Рішення № 97872606, 23.06.2021, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2021
Номер справи
400/2380/21
Номер документу
97872606
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 червня 2021 р. Справа № 400/2380/21 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , до відповідача:Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, про:визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити певні дії,ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі – відповідач, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови застосування при перерахунку ОСОБА_1 пенсії індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 1,05723;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,05723.

Ухвалою від 16.04.2021 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що перерахунок розміру його пенсії із застосуванням заниженого коефіцієнта заробітної плати 1,01167 відповідачем проведений неправомірно, з порушенням вимог ст. 40 Закону України № 1058, і є дискримінаційним за своєю суттю.

Відповідач надав відзив на позов, в якому в задоволенні вимог просив відмовити. Заперечуючи проти позову, відповідач вказав на те, що при автоматичному проведенні перерахунку пенсії позивача, а саме масового перерахунку пенсії по уточненню показників середньої заробітної плати по народному господарству з 01.04.2020 року, помилково (автоматично) до розрахунку заробітної плати враховано невірний період заробітної плати що призвело до зменшення індивідуального коефіцієнта заробітної плати до 0,81965 (було 1,05723) та середньомісячного заробітку. У зв`язку із зверненням позивача від 14.12.2020 року його пенсійну справу перевірено та приведено у відповідність починаючи з 01.04.2020 року, індивідуальний коефіцієнт заробітної плати склав 1,05723. Вказані обставини не вплинули на фактично отриманий розмір пенсії позивача та не порушили його права на отримання пенсійних виплат, у зв`язку з тим, що позивач отримує доплату до мінімальних пенсійних виплат, зокрема з 01.04.2020 року – 2000,00 грн.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З`ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Позивач перебуває на обліку ГУ ПФУ та отримає пенсію по інвалідності, призначену у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року № 1058-IV (далі – Закон України № 1058).

Трудовий стаж позивача становить 39 років, а розмір пенсії – 2100,00 грн.

Не погоджуючись з розміром пенсії, позивач 14.12.2020 року та 15.12.2020 року звернувся на урядову гарячу лінію ГУ ПФУ з запитом про надання інформації щодо його пенсійного забезпечення.

Як вбачається з тексту позовної заяви, на перше звернення позивачу було надано роз`яснення щодо необхідності звернення до ГУ ПФУ з заявою щодо перерахунку індивідуального коефіцієнта заробітної плати.

Також, листом від 28.12.2020 року № 7718-7627/Л-02/8-1400/20 відповідач надав позивачу роз`яснення, відповідно до яких при первинному призначенні пенсії було враховано заробітну плату з квітня 1991 року по жовтень 1998 року та з липня 2000 року по вересень 2008 року згідно вимог ст. 40 Закону України №1058. Індивідуальний коефіцієнт заробітної плати становив 0,44546. В подальшому, в 2014 році було проведено перерахунок пенсії позивача, індивідуальний коефіцієнт склав 1,05723. Після перерахунку пенсії у 2017 році індивідуальний коефіцієнт заробітної плати не змінювався. У травні 2020 року, на підставі положень п. 3 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 року № 251 було проведено автоматичний перерахунок пенсії, за результатами якого розмір пенсії позивача склав 2100,00 грн., індивідуальний коефіцієнт заробітної плати зменшився до 0,81965. Станом на 01.12.2020 року вказаний коефіцієнт становить 1,01167.

Позивач не погоджується з перерахунком пенсії та зменшенням індивідуального коефіцієнта заробітної плати, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним позовом.

Приймаючи рішення у справі, суд виходить з наступного:

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України № 1058 Відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно ч. 1 ст. 40 Закону України № 1058, для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У відповідності до положень ч. 2 ст. 40 Закону України № 1058, заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де:

Зп – заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;

Зс – середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Тимчасово, з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року, заробітна плата (дохід) для призначення пенсії визначається із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2016 та 2017 роки;

Ск – сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn );

К – страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.

У разі відсутності на день призначення пенсії даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, для визначення середньої заробітної плати (доходу) враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії після отримання даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії.

Коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи за кожний місяць страхового стажу, який враховується при обчисленні пенсії, визначається за формулою: Кз = Зв : Зс, де:

Кз – коефіцієнт заробітної плати (доходу) застрахованої особи;

Зв – сума заробітної плати (доходу) застрахованої особи, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу);

Зс – середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за місяць, за який розраховується коефіцієнт заробітної плати (доходу), а в разі одноразової сплати єдиного внеску відповідно до частини п`ятої статті 10 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» – за місяць, в якому укладено договір про добровільну участь.

Згідно ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058, у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.

За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

У разі якщо застрахована особа після призначення (перерахунку) пенсії має менш як 24 місяці страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) з урахуванням страхового стажу після її призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Якщо пенсіонер, який продовжував працювати, набув стажу, достатнього для обчислення пенсії відповідно до частини першої статті 28 цього Закону, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.

Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах. Порядок такого перерахунку пенсії встановлюється правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Обчислення страхового стажу, який дає право на перерахунок пенсії відповідно до цієї статті, здійснюється не раніше дня, що настає за днем, по який обчислено страховий стаж під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.

Відповідно до положень ч. 4 ст. 42 Закону України № 1058, ГУ ПФУ з 01.04.2020 року проведено перерахунок пенсії позивача.

При автоматичному проведенні вказаного перерахунку а саме масового перерахунку пенсії по уточненню показників середньої заробітної плати по народному господарству з 01.04.2020 року, помилково (автоматично) до розрахунку заробітної плати враховано період заробітної плати що призвело до зменшення індивідуального коефіцієнта заробітної плати позивача до 0,81965 (було 1,05723) та середньомісячного заробітку.

Після звернень позивача до ГУ ПФУ 14.12.2020 року та 15.04.2020 року, його пенсійну справу було перевірено та виявлено вказану помилку. У зв`язку з чим пенсійну справу приведено у відповідність та з 01.04.2020 року позивачу встановлено індивідуальний коефіцієнт заробітної плати 1,05723, що підтверджується наявними у матеріалах справи копіями рішень про приведення пенсійної справи у відповідність.

На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 1 та 2 ст. 77 КАС України Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 19, 139, 241 – 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд –

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , паспорт серії НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 13844159) про: визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо відмови застосування при перерахунку ОСОБА_1 пенсії індивідуального коефіцієнту заробітної плати в розмірі 1,05723; зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області здійснити перерахунок призначеної ОСОБА_1 пенсії із застосуванням показника індивідуального коефіцієнту заробітної плати 1,05723 – відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 23.06.2021 року.

Суддя О.В. Малих