній системі закупівель повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей. Замовник розглядає подані тендерні пропозиції з урахуванням виправлення або невиправлення учасниками виявлених невідповідностей (ч. 9 ст. 26 Закону України "Про публічні закупівлі").
Оцінка тендерних пропозицій/пропозицій проводиться автоматично електронною системою закупівель на основі критеріїв і методики оцінки, зазначених замовником у тендерній документації/оголошенні про проведення спрощеної закупівлі, шляхом застосування електронного аукціону (ч. 1 ст. 29 Закону України "Про публічні закупівлі").
Після оцінки тендерних пропозицій/пропозицій замовник розглядає на відповідність вимогам тендерної документації/оголошення про проведення спрощеної закупівлі тендерну пропозицію/пропозицію, яка визначена найбільш економічно вигідною (ч. 9 ст. 29 Закону України "Про публічні закупівлі").
Якщо замовником під час розгляду тендерної пропозиції учасника виявлено невідповідності в інформації та/або документах, що подані учасником у тендерній пропозиції та/або подання яких вимагалось тендерною документацією, він розміщує у строк, який не може бути меншим ніж два робочі дні до закінчення строку розгляду тендерних пропозицій, повідомлення з вимогою про усунення таких невідповідностей в електронній системі закупівель. Замовник розміщує повідомлення з вимогою про усунення невідповідностей в інформації та/або документах: що підтверджують відповідність учасника процедури закупівлі кваліфікаційним критеріям відповідно до статті 16 цього Закону; на підтвердження права підпису тендерної пропозиції та/або договору про закупівлю (п.п. 1, 2 ч. 16 ст. 29 Закону України "Про публічні закупівлі").
Позивач зазначає, що відповідно до п.1 ч.3 ст.28 Закону України «Про публічні закупівлі» критеріями оцінки є, зокрема, ціна. Відповідно до п. 1 розділу V Тендерної документації для учасників процедури закупівлі щодо оцінки тендерної пропозиції для участі в процедурі відкритих торгів на закупівлю труб, труби сталеві безшовні для котельних установок та трубопроводів (ТУ 14-3-190-04) (ДК 021:2015 - 44160000-9 - Магістралі, трубопроводи, труби, обсадні труби, тюбінги та супутні .вироби) оцінка тендерної пропозиції здійснюється на основі наступного критерію: «Ціна» -100%. За результати аукціону найбільш економічно вигідну пропозицію надало ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» (позивач), яка фактично була відхилена замовником.
Відповідно до протоколу розкриття тендерних пропозицій від 02.04.2021 № UA-2021-03-16-004000-b (а.с. 66-67) тендерна пропозиція ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» у розмірі 3 468 639,12 грн. з ПДВ за результатами оцінки шляхом застосування електронного аукціону визнана електронною системою закупівель найбільш економічно вигідною.
Тендерний комітет ухвалив відхилити тендерну пропозицію учасника ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" як таку, що не відповідає умовам та вимогам тендерної документації замовника у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі».
Відповідно додатку 1 тендерної документації у складі своєї пропозиції учасник закупівлі повинен надати завірені належним чином копії:
- сертифікатів якості виробника,
- діючого сертифікату відповідності, виданого акредитованими органами,
-діючого сертифікату оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском затвердженою Постановок КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)).
Позивач зазначив, що третя особа надала сертифікат відповідності, виданий акредитованими органами, діючий сертифікат оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.01.2011 № 35, яка втратила чинність. А у відзиві на позов відповідач не надав пояснень чому вказані документи були прийняті як дійсні.
Суд враховує, що згідно з п.3 Постанови KM України № 27 від 16.01.2019 «Про затвердження Технічного регламенту обладнання, що працює під тиском» установити, що надання на ринку та/або введення в експлуатацію обладнання, що працює під тиском, яке відповідає вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 січня 2011 р. № 35, та введено в обіг до набрання чинності цією постановою, не може бути заборонено або обмежено з причин невідповідності такого обладнання вимогам Технічного регламенту, затвердженого цією постановою.
Відповідно додатку 1 тендерної документації у складі своєї пропозиції учасник закупівлі повинен надати завірені належним чином копії, зокрема, діючого сертифікату оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском затвердженою Постановок КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)).
Протоколом засідання Тендерною комітету № 14/8-22-2 від 02.04.2021 встановлено, що учасник ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" у складі своєї тендерної пропозиціїне надав діючий сертифікат оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском затвердженою Постановок КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)).
Як вже було вище зазначено, діючий сертифікат оцінки відповідності продукції вимогам Технічного регламенту безпеки обладнання, що працює під тиском затвердженою Постановок КМУ № 35 від 19.01.2011 (сертифікат відповідності експертизи типу (модуль В)) позивачем взагалі не подано.
Що ж до сертифікату якості виробника – вказаний документ було подано на російській мові.
Так, відповідач зазначає, що позивач із визначених у Додатку 1 документів подав:
- сертифікат відповідності (зареєстровано в Реєстрі за № UА1.177.0000410-17) із терміном дії з 27.12.2017 до 27.12.2022 (продукція Труби сталеві безшовні холоднодеформовані, сталь 20, діаметром від 10 до 102 мм), виробник ТОВ «НПП Нікопольський трубний завод» (а.с. 63);
- СЕРТИФИКАТ КАЧЕСТВА (ОБРАЗЕЦ) ГОСТ. ТУ 14-3-190-2004. Наименование продукции Трубы стальные бесшовные холоднодеформированные (а.с. 64).
Відповідно п. 7 розділу 1 тендерної документації Тендерні пропозиції викладаються українською мовою. Якщо в складі тендерної пропозиції надається документ, складений на іншій, ніж українська мова, учасник надає автентичний переклад цього документу на українську мову. Переклад має бути зроблений перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус, або подається переклад документа, вірність якого засвідчується безпосередньо учасником або нотаріально. Тексти повинні бути автентичними, визначальним є текст, викладений українською мовою. Відповідальність за достовірність перекладу несе учасник.
Відповідач зазначає, що всупереч вимогам Закону України "Про публічні закупівлі", пунктів 5, 6 Розділу ІІІ Інструкції з підготовки тендерної пропозиції Тендерної документації, позивач не надав сертифікату якості виробника, натомість надав СЕРТИФИКАТ КАЧЕСТВА (мова оригіналу) без перекладу на українську мову.
Докази надання позивачем у складі тендерної пропозиції сертифікату якості виробника, викладеного українською мовою, - в матеріалах справи відсутні.
У позовній заяві позивач зазначає, що протягом 2-х годин копія сертифікату якості на російській мові була відправлена на електрону адресу замовника КП "Жовтоводськтепломережа" для розгляду тендерного комітету. У відповіді на відзив позивач змінив позицію та вказав, що направив на українській мові протягом 2-х годин копію сертифікату якості на електрону адресу замовника. Безпосередньо у судовому засіданні 25.06.2021 представник позивача знову змінила пояснення, вказавши, що не вдалось завантажити сертифікат через електронну систему закупівель, тому і направили його на електронну пошту.
Докази на підтвердження вищевказаних пояснень позивачем не подані.
Крім того, у судовому засіданні представник позивача пояснила, що переклад сертифікату якості на українську мову є складним у зв`язку із специфічністю застосовних термінів; одночасно зазначила, що наразі позивач вже має переклад на українську мову.
З урахуванням відсутності належних та допустимих доказів; зміни (три версії) пояснень позивача; самої ж позицій позивача про складність перекладу та одночасне зазначення про направлення його протягом 2-х годин (чому мала б передувати робота безпосередньо щодо перекладу сертифікату на українську мову), суд критично ставиться до вищевказаних пояснень.
Крім того, направлення саме на електрону адресу замовника КП "Жовтоводськтепломережа» не відповідає положенням ч. 9 ст. 26 Закону України "Про публічні закупівлі", якою унормовано, що учасник процедури закупівлі виправляє невідповідності в інформації та/або документах шляхом завантаження через електронну систему закупівель.
Визначальним є також те, що подання документу, складеного іншою (не українською) мовою не є невідповідністю в інформації та/або документах з оглядну на те, що згідно з пунктом 3 Розділу V Оцінка тендерної пропозиції Тендерної документації, формальними (несуттєвими) вважаються помилки, що пов`язані з оформленням тендерної пропозиції та не впливають на зміст пропозиції. Перелік формальних помилок визначений у Додатку 7 до тендерної документації. Так, додаток 7 до тендерної документації визначає перелік формальних помилок (а.с. 45), відповідно до якого формальними помилками вважається:
1. Інформація/документ, подана учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, містить помилку (помилки) у частині: уживання великої літери; уживання розділових знаків та відмінювання слів у реченні використання слова або мовного звороту, запозичених з іншої мови; зазначення унікального номера оголошення про проведення конкурентної процедури закупівлі, присвоєного електронною системою закупівель та/або унікального номера повідомлення про намір укласти договір про закупівлю - помилка в цифрах; застосування правил переносу частини слова з рядка в рядок;написання слів разом та/або окремо, та/або через дефіс;нумерації сторінок/аркушів (у тому числі кілька сторінок/аркушів мають однаковий номер, пропущені номери окремих сторінок/аркушів, немає нумерації сторінок/аркушів, нумерація сторінок/аркушів не відповідач переліку, зазначеному в документі).
2. Помилка, зроблена учасником процедури закупівлі під час оформлення тексту документа/унесення інформації в окремі поля електронної форми тендерної пропозиції (у тому числі комп`ютерна коректура, заміна літери (літер) та/або цифри (цифр), переставлення літер (цифр) місцями, пропуск літер (цифр), повторення слів, немає пропуску між словами, заокруглення числа), що не впливає на ціну тендерної пропозиції учасника процедури закупівлі та не призводить до її спотворення та/або не стосується характеристики предмета закупівлі, кваліфікаційних критеріїв до учасника процедури закупівлі.
3. Невірна назва документа (документів), що подається учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, зміст якого відповідає вимогам, визначеним замовником у тендерній документації.
4. Окрема сторінка (сторінки) копії документа (документів) не завірена підписом та/або печаткою учасника процедури закупівлі (у разі її використання).
5. У складі тендерної пропозиції немає документа (документів), на який посилається учасник процедури закупівлі у своїй тендерній пропозиції, при цьому замовником не вимагається подання такого документа в тендерній документації.
6. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що не містить власноручного підпису уповноваженої особи учасника процедури закупівлі, якщо на цей документ (документи) накладено її кваліфікований електронний підпис.
7. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що складений у довільній формі та не містить вихідного номера.
8. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що є сканованою копією оригіналу документа/електронного документа.
9. Подання документа учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, який засвідчений підписом уповноваженої особи учасника процедури закупівлі та додатково містить підпис (візу) особи, повноваження якої учасником процедури закупівлі не підтверджені (наприклад, переклад документа завізованій перекладачем тощо).
10. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, що містить (містять) застарілу інформацію про назву вулиці, міста, найменування юридичної особи тощо, у зв`язку з тим, що такі назва, найменування були змінені відповідно до законодавства після того, як відповідний документ (документи) був (були) поданий (подані).
11. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції, в якому позиція цифри (цифр) у сумі є некоректною, при цьому сума, що зазначена прописом, є правильною.
12. Подання документа (документів) учасником процедури закупівлі у складі тендерної пропозиції в форматі, що відрізняється від формату, який вимагається замовником у тендерній документації, при цьому такий формат документа забезпечує можливість його перегляду.
Подання документу, складеного іншою (не українською) мовою, не входить до вищевказаного переліку та, в свою чергу, суперечить п. 7 розділу 1 тендерної документації, відповідно до якого тендерні пропозиції викладаються українською мовою; якщо в складі тендерної пропозиції надається документ, складений на іншій, ніж українська мова, учасник надає автентичний переклад цього документу на українську мову.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України "Про публічні закупівлі" замовник відхиляє тендерну пропозицію із зазначенням аргументації в електронній системі закупівель у разі, якщо тендерна пропозиція учасника не відповідає умовам технічної специфікації та іншим вимогам щодо предмета закупівлі тендерної документації; викладена іншою мовою (мовами), аніж мова (мови), що вимагається тендерною документацією.
З огляду на все вищевикладене, господарський суд вважає, що тендерний комітет Комунального підприємства "Жовтоводськтепломережа" обґрунтовано відхилив тендерну пропозицію учасника ТОВ "НПП Нікопольський трубний завод" як таку, що не відповідає умовам та вимогам тендерної документації замовника у випадках, передбачених п. 2 ч. 1 ст. 31 Закону України «Про публічні закупівлі».
У зв`язку із чим позовні вимоги про визнання недійсними результатів відкритих торгів процедури публічних закупівель №UА-2021 -03-16-004000-b задоволенню не підлягають.
Згідно зі ст. 129 Господарського процесуального кодексу витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача у розмірі 2 270,00 грн.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Витрати по сплаті судового збору покласти на позивача.
Рішення набирає законної сили після закінчення двадцятиденного строку з дня складання повного судового рішення і може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду через Господарський суд Дніпропетровської області.
Повне рішення складено 25.06.2021
Суддя І.В. Мілєва