
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1 Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
місто Київ
24 червня 2021 року справа №640/6177/20
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Кузьменка В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом Державної служби геології та надр України (далі по тексту - позивач, Держгеонадра)
до Товариства з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» (далі по тексту - відповідач, ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ»)
про припинення права користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва, у зв`язку із тим, що ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» не виконує взятих на себе зобов`язань користувача надр та порушує норми законодавства у сфері надрокористування.
Як зазначає позивач, ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» не усунуло у встановлений строк порушення, зазначені у приписі від 04 лютого 2019 року №23.
На думку позивача, такими діями відповідач порушує вимоги, передбачені спеціальним дозволом, що є підставою для припинення користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576.
Ухвалою від 24 березня 2020 року Окружний адміністративний суд міста Києва відкрив провадження в адміністративній справі №640/6177/20 в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання.
Відповідач відзиву на позовну заяву та відповідних доказів на спростування позовних вимог до суду не надав.
Дослідивши наявні у справі докази, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив такі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи.
Суд встановив, що ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» отримало спеціальний дозвіл на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576 з метою видобування корисних копалин (промислова обробка родовищ), ділянка Обіточна 2 шельф Азовського моря, строком на 30 років.
Наказом Державної служби геології та надр України від 10 січня 2019 року №22 «Про проведення планових заходів державного нагляду (контролю) Державною службою геології та надр України у лютому 2019 року» Департаменту державного геологічного контролю доручено провести планові перевірки надрокористувачів, у тому числі ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» (№2 у Витягу з переліку надрокористувачів).
За результатами спроби проведення перевірки співробітниками Держгеонадра складено акт про недопущення до перевірки від 04 лютого 2019 року №23/5576, у якому зазначено про неможливість проведення перевірки у зв`язку із відсутністю відповідача за юридичною адресою, а телефони, зазначені у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців ат громадських формувань, не відповідає, чим порушено вимоги статей 10, 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
За результатами проведення перевірки уповноважені особи Держгеонадра направили відповідачу припис від 04 лютого 2019 року №23, згідно з яким зобов`язано у строк до 11 лютого 2019 року усунути порушення вимог законодавства у сфері надрокористування та подати в письмовій формі до Північного міжрегіонального відділу Департаменту державного геологічного контролю Держгеонадра належним чином засвідчених копій документів та матеріалів, що підтверджують дотримання вимог законодавства про надрокористування.
Наказом Держгеонадра від 09 серпня 2019 року №266 зупинено дію спеціальних дозволів на коригування надрами згідно з переліком, наведеним у додатку 2 до цього наказу, у тому числі ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» (№5 у Витягу з переліку спеціальних дозволів, дію яких зупинено).
На адресу відповідача направлено лист від 14 серпня 2019 року №16747/01/14-19 з повідомленням про зупинення спеціального дозволу на користування надрами. Згідно з копією повідомлення про вручення поштового відправлення, вказаний лист повернувся відправнику з відміткою «за закінченням терміну зберігання».
Держгеонадра також направило відповідачу листа від 03 грудня 2019 року №23803/01-14-19, у якому запропонувала ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» надати у 15 денний строк власну позицію щодо згоди або незгоди з припиненням права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576.
Як визначає частина друга статті 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Враховуючи, що відповідач не надав відповіді на листи Держгеонадр, позивач звернувся до суду з позовом про анулювання спеціального дозволу.
Вирішуючи спір по суті заявлених позовних вимог, суд виходить із таких мотивів.
Стаття 13 Конституції України встановлює, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року №1174 (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) (далі по тексту - Положення №1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра екології та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Згідно із підпунктами 10, 12 пункту 4 Положення №1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань: зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.
Відповідно до положень статей 13, 14, 15 Кодексу України про надра користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Надра надаються у постійне або тимчасове користування, зокрема, для видобування корисних копалин.
Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку.
Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Перебіг строку користування надрами починається з дня одержання спеціального дозволу (ліцензії) на користування надрами, якщо в ньому не передбачено інше.
Частина перша статті 19 Кодексу України про надра визначає, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
В силу приписів статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані зокрема: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Згідно зі статтею 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється у разі: 1) якщо відпала потреба у користуванні надрами; 2) закінчення встановленого строку користування надрами; 3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування; 4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення; 5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр; 6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами; 7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.
Відповідно до частини другої статті 26 Кодексу України про надра право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін регулює Порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2011 року №165 (далі по тексту - Порядок №615).
Пункт 22 Порядку №615 (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) визначає, що дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі, зокрема: порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр; невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.
Згідно з пунктом 23 Порядку №615 право користування надрами припиняється з підстав та у порядку, передбаченому Кодексом України про надра та Законом України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Відповідно до пункту 2 частини сьомої статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» дозвільний орган, що видав документ дозвільного характеру, може звернутися до адміністративного суду з позовом про застосування заходу реагування у виді анулювання документа дозвільного характеру за наявності хоча б однієї з таких підстав, а саме: здійснення суб`єктом господарювання певних дій щодо провадження господарської діяльності або видів господарської діяльності, на які отримано документ дозвільного характеру, з порушенням вимог законодавства, щодо яких дозвільний орган видавав припис про їх усунення із наданням достатнього часу для їх усунення.
За змістом частини першої статті 64 Кодексу України про надра спори з питань користування надрами розглядаються органом державного геологічного контролю, органом державного гірничого нагляду, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику із здійснення державного нагляду (контролю) у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання, відтворення і охорони природних ресурсів, місцевими радами або судом у порядку, встановленому законодавством України.
Таким чином орган, який надав надра у користування (Держгеонадра) повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому пунктом 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Водночас згідно з правовим висновком Верховного Суду, викладеного у постановах від 10 травня 2018 року у справі №802/4846/13-а, від 26 червня 2018 року у справі №802/923/14-а та від 06 листопада 2018 року у справі №805/4098/17-а, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, самостійно або у судовому порядку. У разі відсутності спору відповідач має право у випадках, передбачених пунктами 1, 2, 3, 7 частини першої статті 26 Кодексу самостійно припиняти право користування надрами, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, це право припиняється у судовому порядку.
Виходячи з наведених вище положень Кодексу України про надра, Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та Порядку №615, анулювання раніше зупиненого спеціального дозволу на користування надрами можливе, зокрема, у разі, якщо надрокористувачем не усунуто порушення, які стали підставою для видання уповноваженим органом припису про їх усунення та зупинення дії дозволу.
Як встановлено вище, Держгеонадра ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» лист від 03 грудня 2019 року №23803/01-14-19 із пропозицією надати у 15 денний строк власну позицію щодо згоди або незгоди з припиненням права користування надрами, згідно з спеціальним дозволом на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576.
Підставою для припинення права користування надрами є пункт 5 частини першої статті 26 Кодексу України про надра - використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр.
Відповідно до частини другої статті 24 Кодексу України про надра користувачі надр зобов`язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 41) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Відповідно до пункту 10 Порядку №615 невід`ємною частиною дозволу є угода про умови користування надрами, що укладається між органом з питань надання дозволу і надрокористувачем і містить програму робіт, яка оформляється як додаток, та особливі умови надрокористування, що передбачають: вимоги до ефективності робіт; сучасні технології видобування та переробки корисних копалин; порядок видобування корисних копалин, зокрема з метою запобігання негативним екологічним наслідкам і забезпечення безпеки забудованих територій; види, обсяги і строки виконання робіт на ділянці надр; підстави для припинення діяльності, пов`язаної з використанням надр.
Як зазначено у позовній заяві та не спростовано відповідачем, згідно з пунктом 5.3 Угоди про умови користування надрами від 12 червня 2012 року №5576, встановлено обов`язки користувача надр, серед яких, зокрема:
забезпечувати повноту геологічного вивчення, охорону надр та довкілля в межах ділянки надр, наданої в користування, а також забезпечувати приведення порушених земель у стан, придатний для використання, відповідно до програми робіт;
дотримуватись вимог законодавства України, чинних стандартів, правил, норм, виконання робіт, пов`язаних з користуванням надрами;
допускати представників Держгеонадр для здійснення державного геологічного контролю;
використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;
дотримувати вимог, передбачених Дозволом та цією Угодою;
надавати в установленому порядку Держгеонадрам інформацію щодо користування надрами.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, відповідач на жоден з листів Держгеонадр, в тому числі на припис про усунення порушень, на повідомлення про зупинення спеціального дозволу та про його анулювання відповіді не надав, та не усунув порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу.
При цьому суд звертає увагу, що відповідач, що усунення виявлених порушень є обов`язком, а не правом надрокористувача.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для припинення права користування надрами ТОВ «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576.
Таким чином, позовні вимоги Державної служби геології та надр України є доведеними, підтверджуються необхідними доказами, а тому підлягають задоволенню.
Відповідно до положень статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень стягнення судового збору з відповідача не передбачено.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 241-246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
1. Адміністративний позов Державної служби геології та надр України задовольнити повністю.
2. Анулювати спеціальний дозвіл на користування надрами від 12 червня 2012 року №5576, виданий Товариству з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ».
Згідно з частиною першою статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Відповідно до частини другої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України у разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Частина перша статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України встановлює, що апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, а на ухвалу суду - протягом п`ятнадцяти днів з дня його (її) проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Державна служба геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, 16; ідентифікаційний код 37536031);
Товариство з обмеженою відповідальністю «КОМПАНІЯ АЗОВ-ОЙЛ» (04073, м. Київ, вул. Рилєєва, буд. 10А; ідентифікаційний код 37827462).
Суддя В.А. Кузьменко