Рішення № 97872827, 23.06.2021, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
420/8274/21
Номер документу
97872827
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 420/8274/21

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2021 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд під головуванням судді Андрухіва В.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо переведення з 12 квітня 2021 року пенсії ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” в частині розрахунку пенсії ОСОБА_1 із середньомісячного заробітку ОСОБА_2 у розмірі 10451,06 грн.;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 12 квітня 2021 року на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року № 64, та здійснити з 12 квітня 2021 року відповідні виплати пенсії без обмеження її граничного розміру з урахуванням раніше проведених виплат, здійснених після 12 квітня 2021 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначила, що з 13.09.1991 року по 30.12.2010 року її чоловік - ОСОБА_2 працював в органах прокуратури Одеської області та згідно наказу №1826-к від 29.12.2010 року, на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», був звільнений у зв`язку з виходом на пенсію за вислугу років. Відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 3662-12 від 26.11.1993 року йому призначено з 03.11.2003 року довічно пенсію за вислугою років, у розмірі 90% від заробітної плати.

Відповідно до Рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7- р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури, згідно з Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - прокуратурою Одеської області 04.03.2020 ОСОБА_2 надано довідку № 64 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.

ОСОБА_2 06.03.2020 року звернувся до Приморського відділу обслуговування громадян Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про проведення перерахунку пенсії за вислугою років на підставі довідки прокуратури Одеської області та в порядку, визначеному законом на час призначення пенсії, в розмірі 90% від суми заробітку за посадою начальника відділу нагляду за додержанням законів при виконанні судових рішень у кримінальних справах, а також при застосуванні інших заходів примусового характеру, пов`язаних із обмеженням свободи громадян прокуратури Одеської області без обмеження його і максимального розміру.

За результатами розгляду заяви, відповідач 12.03.2020 року (вих. №871/03-18) відмовив ОСОБА_2 у проведенні перерахунку, що змусило його звернутися до суду з вимогами про визнання протиправним, скасування рішення та зобов`язання здійснити перерахунок пенсії.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26 травня 2020 року (справа №420/3565/20) зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою прокуратури Одеської області №64 від 04.03.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум. Вказане рішення суду залишено в силі постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25 вересня 2020 року та набрало чинності.

Позивач зазначила, що відповідно до свідоцтва про укладання шлюбу серії НОМЕР_1 вона була дружиною ОСОБА_2 , який ІНФОРМАЦІЯ_1 помер, що посвідчується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 02.04.2021 року.

Позивач є непрацездатною особою, як особа, яка досягла пенсійного віку, та перебувала на утриманні свого чоловіка.

Позивач вказала, що вона як особа, яка має право на перерахунок пенсії, 12 квітня 2021 року звернулася до Пенсійного фонду із заявою щодо переведення на пенсію по втраті годувальника з урахуванням останньої (чинної) довідки про заробітну плату її чоловіка, виданої прокуратурою Одеської області 04.03.2020 року.

Головним управлінням ПФУ в Одеській області 11.05.2021 за №7452-7394/Ж-02/8-1500/21 направлено відповідь, що підстави для проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки прокуратури Одеської області про заробітну плату від 04.03.2020 № 64 відсутні.

Позивач зазначила, що органом ПФУ 23.04.2021 року прийнято рішення про перерахунок пенсії (вид перерахунку: перехід з виду на вид), яка розрахована із середньомісячного заробітку чоловіка позивачки - 10451,06 грн., який не є чинним.

Ухвалою від 24.05.2021 року прийнято до розгляду вказану позовну заяву та відкрито провадження у справі. Ухвалено розглядати справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами. Зазначено, що справа буде розглянута судом у строк не більше тридцяти днів з дня відкриття провадження у справі. Витребувано від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області належним чином засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

16.06.2021 року на електронну пошту суду від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач вважає позов необґрунтованим та таким, що не підлягає задоволенню. У відзиві на позовну заяву відповідач зазначив, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні та з 12.04.2021 отримує пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014. До 12.04.2021 позивачка отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 по справі №420/3565/20 задоволено адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління про визнання протиправними рішення та зобов`язання вчинити певні дії. Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління від 12.03.2020 №871/03-18 про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до вимог Закону України «Про прокуратуру». Зобов`язано Головне управління здійснити з 01.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_2 відповідно до довідки прокуратури Одеської області №64 від 04.03.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.

Постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 апеляційну скаргу Головного управління по справі №420/3565/20 залишено без задоволення. Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 залишено без змін.

Так, перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_2 здійснено з 01.01.2020 згідно з довідкою прокуратури Одеської області №64 від 04.03.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії, та здійснено виплату з урахуванням виплачених сум на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 по справі №420/3565/20.

Позивачка (дружина померлого ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 ) звернулася до Головного управління зі зверненням щодо пенсійного забезпечення.

Листами №6654-6441/Ж-02/8-1500/21 від 23.04.2021 та №7452-7394/Ж-02/8-1500/21 від 11.05.2021 Головним управління позивачку повідомлено про відсутність підстав для здійснення перерахунку пенсії по втраті годувальника з 12.04.2021 на підставі довідки №64 від 04.03.2020, виданої Прокуратурою Одеської області.

Відповідач вказав, що перерахунок пенсії з 01.04.2021 відбувається згідно з наказом Генерального прокурора від 17.02.2021 №40 «Про день початку роботи окружних прокуратур», відповідно до якого 15.03.2021 визначено днем початку роботи окружних прокуратур. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури після 15.03.2021.

Підставою для перерахунку пенсії з 01.04.2021 є довідка, видана станом на 15.03.2021, натомість, надана позивачем довідка, видана 04.03.2020.

Листом Головного управління №6654-6441/Ж-02/8-1500/21 від 23.04.2021 позивачу рекомендовано надати довідку про розмір заробітної плати станом на 15.03.2021 для перерахунку пенсії з 01.04.2021.

Враховуючи все вищезазначене, у перерахунку пенсії, яку позивачка отримує у зв`язку з втратою годувальника на підставі Закону №1697 відмовлено, оскільки позивачем не надано всі необхідні документи.

Відповідач зазначив, що відповідно до довідки про розмір заробітної плати, на підставі якої ОСОБА_2 отримував пенсію до моменту смерті, наразі, позивачці виплачується пенсія у зв`язку із втратою годувальника в розмірі 6270,64 грн. (10 451,06 грн. х 60% від суми заробітної плати). Пенсія виплачується без обмеження її граничним розміром, оскільки сума не перевищує граничний розмір.

Дослідивши в письмовому провадженні наявні в матеріалах справи докази, суд встановив наступні обставини.

Судом встановлено, що відповідно до пенсійного посвідчення № НОМЕР_3 , виданого 19.10.2013 р., ОСОБА_1 є пенсіонеркою (а.с. 14).

ОСОБА_1 є вдовою ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 , що підтверджується копією свідоцтва про шлюб серії НОМЕР_1 та копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 21.09.2020 року (а.с. 63 зворотній бік, 68).

З матеріалів справи вбачається, що 05 березня 2020 прокуратурою Одеської області ОСОБА_2 видано довідку від №64 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій. Довідка видана на підставі рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року №7-р(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 “Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури” (а.с. 16).

Разом з тим, рішенням ГУ ПФУ в Одеській області ОСОБА_2 було відмовлено в перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про прокуратуру”.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 року по справі №420/3565/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.03.2020 № 871/03-18 про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про прокуратуру”. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою прокуратури Одеської області № 64 від 04.03.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (а.с. 17-31).

З 12.04.2021 року ОСОБА_1 отримує пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до Закону України «Про прокуратуру» №1697-VII від 14.10.2014.

Як вбачається з розрахунку пенсії від 19.04.2021 року, ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника призначено в розмірі 6270,64 грн., виходячи з середньомісячного заробітку ОСОБА_2 10451,06 грн. (10451,06 грн. х 60% = 6270,64 грн.) (а.с. 46).

Не погодившись з вказаним розрахунком, 27.04.2021 року позивачка звернулася по ГУ ПФУ в Одеській області із заявою, в якій просила провести їй з 12.04.2021 року перерахунок пенсії у зв`язку із втратою годувальника у розмірі 60% від середньомісячного заробітку її померлого чоловіка, зазначеного у довідці Прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року № 64 (а.с. 40-41).

Листом від 11.05.2021 року №7452-7394/Ж-02/8-1500/21 ГУ ПФУ в Одеській області повідомило позивачці, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому. Оскільки рішення суду, на яке вона посилалась у зверненні, стосується ОСОБА_2 , для проведення розрахунку пенсії у зв`язку з втратою годувальника, з урахуванням довідки про заробітну плату від 04.03.2020 № 64 (як зазначено у зверненні) підстави відсутні. Додатково повідомлено, що згідно з наказом Генерального Прокурора від 17.02.2021 № 40 днем початку роботи окружних прокуратур визначено 15 березня 2021 року. Отже, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури після 15 березня 2021 року. Враховуючи вищезазначене, рекомендовано для перерахунку пенсії надати довідку про заробітну плату ОСОБА_2 по відповідній посаді станом на 15.03.2021 (а.с. 44-45).

Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно абз. 22 ст.1 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Частиною 1 статті 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

При цьому, статтею 10 цього Закону встановлено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Відповідно до п.3 ч.1 ст.45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування” пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.

Згідно ч.3 ст.45 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.

Відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру”, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім`ї прокурора або слідчого, які були на його утриманні на момент смерті (при цьому дітям пенсія призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника), за наявності у померлого годувальника стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років, у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, 70 відсотків - на двох і більше членів сім`ї. До непрацездатних членів сім`ї померлого прокурора або слідчого належать особи, зазначені у статті 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до п.1 ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, непрацездатними членами сім`ї вважаються, зокрема, дружина, якщо вона є особою з інвалідністю або досягла пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону.

Таким чином, позивач, у розумінні п.1 ч.2 ст.36 Закону України “Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування”, є непрацездатним членом сім`ї померлого ОСОБА_2 .

Судом встановлено, що при визначенні розміру пенсії ОСОБА_1 у зв`язку із втратою годувальника Головним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області було безпідставно використано розмір заробітної плати її померлого чоловіка, визначений в довідці Прокуратури Одеської області №64 від 10.07.2012 року (а.с.62).

При цьому, рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 року по справі №420/3565/20, залишеним без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 року, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області від 12.03.2020 № 871/03-18 про відмову ОСОБА_2 в перерахунку пенсії, призначеної за вислугу років відповідно до вимог Закону України “Про прокуратуру”. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.01.2020 перерахунок пенсії ОСОБА_2 згідно з довідкою прокуратури Одеської області № 64 від 04.03.2020, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% від сум грошового забезпечення без обмежень граничного розміру пенсії, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум (а.с. 17-31).

Суд зазначає, що обставини, встановлені у справі №420/3565/20, у відповідності до ч.4 ст.78 КАС України, не підлягають доказуванню в рамках даної справи, зокрема, розмір пенсії померлого ОСОБА_2 .

Таким чином, з 01.01.2020 року ОСОБА_2 отримував пенсію за вислугу років, обраховану згідно довідки прокуратури Одеської області № 64 від 04.03.2020, в якій розмір заробітної плати визначено у сумі 42046,66 грн.

Враховуючи зазначене, а також зважаючи на те, ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру”, пенсія у зв`язку з втратою годувальника призначається у розмірі 60 відсотків середньомісячного (чинного) заробітку на одного члена сім`ї, суд дійшов висновку, що позивач має право на визначення розміру пенсії на підставі ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” в розмірі 60% середньомісячного (чинного) заробітку померлого чоловіка, розрахованого згідно довідки прокуратури Одеської області № 64 від 04.03.2020, оскільки саме згідно цієї довідки він на момент смерті отримував пенсію.

Слід звернути увагу на те, що згідно ч.2 ст.14 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Для визначення розміру пенсії позивача відповідач повинен був встановити розмір середньомісячного (чинного) заробітку померлого. У свою чергу, в даному випадку розмір середньомісячного чинного заробітку ОСОБА_2 визначався саме на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 26.05.2020 року по справі №420/3565/20, залишеного без змін постановою П`ятого апеляційного адміністративного суду від 25.09.2020 року, а тому врахування цього рішення є обов`язковим для Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при визначенні розміру пенсії ОСОБА_3 .

Також суд вважає безпідставними доводи відповідача з посиланням на наказ Генерального прокурора про день початку роботи окружних прокуратур та необхідність подання позивачем довідки про середньомісячний заробіток станом на 15.03.2021 року, оскільки ОСОБА_2 на момент звільнення з органів прокуратури обіймав посаду начальника відділу Прокуратури Одеської області, що підтверджується записами №№ 30, 31 у його трудовій книжці, тобто працював в обласній прокуратурі, а не в окружній (а.с.75). Це також підтверджується і довідкою № 64 від 04.03.2020 року Прокуратури Одеської області про розмір заробітної плати за відповідною (прирівняною) посадою - начальник відділу (а.с.82 зворотній бік). Тому підстав вимагати у позивача іншу довідку у відповідача не було.

Стосовно неприпустимості обмеження пенсії позивача максимальним розміром, суд зазначає, що розмір виплачуваної позивачу пенсії на момент звернення до суду з позовом не перевищував встановлений законодавством максимальний розмір, а отже права позивача в цій частині відповідачем не порушено. Тому суд вважає дану вимогу позивача передчасною, оскільки суд захищає лише порушені права, свободи та охоронювані законом інтереси осіб. Тому в задоволенні цієї вимоги слід відмовити.

Згідно з ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч.1 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, згідно ч.1 ст.139 КАС України, суд присуджує позивачу всі здійснені ним документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2, 5-6, 9, 72, 77, 90, ч.1 ст.139, ст.ст. 241-246, 291, п.15.5 ч.1 розділу VII КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , р.н.о.к.п.п. НОМЕР_5 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: вул. Канатна, буд.83, м. Одеса, 65107, код ЄДРПОУ 20987385) – задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо переведення з 12 квітня 2021 року пенсії ОСОБА_1 на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” в частині розрахунку пенсії ОСОБА_1 із середньомісячного заробітку ОСОБА_2 у розмірі 10451,06 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перевести ОСОБА_1 з 12 квітня 2021 року на пенсію у зв`язку із втратою годувальника відповідно до ч.19 ст.86 Закону України “Про прокуратуру” у розмірі 60% від середньомісячного заробітку, зазначеного у довідці Прокуратури Одеської області від 04.03.2020 року № 64, та здійснити з 12 квітня 2021 року відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.

У задоволенні решти позову – відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області на користь ОСОБА_1 судові витрати в сумі 908 грн. (дев`ятсот вісім гривень).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд з одночасною подачею копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя В.В. Андрухів