Рішення № 97894424, 25.06.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
25.06.2021
Номер справи
522/4047/21
Номер документу
97894424
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25.06.2021

м. Одеса

Справа № 522/4047/21

Провадження № 2-а/522/176/21

Приморський районний суд м. Одеси у складі:

головуючого – судді Кріль Х.С.,

секретаря судового засідання – Насарая А.В.,

за участю представника позивача – Попружко В.В.,

представника відповідача – Польщіної Т.Л.,

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області)

про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення.

ВСТАНОВИВ:

09.03.2021 до суду надійшов позов ОСОБА_1 до Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області).

Позивач просить визнати протиправною та скасувати постанову Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) № 000095 від 22.02.2021 про накладення адміністративного стягнення у розмірі 510 грн. на ОСОБА_1 за вчинення правопорушення, що передбачено ст. 153 КУпАП та ст. ст. 25, 27 Закону України «Про рослинний світ».

Позов мотивує тим, що постанова, якою ОСОБА_1 притягнуто до відповідальності є протиправною. Правопорушення відсутнє, оскільки спірні зелені насадження загрожували життю, здоров`ю мешканців будинку, позивач діяв в умовах крайньої необхідності, заподіяна шкода є меншою, ніж відвернена. З метою недопущення падіння дерев на проводи електромереж 10.02.2021 проведено обстеження стану дерев, а 19.02.2021 діючи в умовах негайності без отримання попереднього дозволу знищено дерева. Вважає, що діяв відповідно до п.8 постанови КМУ від 01.08.2006, яким передбачено, що видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акту відповідно до п. 4 цього Порядку. Пояснив, що повідомлення по усунення аварійної ситуації отримав 05.02.2021, а дерева були зрізані 19.02.2021. Після цього мав обов`язок повідомити органи, що входять до складу комісії з визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості для складення відповідного акту. Проте не зробив цього, оскільки відповідач прибув на місце події без виклику та склав самостійно акт.

Відповідач проти позову заперечив. У відзиві зазначає, що постанова є правомірною, оскільки достовірно встановлено факт знищення трьох дерев без будь-яких дозвільних документів. До акту від 10.02.2021 не додано доказів, що підтверджують факт аварійності дерев. Акт не відповідає встановленій формі. Позивач не повідомляв про необхідність скликання комісії для складення відповідного акту, а Інспекція прибула 19.02.2021 на місце події за зверненням громадян про незаконну порубку дерев. Процедура видалення зелених насаджень здійснюється відповідно до Закону України «Про благоустрій населених пунктів», постанови КМУ від 01.08.2006 та прийнятого відповідно до них рішення міської ради. Так, рішенням Одеської міської ради від 11.12.2019 затверджено положення про Департамент екології та розвитку рекреаційних зон, згідно з яким комісія в 5-ти денний строк після надходження заяви про видалення зелених насаджень визначає їх стан і складає акт обстеження, а заява про оформлення акту подається протягом трьох днів. Крім того, відповідач наголошував на тому, що оскільки позивач дія в умовах негайності, пов`язаної з погодними умовами, що спричинили аварійну ситуацію, то отримавши повідомлення від 05.02.2021, відповідно мав діяти негайно, а фактично усунув аварійну ситуацію лише 19.02.2021. Також міська рада доручила знищити одне дерево, а фактично вирубано три, дозволу на що не мав.

Заслухавши пояснення учасників справи, оцінивши надані докази, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.

05.02.2021 через електронний сервіс Одеської міської ради надійшло звернення №36-И2-8049 гр. ОСОБА_2 , яка проживає за адресою АДРЕСА_1 про те, що видно коріння великого дерева, яке практично лежить на електропроводі. Мешканці просять вирішити проблему якомога швидше, якщо дерево впаде вони залишаться без світла.

За резолюцією звернення було передано для виконання КП «ЖКС`Фонтанський», строк виконання до 19.02.2021.

10.02.2021 комісією у складі майстрів з ремонту дільниці № 3 ( ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ) складено акт про те, що проведено обстеження дерев за адресою АДРЕСА_2 , за заявою аварійної служби м. Одеси. Під час обстеження виявлено, що після обледеніння три дерева в дворі нахилились, видно підірвану кореневу систему, можливе падіння на будинок, є небезпека падіння на мешканців при виході з під`їзду. Під одним з дерев проходить нулевий провід на будинок. Висновком комісії встановлено, що потрібно терміново знести аварійні дерева. Акт також було підписано мешканцями будинку АДРЕСА_2 та затверджено начальником дільниці № 3 КП «ЖКС» Фонтанський» ОСОБА_1

19.02.2021 державними інспекторами з охорони навколишнього природного середовища Південно-західного округу, за участю громадського інспектора із захисту довкілля та інспекторів УПП було складено акт обстеження про дотримання вимог природоохоронного законодавства. Акт складено в присутності начальника виробничої дільниці № 3 ОСОБА_1 . При обстежені території за адресою АДРЕСА_2 , було виявлено два свіжозрізаних пеньки дерев клену та горіха. Діаметр клену – 43 см, діаметр горіха – 50 см. Біля пеньків залишки деревини горіха та клена. Також на місці події знаходився вантажний бус, спецмашина з вишкою, працівники КП «ЖКС`Фонтанський», начальник дільниці ОСОБА_1 . Дозвільних документів на вирубку зелених насаджень не надано.

19.02.2021 складено протокол про адміністративне правопорушення № 000095 відносно ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ст. 153 КУпАП. В протоколі зазначено, що ОСОБА_1 допустив правопорушення, а саме знищення зелених насаджень породи «Клен» діаметром 43 см – 1 шт., породи «Горіх» діаметром 50 см – 1 шт. Насадження знищені самовільно, без будь-яких документів.

ОСОБА_1 був присутній під час перевірки та повідомлений про розгляд відносно нього справи про адміністративне правопорушення.

22.02.2021 винесено постанову про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення за ст. 153 КУпАП. Накладено штраф у розмірі 510 грн. ОСОБА_1 не прибув на розгляд справи, заперечень не подавав.

Позивач також надав фото спірних дерев, які були зрубані 19.02.2021, як доказ того, що такі дійсно потребували знищення.

В свою чергу відповідач в якості доказу, що позивач вирубав більше дерев ніж мав право, продемонстрував відеозапис, зроблений інспектором на телефон.

Вирішуючи спір суд виходив з наступного.

Диспозиція статті 153 КУпАП передбачає відповідальність за знищення або пошкодження зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в межах населених пунктів, невжиття заходів для їх охорони, а також самовільне перенесення в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення; пошкодження дерев і чагарників за межами населених пунктів, що не віднесені до лісового фонду, або їх незаконна порубка.

Об`єктом даного адміністративного проступку є суспільні відносини у сфері благоустрою та екологічного безпеки. Предмет посягання - зелені насадження та інші об`єкти озеленення населених пунктів (відповідно до Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 року №105, зелені насадження - це деревна, чагарникова, квіткова та трав`яна рослинність природного і штучного походження на визначеній території населеного пункту).

Об`єктивна сторона правопорушення виражається у знищенні або пошкодженні зелених насаджень, окремих дерев, чагарників, газонів, квітників та інших об`єктів озеленення в населених пунктах, невжитті заходів для їх охорони, а також самовільному перенесенні в інші місця під час забудови окремих ділянок, зайнятих об`єктами озеленення.

Згідно з Правилами утримання зелених насаджень у населених пунктах України, пошкодження зелених насаджень - це завдання шкоди кореневій системі, стовбуру, кроні, гілкам деревно-чагарникових порід, а також газонам, квітникам, але яка не припинила їх росту.

Суб`єктом адміністративного проступку є як громадяни, так і посадові особи.

Суб`єктивна сторона правопорушення визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини як у формі умислу, так й у формі необережності.

Відповідно до п.п.2 ч. 1 ст.16 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» на об`єктах благоустрою забороняється, зокрема, самовільно висаджувати та знищувати дерева, кущі тощо.

Відповідно до ч. 1 ст. 25 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» утримання та благоустрій прибудинкової території багатоквартирного житлового будинку, належних до нього будівель, споруд проводиться балансоутримувачем цього будинку або підприємством, установою, організацією, з якими балансоутримувачем укладено відповідний договір на утримання та благоустрій прибудинкової території.

Biдповідно до п. 5.5, п. 5.8 розділу 5 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» (затвер. наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 10.04.2006 № 105) відповідальними за збереження та догляд за зеленими насадженнями на вулицях, площах, бульварах, майданах є на об`єктах благоустрою державної чи комунальної власності – балансоутримувачі територій (комунальні підприємства, ЖЕК, ОСББ).

Так, прибудинкова територія будинку АДРЕСА_2 перебуває на балансі КП «ЖКС» «Фонтанський». Отже, відповідальною особою є начальник дільниці – ОСОБА_1 .

Відповідно до ч. 1 ст. 26-1 «Про благоустрій населених пунктів» роботи з усунення наслідків аварій на об`єктах благоустрою розпочинаються негайно з обов`язковим подальшим оформленням дозволу в порядку, визначеному законодавством.

Згідно з ч. 3. 4 ст. 28 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» негайне видалення пошкоджених дерев може здійснюватися підприємствами, установами та громадянами у випадку, якщо стан таких пошкоджених зелених насаджень загрожує здоров`ю та життю громадян або їх майну. Видалення дерев, кущів, газонів і квітників здійснюється в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України.

Процедуру видалення дерев, кущів, газонів і квітників на території населеного пункту визначено Порядком видалення дерев, кущів, газонів і квітників у населених пунктах, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 року №1045.

Згідно з пунктом 2 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 видалення зелених насаджень здійснюється у разі знесення аварійних, сухостійних і фаутних дерев, а також самосійних і порослевих дерев з діаметром кореневої шийки не більш як 5 сантиметрів; ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації. Видалення зелених насаджень на території населеного пункту здійснюється за рішенням виконавчого органу сільської, селищної, міської ради (далі - компетентний орган) на підставі ордера (крім випадків, передбачених пунктами 7-10 цього Порядку) (п. 3 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045).

Відповідно до п. 8 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 у процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров`ю громадян чи майну громадян та/або юридичних осіб, видалення зелених насаджень здійснюється негайно з подальшим оформленням акта відповідно до пункту 4 цього Порядку.

Отже, за змістом наведених положень видалення зелених насаджень може відбуватись на підставі попередньо отриманого ордеру, а у разі, якщо ситуація є такою, що потребує негайного їх видалення, - без отримання такого рішення, але обов`язково з подальшим оформленням відповідного акту про це.

Зміст спірних правовідносин стосується випадку, коли зелені насадження були видалені позивачем без попередньо отриманого дозволу, оскільки мали місце надзвичайні погодні умови, що потребували негайності.

Обидві сторони цього не заперечували. Проте відповідач в контексті виникнення для позивача обставин негайності та аварійної ситуації наголошував на тому, що дії позивача є такими, що не свідчать, що він діяв негайно. Так, отримавши повідомлення від 05.02.2021 лише 10.02.2021 вийшов на місце для обстеження стану дерев. І тільки 19.02.2021 знищив їх. Відбулось це без дозвільних документів. При цьому, зрубано три дерева, а не одне.

Позивач посилався на надмірну завантаженість роботою в той період і на те, що надзвичайні погодні умови того періоду є загальновідомим фактом. Тому усунути аварійний стан дерев в день складення акту 10.02.2021 не міг.

Оцінюючи дії позивача щодо вирубування дерев 19.02.2021, суд зважає на таке.

Пунктом 4 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 визначено, що підставою для прийняття рішення компетентним органом є заява про видалення зелених насаджень, подана юридичною чи фізичною особою (далі - заявник). Після надходження заяви компетентний орган утворює комісію з питань визначення стану зелених насаджень та їх відновної вартості (далі - комісія), до складу якої входять представники заявника, власника земельної ділянки (користувача), компетентного органу, територіального органу Держекоінспекції, а у разі потреби - балансоутримувача території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень. Форма Акту обстеження відповідною комісією зелених насаджень, що підлягають видаленню, визначена в Додатку 2 Методики визначення відновної вартості зелених насаджень, затвердженої Наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 12.05.2008 № 127.

Крім того, Порядок видалення зелених насаджень на території міста Одеси визначає процедуру зелені видалення дерев, кущів, газонів і квітників (далі-зелені насадження) на територїї міста Одеси. Зазначений локальний нормативно-правовий акт розроблено відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045 ( п.4.16.1).

Відповідно до п. 16.4. Порядку склад комісії з видалення насаджень на території міста Одеси (далі комісія), затверджує компетентний орган, а саме Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради.

Piшенням Одеської міської ради від 11.12.2019 № 5450-VII затверджено Положення про Департамент екології та розвитку рекреаційних зон Одеської міської ради.

Згідно з п.2.1.3, 2.2.4 Положення до складу комісії входить представник заявника (юридична чи фізична особа), видалення зелених власник (користувач) земельної ділянки, компетентний орган, територіальний орган Держекоінспекції, а у разі потреби – балансоутримувач території та комунального підприємства, що здійснює утримання зелених насаджень.

Діяльність комісії в частині проведення обстеження зелених насаджень, нарахування відновної вартості, оформлення акту обстеження координується Компетентним органом. Забезпечення діяльності комісії в частині обстеження зелених насаджень, покладається на КП «Міськзелентрест».

Комісія у п`ятиденний строк після надходження заяви про видалення зелених насаджень визначає стан зелених насаджень, розташованих на земельній ділянці і складає акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, за зразком Методики визначення відновної вартості зелених насаджень, затвердженої наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства від 22.08.2012 № 423 (п. 4.16.5.)

У процесі ліквідації наслідків стихійного лиха, аварійної та надзвичайної ситуації, а також у разі, коли стан зелених насаджень загрожує життю, здоров`ю громадян чи майну громадян та або юридичних осіб, видалення зелених насаджень, які підлягають знесенню, здійснюється з подальшим оформленням акту обстеження відповідно до цього Порядку ( п. 4.16.14).

Заява про оформлення акту обстеження видалених зелених насаджень з матеріалами фотофіксації повинна бути подана разом до Компетентного органу та КП «Міськзелентрест» протягом трьох календарних днів з дати аварійного знесення зелених насаджень.

Визначення відновної вартості зелених насаджень здійснюється комісією з видалення зелених насаджень, створеною відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.08.2006 № 1045, яка складає акт обстеження зелених насаджень, що підлягають видаленню, зразок якого наведений в додатку 1 до Методики.

З аналізу наведених норм вбачається, що існує певна процедура знесення зелених насаджень, яка полягає в повідомленні компетентного органу.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позивачем не дотримано вимог п. 8 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045 в частині повідомлення компетентного органу для подальшого оформлення акту відповідно до пункту 4 цього Порядку. Позивач визнав, що такий акт не складався. Доводи проте, що він не повідомив про це 19.02.2021 (останній робочий день) та впродовж наступних днів цього не зробив, лише з тих причин, що вважає, що Інспекція здійснила перевірку, суд вважає без підставними. Незважаючи на здійснення відповідачем перевірки, відповідний обов`язок щодо подальшого складення акту ним не виконано. Не звертався до компетентного органу навіть після проведення перевірки Інспекцією, хоча мав такий обов`язок.

Також суд відхиляє доводи позивача, які стосуються неможливості застосування до спірних правовідносин рішення Одеської міської ради. Вважає, що склад комісії має відповідати складу визначеному п. 4 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045, а не рішення міської ради. Проте зазначений локальний нормативний акт прийнято на виконання постанови КМУ та їй не суперечить. Завдання таких актів на місцевому рівні уточняють лише певні процедури, визначені актом вищою юридичної сили. Отже, за умови дотримання органом місцевого самоврядування вимог щодо формування комісії, склад якої безпосередньо встановлено постановою Кабінету Міністрів України, та визначення її у власних локальних нормативних актах, не суперечить Порядку № 1045.

Разом з тим, суд бере до уваги, що відповідачем встановлено правопорушення, кваліфіковане як самовільне знищення зелених насаджень без дозвільних документів. Так, з повідомлення від 05.02.2021 дорученого для виконання вбачається, що йдеться лише про одне аварійне дерево. Однак, вийшовши 10.02.2021 на обстеження території, позивачем констатовано наявність аварійних дерев в кількості трьох штук. Отже, завідомо знаючи про певну кількість дерев, які підлягають знищенню, позивач не діяв негайно (так як знищив їх 19.02.2021), так і не звертався до органу місцевого самоврядування за попереднім отримання дозволу. Отже, в будь-якому разі позивачем не дотримано законодавчо визначеної процедури знищення зелених насаджень визначеної як пунктом 2, так і пунктом 8 Постанови КМУ від 01.08.2006 № 1045. Дозвільні документи не отримано до порубки, не складено акт і після негайного видалення.

Суд відхиляє посилання позивача на недостатність часу, надмірну зайнятість КП «ЖКС» «Фонтанський», оскільки такі виправдання призведуть до нехтування правилами видалення дерев, кущів, газонів, квітників у населених пунктах, породжують самовільне знищення зелених насаджень, що залишиться поза будь яким контролем з боку держави.

Таким чином, враховуючи встановлені обставини у їх сукупності, суд приходить до висновку про вчинення позивачем адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 153 КУпАП та відсутність належних та допустимих доказів протиправності постанови Державної екологічної інспекції Південно-Західного округу (Миколаївська та Одеська області) № 000095 від 22.02.2021 про накладення адміністративного стягнення

З огляду на встановлені обставини позов задоволенню не підлягає.

Зважаючи на результат вирішення спору, судові витрати, понесені позивачем слід залишити за позивачем.

Керуючись ст.153, 251, 280 КУпАП, ст.72-77, 241-246, 286 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 – відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Суддя Х.С. Кріль