Рішення № 97901586, 24.06.2021, Господарський суд Волинської області

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
903/220/21
Номер документу
97901586
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

пр. Волі, 54а, м. Луцьк, 43010, тел./факс 72-41-10

E-mail: inbox@vl.arbitr.gov.ua Код ЄДРПОУ 03499885

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

24 червня 2021 року Справа № 903/220/21

за позовом Керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Шацької селищної ради, смт. Шацьк, Волинська обл.

до відповідача Товариства з обмеженою відповідальністю "Бугагро", м. Любомль

про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки та повернення земельної ділянки у розпорядження держави

Суддя Кравчук А.М.

Секретар судового засідання Гофман А.Ю.

за участю представників сторін:

від позивача: Жалнін М.О., посадова інструкція, затверджена 11.12.2020

від відповідача: Пендюр В.В., ордер від 20.05.2021

у судовому засіданні взяв участь: прокурор відділу прокуратури Волинської області Бородчук О.В., посвідчення від 25.01.2021

встановив: 25.03.2021 на адресу Господарського суду Волинської області надійшла позовна заява керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до Товариства з обмеженою відповідальністю "Бугагро", м. Любомль про дострокове розірвання договору оренди земельної ділянки від 25.05.2018 та повернення земельної ділянки у державну власність.

Позовна заява обґрунтована невиконанням орендарем обов`язків, передбачених договором (п.п. 11.3 договору), не усунення допущених порушень законодавства в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі (п. б) ст. 143 Земельного кодексу України) та використанням земельної ділянки не за цільовим призначенням (п. а) ст. 143 Земельного кодексу України).

Ухвалою суду від 30.03.2021 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження. Підготовче засідання призначено на 12.05.2021 о 12:00 год. Запропоновано: відповідачу подати суду в порядку статей 165, 178 Господарського процесуального кодексу України не пізніше п`ятнадцяти днів з дня вручення даної ухвали відзив на позов і всі документи, що підтверджують заперечення проти позову при їх наявності, копію відзиву надіслати прокурору та позивачу, докази чого подати суду; прокурору та позивачу - відповідь на відзив не пізніше 3-х днів з дня отримання відзиву з доказами надіслання відповідачу; відповідачу - заперечення на відповідь протягом 3-х днів з дня отримання з доказами надіслання прокурору та позивачу.

Ухвала суду від 30.03.2021 позивачу та прокуратурі надіслана 30.03.2021 на офіційні електронні адреси. Відповідач ухвалу суду отримав 01.04.2021.

Строк для подання відзиву - по 16.04.2021.

05.05.2021 на адресу суду від ТОВ "Бугагро" надійшли відзив на позовну заяву, клопотання про відкладення розгляду справи для надання можливості позивачу ознайомитись з поданим відповідачем відзивом, продовження строку для подання відзиву по 12.05.2021 (том 1, а.с. 107-254, том 2 ,а.с. 1-145).

У відзиві відповідач позовні вимоги заперечує. Зазначає, що станом на проведення першої перевірки дотримання вимог земельного законодавства 04.02.2020, спірна земельна ділянка сількогосподарського призначення не була за видом угідь ріллею, а була віднесена до земель сільськогосподарського призначення, землі товарного сільськогосподарського виробництва, багаторічні насадження, землі під господарськими будівлями і дворами. Враховуючи належне створення, погодження та затвердження проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь на земельній ділянці, а також фактичне і юридичне здійснення впорядкування угідь, що підтверджується даними земельного кадастру, відповідач на момент здійснення перевірок мав право, передбачене п. 8.3.4 договору, і міг зводити в установленому законом порядку господарські будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження на видах угідь, призначених для цього. Технічною документацією земельної ділянки додатково підтверджено, що водойма побудована за належною технічною і правовстановлюючою документацією та знаходиться в межах земельних угідь, призначених законодавством для розташування таких об`єктів (споруд) і маючих назву "під сільськогосподарськими та іншими будівлями і дворами". Зазначає, що попередній розмір судових витрат складає 13 000 грн. 00 коп. за послуги адвоката. Вказує, що відзив поданий з пропуском встановленого судом строку у зв`язку з хворобою на Covid керівника та представника відповідача, карантинні обмеження та пов`язані з цим об`єктивні чинники.

Відзив на позовну заяву позивач отримав 05.05.2021, прокуратура - 06.05.2021.

Строк для подання відповіді на відзив - по 10.05.2021.

Суд протокольною ухвалою від 12.05.2021 на підставі ст. 119 ГПК України клопотання відповідача задовольнив, продовжив строк для подання відзиву по 12.05.2021 та прийняв відзив до розгляду, продовжив строк для подання відповіді на відзив по 17.05.2021, підготовче засідання відклав на 25.05.2021 о 10 год. 00 хв.

Ковельська окружна прокуратура у відповіді на відзив №52-797 від 17.05.2021 (том 2, а.с. 175-190) позовні вимоги підтримує. Зазначає, що відповідачем визнано факт (в тому числі шляхом сплати штрафу) порушення земельного законодавства при використанні спірної земельної ділянки. Зазначає, що сторонами по договору оренди землі зміни в договір оренди не вносились, додаткові угоди не укладались. Наявність проекту землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь (яке виготовлене виключно на замовлення відповідача) на земельній ділянці, детальних планів території чи інших документів жодним чином не нівелює необхідності укладення додаткової угоди по зміні умов використання земельної ділянки. Полив сільськогосподарських культур, що вирощуються відповідачем, можливий і без порушення земельного законодавства.

Відповідач у запереченнях на відповідь на відзив від 24.05.2021 (том 2, а.с. 201-230) позовні вимоги заперечує. Зазначає, що при здійсненні обстеження земельної ділянки, результатами якого стало накладення на керівника відповідача відповідальності за зняття шару ґрунту, порушень щодо нецільового використання землі не виявлено. Письмова згода орендодавця зводити в установленому порядку виробничі будівлі і споруди зазначена в п. 8.3.4 договору. Споруда у вигляді акумулюючої водойми знаходиться в межах угідь господарського двору. Шляхом внесення відомостей про зміну угідь до державного кадастру відбулося конклюдентне волевиявлення, яке виразило волю позивача шляхом вчинення дій, на підставі яких можна дійти висновку про намір позивача вчинити правочин щодо зміни угідь. З урахуванням позитивних наслідків діяльності орендаря та того факту, що позивач надав право відповідачу на закладення багаторічних насаджень у договорі, його розірвання, якого вимагає прокуратура, і яке буде мати наслідком позбавлення відповідача права на багаторічні насадження, є неспіврозмірним заявленому порушенню. Позивач змінив в кадастрі вид угідь, чим обмежив використання земельної ділянки відповідачем за іншим призначенням, ніж багаторічні насадження, а частини земельної ділянки під господарським двором, нічим іншим, ніж для будівництва будівель і споруд. У випадку розірвання договору відповідач несе неймовірні збитки. Технологічний цикл вирощування продукції буде порушений, що призведе до збитків обом сторонам. Права позивача, які були порушені шляхом зняття та перенесення шару ґрунтів, є відновленими шляхом відшкодування шкоди.

Суд протокольною ухвалою від 25.05.2021 закрив підготовче провадження, розгляд справи по суті призначив на 03.06.2021 об 11 год. 00 хв.

Шацька селищна рада у заяві від 01.06.2021 №1081/04-46/2-21 просить залучити її до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача.

Згідно ст. 118 ГПК України право на вчинення процесуальних дій втрачається із закінченням встановленого законом або призначеного судом строку. Заяви, скарги і документи, подані після закінчення процесуальних строків, залишаються без розгляду, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Згідно ст. 50 ГПК України треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого провадження у справі або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права або обов`язки щодо однієї із сторін. Їх може бути залучено до участі у справі також за заявою учасників справи.

Враховуючи вищевикладене, подання Шацькою селищною радою заяви від 01.06.2021 про її залучення в якості третьої особи після закриття підготовчого провадження, суд протокольною ухвалою від 03.06.2021 заяву Шацької селищної ради від 01.06.2021 залишив без розгляду.

Волинська обласна прокуратура у поясненнях на заперечення відповідача від 03.06.2021 вважає заперечення відповідача не обґрунтованими, оскільки земельні ділянки сільськогосподарського призначення, у даному випадку за видом угідь - рілля, мають використовуватись користувачем ТОВ "Бугагро", виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання. Договір оренди землі від 25.05.2018 є єдиною правовою підставою для користування відповідачем земельною ділянкою, а тому виникнення в орендаря права господарювати на орендованій землі поза умовами договору є неможливим, отже і порушенням умов договору. Держава в особі ГУ Держгеокадастру у Волинській області, надаючи в оренду для товариства сільськогосподарського виробництва ріллю, розрахувала саме на використання орендарем ріллі, і відповідно сплати орендної плати за угіддя ріллі, яка має одну з найвищих нормативно-грошових оцінок серед інших видів угідь. Розраховуючи на добросовісне використання ріллі орендарем, держава не очікувала на незаконність дій відповідача, який в супереч вимогам закону порушив вимоги щодо охорони ґрунтів, знявши і перенісши верхній родючий шар ґрунту без відповідного дозволу.

Суд протокольною ухвалою від 03.06.2021 оголосив перерву до 23.06.2021 на 11 год. 00 хв. для надання можливості сторонам ознайомитись з поданими поясненнями, врегулювати спір в добровільному порядку.

Ухвалами суду від 23.06.2021 замінено учасника справи позивача Головне управління Держгеокадастру у Волинській області (вул. Винниченка, 67, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 3986827) його правонаступником Шацькою селищною радою (вул. 50 років Перемоги, 1Б, смт. Шацьк, Волинська обл., код ЄДРПОУ 04334235); повідомлено Шацьку селищну раду про відкладення розгляду справи по суті на 24.06.2021 о 15 год. 00 хв.

24.06.2021 на адресу суду надійшла заява позивача про відмову від позову та закриття провадження у справі, оскільки не підтримує заявлених позовних вимог попереднім позивачем. Зазначає, що за результатами задоволення позовних вимог селищній раді доведеться здійснювати додаткові витрати для збереження, а можливо і щодо відшкодування поліпшень, вчинених на спірній земельній ділянці.

У судовому засіданні представники позивача, відповідача заяву підтримали.

Прокурор відділу прокуратури у задоволенні заяви заперечив, позовні вимоги підтримує.

Згідно ч. 5 ст. 55 ГПК України відмова органів та осіб, які відповідно до цього Кодексу звернулися до суду в інтересах інших осіб, від поданої ними заяви або зміна позовних вимог не позбавляє особу, на захист прав та інтересів якої подано заяву, права вимагати від суду розгляду справи та вирішення вимоги у первісному обсязі.

Суд протокольною ухвалою від 24.06.2021 у задоволенні заяви позивача про закриття провадження у справі у зв`язку з відмовою від позову відмовив.

Учасники справи дали свої пояснення, заперечення, висловили свою думку з питань, які виникли під час розгляду справи.

Згідно ст.17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.

В силу вимог ч.1 ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, 1950 року, учасником якої є Україна, кожен при вирішенні судом питання щодо його цивільних прав та обов`язків має право на судовий розгляд упродовж розумного строку.

Обов`язок швидкого здійснення правосуддя покладається, в першу чергу, на відповідні державні судові органи. Розумність тривалості судового провадження оцінюється в залежності від обставин справи та з огляду на складність справи, поведінки сторін, предмету спору (§ 66-69 рішення Європейського суду з прав людини від 08.11.2005 у справі "Смірнова проти України").

Враховуючи, що норми ст. 74 ГПК України щодо обов`язку суду витребувати у сторін документи і матеріали, необхідні для вирішення спору, кореспондуються з диспозитивним правом сторін подавати докази, п. 4 ст. 129 Конституції України визначає одним з принципів судочинства свободу в наданні сторонами суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, суд вважає, що ним, в межах наданих йому повноважень, створені належні умови для надання сторонами доказів та вважає за необхідне розгляд справи проводити за наявними в ній матеріалами.

Заслухавши пояснення учасників справи, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

в с т а н о в и в:

25.05.2018 між ГУ Держгеокадастру у Волинській області та ТОВ "Бугагро" укладено договір оренди землі (том 1, а.с. 1-3).

Згідно умов договору орендодавець на підставі протоколу земельних торгів від 25.05.2018 надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169, яка розташована за межами населених пунктів на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області (п. 1.1). В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 22,5464 гектарів, у тому числі 22,5464 га - рілля (п. 2.1). Ґрунтовий покрив земельної ділянки, згідно з технічною документацією про нормативну грошову оцінку, представлений ґрунтами: торфувато-болотні осушені (шифр агрогрупи 146), торфовища середньоглибокі і глибокі осушені (шифр 153) (п. 2.2). Категорія земель - землі сільськогосподарського призначення (п. 2.4). Код використання згідно з класифікацією видів цільового призначення земель (КВЦПЗ): А.01.01 - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 2.5). Договір укладено на 7 років (п. 3.1). У разі закладення багаторічних насаджень на орендованій земельній ділянці строк дії договору може бути продовжений за згодою сторін, але загальний термін дії договору не може бути більшим ніж 25 років (п. 3.2). Земельна ділянка передається в оренду для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 5.1). Цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (п. 5.2). Орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог законодавства (п. 5.3). Орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищати її від водної , вітрової ерозії, дотримуватись вимог законодавства охорони довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовила забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється (п. 5.4). На орендовану земельну ділянку встановлені такі обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору (п. 7.1). Передача в оренду земельної ділянки не є підставою для припинення або зміни обмежень (обтяжень) на ділянку (7.2). Орендодавець має право вимагати від орендаря, зокрема використання земельної ділянки у відповідності із цільовим призначенням згідно з цим договором; дотримання екологічної безпеки землекористування шляхом додержання вимог земельного і природоохоронного законодавства України, державних стандартів, норм і правил (п. 8.1.1). Орендодавець має право здійснювати контроль за виконанням умов цього договору з боку орендаря (п. 8.1.2). Орендодавець зобов`язаний вимагати відповідно до законодавства від орендаря збереження родючості ґрунтів, шляхом перевірки не рідше ніж один раз на три роки стану орендованої земельної ділянки на відповідність показникам агрохімічного паспорта земельної ділянки (8.2.2). Орендар має право, зокрема зводити в установленому законом порядку будівлі і споруди та закладати багаторічні насадження; здійснювати в установленому законодавством порядку будівництво водогосподарських споруд та меліоративних систем (п.п. 8.3.4, 8.3.5). Орендар зобов`язаний дотримуватись встановлених щодо об`єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та чинним законодавством України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення та умов договору, дотримуючись при цьому вимог чинного земельного, екологічного законодавства, законодавства про охорону довкілля, державних стандартів, норм і правил. Не допускати, під час здійснення господарської діяльності, забруднення земельної ділянки радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищаючи її від водної та вітрової ерозії (п.п. 8.4.4, 8.4.6). Дія договору припиняється шляхом його розірвання за: взаємною згодою сторін; рішенням суду на вимогу однієї із сторін унаслідок невиконання другою стороною обов`язків, передбачених договором та внаслідок випадкового знищення, пошкодження орендованої земельної ділянки, яке істотно перешкодить її використанню, а також з інших підстав, визначених законом (п. 11.3). Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку допускається у разі недотримання орендарем екологічної безпеки землекористування та збереження родючості ґрунтів, недодержання державних стандартів та правил відповідно до ст. 24 ЗУ "Про оренду землі" (п. 11.4). Припинення договору оренди землі шляхом його розірвання відповідно до вимог ст. 32 ЗУ "Про оренду землі" у разі недотримання такої вимоги, зокрема погіршення якості ґрунтового покриву та інших корисних властивостей орендованої земельної ділянки або приведення її у непридатний для використання за цільовим призначенням стан (п. 11.5).

Сторонами здійснено реєстрацію договору оренди землі від 25.05.2018, що підтверджується витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію іншого речового права станом на 11.06.2018. Цільове призначення спірної земельної ділянки - землі сільськогосподарського призначення (том 1, а.с. 4).

Частиною першою статті 32 Закону України «Про оренду землі» встановлено, що на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов`язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об`єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.

Відповідно до пункту «а» частини першої статті 96 ЗК України землекористувачі зобов`язані забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки.

Статтею 35 Закону України «Про охорону земель» передбачено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані: дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України; забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку.

У частинах першій та другій статті 651 ЦК України визначено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.

Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.

Істотним є таке порушення стороною договору, коли внаслідок завданої цим шкоди друга сторона значною мірою позбавляється того, на що вона розраховувала при укладенні договору.

Згідно із статтею 34 Закону України «Про оренду землі» у разі припинення або розірвання договору оренди землі орендар зобов`язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.

Згідно ст. 13 ЗУ "Про оренду землі" договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Положеннями статті 15 Закону України «Про оренду землі» визначено, що істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, об`єкт оренди (кадастровий номер, місце розташування та розмір земельної ділянки); умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки.

Згідно п. 5.2 договору оренди землі віл 25.05.2018 цільове призначення земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру станом на 17.04.2019 цільове призначення спірної земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Експлікація земельних угідь - рілля (том 1, а.с. 5-7).

Землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв`язку, енергетики, оборони та іншого призначення (ст. 19 ЗК України).

Відповідно до п.п. 1.2, 1.4 Класифікації видів цільового призначення земель, затвердженої наказом Державного комітету України із земельних ресурсів від 23 липня 2010 р. № 548, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 01 листопада 2010 р. за № 1011/18306 (далі - Класифікація), код та цільове призначення земель застосовуються для забезпечення обліку земельних ділянок за видами цільового призначення у державному земельному кадастрі. КВЦПЗ визначає поділ земель на окремі види цільового призначення земель, які характеризуються власним правовим режимом, екосистемними функціями, видом господарської діяльності, типами забудови, типами особливо цінних об`єктів.

Частиною 5 ст. 20 ЗК України передбачено, що види використання земельної ділянки в межах певної категорії земель (крім земель сільськогосподарського призначення та земель оборони) визначаються її власником або користувачем самостійно в межах вимог, встановлених законом до використання земель цієї категорії, з урахуванням містобудівної документації та документації із землеустрою.

Земельні ділянки сільськогосподарського призначення використовуються їх власниками або користувачами виключно в межах вимог щодо користування землями певного виду використання, встановлених статтями 31, 33-37 цього Кодексу.

Згідно ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. До земель сільськогосподарського призначення належать:

а) сільськогосподарські угіддя (рілля, багаторічні насадження, сіножаті, пасовища та перелоги);

б) несільськогосподарські угіддя (господарські шляхи і прогони, полезахисні лісові смуги та інші захисні насадження, крім тих, що віднесені до земель інших категорій, землі під господарськими будівлями і дворами, землі під інфраструктурою оптових ринків сільськогосподарської продукції, землі тимчасової консервації тощо).

Землі сільськогосподарського призначення передаються у власність та надаються у користування: а) громадянам - для ведення особистого селянського господарства, садівництва, городництва, сінокосіння та випасання худоби, ведення товарного сільськогосподарського виробництва; б) сільськогосподарським підприємствам - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва; в) сільськогосподарським науково-дослідним установам та навчальним закладам, сільським професійно-технічним училищам та загальноосвітнім школам - для дослідних і навчальних цілей, пропаганди передового досвіду ведення сільського господарства; г) несільськогосподарським підприємствам, установам та організаціям, релігійним організаціям і об`єднанням громадян - для ведення підсобного сільського господарства; ґ) оптовим ринкам сільськогосподарської продукції - для розміщення власної інфраструктури.

Згідно ст. 25 ЗУ "Про оренду землі" орендар земельної ділянки зобов`язаний, зокрема виконувати встановлені щодо об`єкта оренди обмеження (обтяження) в обсязі, передбаченому законом або договором оренди землі.

На підставі договору №104 від 19.06.2018 ПАТ "Інститут Волиньводпроект" виготовило Робочий проект будівництва акумулюючої водойми на ділянці, наданій в оренду ТОВ "Бугагро" для поливу с/г культур на землях Світязької сілької ради Шацького району Волинської області (том 2, а.с. 1-20).

На підставі договору від 26.07.2019 №07.11 та на замовлення ТОВ "Бугагро" виготовлено Проект землеустрою, що забезпечує еколого-економічне обґрунтування сівозмін та впорядкування угідь на землекористуванні площею 22,5464 га, яке знаходиться в оренді ТОВ "Бугагро" для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (КВЦПЗ 01.01) та розташоване за межами населених пунктів на території Світязької сільської ради Шацького району (том 1, а.с. 137-253).

Актом від 07.10.2019 ТОВ "Бугагро" затвердило проект землеустрою (том 1, а.с. 254).

У листі від 08.11.2019 №Т-3203/0-1016/0/95-19 ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомляє ТОВ "Бугагро", що не заперечує проти впорядкування угідь земельної ділянки площею 22,6464 га, кадастровий номер - 0725785600:04:003:0169, за умови додержання вимог ЗК України, ЗУ "Про землеустрій", ЗУ "Про оренду землі" та укладення додаткової угоди до договору оренди землі від 25.05.2018 (том 1, а.с. 254).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру станом на 22.01.2020 цільове призначення спірної земельної ділянки - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, категорія земель - землі сільськогосподарського призначення. Експлікація земельних угідь - багаторічні насадження, землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами (том 1 ,а.с. 8-11).

ГУ Держгеокадастру у Волинській області прийнято наказ від 02.04.2020 №3-3452/15-20-СГ про внесення змін до п.п. 2.1, 2.7, 3.1 договору оренди землі від 25.05.2018 та викладення їх у новій редакції (том 2, а.с. 149):

В оренду передається земельна ділянка із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення товарного сільськогосподарського виробництва загальною площею 22,5464 га, у тому числі 16,2611 га - багаторічні насадження, 3,4165 га - землі під сільськогосподарськими та іншими господарськими будівлями і дворами, 2,8688 га - з усіх лісів лісові насадження лінійного типу (п. 2.1).

Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 27.01.2020 становить 455 148 грн. 24 коп. (п. 2.7).

Договір укладено на 25 років (п. 3.1).

Докази укладення між сторонами договору оренди землі від 25.05.2018 додаткової угоди про впорядкування угідь, зміни цільового призначення спірної земельної ділянки, в тому числі зміни п. 2.1, яким передбачено експлікація земельних угідь - рілля, на багаторічні насадження, в матеріалах справи відсутні.

Посилання відповідача на наказ ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 02.04.2020 №3-3452/15-20-СГ "Про внесення змін до договору оренди земельної ділянки", як на підтвердження зміни цільового призначення спірної земельної ділянки її власником, не приймається судом, оскільки наказ не є реалізованим, тобто таким, що не породжує прав та обов`язків у сторін договору, допоки на його виконання не буде укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі та зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.

Наказом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 20.01.2020 №3-68Б/15-20-СГ відмовлено ТОВ "Бугагро" у наданні дозволу на розробку робочого проекту землеустрою щодо зняття, перенесення та зберігання родючого шару ґрунту на частині орендованої земельної ділянки площею 3,4165 га (том 2, а.с. 148).

Стаття 141 Земельного кодексу України визначає підстави припинення права користування земельною ділянкою. Так, підставами припинення права користування земельною ділянкою є, зокрема, використання земельної ділянки способами, які суперечать екологічним вимогам; використання земельної ділянки не за цільовим призначенням.

Стаття 143 Земельного кодексу України встановлює, що примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку, зокрема, у разі: використання земельної ділянки не за цільовим призначенням; не усунення допущених порушень законодавства (забруднення земель радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, забруднення земель бактеріально-паразитичними і карантинно-шкідливими організмами, засмічення земель забороненими рослинами, пошкодження і знищення родючого шару ґрунту, об`єктів інженерної інфраструктури меліоративних систем, порушення встановленого режиму використання земель, що особливо охороняються, а також використання земель способами, які завдають шкоди здоров`ю населення) в строки, встановлені вказівками (приписами) центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі.

Стаття 144 Земельного кодексу України регулює порядок припинення права користування земельними ділянками, які використовуються з порушенням земельного законодавства

Так, у разі виявлення порушення земельного законодавства державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля складає протокол про порушення та видає особі, яка допустила порушення, вказівку про його усунення у 30-денний строк. Якщо особа, яка допустила порушення земельного законодавства, не виконала протягом зазначеного строку вказівки державного інспектора щодо припинення порушення земельного законодавства, державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля відповідно до закону накладає на таку особу адміністративне стягнення та повторно видає вказівку про припинення правопорушення чи усунення його наслідків у 30-денний строк.

У разі не усунення порушення земельного законодавства у 30-денний строк державний інспектор сільського господарства, державний інспектор з охорони довкілля звертається до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування з клопотанням про припинення права користування земельною ділянкою.

Рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування про припинення права користування земельною ділянкою може бути оскаржене землекористувачем у судовому порядку.

Згідно п. 5.4 договору оренди землі орендована земельна ділянка повинна використовуватись способами, що не суперечать екологічним вимогам, не допускати забруднення радіоактивними і хімічними речовинами, відходами, стічними водами, захищати її від водної , вітрової ерозії, дотримуватись вимог законодавства охорони довкілля. Господарська та інша діяльність, яка зумовила забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 04.02.2020 №37-ДК/12/АП/09/01-20, обстеження земельної ділянки від 04.02.2020 №37-ДК/6/АО/10/01-20 встановлено, що на момент здійснення заходу державного контролю відповідачем представлений проект землеустрою, на підставі якого проведено трансформацію земельних угідь з існуючої ріллі в проекті багаторічного насадження (ягідники) лохини, згідно матеріалів робочого проекту створених ягідних насаджень на площі 19,13 га для ТОВ "Бугагро" на землях Шацького району Волинської області. Згідно прийнятих рішень за проектом передбачено облаштування господарського двору площею 3,4165 га, який передбачає влаштування пункту сортування та пакування готової продукції ягідництва (відповідно до норм розміщення АБК, прохідну, ТП, склад тимчасового зберігання ЗЗР, холодильник, фільтруючий колодязь, геометричний вигріб, пожводойма (водонакопичувальний басейн площею 1,0 га з охоронною зоною), водозабірні колодязі, свердловини, сміттєзбірники, тимчасову парковку для авто, склад ангару, насосну станцію, оглядову вежу, фертигаційний фузол. Розпорядженням Шацької райдержадміністрації від 24.04.2019 №80 надано дозвіл на розробку детального плану території для розташування господарського двору за межами населених пунктів Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, на орендованій земельній ділянці для ведення товарного сільськогосподарського виробництва з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169, площею 22,5464 га відповідно до договору з суб`єктами господарювання, які мають у своєму складі архітектора, що має кваліфікаційний сертифікат. Відповідно до планувальних рішень детального плану території, земельна ділянка для будівництва та обслуговування будівель та споруд господарського двору займає 3,4165 га, з них площі забудови - 2887 кв. м., мощення в межах ділянки - 5021 кв.м. (за межами ділянки 840), озеленення - 16864 кв. м. та пожводойми 9393 кв.м. Даний проект затверджений розпорядженням Шацької райдержадміністрації від 26.11.2019 №215. ТОВ "Бугагро" представлений звіт про ґрунтове обстеження земельної ділянки, що запроектована для розміщення господарського двору (влаштування пункту сортування та пакування готової продукції садівництва) в межах землекористування ділянки з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169 Світязької районної ради Шацького району Волинської області, площа 3,4165 га. За даними лабораторних досліджень та арохімічного паспорту №123670 земельної ділянки, в межах землекористування якої знаходиться земельна ділянка площею 3,4165 га, що запроектована для розміщення господарського двору, властивості шару товщиною 0,31 м. відповідають вимогам до родючого шару, який підлягає зняттю при розкривних роботах для облаштування господарського двору, з подальшим використанням його як рекольтиванта. Звіт про ґрунтове обстеження земельної ділянки затверджений директором Волинської філії ДУ "Держгрунт охорона". Під час проведення перевірки на спірній земельній ділянці ТОВ "Бугагро" збудовано водну споруду для забору дощової води на площі 1,0 га та проведені розкривні роботи по облаштуванню прилеглої території для розміщення господарського двору на площі 2,4165 га без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері здійснення державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 168 ЗК України, що відповідно до ст. 1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель" свідчить про факт невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту загальною площею 3,4165 га. При облаштуванні водної споруди для забору дощової води та проведенні розкривних робіт по облаштуванню прилеглої території для розміщення господарського двору знятий ґрунтовий покрив складовано на прилеглій території в межах цієї ж земельної ділянки (том 1, а. с. 12-15).

05.02.2020 ГУ Держгеокадастру у Волинській області винесено припис №37-ДК/0004/Пр/03/01-20, яким встановлено, що на земельній ділянці з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169 ТОВ "Бугагро" збудовано водну споруду для забору дощової води на площі 1,0 га та проведені розкривні роботи по облаштуванню прилеглої території для розміщення господарського двору на площі 2,4165 га без спеціального дозволу центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного нагляду (контролю) в агропромисловому комплексі, чим порушено вимоги ч. 2 ст. 168 ЗК України, що відповідно до ст. 1 ЗУ "Про державний контроль за використанням та охороною земель", свідчить про факт невиконання умов знімання, збереження і нанесення родючого шару ґрунту загальною площею 3,4165 га. При облаштуванні водної споруди для забору дощової води та проведенні розкривних робіт по облаштуванню прилеглої території для розміщення господарського двору знятий ґрунтовий покрив складовано на прилеглій території в межах цієї ж земельної ділянки. Приписано ТОВ "Бугагро" вжити заходів щодо усунення виявлених порушень в тридцятиденний термін (том 1, а.с. 16-18).

05.02.2020 ГУ Держгеокадастру у Волинській області складено протокол №37-ДК/119/П/07/01-20 про адміністративне правопорушення щодо неправомірного зняття ТОВ "Бугагро" ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту), чим завдало матеріальні збитки в сумі 77 439 грн. 68 коп. (том 1, а.с. 19-23).

Постановою від 05.02.2020 №37-ДК/0004/По/08/01-20 ГУ Держгеокадастру у Волинській області накладено на ТОВ "Бугагро" адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 340 грн. 00 коп. У разі несплати штрафу у визначений строк, визначено стягнення у примусовому порядку штрафу в подвійному розмірі в сумі 680 грн. 00 коп. (том 1, а.с. 24-27).

ТОВ "Бугагро" добровільно сплачено штраф в сумі 340 грн. 00 коп., збитки в сумі 77 439 грн. 68 коп. що підтверджується квитанцією від 06.02.2020, платіжним дорученням від 06.02.2020 (том 1, а.с. 28-29).

Таким чином, відповідачем визнано факт порушення земельного законодавства при використанні спірної земельної ділянки.

Зняття родючого шару унеможливлює використання земельної ділянки за цільовим призначенням.

ГУ Держгеокадастру у Волинській області у листах від 07.04.2020 №10-3-0.4-2524/2-20, від 23.06.2020 №10-3-0.4-4347/2-20 повідомляє, що дозвіл на зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) на земельну ділянку з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169 протягом 2017-2020 років Головним управлінням не видавався (том 1, а.с. 30-31).

Актом ГУ Держгеокадастру у Волинській області від 31.07.2020 №575-ДК/416/АП/09/01-20 перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки встановлено, що ТОВ "Бугагро" не виконано припису від 05.02.2020 щодо вжиття заходів по усуненню виявленого порушення, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) площею 3,4165 га на земельній ділянці, яка розташована на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, кадастровий номер - 0725785600:04:003:0169 (том 1, а.с. 33-34).

ГУ Держгеокадастру у Волинській області винесено 31.07.2020 припис №575-ДК/0082/Пр/03/01-20, яким встановлено, що ТОВ "Бугагро" не виконало вимог припису від 05.02.2020 щодо вжиття заходів по усуненню виявленого порушення, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) площею 3,4165 га на земельній ділянці, яка розташована на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, кадастровий номер - 0725785600:04:003:0169. Приписано ТОВ "Бугагро" вжити заходів щодо усунення виявлених порушень в тридцятиденний термін (том 1, а.с. 35).

У листі від 03.08.2020 №10-3-0.41-5291/2-20 ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомляє, що ТОВ "Бугагро" не виконано вимог виданого припису від 05.02.2020 щодо вжиття заходів по усуненню виявленого порушення, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) площею 3,4165 га на земельній ділянці, яка розташована на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, кадастровий номер - 0725785600:04:003:0169 (том 1, а.с. 32).

Актом перевірки дотримання вимог земельного законодавства щодо об`єкту - земельної ділянки від 08.09.2020 №709-ДК/528/АП/09/01-20 ГУ Держгеокадастру у Волинській області встановлено, що ТОВ "Бугагро" не виконало вимог припису від 31.07.2020 щодо вжиття заходів по усуненню виявленого порушення, а саме зняття та перенесення ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) площею 3,4165 га на земельній ділянці, яка розташована на території Світязької сільської ради Шацького району Волинської області, кадастровий номер - 0725785600:04:003:0169 (том 1, а.с. 36-38).

ГУ Держгеокадастру у Волинській області у зверненні до Прокуратури Волинської області від 11.09.2020 №10-3-0.41-6225/2-20 повідомляє, що в результаті здійснення заходів з контролю відносно ТОВ "Бугагро" вжито вичерпний перелік заходів реагування щодо усунення порушення земельного законодавства. Просить розглянути питання про вжиття заходів реагування, в межах наданих законодавством повноважень, спрямованих на припинення порушень вимог земельного законодавства (том 1, а.с. 39-40).

Проект землеустрою щодо зняття, перенесення та зберігання родючого шару ґрунту на спірній земельній ділянці в матеріалах справи відсутній, що свідчить про використання землі з порушенням екологічної безпеки землекористування.

На підставі договору №04.15 від 30.04.2020, додаткової угоди №1 від 02.02.2021, на замовлення ТОВ "Бугагро", виготовлено Технічну документацію із землеутрою щодо інвентаризації земельної ділянки кадастровий номер 0725785600:04:003:0169 (том 2, а.с. 22-140).

Актом від 09.04.2021 ТОВ "Бугагро" затвердив вищевказану документацію землеутрою (том 2, а.с. 141).

Ст. 35 ЗУ "Про охорону земель" встановлені вимоги до власників і землекористувачів, у тому числі орендарів, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності. Власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані:

дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов`язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям;

уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Згідно ст. 37 ЗУ "Про охорону земель" власники та землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок зобов`язані здійснювати заходи щодо охорони родючості ґрунтів, передбачені цим Законом та іншими нормативно-правовими актами України. Використання земельних ділянок способами, що призводять до погіршення їх якості, забороняється.

На землях сільськогосподарського призначення може бути обмежена діяльність щодо:

вирощування певних сільськогосподарських культур, застосування окремих технологій їх вирощування або проведення окремих агротехнічних операцій;

розорювання сіножатей, пасовищ;

використання деградованих, малопродуктивних, а також техногенно забруднених земельних ділянок;

необґрунтовано інтенсивного використання земель.

П.п. 1.1, 7.1, 8.4.4, 8.4.6 договору оренди землі спірна земельна ділянка передана відповідачу в користування для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. На земельну ділянку встановлено таке обмеження: зміна цільового призначення земельної ділянки на весь строк дії договору. Орендар зобов`язується дотримуватись встановлених щодо об`єкта оренди обмежень в обсязі, передбаченому договором та чинним законодавством України; використовувати земельну ділянку відповідно до її цільового призначення.

Таким чином спірна земельна ділянка не може бути використана для спорудження водних споруд для забору дощової води, оскільки вона повинна використовуватись виключно у межах, визначених договором, законом та кадастровою документацією.

Стаття 1 Закону України «Про землеустрій» містить визначення поняття «цільове призначення земельної ділянки», згідно з яким це є її використання за призначенням, визначеним на підставі документації із землеустрою у встановленому законодавством порядку.

Таким чином, цільове призначення конкретної земельної ділянки фіксується у рішенні уповноваженого органу про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку.

Аналіз зазначених норм матеріального права дає підстави дійти висновку, що зміна виду використання земельної ділянки в межах її цільового призначення можлива, але порядок вирішення цього питання не встановлений.

Виходячи з принципу ЗК України щодо раціонального використання та охорони земель, зміна виду використання землі в межах її цільового призначення повинна проводитися у порядку, встановленому для зміни цього цільового призначення землі.

ЗК України передбачає зміну цільового призначення землі органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про передачу цих земель у власність або надання у користування, вилучення (викуп) земель і затверджують проект землеустрою або приймають рішення про створення об`єктів для ведення фермерського господарства.

Згідно з частиною третьою статті 20 ЗК України зміна цільового призначення земельних ділянок здійснюється згідно з Порядком зміни цільового призначення земель, які перебувають у власності громадян або юридичних осіб, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2008 року № 502 та за ініціативою власників.

Обов`язковою умовою дотримання встановленої процедури зміни цільового призначення земельної ділянки є складання або перепогодження (у випадку, якщо зміні цільового призначення підлягає вся земельна ділянка, а не її частина) проекту відведення земельної ділянки з місцевими органами виконавчої влади (районним (міським) органом земельних ресурсів, природоохоронним і санітарно-епідеміологічним органами, органом містобудування й архітектури та охорони культурної спадщини), а також підлягає державній землевпорядній експертизі.

Встановлення та зміна цільового призначення земельних ділянок може здійснюватись виключно відповідно до вимог закону та у встановленому порядку, порушення якого має наслідком скасування таких розпоряджень (стаття 21 ЗК України).

Отже, зміна виду цільового призначення (використання) земельної ділянки сільськогосподарського призначення, встановленого законодавством та конкретизованого уповноваженим органом державної влади у рішенні про передачу її у власність або надання у користування та в документі, що посвідчує право на земельну ділянку, потребує обов`язкового дотримання механізму такої зміни, визначеного Порядком.

Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду України від 08.04.2015 року №6-32цс15, від 26.06.2019 №701/902/17-ц, від 27.06.2018 №362/3134/14-ц.

В матеріалах справи відсутні затверджена власником спірної земельної ділянки технічна документація із землеустрою щодо зміни цільового призначення земель, рішення уповноваженого органу державної влади про зміну цільового призначення спірної земельної ділянки.

Судом враховано, що договір оренди землі від 25.05.2018 є єдиною правовою підставою для користування відповідачем земельною ділянкою, а тому виникнення в орендаря права господарювати на орендованій землі поза умовами договору є неможливим та порушенням умов договору.

Враховуючи вищевикладене, встановивши, що відповідач використовував орендовану земельну ділянку не за цільовим призначенням, чим істотно порушив умови договору оренди землі від 25.05.2018, суд дійшов висновку про задоволення позову про дострокове розірвання вказаного договору з поверненням земельної ділянки у комунальну власність.

При цьому судом враховано, що згідно інформації з державних реєстрів 04.06.2021 під час розгляду справи власником та орендодавцем земельної ділянки є Шацька селищна рада, форма власності - комунальна.

Посилання відповідача на усунення ним порушення земельного законодавства, зокрема сплата збитків та штрафу, відсутністю деталізації заходів, необхідних для усунення порушення, не приймається судом, оскільки при істотному порушенні умов договору оренди землі (а саме нецільовому використанні земельної ділянки), для дострокового його розірвання за рішенням суду достатньо встановлення самого факту такого істотного порушення, а подальше його усунення не позбавляє орендодавця права вимагати розірвання договору у зв`язку із невиконанням його умов.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду №473/4413/17 від 28.01.2019, № 468/1498/17-ц від 22.01.2020.

Крім того, приписи та постанови ГУ Держгеокадастру у Волинській області про вжиття заходів щодо усунення виявлених порушень відповідачем не оспорені.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

У відповідності до ст. 76 ГПК України, належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.

Статтею 86 ГПК України встановлено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).

Частинами 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.

Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п.87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі "Салов проти України" від 06.09.2005р.).

У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі "Надточий проти України" від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.

Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.

Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.

Відповідно до частини 1 статті 14 ГПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Правосуддя за своєю суттю визнається таким лише за умови, що воно відповідає вимогам справедливості і забезпечує ефективне поновлення в правах. Загальною декларацією прав людини 1948 року передбачено, що кожна людина має право на ефективне поновлення в правах компетентними національними судами у випадках порушення її основних прав, наданих їй конституцією або законом. Право на ефективний засіб захисту закріплено також у Міжнародному пакті про громадянські та політичні права і в Конвенції про захист прав людини та основних свобод (постанова Конституційного суду України №3-рп/2003 від 30.01.2003 року).

Оскільки спір до розгляду суду доведено з вини відповідача, то витрати по сплаті судового збору в сумі 4 540 грн. 00 коп. відповідно до ст.ст. 129-130 ГПК України слід віднести на нього.

Керуючись ст.ст. 4, 53, 55 129, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

в и р і ш и в:

1. Позов задовольнити.

2. Розірвати договір оренди землі з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169 від 25.05.2018, укладений Головним управлінням Держгеокадастру у Волинській області та Товариством з обмеженою відповідальністю "Бугагро", про який у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно здійснено запис №26563936.

3. Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Бугагро" (вул. Володимирська, 37, м. Любомль, Волинська обл., код ЄДРПОУ 42122416) повернути земельну ділянку з кадастровим номером 0725785600:04:003:0169 у комунальну власність.

4. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Бугагро" (вул. Володимирська, 37, м. Любомль, Волинська обл., код ЄДРПОУ 42122416) на користь Волинської обласної прокуратури (вул. Винниченка, 15, м. Луцьк, код ЄДРПОУ 02909915)

- 4 540 грн. 00 коп. (чотири тисячі п`ятсот сорок грн. 00 коп.) витрат по сплаті судового збору.

5. Накази видати після набрання рішенням законної сили.

Повний текст рішення

складений 25.06.2021.

Суддя А. М. Кравчук