Рішення № 97874623, 22.06.2021, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2021
Номер справи
620/4167/21
Номер документу
97874623
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 червня 2021 року Чернігів Справа № 620/4167/21

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Заяць О.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом керівника Козелецької окружної прокуратури до Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: Кладьківський заклад загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Козелецької окружної прокуратури звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить:

визнати бездіяльність Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Кладьківського закладу загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради протиправною, зобов`язавши Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Кладьківським закладом загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради, площею 1,9 га, що розташована в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 .

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем в порушення вимог Закону України «Про освіту» та Земельного кодексу України не оформлено правовстановлюючих документів на земельну ділянку площею 1,9 га під Кладьківським закладом загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради, що створює передумови для зловживань щодо розпорядження вказаною земельною ділянкою та ризики для нормального функціонування закладу, зокрема, безпечного навчального процесу.

Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 23.04.2021 відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання, за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.

Кладьківський заклад загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради (далі - Кладьківський ЗЗСО) знаходиться у комунальній власності Куликівської селищної ради. Засновником (власником) Кладьківського ЗЗСО відповідно до п.4 Статуту затвердженого рішенням сесії Куликівської селищної ради від 20.07.2018 № 290 є Куликівська селищна рада.

Управління Кладьківського ЗЗСО здійснюється його засновником через Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради (далі -Управління ОКТСМС Куликівської селищної ради) (п. 67 Статуту). Головною метою Кладьківського ЗЗСО є забезпечення реалізації прав громадян на початкову освіту (п. 6 Статуту). Згідно п. 100 Статуту матеріально-технічна база Кладьківського ЗЗСО включає будівлі, споруди, землю, комунікації, обладнання, транспортні засоби, інші матеріальні цінності, вартість яких відображено у балансі закладу освіти. Приміщення Кладьківського ЗЗСО знаходиться за адресою: вул. Шевченка, 28, с. Кладьківка, Чернігівський район, Чернігівська область, та перебуває на балансі Управління ОКТСМС Куликівської селищної ради.

Згідно з постановою Верховної Ради України № 807-ІХ від 17.07.2020 «Про утворення та ліквідацію районів» до Чернігівського району входить територія Куликівської селищної ради, а, в свою чергу, Куликівський район ліквідовано.

Відповідно до довідки відділу у Куликівському районі головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області № 10-25-0.29-26/108-21 від 04.03.2021, Кладьківський ЗЗСО використовує земельну ділянку площею 3,1 га, із земель для будівництва та обслуговування закладів освіти. Згідно звітності з кількісного обліку земель про наявність та розподіл їх за власниками земель, землекористувачами, угіддями, вартість одного квадратного метру земельної ділянки, на якій розташований Кладьківський ЗЗСО, становить 37 грн. 72 коп. (тридцять сім грн. сімдесят дві коп.), кадастровий номер земельної ділянки не визначався, правовстановлюючі документи не оформлялись, державний акт не видавався.

Згідно листів Управління ОКТСМС Куликівської селищної ради від 02.03.2021 та Куликівської селищної ради від 04.03.2021 правовстановлюючі документи на вказану земельну ділянку відсутні, жодних заходів щодо їх оформлення Управлінням ОКТСМС Куликівської селищної ради не вживалося.

Прокурором під час вивчення стану додержання вимог земельного законодавства на території Куликівської селищної ради встановлено, що у користуванні Кладьківського закладу загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради перебуває земельна ділянка площею 1,9 га, проте правовстановлюючі документи (державні акти) на земельну ділянку, яку використовує вказаний навчальний заклад не оформлено, державну реєстрацію права постійного користування не проведено.

Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зважає на таке.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Відповідно до вимог частини 3-5 статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, вступає за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.

Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах. Невиконання цих вимог має наслідком застосування положень, визначених статтею 169 цього Кодексу.

У разі відкриття провадження за позовною заявою, поданою прокурором в інтересах держави в особі органу, уповноваженого здійснювати функції держави у спірних правовідносинах, зазначений орган набуває статусу позивача. У разі відсутності такого органу або відсутності у нього повноважень щодо звернення до суду прокурор зазначає про це в позовній заяві і в такому разі прокурор набуває статусу позивача.

Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України від 14.10.2014 № 1697-VІІІ «Про прокуратуру» (далі - Закон), прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

У відповідності до норм вказаного Закону прокурор одержує передбачену законом можливість захищати права та інтереси не конкретного державного органу, а дещо абстрактні «інтереси держави», що в широкому сенсі можуть збігатися повністю, частково або не збігатися зовсім з інтересами державних органів і являти собою потребу в здійсненні загальнодержавних дій, програм, спрямованих, зокрема, на гарантування державної, економічної, інформаційної, екологічної безпеки, а також охорону землі, лісів, водойм як національного багатства, захист прав усіх суб`єктів права власності та господарювання, в тому числі, й територіальних громад.

У рішенні Конституційного Суду України від 08.04.1999 у справі № 1-1/99 зазначено, що із врахуванням того, що «інтереси держави» є оціночним поняттям, прокурор чи його заступник у кожному конкретному випадку самостійно визначає з посиланням на законодавство, на підставі якого подається позов, в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних або інших інтересів держави, обґрунтовує у позовній заяві необхідність їх захисту та зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Суспільні відносини, що виникають у процесі реалізації конституційного права людини на освіту, прав та обов`язків фізичних і юридичних осіб, які беруть участь у реалізації цього права, а також визначає компетенцію державних органів та органів місцевого самоврядування у сфері освіти, врегульовані Законом України «Про освіту».

Статтею 80 Закону України «Про освіту» визначено, що до майна закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належать: нерухоме та рухоме майно, включаючи будівлі, споруди, земельні ділянки, комунікації, обладнання, транспортні засоби, службове житло тощо; майнові права, включаючи майнові права інтелектуальної власності на об`єкти права інтелектуальної власності, зокрема, інформаційні системи, об`єкти авторського права та/або суміжних прав; інші активи, передбачені законодавством. Майно закладів освіти та установ, організацій, підприємств системи освіти належить їм на правах, визначених законодавством.

Повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів у галузі земельних відносин визначені статтею 12 Земельного кодексу України до, яких, зокрема, належать: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; координація діяльності місцевих органів земельних ресурсів; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Згідно частини другої статті 83 Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають: а) усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; б) земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; в) землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до закону.

Відповідно до пункту «г» частини другої статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають заклади освіти незалежно від форми власності.

Приписами статей 125, 126 Земельного кодексу України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності, користування земельною ділянкою оформлюється відповідно до Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень».

З аналізу викладених норм слідує, що органи місцевого самоврядування відповідно до своїх повноважень повинні забезпечувати реалізацію державної політики у сфері загальної середньої освіти на відповідній території, у тому числі щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельні ділянки та на будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна закладів освіти, з метою нормального їх функціонування.

Як вбачається з копії листів Куликівської селищної ради Куликівського району Чернігівської області від 04.03.2021 № 03-09/439 та Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради від 02.03.2021 № 01-25/184, правовстановлюючі документи (державні акти) на земельну ділянку під закладом освіти не оформлено.

Отже, суд приходить до висновку, що відповідачем не було забезпечено виконання вимог чинного законодавства в частині оформлення права постійного користування на земельну ділянку, на якій розташований Кладьківський заклад загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради, що свідчить про протиправну бездіяльність відповідача.

Вимогами ст. 76 КАС України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Згідно вимог ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України приходить до висновку, що позов керівника Козелецької окружної прокуратури підлягає задоволенню повністю.

Оскільки спір вирішено на користь суб`єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача – суб`єкта владних повноважень, пов`язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір), відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради щодо оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під будівлями та спорудами Кладьківського закладу загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради.

Зобов`язати Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради вчинити дії, спрямовані на оформлення правовстановлюючих документів на земельну ділянку під Кладьківським закладом загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради, площею 1,9 га, що розташована в межах населеного пункту за адресою: АДРЕСА_1 .

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Позивач: Керівник Козелецької окружної прокуратури, вул.Є.Лоскотова, 1,смт.Козелець,Чернігівська область,17000, РНОКПП: 02910114.

Відповідач: Управління освіти, культури, туризму, сім`ї, молоді та спорту Куликівської селищної ради, вул.Пирогова, буд.5-а,смт.Куликівка,Куликівський район, Чернігівська область,16300, код ЄДРПОУ: 41859118.

Третя особа: Кладьківський заклад загальної середньої освіти І ступеня Куликівської селищної ради, вул. Шевченка, 28, с. Кладьківка, Чернігівський район, Чернігівська область, 16351, код ЄДРПОУ: 14253696.

Повний текст рішення суду виготовлено 22 червня 2021 року.

Суддя О.В. Заяць