
Справа № 420/9988/21
УХВАЛА
22 червня 2021 року м. Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Глуханчук О.В.,
розглянувши матеріали:
за позовною заявою ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )
до Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси (65114, м.Одеса, вул. Академіка Корольова, 9)
до Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (65074, м. Одеса, вул. Косовська, 2Д)
про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
14 червня 2021 року до суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради, у якому позивач просить суд:
визнати протиправною та скасувати відмову Управління соціального захисту населення в Київському районі Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради у нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 відповідно до рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р. разової грошової допомоги до 5 травня за 2020 рік, 2021 рік, як учаснику бойових дій у розмірі 5-ми мінімальних пенсій за віком;
зобов`язати Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради нарахувати та виплатити ОСОБА_1 відповідно до рішення Конституційного Суду України № 3-р/2020 від 27.02.2020 р. у порядку статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" разову грошову допомогу до 5 травня як учаснику бойових дій у розмірі 5-ми мінімальних пенсій за віком за 2020 р. у розмірі 6 800 грн., за 2021 р. - 7354,00 грн.;
справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відповідно до пункту 2 частини першої статті 263 КАС України.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вимоги до форми та змісту позовної заяви визначені статтею 160 КАС України.
Відповідно до ч. 1 цієї статті, у позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.
Частиною п`ятою статті 160 КАС України встановлені вимоги до змісту позовної заяви.
Так, за приписами п. 5 та п. 8 ч. 5 ст. 160 КАС України, в позовній заяві зазначається:
виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини;
перелік документів та інших доказів, що додаються до заяви; зазначення доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності), зазначення щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви.
Згідно з ч. 4 ст. 161 КАС України, позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, відповідно до чч. 2, 4, 5 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом. Якщо для вирішення спору має значення лише частина документа, подається засвідчений витяг з нього. Копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи, який подає письмові докази в копіях (електронних копіях), повинен зазначити про наявність у нього або іншої особи оригіналу письмового доказу. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Суд зазначає, що в порушення вимог ст.ст. 94, 161 КАС України, докази, додані до позовної заяви, не засвідчені позивачем.
Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи подано позов у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними).
Згідно з ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
У відповідності з ч.ч. 2, 3 ст. 122 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Для захисту прав, свобод та інтересів особи цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду, які, якщо не встановлено інше, обчислюються з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З даним адміністративним позовом позивач звернувся до суду шляхом надіслання позову службою доставки «Нова пошта», дата оформлення 11 червня 2021 року. До суду адміністративний позов надійшов 14 червня 2021 року.
Предметом позову є оскарження дій Управління соціального захисту населення в Київському районі Одеської області та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги, зокрема до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Статтею 17-1 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" передбачено, що щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12 - 16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв`язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Особи, які не отримали разової грошової допомоги до 5 травня, мають право звернутися за нею та отримати її до 30 вересня відповідного року, в якому здійснюється виплата допомоги.
При цьому, 30 вересня відповідного року - встановлений законом кінцевий строк, до якого могла бути здійснена виплата вказаної допомоги і до якого позивач міг очікувати на отримання більшої суми, ніж була йому нарахована.
Аналогічна правова позиція щодо обрахунку строку звернення до суду з подібним позовом висловлена Верховним Судом у постанові від 06.02.2018 року у справі №607/7919/17.
Таким чином, перебіг строку звернення позивача до суду з даним позовом в частині оскарження дій щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року слід обраховувати з 30 вересня 2020 року.
При цьому, позивач із зазначеним позовом звернувся до суду 11 червня 2021 року, тобто з пропуском встановленого шестимісячного строку звернення до суду.
Відповідно до ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Проте, разом із позовною заявою позивачем не надано заяви про поновлення строку звернення до суду з даним позовом в частині оскарження дій Управління соціального захисту населення в Київському районі Одеської області та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, та/або доказів поважності причин його пропуску.
Згідно з ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Отже, для усунення недоліків позовної заяви позивач має надати заяву про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску в частині позовних вимог про оскарження дій Управління соціального захисту населення в Київському районі Одеської області та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради щодо нарахування та виплати позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня 2020 року як учаснику бойових дій у розмірі, меншому ніж передбачено частиною 5 статті 12 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.
Відповідно до ч.1 ст.169 КАС України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Згідно з ч. 2 ст. 169 КАС України, в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
На підставі викладеного, суд вважає, що адміністративний позов підлягає залишенню без руху та роз`яснює позивачу, що виявлені недоліки мають бути усунені шляхом надання до суду належним чином оформлених та засвідчених копій документів, доданих до позовної заяви, а також заяви про поновлення строку звернення до суду з доказами поважності причин його пропуску.
Керуючись ст.ст. 94, 122, 123, 160, 161, 169, 248, 256, 293 КАС України,
УХВАЛИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення в Київському районі м. Одеси та Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії - залишити без руху.
Надати позивачу для усунення недоліків позовної заяви 10-денний строк з дня отримання копії ухвали.
Роз`яснити позивачу, що у разі невиконання ухвали суду у зазначений строк позовна заява буде вважатися неподаною та повернута позивачу з усіма доданими до неї документами.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала оскарженню окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя О.В. Глуханчук