
Справа № 638/3974/21
Провадження № 2-о/638/144/21
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 червня 2021 року Дзержинський районний суд м. Харкова в складі:
головуючого – судді Цвіри Д.М.,
за участю секретаря – Варданян К.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Харків справу в порядку окремого провадження за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа – Києво-Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до Дзержинського районного суду м. Харкова із заявою про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, обґрунтувавши свої вимоги тим, що вона є донькою ОСОБА_2 , яка ІНФОРМАЦІЯ_1 померла у м. Луганськ. Заявник позбавлена можливості отримати свідоцтво про смерть через відсутність установ запису актів цивільного стану у м. Луганськ. Крім того, Відділом державної реєстрації актів цивільного стану надано відмову у реєстрації смерті за медичними документами, оформленими медичними закладами, які розташовані на території, непідконтрольній українській владі. Встановлення факту смерті матері заявнику необхідно для оформлення спадщини.
Заявниця ОСОБА_1 та її представник адвокат Ракицька І.М., яка діє на підставі ордера про надання правничої (правової) допомоги № 1010811 від 19.03.2021 року, будучи належним чином повідомленими про місце, дату та час розгляду справи, у судове засідання не з`явились, у заяві про встановлення факту смерті просили розглянути справу за їх відсутності.
Представник заінтересованої особи Києво-Святошинського ВДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), у судове засідання не прибув, про місце, дату та час судового розгляду повідомлявся належним чином.
Відповідно до п. 8 ч.1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Під час судового розгляду судом встановлено наступне.
Згідно із паспортом громадянина України, серія: НОМЕР_1 , ОСОБА_3 народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Кам`янець-Подільський Хмельницької області.
Згідно із свідоцтвом про народження, серія: НОМЕР_2 , ОСОБА_3 записана матір`ю ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , яка народилась у м. Луганськ.
Згідно із довідкою, виданою в.о. начальника відділу реєстрації шлюбів та народжень Луганського міського управління юстиції №25 від 23.01.2017 року ОСОБА_4 30 вересня 1989 року зареєструвала шлюб з ОСОБА_5 (актовий запис №1176) та змінила прізвище на « ОСОБА_6 ».
Згідно із довідкою про причину смерті (до форми №106/в №99/Ф, видається для поховання) від 17 вересня 2020 року, виданою Державною установою «Луганська міська поліклініка №11» Луганської народної республіки, ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 , у віці 82 роки, причина смерті – дісциркуляторна енцефалопатія, атеросклероз судин головного мозку.
Згідно із свідоцтвом про смерть, Серія: НОМЕР_3 , виданим 22 вересня 2020 року Відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , померла ІНФОРМАЦІЯ_1 у Луганській Народній Республіці, місто Луганськ.
Згідно із Відмовою у проведенні державної реєстрації смерті, Києво-Святошинського ВДРАЦС Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) № 46-21.14-128 від 18 березня 2021 року, представнику заявниці було відмовлено у проведенні державної реєстрації смерті ОСОБА_3 , на підставі пред`явлених документів, з тих підстав, що для підтвердження факту смерті останньої, пред`явлений документ, а саме: свідоцтво про смерть серії: НОМЕР_3 , виданим 22 вересня 2020 року Відділом запису актів цивільного стану Луганського міського управління юстиції Міністерства юстиції Луганської Народної Республіки, яке не має юридичної сили на території України.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам, суд виходить з наступного.
Згідно із ст. 13 ЦПК України, суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Відповідно до положень ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
До складу тимчасово окупованої території України, визначеної Верховною Радою України, входять тимчасово окуповані території України, особливий правовий режим яких встановлено відповідно до Законів України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» №1207-VII від 15 квітня 2014 року, а також «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» №1680- VII від 16 вересня 2014 року та постанови Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17 березня 2015 року.
Відповідно до ст.ст. 1, 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Статтею 9 цього Закону передбачено, що будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом України. Будь-який акт (рішення, документ), виданий такими органами та/або особами, є недійсним і не створює правових наслідків.
Згідно із ст. 18 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», громадянам України гарантується дотримання у повному обсязі їхніх прав і свобод, передбачених Конституцією України, у тому числі соціальних, трудових, виборчих прав та права на освіту, після залишення ними тимчасово окупованої території.
Згідно із Наказом міністерства юстиції України від 17 червня 2014 року № 953/5 «Про невідкладні заходи щодо захисту прав громадян на території проведення антитерористичної операції», доступ користувачів до Єдиних та Державних реєстрів інформаційної системи Міністерства юстиції України, зокрема Державного реєстру актів цивільного стану громадян, на території Луганської області тимчасово припинено, до закінчення антитерористичної операції на сході України. Тимчасово призупинено проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання, повторну видачу свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану та видачу витягів з Державного реєстру актів цивільного стану громадян відділами державної реєстрації актів цивільного стану.
Згідно із п. 1 Постанови Пленуму Верховного Суду України за № 5 від 31 березня 1995 року «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення », заяви про встановлення факту смерті особи в певний час приймаються до провадження суду і розглядаються за умови подання заявниками документів про відмову органів реєстрації актів громадянського стану в реєстрації події смерті. Заявник зобов`язаний обґрунтувати свою заяву посиланнями на докази, що достовірно свідчать про смерть особи у певний час і за певних обставин.
За роз`ясненнями п. 13 вказаної Постанови, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, якщо: згідно із законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» від 01 липня 2010 року № 2398-VI державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті проводиться за заявою родичів померлого, представників органу опіки та піклування, працівників житлово-експлуатаційних організацій, адміністрації закладу охорони здоров`я, де настала смерть, та інших осіб.
Згідно із Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року, будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними якщо ці органи створені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (документ), виданий цими органами є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
За приписами статті 89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Вирішуючи питання щодо допустимості та належності доказів у сенсі глави 5 ЦПК України, суд приймає до уваги досліджену довідку причину смерті (до форми №106/в №99/Ф, видається для поховання) від 17 вересня 2020 року, виданою Державною установою «Луганська міська поліклініка №11» Луганської народної республіки на ім`я ОСОБА_3 , яка хоч і не є офіційним документом, що сам по собі створює правові наслідки, однак на переконання суду, може слугувати джерелом тих фактичних даних, які дають суду можливість дійти висновку, що смерть ОСОБА_3 дійсно настала ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Приймаючи до уваги відомості які містяться в означеній довідці, суд також виходить з того, що незважаючи на ситуацію, яка склалася у країні, медичні заклади у зв`язку із специфікою роботи, повинні надавати медичну допомогу будь-яким особам, і у будь-якій ситуації.
Водночас, суд зазначає, що у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу, тому вважає можливим застосувати загальні принципи («Намібійські винятки»), сформульовані в рішеннях Міжнародного суду ООН (Консультативний висновок Міжнародного суду ООН від 21 червня 1971 року) та ЄСПЛ («Кіпр проти Туреччини» (Cyprusv. Turkey, 10.05.2001), в контексті оцінки документів, виданих закладами, що знаходяться на окупованій території, як доказів, оскільки не прийняття їх призведе до порушень та обмежень прав заявника.
Виходячи з аналізу чинного законодавства та встановлених обставин справи, оцінивши представлені в силу положень ст. 81 ЦПК України докази у їх сукупності, суд приходить до висновку, що факт смерті ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 , знайшов своє підтвердження в ході судового слідства.
Разом з тим, суд зазначає, що відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, якою встановлений обв`язок доказування і подання доказів, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 ЦПК України, належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування.
Згідно із ч. 2 ст. 77 ЦПК України, предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Статтею 78 ЦПК України визначено, що обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Відповідно до ч.ч. 1,2 ст. 80 ЦП К України, достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до ч. 1 ст. 81 ЦПК України, якою встановлений обв`язок доказування і подання доказів, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно із ч. 6 ст. 81 ЦПК України, доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Суд зазначає, що копія довідки про причину смерті (до форми №106/в №99/Ф, видається для поховання) від 17 вересня 2020 року, не містить у собі даних про місце смерті ОСОБА_3 . Жодних належних та допустимих доказів які б беззаперечно свідчили про те, що смерть ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 настала у м. Луганськ, заявницею суду не представлено.
За наведених обставин, враховуючі досліджені судом представлені заявницею письмові докази, суд приходить до висновку, що вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 317, п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України, суд допускає негайне виконання рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 13, 18, 258, 259, 263-265, 273, 293, 294, 315-319, 352, 354, 355, 430 ЦПК України, суд, -
вирішив:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа – Києво-Святошинський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити частково.
Встановити факт, що ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , уродженка міста Кам`янець-Подільський Хмельницької області, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
В іншій частині вимоги заяви - залишити без задоволення.
Рішення підлягає негайному виконанню.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Харківського апеляційного суду через Дзержинський районний суд м. Харкова протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження , якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду . Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Якщо справу розглянуто за заявою осіб, визначених частиною другою статті 4 цього Кодексу, рішення суду, що набрало законної сили, є обов`язковим для особи, в інтересах якої було розпочато справу.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Заявник: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_4 ).
Представник заявника: ОСОБА_7 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_5 ), діє в інтересах ОСОБА_1 , на підставі ордера про надання правничої (правової) допомоги № 1010811 від 19.03.2021 року, свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю №717.
Заінтересована особа: Києво-Святошинський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Центрального міжрегіонального управляння Міністерства юстиції (м. Київ) (місцезнаходження: Київська область, Києво-Святошинський район, м. Боярка, вул. Білогородська, 134-б, код ЄДРПОУ: 22208054).
Суддя Д.М. Цвіра