
Справа № 369/4137/21
Провадження № 2-а/369/104/21
РІШЕННЯ
Іменем України
23.06.2021 року м. Київ
Києво-Святошинський районний суд Київської області в складі:
головуючого судді Янченко А.В.,
за участі секретаря судового засідання Безкоровайної М.Л.
розглянувши в порядку спрощеного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності, -
В С Т А Н О В И В :
29.03.2021 року ОСОБА_1 звернувся до Києво-Святошинського районного суду Київської області з адміністративним позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про визнання протиправною та скасування постанови №29 від 19.03.2021 року про притягнення до адміністративної відповідальності. Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначив, що з 09.03.2021 року по 11.03.2021 року в Товаристві з обмеженою відповідальністю «ЗАРАЗ-5» Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області було проведено перевірку відповідно до направлення (посвідчення) на проведення заходу від 09.03.2021 р. № 799 на предмет дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів, за зверненням гр. ОСОБА_2 , колективного звернення співвласників багатоквартирного будинку за адресою АДРЕСА_1 .
За результатами позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів головним спеціалістом відділу контролю у сфері торгівлі робіт та послуг управління захисту споживачів Лебідь Тетяною Валеріївною складено Акт № 10- 05.3/000065 від 10 березня 2021 року та протокол про адміністративне правопорушення №10-05.3/000029 від 11.03.2021 року.
Позивач вважає, що постанова № 29 від 19.03.2021 про притягнення його до адміністративної відповідальності є незаконною та необгрунтованою і підлягає скасуванню.
Ухвалою Києво-Святошинського районного суду Київської області від 23.04.2021 року відкрите спрощене провадження без виклику сторін.
19.05.2021 року до Києво-Святошинського районного суду Київської області надійшов відзив від Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області, в якому відповідач надає свої заперечення та вважає, що позовні вимоги є безпідставними та такими, що не підлягають задоволенню.
Суд, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог та дослідивши надані докази, дійшов до наступних висновків.
Згідно ч.ч. 1, 3, 4 ст. 3 КАС України, порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України. Провадження в адміністративних справах здійснюється відповідно до закону, чинного на час вчинення окремої процесуальної дії, розгляду і вирішення справи. Закон, який встановлює нові обов`язки, скасовує чи звужує права, належні учасникам судового процесу, чи обмежує їх використання, не має зворотної дії в часі.
Відповідно до ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити їх захистити шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акту чи окремих його положень.
Згідно ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше, як на підставах і в порядку, встановлених законом. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб`єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом (ч. 1 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Закон визначає правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю) їх посадових осіб і права, обов`язки та відповідальність суб`єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю).
Приписами ч. 4 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду контролю у сфері господарської діяльності», передбачено, що виключно законами встановлюються органи уповноважені здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності.
Орган державного нагляду (контролю) не може здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності, якщо закон прямо не уповноважує такий орган на здійснення державного нагляду (контролю) у певній сфері господарської діяльності та не визначає повноваження такого органу під час здійснення державного нагляду (контролю).
Відповідно до п. 1, п. 2, п. 13 ч. 1 ст. 26 Закону України «Про захист прав споживачів», центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державного контролю за додержанням законодавства про захист прав споживачів, здійснює державний контроль за додержанням законодавства про захист прав споживачів, забезпечує реалізацію державної політики щодо захисту прав споживачів і має право: 1) давати суб`єктам господарювання обов`язкові для виконання приписи про припинення порушень прав споживачів; 2) перевіряти додержання суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері торгівлі і послуг, вимог нормативно-правових актів щодо безпеки продукції, а також правил торгівлі та надання послуг шляхом безперешкодного відвідування та обстеження відповідно до законодавства будь-яких виробничих, торговельних та складських приміщень таких суб`єктів; 13) накладати на суб`єктів господарювання сфери торгівлі і послуг, у тому числі ресторанного господарства, стягнення, передбачені статтею 23 цього Закону, в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі звернення співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , наказу на проведення позапланового заходу (перевірки) від 09.03.2021 р. № 1036-ОД, направлення Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області на проведення заходу від 09.03.2021 р. № 799, спеціалістами Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області проведено позапланову перевірку TOB «ЗАРАЗ-5», місцезнаходження: АДРЕСА_1 , щодо дотримання вимог законодавства про захист прав споживачів при наданні житлово-комунальних послуг.
На підставі вищезазначеного, Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області був здійснений позаплановий захід у період з 09.03.2021 року по 12.03.2021 року та за її результатами складено Акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері захисту прав споживачів від 10.03.2021 р. за № 10-05.3/000065, в якому зафіксовано порушення вимог законодавства про захист прав споживачів.
Як вбачається з Акту № 10-05.3/000065 від 10.03.2021 р., його примірник особисто отримав позивач ОСОБА_1 , про що свідчить особистий підпис на останній сторінці акту перевірки.
Встановлено, що на підставі Акту № 10-05.3/000065 від 10.03.2021 р. Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області складено протокол про адміністративне правопорушення від 11.03.2021 року № 10-05.3/000029.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 11.03.2021 року № 10-05.3/000029 встановлено порушення, що директор ТОВ «ЗАРАЗ-5» гр. ОСОБА_1 перебуваючи на своєму робочому місці 11.03.2021 року об 15 год. 15 хв. під час проведення перевірки на предмет розгляду звернень споживачів допустив порушення умов договорів укладених із споживачами та не надав споживачам необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації, чим порушено п.п. 13, 32, 36, 43, 49 правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ від 21.08.2019 року №830; п.п. 17, 43, 44, 53, 54 правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою від 05.09.2012 року №712, який також отримано особисто позивачем під підпис.
19.03.2021 р. винесено оскаржувану постанову № 29 по справі про адміністративне правопорушення, відповідно до якої при розгляді матеріалів встановлені ознаки правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 155 КУпАП, ч. 1 ст. 1561 в зв`язку з чим на ОСОБА_1 накладено штраф у розмірі 153 грн. 00 коп.
Звертаючись до суду з позовом до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, позивач ОСОБА_1 посилається на те, що ТОВ «ЗАРАЗ-5» є виконавцем житлово-комунальних послуг в селі Чайки, Києво-Святошинського району Київської області, що підтверджується рішенням виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільради Києво-Святошинського району Київської області від 05 вересня 2014 року №240. Відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , розташованих в житловому комплексі « ІНФОРМАЦІЯ_1 » оформлених відповідно протоколу зборів від 16 травня 2016 року було визначено управителем даного багатоквартирного будинку. який надає послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкових територій, у багатоквартирному будинку АДРЕСА_1 , відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та затвердженого органами місцевого самоврядування тарифу на послугу.
Відповідно до рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 30.09.2019 року №317 виконавцем послуг з постачання теплової енергії на території АДРЕСА_1 визнано ТОВ «КК «РЕФОРМА».
Відповідно до окремого укладеного агентського договору №01/10/19 АД 35 ТОВ «ЗАРАЗ-5» являються агентом виконавця послуги з постачання теплової енергії та має чітко визначений обсяг прав та обов`язків, які визначаються умовами цього договору.
Постановою передбачено формування структури тарифу з обов`язковим переліком послуг, в межах якого ТОВ «ЗАРАЗ-5» надає послуги з утримання будинку.
Крім того, позивач наголошує на тому, що ТОВ «ЗАРАЗ-5» не є виконавцем послуги з постачання теплової енергії, а являється агентом виконавця цієї послуги відповідно до окремо укладеного агентського договору. Відтак агент не відповідає за достовірність інформації наданої виконавцем послуги та не здійснює аналіз правомірності затвердження тарифу на послугу з постачання теплової енергії.
Відповідно до опису виявлених порушень зазначених у акті, а також оскаржуваній постанові, які допустив ОСОБА_1 , зазначені наступні порушення:
1.порушив п. 2.1, 2.5, 3.1.4, 3.4.9 договорів про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, укладених із заявником, а саме: при здійсненні розрахунків із споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства;
2.не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ «Керуюча компанія «РЕФОРМА» змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності;
3.не надав споживачу в установленому законодавством порядку інформацію про загальну суму до сплати згідно діючих цін та тарифів на послуги постачання теплової енергії, чим порушено вимоги правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою КМУ №830 від 21.08.2019, правил надання послуги з управління багатоквартирним будинком та типового договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком, затверджених постановою КМУ №712 від 05.09.2018.
Разом з тим, слід зазначити наступне.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право: 1) одержувати своєчасно та належної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством і умовами укладених договорів; 2) без додаткової оплати одержувати від виконавця житлово-комунальних послуг інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості; 3) на відшкодування збитків, завданих його майну, шкоди, заподіяної його життю або здоров`ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг та незаконного проникнення в належне йому житло (інший об`єкт нерухомого майна); 4) на усунення протягом строку, встановленого договорами про надання житлово-комунальних послуг або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово-комунальних послуг; 5) на зменшення у встановленому законодавством порядку розміру плати за житлово-комунальні послуги у разі їх ненадання, надання не в повному обсязі або зниження їхньої якості; 6) на неоплату вартості комунальних послуг (крім постачання теплової енергії) у разі їх невикористання (за відсутності приладів обліку) за період тимчасової відсутності в житловому приміщенні (іншому об`єкті нерухомого майна) споживача та інших осіб понад 30 календарних днів, за умови документального підтвердження відповідно до умов договорів про надання комунальних послуг; 7) отримувати від управителя, виконавців комунальних послуг штраф у розмірі, визначеному договорами про надання відповідних житлово-комунальних послуг, за перевищення нормативних строків проведення аварійно-відновних робіт; 8) на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у встановленому законодавством порядку; 9) складати та підписувати акти-претензії у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг, зміною їхніх споживчих властивостей та перевищенням строків проведення аварійно-відновних робіт; 10) без додаткової оплати отримувати від виконавця відповідної послуги чи іншої уповноваженої на розподіл комунальної послуги особи детальний розрахунок розподілу обсягу спожитих комунальних послуг між споживачами багатоквартирного будинку; 11) без додаткової оплати отримувати інформацію про проведені управителем, виконавцем комунальної послуги нарахування плати за житлово-комунальні послуги (з розподілом за періодами та видами нарахувань) та отримані від споживача платежі; 12) у встановленому законодавством порядку відключитися від систем централізованого теплопостачання та постачання гарячої води; 13) розірвати договір про надання комунальної послуги, попередивши про це виконавця відповідної комунальної послуги не менш як за два місяці до дати розірвання договору, за умови допуску виконавця для здійснення технічного припинення надання відповідної послуги. Це право не поширюється на договір про постачання теплової енергії, укладений зі споживачами у багатоквартирному будинку, крім випадку розірвання такого договору колективним споживачем.
Відповідно до ч. 2 ст. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець комунальної послуги зобов`язаний: 1) забезпечувати своєчасність надання, безперервність і відповідну якість комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договорів про їх надання, у тому числі шляхом створення системи управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів; 2) готувати та укладати із споживачем договори про надання комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов їх виконання згідно з типовим договором; 3) без додаткової оплати надавати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про ціни/тарифи, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання та порядок надання відповідної послуги, а також про її споживчі властивості та іншу інформацію, передбачену законодавством; 4) своєчасно проводити підготовку об`єктів житлово-комунального господарства до експлуатації в осінньо-зимовий період; 5) розглядати у визначений законодавством строк претензії та скарги споживачів, у визначених законом випадках - управителів, і проводити відповідні перерахунки розміру плати за комунальні послуги в разі їх ненадання, надання не в повному обсязі, несвоєчасно або неналежної якості, а також в інших випадках, визначених договором про надання комунальних послуг; 6) вживати заходів до ліквідації аварій, усунення порушень якості послуг у строки, встановлені законодавством; 7) виплачувати споживачу штраф за перевищення встановлених строків проведення аварійно-відновних робіт у розмірі, визначеному законодавством; 8) своєчасно реагувати на виклики споживачів, підписувати акти-претензії, вести облік вимог (претензій) споживачів у зв`язку з порушенням порядку надання житлово-комунальних послуг; 9) своєчасно та власним коштом проводити роботи з усунення виявлених неполадок, пов`язаних з наданням комунальних послуг, що виникли з його вини; 10) у разі укладення індивідуального договору або індивідуального договору з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем здійснювати розподіл загальнобудинкового обсягу послуг між співвласниками багатоквартирного будинку у передбаченому законодавством та договором порядку; 11) інформувати споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги відповідно до законодавства; 12) контролювати дотримання встановлених міжповіркових інтервалів вузлів комерційного обліку; 13) у разі укладення колективного договору або договору про надання комунальних послуг з колективним споживачем інформувати управителя, уповноважений орган управління об`єднання співвласників багатоквартирного будинку, правління житлово-будівельного кооперативу, з якими укладено відповідний договір, про вихід з ладу, необхідність ремонту, зняття з абонентського обліку вузлів комерційного обліку, а також про настання терміну їх повірки; 14) направляти управителю або відповідним виконавцям протягом п`яти робочих днів отримані скарги споживачів щодо надання комунальних послуг, якщо вирішення таких скарг стосується обов`язків управителя або інших виконавців послуг.
Відповідно до ч. 4 ст. 8 ЗУ «Про житлово-комунальні послуги» управитель багатоквартирного будинку зобов`язаний: 1) забезпечувати належне утримання спільного майна багатоквартирного будинку та прибудинкової території відповідно до нормативних вимог і договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, від власного імені укладати з підрядниками необхідні договори про виконання окремих робіт та послуг; 2) від імені співвласників багатоквартирного будинку вживати заходів для забезпечення захисту спільного майна багатоквартирного будинку від протиправних посягань та стягнення з осіб, винних у знищенні, пошкодженні або викраденні спільного майна, відшкодування завданих збитків; 3) вести і зберігати технічну та іншу встановлену законом та/або договором документацію багатоквартирного будинку; 4) інформувати співвласників багатоквартирного будинку про необхідність капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку; 5) у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, забезпечувати виконання умов договорів та контроль якості цих послуг; 6) укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії для освітлення місць загального користування, живлення ліфтів та забезпечення функціонування іншого спільного майна багатоквартирного будинку, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цих послуг; 7) за рішенням співвласників багатоквартирного будинку та в межах виділених ними коштів організовувати виконання та виступати замовником робіт з капітального ремонту (заміни) спільного майна багатоквартирного будинку; 8) у разі прийняття відповідного рішення співвласниками багатоквартирного будинку приймати на банківський рахунок, відкритий для розрахунків за окремим багатоквартирним будинком для цієї мети, внески на проведення капітального ремонту спільного майна багатоквартирного будинку, орендну плату і плату за сервітути та забезпечувати проведення відповідних розрахунків, а також на запит будь-якого співвласника багатоквартирного будинку, який перебуває в його управлінні, надавати інформацію про рух коштів на відповідному рахунку; 9) вести окремий облік доходів і витрат за кожним багатоквартирним будинком, що перебуває в його управлінні, та забезпечувати співвласникам багатоквартирного будинку вільний доступ до такої інформації щодо їхнього будинку у порядку, визначеному договором; 10) щороку звітувати перед споживачами про виконання кошторису витрат та подавати кошторис витрат на поточний рік споживачам на погодження; 11) направляти протягом п`яти робочих днів відповідним виконавцям отримані скарги споживачів щодо надання комунальних послуг, якщо вирішення таких скарг стосується обов`язків виконавців послуг (робіт); 12) у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, здійснювати облік обсягу відповідних спожитих комунальних послуг та їх оплати, у тому числі стосовно кожного співвласника; здійснювати розподіл між співвласниками обсягу спожитої комунальної послуги відповідно до законодавства; 13) у разі прийняття співвласниками багатоквартирного будинку відповідного рішення від імені, в інтересах та за рахунок співвласників укладати з виконавцями комунальних послуг договори про надання таких послуг, відкривати поточний рахунок із спеціальним режимом використання за кожною комунальною послугою для проведення розрахунків згідно з колективним договором про надання комунальних послуг у загальному порядку, визначеному Національним банком України для відкриття поточних рахунків.
За згодою сторін договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком також може бути передбачено інші права та обов`язки управителя багатоквартирного будинку.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором.
Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
За бажанням споживача оплата житлово-комунальних послуг може здійснюватися шляхом внесення авансових платежів згідно з умовами договору про надання відповідних житлово-комунальних послуг.
Дієздатні особи, які проживають та/або зареєстровані у житлі споживача, користуються нарівні зі споживачем усіма житлово-комунальними послугами та несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями з оплати житлово-комунальних послуг.
Структура плати виконавцю комунальної послуги визначається згідно з договором про надання відповідної комунальної послуги, укладеним за вимогами цього Закону.
Споживач щомісяця (або з іншою періодичністю, визначеною договором) вносить однією сумою плату виконавцю комунальної послуги (крім послуг з постачання та розподілу природного газу та електричної енергії), у тому числі якщо вона складається з окремих складових, передбачених відповідним договором, укладеним відповідно до цього Закону. При цьому виконавці комунальних послуг забезпечують деталізацію інформації щодо складових плати у рахунках споживачів.
Згідно ст. 11 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» управління багатоквартирним будинком управителем здійснюється на підставі договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, що укладається згідно з типовим договором.
Істотними умовами договору про надання послуг з управління багатоквартирним будинком є: 1) перелік послуг; 2) вимоги до якості послуг; 3) права і обов`язки сторін; 4) відповідальність сторін за порушення договору; 5) ціна послуг; 6) порядок оплати послуг; 7) порядок і умови внесення змін до договору; 8) строк дії договору, порядок і умови продовження дії та розірвання договору.
Враховуючи вимоги цього Закону, призначення управителя багатоквартирного будинку здійснюється: 1) за рішенням співвласників багатоквартирного будинку; 2) за результатами конкурсу з призначення управителя багатоквартирного будинку.
За таких умов, ціна на послугу з управління багатоквартирним будинком: 1) визначається за згодою сторін та зазначається у договорі з управителем (коли співвласники самостійно приймають рішення про форму управління та функції з управління багатоквартирним будинком передають управителю); 2) визначається за результатами конкурсу з призначення управителя - на рівні ціни, запропонованої в конкурсній пропозиції переможцем конкурсу.
Отже, у багатоквартирному будинку за адресою: АДРЕСА_1 , TOB «ЗАРАЗ-5» надає послуги з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, про що зазначено у позовній заяві та не заперечується позивачем.
Відповідно до рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , оформленого відповідно протоколом зборів від 16 травня 2016 року ТОВ «ЗАРАЗ-5» було визначено управителем даного багатоквартирного будинку.
Відповідно до статті 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», ціна послуги з управління багатоквартирним будинком встановлюється договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком з розрахунку на один квадратний метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення, якщо інше не визначено договором про надання послуг з управління багатоквартирним будинком, та включає: 1) витрати на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території і поточний ремонт спільного майна багатоквартирного будинку відповідно до кошторису витрат на утримання багатоквартирного будинку та прибудинкової території, крім витрат на обслуговування внутрішньо будинкових систем, що використовуються для надання відповідної комунальної послуги, у разі укладення індивідуальних договорів про надання такої послуги, за умовами яких обслуговування таких систем здійснюється виконавцем; 2) винагороду управителю, яка визначається за згодою сторін.
Відповідно до статті 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний: допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом; виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства; надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону; одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.
Відповідно до статті 2 КАС України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб`єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб`єктів владних повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно з ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
Згідно статі 252 КУпАП, орган (посадова особа), що розглядає справу про адміністративне правопорушення оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Отже, враховуючи обставини вчинення правопорушення, у Головного управління Держпродспоживслужби у Київській області було достатньо підстав для складання протоколу про адміністративне правопорушення відносно позивача та винесення постанови про притягнення його до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в розмірі 153,00 грн., таким чином при прийняті оспорюваного рішення Головне управління Держпродспоживслужби у Київській області діяло і в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Щодо доводів позивача про відсутність порушень умов договору з управління багатоквартирним будинком слід зазначити, що відповідно до рішення виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради від 30.09.2019 року №317 виконавцем послуг з постачання теплової енергії на території АДРЕСА_1 визнано ТОВ «КК «РЕФОРМА».
Відповідно до окремого укладеного агентського договору №01/10/19 АД 35 ТОВ «ЗАРАЗ-5» являються агентом виконавця послуги з постачання теплової енергії та має чітко визначений обсяг прав та обов`язків, які визначаються умовами цього договору.
Одночасно ТОВ «ЗАРАЗ-5» являється виконавцем житлово-комунальних послуг та управителем багатоквартирного будинку за адресою: АДРЕСА_1 .
Згідно умов договору №01/10/19 АД35, ТОВ «ЗАРАЗ - 5» зобов`язується, зокрема, здійснювати розрахунок ціни (вартості) послуги з постачання теплової енергії відповідно до затвердженого тарифу на теплову енергію для споживача, а також плати за агентське обслуговування, плати за обслуговування. Щомісяця здійснювати облік та розрахунок вартості фактично спожитої споживачами теплової енергії при отриманні ними послуг з теплопостачання, інформувати споживачів про намір ТОВ «Керуюча компанія «Реформа» зміни тарифу на послугу з обґрунтуванням такої необхідності відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 130 від 05.06.2018 року.
Крім того, згідно умов договору АД35, плата за послугу розраховується ТОВ «ЗАРАЗ - 5» виходячи з розміру встановленого тарифу та обсягу спожитої послуги. Розрахунковим періодом для оплати послуг з постачання теплової енергії є календарний місяць.
Після укладення договору АД35, ТОВ «ЗАРАЗ - 5» укладено з ТОВ «Керуюча компанія «Реформа» договір № ТЕ-11 про надання послуги з постачання теплової енергії від 30.10.2019 року, згідно якого, TОB «ЗАРАЗ - 5», що є управителем багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , діє від імені та за рахунок співвласників зазначених будинків на підставі рішення зборів співвласників багатоквартирного будинку АДРЕСА_1 , іменується як колективний споживач.
На момент підписання договору № ТЕ-11, сторони погоджуються з тарифом, затвердженим рішенням Виконавчого комітету Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради Києво-Святошинського району Київської області № 317 від 30.09.2019 року для споживачів/населення житлових будинків по АДРЕСА_1 - 1392,76 гри. за 1 Гкал.
Одночасно, у разі зміни тарифів на теплову енергію виконавця на підставі рішень, прийнятих уповноваженими органами, ТОВ «ЗАРАЗ - 5» і ТОВ «Керуюча компанія «Реформа» погоджуються з цими змінами тарифів, та керуються прийнятими рішеннями для проведення нарахувань за спожиту споживачами послугу з постачання теплової енергії і проведення відповідних розрахунків за договором № ТЕ-11.
Згідно пункту 1.2 умов договору управління, управитель (ТОВ «ЗАРАЗ-5») надає власнику (споживачу) наступні послуги зокрема забезпечення на підставі відповідних договорів із постачальниками збору платежів із споживачів за послуги з централізованого опалення, холодного водопостачання і водовідведення, постачання електроенергії на підставі тарифів затверджених НКРЕКП; обслуговування водостоків; внутрішніх електропроводів будинку.
Згідно пункту 2.1 договору управління, ціна послуг та порядок її розрахунку визначається в додатку №1 до даного договору. Зміна ціни послуг проводиться виключно у порядку, встановленому законом.
Згідно додатку № 1 до договору управління, вартість послуги з централізованого опалення та постачання теплової енергії визначається згідно тарифів виробника, затверджених у порядку, передбаченому законодавством.
Відповідно до пункту 2.7 договору управління, у разі постачання управителем власнику комунальних послуг, вартість таких послуг визначається згідно тарифів, визначених відповідно до закону.
Згідно пункту 3.1.4 договору управління, власник має право на своєчасне отримання відповідної інформації від управителя в разі внесення змін до тарифів на послуги, їх структуру, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг.
Пунктом 3.3.7 договору управління передбачено, що управитель має право вчиняти від свого імені правочини щодо будинку, необхідні для виконання договору, зокрема, але не виключно, визначати виконавців окремих житлово-комунальних послуг, укладати в установленому законодавством порядку договори з виробниками, виконавцями, мешканцями будинку і контролювати виконання умов таких договорів.
Відповідно до пункту 3.4.9 договору управління, управитель зобов`язаний - подавати власнику в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік послуг, структуру тарифу, загальну суму місячного платежу, норми споживання, режим надання послуг, їх споживчі властивості тощо.
Згідно пункту 3 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом. Такі договори мають бути укладені між споживачами та виконавцями комунальних послуг протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України. У разі якщо згідно з договорами про падання комунальних послуг, укладеними до введення в дію цього Закону, передбачено більш ранній строк їх припинення, такі договори вважаються продовженими на той самий строк і на тих самих умовах.
Пунктом 4 розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що не пізніш як протягом п`яти місяців з дня завершення заходів щодо запобігання виникненню та поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), передбачених карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України співвласники багатоквартирних будинків незалежно від обраної ними форми управління багатоквартирним будинком зобов`язані прийняти рішення про модель організації договірних відносин з виконавцями комунальних послуг (крім послуг з постачання електричної енергії та природного газу) щодо кожного виду комунальної послуги згідно з частиною першою статті 14 цього Закону, а виконавці комунальних послуг - укласти із такими співвласниками договори про надання відповідних комунальних послуг відповідно до обраної співвласниками моделі організації договірних відносин.
Відповідно до пункту 5 Розділу VI Прикінцеві та перехідні положення Закону у разі якщо співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги протягом строку, визначеного в пункті 4 цього розділу, між виконавцем та кожним співвласником укладається індивідуальний договір про надання комунальної послуги відповідно до частини сьомої статті 14 цього Закону.
Співвласники будинку АДРЕСА_1 не прийняли рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги постачання теплової енергії, в порядку визначеному законодавством.
Таким чином, ТОВ «ЗАРАЗ - 5» укладено з ТОВ «Керуюча компанія «Реформа» договір №ТЕ-11, без укладення окремого договору із співвласниками, на підставі відповідного рішення співвласників прийнятого в порядку визначеному Законом України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку», чим порушено права співвласників будинків АДРЕСА_1 визначені статтею 10 Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та статтями 12, 13, 14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» на прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги постачання теплової енергії протягом строку, визначеного в пункті 4 Розділу VI прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
ТОВ «ЗАРАЗ - 5» порушено пункти 2.1, 2.7, 3.1.4, 3.4.9, договору управління та статті 7, 8, 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», а саме: при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначені з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ «Керуюча компанія «РЕФОРМА» змінити тарифи на послугу з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 130 від 05.06.2018 року та не надав споживачам в установленому законодавством порядку достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
У зв`язку з вище викладеним, ТОВ «ЗАРАЗ - 5» надало споживачам комунальної послуги з постачання теплової енергії рахунки на оплату, сформовані з порушенням вимог статті 8 Закону України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», а саме: рахунки на оплату послуги не містять достовірну інформацію про загальну суму до сплати, згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії.
Питання щодо порушеного права співвласників будинків на прийняття рішення про вибір моделі організації договірних відносин з виконавцем комунальної послуги (укладення індивідуального договору та/або колективного договору про надання комунальної послуги), судом не розглядалось, оскільки не являється предметом розгляду позовної заяви.
Щодо доводів позивача про відсутність порушень у доведенні необхідної, достовірної та своєчасної інформації про комунальну послугу з постачання теплової енергії до споживачів та порушень доведення до відома споживачів необхідної доступної інформації та своєчасної інформації про діючі ціни та тарифи на комунальні послуги та обсяги спожитої теплової енергії за поточний період із зазначенням показників вузлів обліку теплової енергії, на підставі яких цей обсяг визначено, слід зазначити наступне.
Під час проведення перевірки ТОВ «Зараз - 5», до посадової особи підприємства ОСОБА_1 було застосовано адміністративний штраф за порушення пунктів 2.1, 2.7, 3.1.4, 3.4.9 умов договору «Про надання послуг з управління багатоквартирним будинком» № 11 від 01.07.2016, № 20 від 01.07.2016, № 30 від 01.07.2016, № 35 від 01.07.2016, № 41 від 01.07.2016, № 63 від 01.07.2016, № 64 від 01.07.2016, № 74 від 01.07.2016, № 80 від 01.07.2016, № 83 від 01.07.2016, № 86 від 01.07.2016, № 95 від 01.07.2016, № 111 від 01.07.2016; № 121 від 01.07.2016, № 122 від 01.07.2016, № 131 від 01.07.2016, № 152 від 01.07.2016, № 165 від 01.07.2016, № 177 від 01.07.2016, № 203 від 23.01.2017, № 252 від 25.04.2019, № 253 від 08.05.2019, № 13 від 10.12.2020 року, а саме: при здійсненні розрахунків зі споживачами за надані послуги з постачання теплової енергії застосував тарифи визначенні з порушенням законодавства, не забезпечив доведення до відома споживачів необхідної, доступної, достовірної та своєчасної інформації про намір ТОВ «Керуюча компанія «Реформа» змінити тарифи на послуги з постачання теплової енергії споживачам з обґрунтуванням такої необхідності, відповідно до порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого Наказом № 130 від 05.06.2018 року, не надав споживачам в установленому законодавством порядку інформацію про загальну суму до сплати згідно діючих цін та тарифів на послуги з постачання теплової енергії, чим порушено вимоги пунктів 13, 32, 36, 43, 49 правил, затверджених Постановою КМУ № 830 від 21.08.2019 року, пунктів 17, 43, 53, 54 правил, затверджених Постановою КМУ № 712 від 05.09.2018 року.
Головним управлінням Держпродспоживслужби в Київській області було винесено постанову від 19.03.2021 року № 29, якою встановлено порушення ч. 1 ст. 155 та ч. 1 ст. 156-1 КУпАП, за яке застосовано штраф у розмірі 153,00 грн.
Що стосується доводів позивача щодо неправильно вказаного строку набрання чинності постанови від 19.03.2021 року, слід зазначити наступне.
Згідно ст. 289 КУпАП скарга на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови.
У зв`язку з тим, що постанова була винесена 19.03.2021 року, то відповідно строк на оскарження наступив в той же день, а саме 19.03.2021 року та закінчився 28.03.2021 року (10 днів).
Відповідно до ст. 291 КУпАП України, постанова адміністративного органу (посадової особи) у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови.
Відповідно, оскільки останній день був 28.03.2021 року, то постанова набрала чинності 29.03.2021 року, як і зазначено у самій постанові.
Що стосується доводів позивача щодо відсутності повноважень в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області Нагорного Р.В. на підписання постанови, слід зазначити наступне.
Тимчасове виконання обов`язків на публічній службі, регламентовано Законом України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889.
Як зазначає відповідач, що з метою безперебійного функціонування державного органу одночасно з прийняттям рішення про оголошення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби до призначення особи на таку посаду суб`єкт призначення може прийняти рішення про тимчасове покладення виконання обов`язків за вакантною посадою керівника самостійного структурного підрозділу на одного із державних службовців, які працюють у відповідному структурному підрозділі державного органу (абз. б ч. 7 ст. 31 Закону України «Про державну службу»).
Під час державної реєстрації підприємства, установи, організації незалежно від форми власності до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань вносяться відомості не тільки про керівника, але і про особу (заступник, головний бухгалтер тощо), яка має право здійснювати заступництво на час відсутності керівника, а отже за обставин відсутності керівника окремо відомості про ОСОБА_3 до реєстру не вносяться.
Внесення цих даних до реєстру є підтвердженням правомочності в.о. керівника здійснювати владно-розпорядчі (публічна служба) або управлінські (господарські товариства) функції, а саме: вчиняти правочини від імені юридичної особи, право підпису фінансових та банківських документів, у тому числі, приймати та звільняти найманих працівників тощо.
Отже, в.о. начальника Головного управління Держпродспоживслужби Нагорний Р.В. був внесений до ЄДР та мав всі законі підстави для підписання постанови по справі про адміністративне правопорушення від 19.03.2021 року.
Враховуючи викладене, оцінивши наведені позивачем доводи на підтвердження заявлених позовних вимог, суд приходить до висновку про відсутність підстав для скасування постанови про адміністративне правопорушення, оскільки постанова винесена уповноваженою особою, яка мала право розглядати справу про порушення вимог Закону України «Про захист прав споживачів та застосувати адміністративне стягнення, доказів, які мали спростувати факт наявності адміністративного правопорушення та обставин, що виключають адміністративну відповідальність, позивачем в межах розгляду даної справи надано не було, а судом таких обставин не встановлено.
Відповідно до ст. 245 КАС України, діючи в межах наданих адміністративному суду повноважень, проаналізувавши наведені доводи з приводу заявлених позовних вимог, оцінивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про скасування постанови №29 від 19.03.2021 р. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 155, ч. 1 ст. 1561 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до ст. 139 КАС України покладаються на позивача.
На підставі викладеного, керуючись Конституцією України, Законом України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», статтями 2, 6, 9, 72, 77, 90, 139, 241-246, 255, 292, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживслужби в Київській області про скасування постанови про притягнення до адміністративної відповідальності – відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.В. Янченко