
Справа № 451/693/21
Провадження № 3/451/489/21
ПОСТАНОВА
іменем України
24 червня 2021 року місто Радехів
Суддя Радехівського районного суду Львівської області Куцик-Трускавецька О.Б., розглянувши матеріали, які надійшли з Головного Управління Держпраці у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українку, громадянку України, проживаючу: АДРЕСА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1
за частиною 1 статті 41 КУпАП, –
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення №ЛВ7184/397/АВ/П/ПТ від 13.04.2021, ОСОБА_1 , перебуваючи на посаді головного бухгалтера Радехівської районної ради Львівської області (юридична адреса: 80200, Львівська область, м. Радехів, проспект Відродження, буд. 3, ЄДРПОУ 25550664), допустила порушення вимог законодавства про працю, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 41 КУпАП (а.с.3-6).
Зокрема, під час проведення інспекційного відвідування Радехівської районної ради Львівської області головним державним інспектором було встановлено порушення ОСОБА_1 законодавства про працю, а саме:
вимоги частини першої статті 116 КЗпП – при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, не провадиться в день звільнення. Розрядженням Голови комісії з реорганізації Радехівської районної ради від 16.03.2021 №4-о. ОСОБА_2 , радника з питань юридичного забезпечення, звільнено із займаної посади 16.03.2021 відповідно до п. 1 ст.40 КЗпП України. Головному бухгалтеру Радехівської районної ради О. Рудянин наказано провести остаточний розрахунок з ОСОБА_2 . У день звільнення - 16.03.2021 звільненій працівниці ОСОБА_2 , на її заяву від 16.03.2021 (рестр. №04-02/2 від 16.03.2021), не проведено до оплати всі належні розрахункові кошти, а саме: нараховану заробітну плату за січень 2021 у розмірі 7840,00 грн., нараховану заробітну плату за лютий 2021 у розмірі 7840,00 грн., нараховану заробітну плату за березень 2021 у розмірі 3920,00 грн., вихідну допомогу - 7840,00 грн., компенсацію за 16 днів невикористаних відпусток - 6927,68 грн. Загальна сума нарахованих, проте не проведених до оплати ОСОБА_2 16.03.2021 розрахункових коштів становить 34367,68 грн. Також, розпорядженням Голови комісії з реорганізації Радехівської районної ради від 16.03.2021 №3-о, ОСОБА_3 , провідного спеціаліста з кадрових питань та служби в органах місцевого самоврядування, звільнено із займаної посади 16.03.2021 відповідно до п.1 ст.40 КЗпП України. Головному бухгалтеру Радехівської районної ради ОСОБА_4 наказано провести остаточний розрахунок з ОСОБА_3 . У день звільнення 16.03.2021 звільненій працівниці ОСОБА_3 , на її заяву від 16.03.2021 (рестр. №04-02/1 від 16.03.2021) не проведено до оплати всі належні розрахункові кошти, а саме: нараховану заробітну плату за січень 2021 у розмірі 6000,00 грн., нараховану заробітну плату за лютий 2021 у розмірі 6000,00 грн., нараховану заробітну плату за березень 2021 у розмірі 3000,00 грн., вихідну допомогу - 6000,00 грн., компенсацію за 19 днів невикористаних відпусток - 7256,29 грн. Загальна сума нарахованих, проте не проведених до оплати 16.03.2021 розрахункових коштів становить 28256,29 грн.
ОСОБА_1 , будучи особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, на виклик суду з`явилася, свою вину у вчиненому правопорушенні не визнала. Зазначила, що провести виплату всіх сум при звільненні працівників не видалося можливим, оскільки по реєстраційних рахунках Радехівської районної ради (код ЄДРПОУ 25550664) надходження коштів та проведених касових видатків за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року не було, що підтверджується довідкою, виданою ГУ ДКС України від 04.06.2021. Вважає, що порушення термінів виплати заробітної плати та не виплата належних сум при звільнені стались у зв`язку з незалежними від неї обставинами. Виплата звільненим працівникам Радехівської районної ради була проведена після створення фінансового органу Червоноградської районної державної адміністрації. Підсумувала, що нею не було порушено жодних норм і правил законодавства про працю та про охорону праці та вважає, що відсутні підстави для притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП. Справу про притягнення її до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 41 КУпАП просить закрити на підставі п.1 ст. 247 КУпАП у зв`язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Дослідивши протокол про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, суд доходить такого висновку.
Відповідно до диспозиції частини 1 статті 41 КУпАП адміністративним правопорушенням є порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, заробітної плати, виплата їх не в повному обсязі, терміну надання посадовими особами підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності та фізичними особами - підприємцями працівникам, у тому числі колишнім, на їхню вимогу документів стосовно їх трудової діяльності на даному підприємстві, в установі, організації чи у фізичної особи - підприємця, необхідних для призначення пенсії (про стаж, заробітну плату тощо), визначеного Законом України «Про звернення громадян», або надання зазначених документів, що містять недостовірні дані, порушення терміну проведення атестації робочих місць за умовами праці та порядку її проведення, а також інші порушення вимог законодавства про працю.
Частиною першою статті 116 КЗпП встановлено, що при звільненні працівника виплата всіх сум, що належать йому від підприємства, установи, організації, провадиться в день звільнення. Якщо працівник в день звільнення не працював, то зазначені суми мають бути виплачені не пізніше наступного дня після пред`явлення звільненим працівником вимоги про розрахунок. Про нараховані суми, належні працівникові при звільненні, власник або уповноважений ним орган повинен письмово повідомити працівника перед виплатою зазначених сум.
На підтвердження викладених у протоколі про адміністративне правопорушення обставин, окрім самого протоколу, додано:
акт, складений за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері охорони праці, промислової безпеки, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, праці, зайнятості населення, зайнятості та працевлаштування осіб з інвалідністю, здійснення державного гірничого нагляду(а.с.7-26);
направлення ГУ Держпраці у Львівській області від 29.03.2021 за №0390 для проведення позапланового заходу зі здійснення державного контролю у формі інспекційного відвідування Радехівської районної ради Львівської області(а.с.29-32);
розпорядження №68 від 01.11.2006 та посадову інструкцію Головного бухгалтера Радехівської районної ради Львівської області(а.с.37-38);
довідку за №6 від 01.04.2021, якою підтверджується, що ОСОБА_2 , ОСОБА_3 та ОСОБА_5 були звільнені із займаних посад 16.03.2021(а.с.39)
довідки №7 та №8 від 01.04.2021, які підтверджують те, що з 01.01.2021 по 01.04.2021 коштів на реєстраційних рахунках Радехівської районної ради не було(а.с.40,41);
розпорядження голови Радехівської районної ради від 16.03.2021 за №4-о та за №3-о, яким звільнено ОСОБА_2 і ОСОБА_3 із займаних посад та зобов`язано ОСОБА_6 провести остаточний розрахунок з ОСОБА_2 та ОСОБА_3 по заробітній платі (а.с.42,45);
заяви ОСОБА_2 та ОСОБА_3 від 16.03.2021 з вимогою про виплату наявних заборгованостей з довідками від 16.03.2021 за №1 та за №2 про нарахування заборгованих виплат (а.с.43,44,46,47);
припис про усунення виявлених правопорушень законодавства про працю за №ЛВ7184/397/АВ/П від 13.04.2021(а.с.48-52).
Відповідно до ст.1 Конституції України, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю; права і свободі людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави, яка відповідає перед людиною за свою діяльність; утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов`язком держави (ст.3 Конституції України).
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
Відповідно до ст.ст.245, 246, 252, 256, 268, 280, 283 КУпАП, суддя при розгляді справи розглядає всі питання факту і права, але в межах порушеного провадження, дотримуючись принципів судочинства та здійснення правосуддя, коли висновки судді не можуть ґрунтуватися на припущеннях, а всі сумніви вини тлумачаться на користь особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, у зв`язку з чим докази повинні бути оцінені судом на їх достатність для достовірних і безперечних висновків про скоєне адміністративне правопорушення на принципах забезпечення доведення вини за ст.129 Конституції України, і визнання провини згідно зі ст.252 КУпАП не може мати наперед встановленої сили.
Згідно зі ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, крім інших, є протоколи про адміністративне правопорушення, пояснення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, пояснення свідків та інші документи. Суду повинні бути надані докази, що підтверджують факт вчинення особою адміністративного правопорушення.
Відповідно до ст. 245 КУпАП під час провадження в справах про адміністративні правопорушення забезпечується всебічне, повне і об`єктивне з`ясування всіх обставин справи, вирішення її в точній відповідності із законом. Вимогами ст. ст. 278, 280 КУпАП встановлено, що при підготовці до розгляду справи суд вирішує, зокрема, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи, а при розгляді справи суд зобов`язаний з`ясувати чи було вчинено правопорушення та чи винна дана особа в його вчиненні тощо.
Згідно зі ст.7 КУпАП України ніхто не може бути підданий заходу впливу у зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставі і в порядку, встановлених цим законом.
Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Оцінюючи надані матеріали адміністративної справи через призму доводів ОСОБА_1 , суд вважає за необхідне зазначити, що адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 41 КУпАП, є порушення вимог законодавства про працю, зокрема порушення встановлених термінів виплати заробітної плати.
До протоколу про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.41 КУпАП, на підтвердження факту вчинення правопорушення, надані довідки про відсутність коштів на рахунках Радехівської міської ради Львівської області в період з 01.01.2021 по 01.04.2021, що у свою чергу, на переконання суду, унеможливило провести головним бухгалтером розрахунок зі звільненими особами у встановлений законом термін.
Дані обставини не були враховані в ході проведення інспекційного відвідування у Радехівській міській раді Львівської області та при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Також, у підтвердження своєї невинуватості ОСОБА_1 надала довідку, видану ГУ ДКС України від 04.06.2021, з якої вбачається, що по реєстраційних рахунках Радехівської районної ради (код ЄДРПОУ 25550664) надходження коштів та проведених касових видатків за період з 01 січня 2021 року по 31 березня 2021 року не було(а.с.66).
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема, у справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Леванте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказує, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою неспростовних презумпцій.
Сукупність вказаних обставин свідчить про відсутність в діях громадянки ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 41 КУпАП, так як обставини, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення в частині встановлення вини ОСОБА_1 , не підтверджені належними і допустимими доказами, що виключає її адміністративну відповідальність за вказаною правовою кваліфікацією, оскільки відповідно до ч.3 ст.62 Конституції України усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Враховуючи вищевикладене у своїй сукупності суд вважає, що уповноваженою особою на складання протоколу про адміністративне правопорушення не здобуто достатніх та переконливих доказів вини ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею ч. 1 ст. 41 КУпАП, тому суд доходить переконання, що в її діях відсутній склад цього адміністративного правопорушення, у зв`язку з чим провадження у справі слід закрити.
Керуючись статтями 41, 245, 246, 247, 251, 252, 280, 283, 284 КУпАП, Радехівський районний суд Львівської області –
постановив:
Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 закрити у зв`язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 41 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного суду через Радехівський районний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
СуддяО. Б. Куцик-Трускавецька