Ухвала суду № 97872524, 24.06.2021, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.06.2021
Номер справи
380/7527/21
Номер документу
97872524
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа № 380/7527/21

У Х В А Л А

про закриття провадження у справі

24 червня 2021 року м.Львів

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Коморного О.І. при розгляді за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративної справи за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Годовицько-Басівської сільської ради, визнання протиправними дій та бездіяльності Годовицько-Басівської сільської ради та голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиз Василя, Сокільницька сільська рада, зобов`язання вчинити дії та накладення штрафу,

в с т а н о в и в:

До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , з вимогами:

- визнати незаконним та скасувати рішення Годовицько-Басівської сільської ради №3348 від 07.10.2020 «Про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №1.380.2019.002295 від 27.11.2019 р..»;

- визнати дії та бездіяльність Годовицько-Басівської сільської ради, щодо не виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа №1.380.2019.002295 в частині, якою зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду в даній справі, та прийняття рішення №3348 від 07.10.2020 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, - протиправними;

- визнати дії та бездіяльність сільського голови Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_2 , щодо не виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа №1.380.2019.002295 в частині, якою зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду в даній справі, та прийняття рішення №3348 від 07.10.2020 про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, - протиправними;

- зобов`язати Сокільницьку сільську раду надати ОСОБА_1 дозвіл на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку орієнтованою площею 0,2500 га, яка розташована на території Сокільккцької сільської ради;

- накласти штраф на Годовицько-Басівську сільську раду за невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа №1.380.2019.002295 в частині, якою зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку - у розмірі сорока прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

- накласти штраф на сільського голову Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_2 за невиконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа №1.380.2019.002295 в частині, якою зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 щодо надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку - у розмірі сорока прожиткових мінімумів для працездатних осіб;

- половину суми накладеного штрафу на Годовицько-Басівську сільську раду та на сільського голову Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_2 стягнути на користь позивача;

- постановити окрему ухвалу, щодо притягнення до кримінальної відповідальності ОСОБА_2 за підробку рішення №3348 від 07.10.2020 р. Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області з метою уникнення виконання рішення суду;

- накладений штраф на Годовицько-Басівську сільську раду та на сільського голову Годовицько-Басівської сільської ради ОСОБА_2 - стягнути із Сокільницької сільської ради;

- стягнути солідарно з відповідачів судові витрати у виді компенсації за відрив від звичайних занять у розмірі 5000 грн.

Ухвалою від 12.05.2021 прийнято позовну заяву до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27 листопада 2019 року рішенням Львівського окружного адміністративного суду у адміністративній справі №1.380.2019.002295 зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву позивача про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду 09 січня 2020 року рішення суду набрало законної сили, та було видано виконавчий лист, який 25.02.2020. Вказує, що позивачем подано до Пустомитівського районного відділу ДВС Західного міжрегіонального управління юстиції (м. Львів) (надалі ДВС ЗМУЮ). Зазначає, що 06.03.2020 старшим державним виконавцем Пустомитівського районного відділу ДВС ЗМУЮ відкрито виконавче провадження ВП №61471304 та зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Однак, протягом місяця жодного рішення щодо розгляду заяви позивач не отримав, а у зв`язку з запровадженням карантину не зміг потрапити на прийом до державного виконавця. Вказує, що 28 вересня 2020 року звернувся із заявою до Годовицько-Басівської сільської ради, про надання інформації, щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2020, яким зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії мою заяву про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду. Зазначає, що 11 листопада 2020 надійшов лист за №308 від 04.11.2020 Годовицько-Басівської сільської ради, в якому повідомляється, що заяву було зареєстровано 29.09.2020 за №189, а 07 жовтня 2020 року відбулась сесія сільської ради, на якій було поставлено на голосування питання про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Годовицько-Басівської сільської ради, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду по справі №1.380.2019.002295 від 27.11.2019 з урахуванням оцінки суду. За результатами голосування відповідне рішення не прийнято, про що, зазначено у листі, та долучено до листа рішення №3348 від 07.10.2020 Годовицько- Басівської сільської ради. Вказує, що у даному рішенні зазначено, що Годовицько- Басівська сільська рада 07 жовтня 2020 року на 118 позачерговій сесії VII демократичного скликання поставила на голосування питання про надання позивачу дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Годовицько-Басівської сільської Ради, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа № 1.380.2019.002295 з урахуванням оцінки суду, та прийняла рішення за № 3348. Позивач зазначає, що у пункті 1 вказаного рішення зазначено, що : Голосували: за - 0 ; проти - 0; утримались -11; не голосували - 0. Відповідно до пункту 2 даного рішення зазначено, що рішення про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку на території Годовицько-Басівської сільської Ради не прийнято. Отже вказує, що рішення №3348 від 07.10.2020 118 позачергової сесії VII демократичного скликання Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області не було прийнято, бо депутати і сільський голова утримались від голосування. Крім цього зазначає, що сільською радою не було враховано оцінку суду, відповідно до якої: «відмова відповідача у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою з підстави, що не передбачена ч. 7 ст. 118 ЗК України є протиправною, відтак рішення Годовицько-Басівської сільської ради №1998 від 04.10.2018 р. 1998 «Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в с.Годовиця є протиправними та підлягає скасуванню.» Вказує, що на даний час рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27.11.2019 справа №1.380.2019.002295 Годовицько-Басівською сільською радою не виконано. Враховуючи наведені обставини справи просить суд задовольнити позовні вимоги.

До суду 02.06.2021 надійшов відзив відповідача на позовну заяву у якому відповідач проти позову заперечує повністю з підстав того, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є дискреційним повноваженням органу місцевого самоврядування. Просить суд відмовити в позові.

Ухвалою суду від 24.06.2021 відмовлено в клопотанні про розгляд справи в судовому засіданні.

Суд дослідив матеріали справи, дійшов висновку про необхідність закриття провадження у даній справі в частині позовних вимог.

Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Справою адміністративної юрисдикції у розумінні п. 1 ч. 1 ст. 3 КАС України є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб`єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

За правилами п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема спори фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Ужитий у цій процесуальній нормі термін “суб`єкт владних повноважень” означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхню посадову чи службову особу, інший суб`єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень (п. 7 ч. 1 ст. 3 КАС України).

Наведене узгоджується й з положеннями статей 2, 4, 19 чинного КАС України, які закріплюють завдання адміністративного судочинства, визначення понять публічно-правового спору та суб`єкта владних повноважень, а також межі юрисдикції адміністративних судів.

Визначальною ознакою справи адміністративної юрисдикції є суть (зміст, характер) спору. Публічно-правовий спір, на який поширюється юрисдикція адміністративних судів, є спором між учасниками публічно-правових відносин і стосується саме цих відносин.

Судом встановлено, що Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2019 року у справі № 1.380.2019.002295 адміністративний позов задоволено повністю. Визнано незаконним та скасовано рішення Годовицько-Басівської сільської ради № 1998 від 04.10.2018 “Про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку в с. Годовиця”. Визнано дії та бездіяльність Годовицько-Басівської сільської ради щодо прийняття рішення про відмову у наданні ОСОБА_1 дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку протиправними. Зобов`язано Годовицько-Басівську сільську раду розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду в даній справі. Стягнуто з Годовицько-Басівської сільської ради Пустомитівського району Львівської області (вул. Шевченка, 2, с. Годовиця, Пустомитівський район, Львівська область, код ЄДРПОУ 22372377) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) компенсацію за відрив від звичайних занять у розмірі 2771,94 грн.

Позивач звертаючись із позовними вимогами у даній справі про визнання протиправним та скасування рішення Годовицько-Басівської сільської ради, визнання протиправними дій та бездіяльності Годовицько-Басівської сільської ради та голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиз Василя, Сокільницька сільська рада, зобов`язання вчинити дії та накладення штрафу, фактично оскаржує бездіяльність відповідача по невиконанню рішення суду від 27 листопада 2019 року у справі № 1.380.2019.002295, яким вже визнано протиправними дії та бездіяльність відповідача щодо прийняття рішення про відмову у наданні дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку протиправними та зобов`язано розглянути на найближчій сесії заяву ОСОБА_1 про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для будівництва та обслуговування житлового будинку, з урахуванням оцінки суду в даній справі.

Суд дійшов висновку, що фактично вимоги позивача спрямовані на зобов`язання Годовицько-Басівської сільської ради виконати рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2019 року у справі № 1.380.2019.002295, оскільки відповідно до рішення відповідача №3348 від 07.10.2020, рішення про виконання рішення суду про надання позивачеві дозволу на виготовлення проекту землеустрою не прийнято.

Отже подання даного позову про визнання протиправним та скасування рішення Годовицько-Басівської сільської ради, визнання протиправними дій та бездіяльності Годовицько-Басівської сільської ради та голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиз Василя, Сокільницька сільська рада, зобов`язання вчинити дії та накладення штрафу, зумовлене невиконанням чи неналежним виконанням суб`єктом владних повноважень судового рішення у справі №1.380.2019.002295 та є намаганням позивача в такий спосіб примусити Годовицько-Басівськоу сільську раду виконати вказане судове рішення.

Умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку визначається Законом України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII “Про виконавче провадження” (далі - Закон № 1404-VIII).

За ч. 1 ст. 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження, як завершальна стадія судового провадження, та примусове виконання рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій органів і посадових осіб, визначених у цьому Законі, що спрямовані на примусове виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), які провадяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, визначених цим Законом, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону та інших законів, а також рішеннями, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно з ч. 1 ст. 11 Закону № 1404-VIII державний виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів примусового виконання рішень, неупереджено, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

З аналізу вищезазначених законодавчих норм можна дійти висновку, що не можна зобов`язати суб`єкта владних повноважень виконувати судове рішення шляхом ухвалення з цього приводу іншого судового рішення, оскільки примусове виконання рішення суду здійснюється в порядку, передбаченому Законом № 1404-VIII, у рамках виконавчого провадження з виконання виконавчого листа.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 16 січня 2019 року у справі № 686/23317/13-а дійшла висновку, що обраний позивачем спосіб захисту не усуває юридичний конфлікт та не відповідає об`єкту порушеного права, а тому в такий спосіб неможливо захистити чи відновити право у разі визнання його судом порушеним. При розгляді позовних вимог позивача стосовно невиконання окремого судового рішення у іншій справі, суд не може зобов`язувати виконувати рішення суду шляхом ухвалення нового судового рішення, оскільки виконавче провадження являє собою завершальну стадію судового провадження.

Також подібна правова позиція висловлена в постанові Великої Палати Верховного Суду від 21 листопада 2018 року у справі № 816/2016/17 (К/9901/50946/18).

Верховний Суд у Постанові від 08 червня 2021 року (справа № 1.380.2019.004275 адміністративне провадження № К/9901/18540/20, номер в реєстрі -97494976) зазначив, що відповідно до частини другої статті 372 КАС судове рішення, яке набрало законної сили або яке належить виконати негайно, є підставою для його виконання.

Статтею 382 КАС визначені способи судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах, як то: зобов`язання суб`єкта владних повноважень надати звіт про виконання судового рішення, накладення штрафу за невиконання судового рішення.

Судовий контроль за виконанням судових рішень в адміністративних справах здійснюється також у порядку, встановленому статтею 287 КАС, якою передбачено оскарження рішення, дій чи бездіяльності органу державної виконавчої служби та приватного виконавця.

Частиною першою статті 383 КАС встановлено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Отже, процесуальним законом встановлено порядок виконання судових рішень в адміністративних справах та визначено способи забезпечення виконання судових рішень. Та обставина, що у КАС є спеціальні норми, спрямовані на забезпечення виконання судового рішення, виключає можливість застосування загального судового порядку захисту прав та інтересів особи, на користь якої ухвалено рішення, шляхом подання позову.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що заявлені у позовній заяві вимоги не можуть бути предметом нового публічно-правового спору та розглядатися адміністративним судом у порядку іншого (нового) позовного провадження, зокрема і щодо накладення штрафу та винесення окремої ухвали, оскільки спірні правовідносини стосуються невиконання чи неналежного виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 27 листопада 2019 року у справі № 1.380.2019.002295, а тому провадження у даній справі підлягає закриттю, оскільки такий спір не може бути вирішений в жодній юрисдикції.

Суд роз`яснює позивачеві, що відповідно до ч.2 ст. 239 КАС України у разі закриття провадження у справі повторне звернення до суду зі спору між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається.

Суд звертає увагу, що позивач жодним чином не позбавлений судового захисту, але не у порядку позовного провадження, а в порядку розгляду судом, який вирішив спір, процесуальних питань, пов`язаних з виконанням судового рішення 27 листопада 2019 року у справі № 1.380.2019.002295.

Зокрема, відповідно до ч.1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання.

Відповідно до частини 1 статті 382 КАС України, суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Крім того, відповідно до частини 1 статті 383 КАС України, особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб`єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

Відповідно до ч.5 ст.21 КАС України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Відповідно до ч.2 ст.238 КАС України, про закриття провадження у справі суд постановляє ухвалу, а також вирішує питання про розподіл між сторонами судових витрат, повернення судового збору з бюджету.

Оскільки позивач згідно з ст. 5 Закону України “Про судовий збір” звільнений від сплати судового збору, враховуючи приписи ст. 139 КАС України, судові витрати стягненню зі сторін не підлягають.

Керуючись ст. 189, 238, 239, 248, 256, 293-295 КАС України, суд -

постановив:

1. Провадження у справі за позовом ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування рішення Годовицько-Басівської сільської ради, визнання протиправними дій та бездіяльності Годовицько-Басівської сільської ради та голови Годовицько-Басівської сільської ради Хмиз Василя, Сокільницька сільська рада, зобов`язання вчинити дії та накладення штрафу – закрити.

2. Судові витрати розподілу не підлягають

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддями.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Львівський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст ухвали складений 24.06.2021.

Суддя Коморний О.І.