Рішення № 97886423, 24.06.2021, Приморський районний суд м. Одеси

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
522/10869/21
Номер документу
97886423
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 522/10869/21

Провадження №2-а/522/270/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 червня 2021 року

Приморський районний суд м. Одеси:

під головуванням судді Абухіна Р.Д.,

за участю секретаря судового засідання Баланюк Т.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі адміністративну справу за позовом Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України.

Позовна заява обґрунтована тим, що 12.09.2018 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено та доставлено особу, яка назвалася громадянкою Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянка СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушила правила перебування іноземців в Україні – проживала без документів на право проживання в Україні.

В Україну громадянка Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 у 2017 році через пункт пропуску «Аеропорт-Бориспіль» по паспортному документу громадянки В`єтнаму виданий на її ім`я з метою працевлаштування. На момент виявлення при собі зазначеного паспортного документу не мала.

12.09.2018 року ГУ ДМС України в Одеській області було прийнято рішення про примусове повернення в країну походження громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 та зобов`язано її покинути територію України до 13.09.2018 року.

З питань отримання дозволу на імміграцію в Україну, отримання тимчасової посвідки на проживання в Україні до органів ДМС України не зверталась. Законних підстав для перебування на території України не має. Законного джерела існування не має. Про те, що вона знаходиться на території України нелегально відомо.

На підставі наведеного, позивач просить задовольнити позовні вимоги та звернути рішення до негайного виконання.

Представник позивача Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області підтримав заявлені позовні вимоги та просив їх задовольнити. Пояснила суду, що відповідач свідомо незаконно знаходиться в Україні. Ухилявся від повернення до країни походження, у зв`язку з чим, є ризик його втечі та переховання на території України.

Відповідач взяв участь у судовому засіданні в режимі відео конференції у приміщенні ДУ « Миколаївський пенкт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні», за участю перекладача, позов не визнала. Заяв та клопотань не заявила.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що 12.09.2018 під час проведення оперативно-профілактичних заходів з виявлення нелегальних мігрантів працівниками ГУ ДМС України в Одеській області було виявлено та доставлено особу, яка назвалася громадянкою Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_2 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 .

В результаті проведеної перевірки відібраних пояснень у Відповідача було встановлено, що громадянка СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушила правила перебування іноземців в Україні – проживала без документів на право проживання в Україні.

Громадянка СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , пояснила, що прибула на територію України у 2017 році через пункт пропуску «Аеропорт-Бориспіль» по паспортному документу громадянки В`єтнаму виданий на її ім`я з метою працевлаштування. На момент виявлення при собі зазначеного паспортного документу не мала.

ГУ ДМС України в Одеській області встановлено, що громадянка СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на території України знаходиться не законно, постійного зареєстрованого місця проживання та законного джерела існування не має.

12.09.2018 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживала без документів на право проживання в Україні стосовно громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 004488 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 12.09.2018 ПН МОД № 004488 була притягнута до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.

12.09.2018 ГУ ДМС України в Одеській області було прийняте рішення про примусове повернення в країну походження громадянки СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , та зобов`язано її покинути територію України у термін до 13.09.2018.

Відповідно до ч. 3 ст. 25 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ(Далі Закон № 3773), рішення про добровільне повернення іноземців та осіб без громадянства, зазначених у частинах першій і другій цієї статті, приймається центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері міграції за заявою іноземця та особи без громадянства про добровільне повернення. Порядок провадження за заявами іноземців та осіб без громадянства про добровільне повернення визначається Кабінетом Міністрів України.

Проте, відповідач з відповідною заявою, а також з заявою про визнання біженцем або особою, яка потребує додаткового або тимчасового захисту в Україні до ГУ ДМС України в Одеській області не зверталася, відповідного бажання під час опитування не виявила, жертвою торгівлі людьми себе не вважає.

Згідно до частини 3 статті 3 розділу I Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства зобов`язані неухильно додержуватися Конституції та законів України, інших нормативно-правових актів, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей, інтереси суспільства та держави.

Відповідно до частини 1 стаття 9 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» іноземці та особи без громадянства в`їжджають в Україну за наявності визначеного цим Законом чи міжнародним договором України паспортного документа та одержаної у встановленому порядку візи, якщо інше не передбачено законодавством чи міжнародними договорами України.

Частиною 1 статті 16 розділу II зазначеного вище Закону передбачено, що реєстрація іноземців та осіб без громадянства, які в`їжджають в Україну, здійснюється в пунктах пропуску через державний кордон України органами охорони державного кордону.

Частиною 15 стаття 4 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які в`їхали в Україну на інших законних підставах, не передбачених частинами 2 - 14 цієї статті, вважаються такими, які тимчасово перебувають на території України на законних підставах на період наданого візою дозволу на в`їзд або на період, встановлений законодавством чи міжнародним договором України.

Згідно частини 4 статті 4 З вище Закону передбачено, що іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону прибули в Україну для працевлаштування та отримали посвідку на тимчасове проживання, вважаються такими, які на законних підставах перебувають на території України на період роботи в Україні.

Відповідно до частини 1 статті 21 розділу II Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», в`їзд в Україну, перебування на території України та транзитний проїзд через територію України іноземців та осіб без громадянства здійснюється за наявності достатнього фінансового забезпечення або наявності можливості отримати таке забезпечення законним способом на території України. Порядок підтвердження достатнього фінансового забезпечення та його розмір встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Абзацом статті 21 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» зазначено, що перетинання державного кордону у разі в`їзду в Україну або транзитний проїзд через територію України громадянами держав, перелік яких зазначено у додатку 5, та особами без громадянства, які постійно проживають у зазначених державах, здійснюються після подання ними підтвердження фінансового забезпечення свого перебування в Україні, транзитного проїзду через територію України та виїзду за межі України.

Згідно до п. 14 ст. 1 Закону вищезазначеного Закону нелегальний мігрант - іноземець або особа без громадянства, які перетнули державний кордон поза пунктами пропуску або в пунктах пропуску, але з уникненням прикордонного контролю і невідкладно не звернулися із заявою про надання статусу біженця чи отримання притулку в Україні, а також іноземець або особа без громадянства, які законно прибули в Україну, але після закінчення визначеного їм терміну перебування втратили підстави для подальшого перебування та ухиляються від виїзду з України.

Відповідно до ч. 5 ст. 26 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ передбачено, що іноземець або особа без громадянства зобов`язані самостійно залишити територію України у строк, зазначений у рішенні про примусове повернення.

У визначений термін громадянка СР В`єтнам ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з території України не виїхала та є обґрунтовані підстави вважати, що відповідач ухиляється від виконання такого рішення.

11.06.2021 громадянку СР В`єтнам ОСОБА_2 (TRAN ОСОБА_4 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , було повторно виявлено співробітниками ГУ ДМС України в Одеській області. Установчі дані позивача були перекладені перекладачем як ОСОБА_1 (TRAN THI MINH HONG).

11.06.2021 за порушення ч. 1 ст. 203 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що виразилось в порушенні правил перебування іноземців в Україні, тобто проживання без документів на право проживання в Україні стосовно громадянки СР В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , складено протокол про адміністративне правопорушення ПР МОД № 005016 та постановою про накладення адміністративного стягнення від 11.06.2021 ПН МОД № 005016 була притягнута до адміністративної відповідальності в розмірі 1700 грн.

Проаналізувавши всі обставини перебування Відповідача на території України було встановлено наступне:

1. Відомості про перебування на території України на законних підставах у Відповідача відсутні, що вказує на грубе порушення з боку відповідача норм Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства».

2. ОСОБА_1 прибула на територію України в 2017 році. З моменту потрапляння на територію України відповідач не вчинила жодних спроб для легалізації власного становища.

3. Відповідач була затримана працівниками ГУ ДМС України в Одеській області за порушення правил перебування іноземців в Україні, а саме – проживала без документів на право проживання в Україні.

4. Після прийняття рішення від 12.09.2018 № 350 про примусове повернення відповідач не вчинила жодних дій направлених на виконання зазначеного рішення чи оскарження його в судовому порядку та не залишила територію України.

Відповідно до частини 1 статті 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства» від 22.09.2011 року № 3773-VІ «центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері міграції, органи охорони державного кордону (стосовно іноземців та осіб без громадянства, які затримані ними у межах контрольованих прикордонних районів під час спроби або після незаконного перетинання державного кордону України) або органи Служби безпеки України можуть лише на підставі винесеної за їх позовом постанови адміністративного суду примусово видворити з України іноземця та особу без громадянства, якщо вони не виконали в установлений строк без поважних причин рішення про примусове повернення або якщо є обґрунтовані підстави вважати, що іноземець або особа без громадянства ухиляється від виконання такого рішення, та існує ризик його втечі…».

Беручи до уваги той факт, що Відповідач після перетину державного кордону України, в подальшому проживала на території України нелегально, вчинила адміністративне правопорушення передбачене ч. 1 ст. 203 КУаАП, зазначені обставини дають обґрунтовані підстави вважати, що Відповідач ухилятиметься від виконання рішення про примусове повернення. Враховуючи викладене, Відповідач підлягає примусовому видворенню за межі території України на підставі постанови адміністративного суду.

Відповідно до ч. 13 ст. 289 Кодексу адміністративного судочинства України умовами, за яких неможливо ідентифікувати іноземця чи особу без громадянства, забезпечити примусове видворення чи реадмісію особи, є:

1) відсутність співпраці з боку іноземця або особи без громадянства під час процедури його ідентифікації;

2) неодержання інформації з країни громадянської належності іноземця або країни походження особи без громадянства чи документів, необхідних для ідентифікації особи.

Згідно ч.1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення (ч.1ст. 77 КАС України), за згідно із ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, встановлені судом обставини, а саме: порушення міграційного законодавства України, ухилення від виїзду за межі України свідчать про те, що громадянка СР В`єтнам ОСОБА_1 ( ОСОБА_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_1 , порушила вимоги ст. ст. 4, 9, 16 згаданого вище Закону і відповідно до вимог ч. 1 ст. 30 цього ж Закону підлягає видворенню.

Пунктом 3 частини 2 статті 371 КАС України, передбачено, що суд, який ухвалив рішення, за заявою учасників справи або з власної ініціативи може ухвалою в порядку письмового провадження або зазначаючи про це в рішенні звернути до негайного виконання рішення про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства.

Керуючись ст. ст. 23-25, 30 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», ст. ст. 9, 20, 46, 241, 243, 245, 288, 289, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ :

Адміністративний позов Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області до громадянинки Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 про примусове видворення за межі території України,- задовольнити.

Примусово видворити за межі України громадянку Соціалістичної Республіки В`єтнам ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .

Рішення суду відповідно до вимог п.3 ч.2 ст. 371 КАС України підлягає негайному виконанню, однак може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів.

Суддя Р.Д. Абухін

24.06.21